BRATISLAVA. Nesfunkčnenie Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti je premárnenou príležitosťou v odhaľovaní a potieraní najzávažnejších foriem korupčného správania.
Konštatuje to Správa o dosiahnutých výsledkoch v národných prioritách implementácie Agendy 2030, ktorú dnes schválila vláda.
„Už od roku 2019 mohol ako nezávislý orgán poskytovať právnu a inú podporu whistleblowerom, ktorých odhodlanie a osobná odvaha odhaľovať korupčné správanie v orgánoch verejnej moci sú nenahraditeľné,“ konštatuje dokument. Zároveň dodáva, že Slovensku v boji s korupciou chýba aj zákon o lobingu, prijatie prísnejších etických štandardov príslušníkov polície a precizovanie pravidiel preukazovania pôvodu majetku verejných funkcionárov.
Dokument pripomína, že na odhaľovanie a vyšetrovanie najzávažnejších trestných činov, vrátane trestných činov korupcie, patriacich do právomoci Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) bola ako osobitný útvar Policajného zboru (PZ) SR zriadená Národná kriminálna agentúra (NAKA) Prezídia PZ.
„Vecná príslušnosť NAKA primárne predurčuje jej zameranie na represívne potláčanie trestných činov korupcie a tým súvisiacu kooperáciu a súčinnostné vzťahy s Úradom špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. K účinnému boju proti korupcii prispieva tiež preventívna činnosť vo forme informovania občanov o škodlivých následkoch korupcie pre spoločnosť, o možnostiach oznámenia korupcie a zákonnej ochrane poskytovanej oznamovateľom korupcie. Nemožno opomenúť ani aktivity NAKA pri medializovaní prípadov a zvyšovaní povedomia verejnosti o úspešných korupčných kauzách, kedy korupciu oznámili občania a následne v spolupráci s políciou prispeli k usvedčeniu jej páchateľov,“ uvádza sa v správe.
Eliminácia trestných činov korupcie je podľa dokumentu determinovaná taktiež subjektívnymi faktormi, a to právnym vedomím jednotlivcov, ich morálnymi princípmi, integritou, záujmom o veci verejné a ochotou podieľať sa na oznamovaní korupčnej trestnej činnosti. V záujme eliminácie korupcie a presadzovania protikorupčnej politiky ako aj z dôvodu zavádzania nástrojov etiky a integrity na pracoviskách verejnej správy, bol skupinou NAKA v spolupráci s OECD vypracovaný Protikorupčný e-learningový program „Integritou proti korupcii“.