BRUSEL. Slovensko aj naďalej odmieta povinné relokácie žiadateľov o azyl. Potvrdil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS).
V otázke migrácie je podľa jeho slov SR ochotná rokovať o formách flexibilnej solidarity. Nový pakt o migrácii a azyle v stredu predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Povinné kvóty sú pre V4 červenou čiarou
Klus pripomenul, že nie žiadnym tajomstvom, že krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) zastávajú rovnakú pozíciu.

Nedávno spoločne s Estónskom zaslali Európskej komisii list, v ktorom upozornili na iný list, ktorý bol odoslaný z úrovne ministrov vnútra EÚ.
"Prostredníctvom tohto listu žiadame, aby sa neotvárali niektoré témy, ktoré sa už v minulosti ukázali ako vysoko rozdeľujúce členské krajiny. Nie je žiadnym tajomstvom ani to, že pre všetky tieto krajiny sú červenou čiarou povinné kvóty a relokácie, ktoré by mali iný ako dobrovoľný charakter," vysvetlil Klus. Upozornil, že ide o témy, ktoré občania V4 a aj iných krajín odmietajú.
Forma flexibilnej solidarity
Klus zdôraznil, že pozícia Slovenska v tejto otázke "je jednoznačná" a slovenská diplomacia sa vracia k tomu, čo už hovorila v roku 2016 počas predsedníctva v Rade EÚ.
"Hovorili sme o nejakej forme flexibilnej solidarity a pokiaľ máme problém s relokáciami, a ten stále pretrváva, tak sme pripravení na nejaké iné formy poskytnutia pomoci krajinám, ktoré to potrebujú. O tomto sme pripravení a ochotní sa rozprávať, ale to, že by sme mali byť nútení k nejakej forme solidarity, to je stále červenou čiarou," odkázal Klus.
Poznamenal, že už to nie je len pozícia krajín V4, lebo tento názor najnovšie zastávajú už aj pobaltské krajiny a tiež Rakúsko a Dánsko.
Korčok: Relokácie by mali byť dobrovoľné
Odmietavý postoj k povinným kvótam zaujal aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS). Podľa Korčoka ide o veľmi komplikovaný dokument, ktorý si vyžaduje hlbšiu analýzu.
„Pozícia Slovenskej republiky je dlhodobá a konzistentná. Odmietame povinné kvóty,“ zdôraznil minister Korčok po rokovaní vlády.
Ochranu by však podľa neho mali dostať tí, ktorí si ju zaslúžia. Korčok upozornil, že v čase migračnej krízy v roku 2015 tvorila veľkú časť migrácie práve tá ekonomická.
Relokácie by podľa neho mali prebiehať na dobrovoľnej báze. „Nijakým spôsobom nespochybňujeme to, že voči takému fenoménu ako je migrácia, musíme každý prispieť,“ dodal.
Smer a Hlas majú odmietavý postoj ku kvótam
Opozičné strany Smer a Hlas deklarujú, že budú naďalej proti povinným kvótam pre prijímanie migrantov.
Predseda zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR a podpredseda Smeru Juraj Blanár ocenil, že návrh nového azylového a migračného systému Európskej komisie uprednostňuje pomoc a solidaritu, a netlačí krajiny do povinných kvót.
Nezaradený poslanec zo strany Hlas - sociálna demokracia Peter Kmec podotkol, že návrh naznačuje ich akceptáciu v prípadných krízových časoch. Vyzval preto vládu, aby akékoľvek kvóty odmietla už na začiatku procesu.
"Európska komisia tým dala za pravdu vláde Smeru-SD, pod vedením premiéra Roberta Fica, ktorá odmietla kvóty na prijímanie migrantov a navrhovala pružnú solidaritu počas nášho úspešného predsedníctva EÚ. Stále trváme na tom, že problémy ľudí treba riešiť tam, kde vznikajú," uviedol Blanár.
Deklaroval, že prípadné zavedenie povinných kvót v budúcnosti je pre Smer-SD neprijateľné.
"Držme pozíciu, ktorú nastavili naše predchádzajúce vlády, a to jasné nie povinným kvótam. Ihneď na začiatku musíme vyslať jasný signál, že nelegálna imigrácia je pre nás neakceptovateľná a každý, kto bez povolenia vstúpi na územie EÚ, bude okamžite deportovaný," uviedol Kmec.
Podotkol, že Európska komisia v návrhu zavádza i nové prvky do diskusie a v niektorých prípadoch, takzvaných krízových časoch, naznačuje akceptáciu povinného prerozdelenia imigrantov členskými štátmi.
Slovensko podľa jeho slov od začiatku presadzovalo takzvanú flexibilnú solidaritu, teda aby si každý štát mohol vybrať z rôznych foriem pomoci.
"Taktiež podporujeme ďalšie posilnenie vonkajších hraníc EÚ s cieľom zamedziť ďalšej nelegálnej migrácii," doplnil.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu na poludnie predstavila nový pakt o migrácii a azyle, ktorý pokrýva všetky prvky potrebné pre komplexný európsky prístup k migrácii.
Stanovuje vylepšené a rýchlejšie postupy v celom azylovom a migračnom procese a uvádza do rovnováhy zásady spravodlivého rozdelenia zodpovednosti a solidarity.