BRATISLAVA. Slovensko oznámi európskym partnerom, že s povinnými kvótami na prijatie migrantov nesúhlasí. Zároveň solidárne ponúkne pomocnú ruku krajinám, ktoré kvôli nelegálnej migrácii „veľmi trpia".
Uviedol to predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti.
Európska komisia v stredu 23. septembra predstavila nové pravidlá v oblasti migrácie a azylu v Európskej únii, ktoré počítajú so zdieľanou zodpovednosťou členských krajín v týchto otázkach.
Nový štart pre Európu
Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová sa vyjadrila, že Nový pakt o migrácii a azyle ponúka Európe „nový štart".

Navrhuje systém, pri ktorom by členské štáty EÚ pomohli zmierniť záťaž krajín, kam prichádza najviac migrantov po mori, ako sú Grécko, Taliansko, Malta a Španielsko, a to spôsobom, že niektorých prijmú aj oni alebo poskytnú ďalší materiál a logistickú podporu.
Tie štáty, ktoré nebudú ochotné prijať migrantov, by mali na starosti deportácie osôb so zamietnutými žiadosťami o azyl.
To by podľa agentúry AP mohlo vyhovovať Rakúsku, Česku, Maďarsku, Poľsku a Slovensku, ktoré dosiaľ odmietali prijať migrantov a utečencov.
SaS odmieta prerozdeľovanie migrantov
Návrh Európskej komisie má v sebe skryté povinné prerozdeľovanie migrantov.

Uviedol to dnes na tlačovej besede minister hospodárstva SR a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Dodal, že jeho strana odmieta v akejkoľvek forme prerozdeľovanie migrantov.
„Nový návrh očakáva, že členské štáty nejak dobrovoľne prisľúbia, koľko ludi zoberú a ak tieto prísľuby budú predstavovať menej ako 70 percent tých ľudí, ktorí prídu do južných krajín, tak sa začne prerozdeľovať,“ povedal Sulík na tlačovej besede.
Návrh Komisie je podľa Sulíka v niektorých veciach „chytrejší a sofistikovanejší“ ako ten predchádzajúci, a o týchto veciach má podľa neho aj zmysel diskutovať.
„Vieme si predstaviť vecne a rozvážne rokovať o tom, ako pomôžeme tým krajinám, kam tí migranti chodia. Napríklad pri návrate migrantov späť, ak nedostali azyl. Alebo pri evidencii a tak ďalej,“ uviedol predseda SaS.
Nicholsonová nepovažuje návrh za efektívny
Pakt podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej vyvoláva množstvo otáznikov.
Podľa jej slov by tento pakt mal predstavovať komplexnú reformu migračnej politiky EÚ a priniesť nové riešenia oproti balíku návrhov z roku 2016, ktorý obsahoval aj povinné kvóty.
Predchádzajúci návrh reformy spôsobil politický rozkol v EÚ, podpísal sa pod nárast extrémizmu a stroskotal na neochote členských štátov v Rade EÚ.
Poslankyňa v správe pre médiá ďalej uviedla, že ani nový migračný pakt "nepochoval" tému celoeurópskeho prerozdeľovania migrantov, ako dúfali lídri blokujúcej menšiny štátov, medzi ktoré patrí aj Slovensko.
"Ani nový návrh od Európskej komisie nepovažujem za skutočne efektívne riešenie, pretože sa nedokáže úplne odpútať od prekonaného a nefungujúceho konceptu kvót, aj keď obsahuje viaceré zlepšenia oproti starému návrhu.
Už pri prvotnom skúmaní vyvoláva tento návrh množstvo otáznikov, ako konkrétne by relokácie fungovali v praxi a kedy sa z dobrovoľného prerozdeľovania stane povinné," skonštatovala Ďuriš Nicholsonová.
Pakt samotný podľa nej opisuje to, ako by mala byť reformovaná migračná a azylová politika do roku 2025.
Zverejnenie paktu je sprevádzané zverejnením balíka legislatívnych návrhov a nelegislatívnych oznámení, ktoré samotné budú predmetom rokovaní.