BRATISLAVA. Vojaci aktívnych záloh ukončia v piatok 25. septembra výcvik v Centre výcviku Lešť. Ide o 43 frekventantov zo Ženijného práporu v Seredi.
Do výcviku sa zapojilo aj 16 vojakov aktívnych záloh z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, ktorí sa neskôr presunú do Výcvikového a testovacieho centra v Zemianskych Kostoľanoch.
Výcvik následne ukončia 2. októbra. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
Projekt plánujú zatraktívniť
„V súčasnosti pripravujeme novelu zákona, ktorej cieľom bude zatraktívnenie a skvalitnenie celého projektu aktívnych záloh. Ide o jednu z priorít rezortu obrany a našim cieľom je, aby sa tento projekt v budúcnosti otvoril čo najširšiemu počtu občanom, ktorí majú brannú povinnosť a záujem o vstup do aktívnych záloh," ozrejmil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Taktiež priblížil, že Ozbrojené sily plánujú v budúcom roku vycvičiť 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh.
„Cieľom výcviku je zdokonaliť vojakov aktívnych záloh v pracovných návykoch v pozíciách, na ktoré sú určení. S ich prístupom k výcviku som veľmi spokojný. Všetci majú snahu uspieť čo najlepšie. Aktívne zálohy cvičíme už štyri roky. Niektorí zo záložníkov boli na ňom každý rok, ďalší sa pridali neskôr a máme tu aj úplných nováčikov," vysvetlil zástupca veliteľa ženijného práporu Rastislav Dubovecký.
Plánujú ďalší výcvik
V tomto roku boli na výcviku po prvý raz prítomní aj študenti piateho ročníka Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši.
Plánované sú aj cvičenia vojakov aktívnych záloh z 21. zmiešaného mechanizovaného práporu v Trebišove od 28. septembra do 8. októbra a tiež príslušníkov piateho pluku špeciálneho určenia od 15. do 29. októbra.
Vojaci aktívnych záloh môžu počítať s motivačným príspevkom 600 eur ročne za predpokladu, že absolvujú aspoň 75 percent doby cvičenia. Rovnako im v zmysle zákona patrí podľa dĺžky cvičenia aj pomerná časť hodnostného platu.
Okrem toho bude rezort obrany nahrádzať zamestnávateľom mzdové náklady za čas neprítomnosti zamestnancov, náhradu príjmov z podnikania samostatne zárobkovo činných osôb na cvičení, ako aj zdravotné a sociálne odvody za čas cvičenia.