Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 19.3.2001

Francúzsky prezident Chirac chce vyjadriť solidaritu poľnohospodárom

Paríž 19. marca (TASR) - Francúzska vláda a kancelária prezidenta krajiny vyhodnotili rozsah škôd, ktoré vyvolalo ochorenie slintačky a krívačky v departementoch Orne a Mayenne. V nich minulý utorok zistili slintačku a krívačku, čím sa potvrdil výskyt tohto ochorenia zvierat v kontinentálnej Európe. Francúzsky prezident Jacques Chirac pricestuje dnes do departementu Orne, aby vyjadril solidaritu tamojšiemu obyvateľstvu.

Francúzsky denník Le Figaro v sobotu uviedol, že poslanec departementu Mayenne Francois Aubert chce zažalovať Európsku komisiu za rozhodnutie, ktorým uvalila embargo na spomínané departementy, u Európskeho súdneho dvora.

V oboch departementoch je výbušná situácia, v dôsledku čoho sa dnes minister poľnohospodárstva a rybolovu Jean Glavany stretne s tamojšími poslancami. Po zistení ohniska nákazy v dedine La Baroche-Gondouin v departemente Mayenne a tiež v chovoch v Orne minulý týždeň v utorok veterinárni experti Európskej únie (EÚ) rozhodli o dvojtýždňovom embargu na vývoz výrobkov z mäsa a nepasterizovaného mlieka z týchto dvoch departementov.

Na EÚ a Francúzsko dopadli aj ďalšie embargá, ktoré na mäsové výrobky a mlieko uvalili ďalšie krajiny mimo EÚ, napríklad aj USA. Iné krajiny prijali ešte drastickejšie opatrenia: napríklad Slovensko zakázalo dovoz kŕmnych obilnín z Veľkej Británie a Francúzska a Maďarsko zakázalo dovoz obilnín z európskych krajín, zdôrazňuje Le Figaro. "Naberá to rozmery psychózy," povedal pre denník nemenovaný pracovník francúzskeho ministerstva poľnohospodárstva a rybolovu. Ako dôkaz na potvrdenie toho denník ďalej uvádza, že Grécko rozhodlo o kontrolovaní vojakov NATO a turistov, prichádzajúcich z krajín, v ktorých sa slintačka a krívačka už vyskytla: z Veľkej Británie, Francúzska, Talianska, Belgicka a Nemecka.

Vírus sa šíri ďalej a 40 miest výskytu slintačky a krívačky zistila Argentína, 14 miest výskytu registrovali Spojené arabské emiráty a aj Palestínčania oznámili, že ich zvieratá boli infikované, uviedol denník Le Figaro.


Slovenskí záchranári pomáhajú na záplavami postihnutej Ukrajine

Kyjev 19. marca (TASR) - Situácia v záplavami postihnutej Zakarpatskej oblasti na Ukrajine sa neustále zhoršuje. Miestnym obyvateľom pomáhajú od piatku v boji so živlom aj slovenskí požiarnici.

V regióne neprestáva pršať, v dôsledku čoho stúpajú hladiny riek Tisa a Boržava, uviedol dnes pre TASR Ján Culka z dunajskostredského Požiarneho zboru Slovenskej republiky. Mnoho ľudí zostalo bez strechy nad hlavou, bez náhradného ošatenia a základnej lekárskej starostlivosti. V nedeľu dokonca prepukla hnačková epidémia, ktorá si vyžiadala rozsiahle dezinfekčné práce, dodal Culka.

Slovenskí záchranári sa podieľajú predovšetkým na evakuačných aktivitách, sťahovaní obyvateľstva do bezpečnejších oblastí, prečerpávaní vôd z pivničných priestorov, rozoberaní domov, likvidácii a opravách porušených hrádzí. Poskytujú takisto poradensko-konzultačné služby.

Dunajskostredské požiarne jednotky dorazili na miesto určenia na ukrajinskom povodí riek Tisa a Boržava v piatok nadránom, do záchranárskych prác sa aktívne zapojili v ten istý deň krátko pred poludním. V Zakarpatskej oblasti pobudnú do nedele, keďže ukrajinské úrady im poskytli desaťdňové víza.

Činnosť záchranárov je stanovená programom, v rámci ktorého im pridelili jednotlivé obce. Slovenské jednotky doteraz kompletne pomohli 1200 obyvateľom podkarpatskej obce Orosi v okrese Beregovo. V priebehu dnešného dňa pracujú v obci Kvasov s 1300 obyvateľmi, neskôr sa presunú do dediny Váry. Tam sa budú venovať predovšetkým odčerpávaniu vody z pivníc, dezinfekcii studní a evakuácii obyvateľstva. Podľa majora Culku sa už stal aj prípad, keď sa zúčastnili na likvidácii lesného požiaru.

Okrem Slovákov sa na záchranárskych prácach na Ukrajine zúčastňujú aj maďarské jednotky, s ktorými majú Dunajskostredčania dlhoročné priateľské kontakty. Do Zakarpatskej oblasti vyrazili oba tímy spoločne a pri záplavách úzko spolupracujú. Je prekvapujúce, že z Ukrajiny sa na záchranárskych prácach s výnimkou pár vojakov nepodieľa takmer nikto, uviedol mjr. Culka.


Rádio Twist bude možno vysielať aj po česky

Praha 19. marca (TASR) - Nielen po slovensky, ale i po česky bude vysielať Rádio Twist, ak získa pražskú frekvenciu 90,3 FM. O tú sa usiluje vo výberovom konaní Rady ČR pre rozhlasové a televízne vysielanie spoločnosť Rádio Twist Praha, s. r. o., ktorá má so slovenským Twistom exkluzívnu zmluvu o preberaní vysielania. Českému internetovému denníku Svět Namodro to potvrdil generálny riaditeľ Rádia Twist Andrej Hryc.

"V prípade, že budeme v licenčnom konaní úspešní, budeme pravdepodobne prostredníctvom satelitu dopravovať signál slovenského Twistu do Prahy, kde ho budeme šíriť na frekvencii 90,3 FM," povedal Hryc, podľa ktorého by malo byť vysielanie pražského Twistu v prvých mesiacoch celkom identické s materskou stanicou na Slovensku. "Neskôr rátame so zaraďovaním českých blokov do slovenského vysielania," ubezpečil Hryc. "Veríme, že o vysielanie Twistu bude v Prahe záujem, naše predbežné prieskumy nám priniesli veľmi priaznivé ohlasy," dodal.

Snahu Rádia Twist expandovať sa do českej metropoly však sprevádzajú problémy. Spoločnosť Rádio Twist Praha, s. r. o. totiž zatiaľ nefiguruje v českom Obchodnom registri a ak v ňom nebude, nemohla by sa na výberovom konaní zúčastniť. "Zažívame asi historicky najväčší kolaps Mestského súdu v Prahe - jednako dúfam, že k zápisu už v najbližších dňoch dôjde," povedal k tomu jednateľ spoločnosti Daniel Harvan.

O pražskú rozhlasovú frekvenciu 90,3 FM, na ktorej v súčasnosti vysiela kultové Rádio Limonádový Joe (tomu sa licencia končí tohto roku v decembri), prejavilo záujem 18 žiadateľov. Okrem Rádia Twist je medzi nimi aj súčasný prevádzkovateľ Rádia Limonádový Joe, spoločnosť JOE MEDIA, ale aj jej hlavný konkurent, spoločnosť JOE PR, ktorú založili bývalí moderátori tejto stanice.

Veľký záujem o prevádzku vlastného spravodajského rádia prejavila aj firma MAFRA MEDIA, dcérska spoločnosť vydavateľstva MAFRA, majiteľa najčítanejšieho českého denníka Mladá fronta Dnes, spravodajského serveru iDnes a televíznej agentúry TVD. Frekvencia 90,3 FM láka aj českého rozhlasového magnáta Michela Fleischmanna, ktorý vlastní celoplošné rádio Frekvence 1 a sieť lokálnych rádií Evropa 2.


Slovenský vodič spôsobil nehodu na rakúskej diaľnici

Innsbruck 19. marca (TASR) - Dopravnú nehodu spôsobil dnes v skorých ranných hodinách na Brennerskej diaľnici v rakúskom Tirolsku 32-ročný Slovák. Pri pokuse otočiť sa narazilo jeho vozidlo do zadného návesu prechádzajúceho nákladného auta, ktoré ho odrazilo do zvodidiel.

K zrážke prišlo neďaleko mesta Gries am Brenner na autostráde smerom na Innsbruck, informovala rakúska tlačová kancelária APA. Krátko po prejdení diaľničného výjazdu Brennersee slovenský vodič zastavil na pravej strane a chcel sa vrátiť k benzínovej pumpe. Pri otáčacom manévri narazil do bočnej časti návesu, ktorý ho odhodil do zvodidiel. Pri nehode utrpela 22-ročná spolujazdkyňa ľahké zranenia, Slovák i vodič nákladného auta vyviazli bez ujmy na zdraví.


Delegácia NR SR na historicky prvej návšteve v Kuvajte

Kuvajt 19. marca (TASR) - Na trojdňovej oficiálnej návšteve je v týchto dňoch v Kuvajte delegácia Národnej rady SR (NR SR) vedená jej podpredsedom Bélom Bugárom. Ide o vôbec prvú oficiálnu návštevu poslancov NR SR v Kuvajte.

Cieľom návštevy sú rokovania s predsedom Národného zhromaždenia Džasímom al-Charafím a stretnutia s poprednými vládnymi činiteľmi. Okrem prijatia u korunného princa a predsedu kuvajtskej vlády šejka Saďada al-Abdalláha Sálima as-Sabáha sa poslanci stretnú aj s prvým podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí šejkom Sabáhom al-Ahmadom as-Sabáhom.

Vyvrcholením programu bolo v nedeľu prijatie parlamentnej delegácie SR u hlavy štátu - emira Džábira al-Ahmada as-Sabáha, ktorému slovenskí poslanci Béla Bugár, Pavol Prokopovič a Ján Cuper odovzdali pozdrav od prezidenta SR Rudolfa Schustera. Emir as-Sabáh v tejto súvislosti potvrdil záujem o osobné stretnutie s prezidentom SR v dohľadnej budúcnosti.

Predmetom rokovaní s kuvajtskými partnermi bolo všestranné posúdenie otázok ďalšej spolupráce na pôde Medziparlamentnej únie, ako aj po línii slovensko-arabskej skupiny priateľstva, ktorej v rámci NR SR predsedá poslanec Ján Cuper.

Osobitnú pozornosť venovali obe strany aj perspektívam a možnostiam rozšírenia hospodárskej výmeny a vzájomných investícií. Kuvajtská strana v tejto súvislosti informovala o aktivitách Kuvajtského fondu na podporu arabského hospodárstva, ktorý už od roku 1990 podporuje viaceré projekty v oblasti infraštruktúry a ochrany životného prostredia aj v regióne strednej a východnej Európy. Podpredseda Výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Pavol Prokopovič informoval o možnostiach, ktoré v tomto smere ponúka SR potenciálnym zahraničným investorom.

V kontexte prehlbujúcej sa dvojstrannej spolupráce kuvajtská strana ocenila otvorenie dočasného konzulárneho úradu SR v Kuvajte v letnej sezóne minulého roku. Podpredseda NR SR Béla Bugár v tejto súvislosti konštatoval, že v budúcnosti by SR chcela zriadiť v Kuvajte stále diplomatické zastúpenie a zároveň požiadal kuvajtskú stranu o zváženie perspektívneho otvorenia kuvajtského veľvyslanectva v Bratislave.

Spomedzi ďalších okruhov diskutovaných otázok rezonovala najmä problematika a ďalší osud vyše 60 kuvajtských vojnových zajatcov a nezvestných občanov odvlečených počas irackej okupácie Kuvajtu začiatkom 90. rokov. Kuvajtská strana v tejto súvislosti potvrdila svoj nemenný postoj, pokiaľ ide o zachovanie sankcií OSN voči režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna.

Informáciu TASR poskytlo Veľvyslanectvo SR v Spojených arabských emirátoch.


Pápež vysvätil vo Vatikáne nového nuncia v SR Mons. Jozefa Nowackého

Vatikán 19. marca (TASR) - Pápež Ján Pavol II. dnes vo Vatikáne vysvätil nového apoštolského nuncia Svätej stolice v SR Mons. Jozefa Nowackého, vymenovaného do funkcie 8. februára.

Nowacki sa narodil 11. augusta 1946 v Gunzeshausene v Nemecku. Za kňaza bol vysvätený 30. mája 1970 za tarnowskú diecézu, kde pracoval v pastorácii najmä medzi mládežou. V štúdiách potom pokračoval na Katolíckej univerzite v Lubline a v Ríme, kde študoval na Univerzite sv. Tomáša, na Pápežskom východnom inštitúte a na Pápežskej diplomatickej akadémii.

Po dosiahnutí doktorátu z cirkevného práva 1. júna l983 vstúpil do diplomatických služieb Svätej stolice. Pracoval na apoštolských nunciatúrach v Paraguaji a v Angole, neskôr 11 rokov na vatikánskom štátnom sekretariáte. Okrem poľského jazyka hovorí po taliansky, rusky, nemecky, francúzsky, portugalsky a po španielsky.

Mons. Nowacki vystriedal vo funkcii apoštolského nuncia Mons. Luigiho Dossenu, ktorý bol diplomatickým predstaviteľom Svätej stolice v SR od 2. marca 1994.

Pápež Ján Pavol II. dnes vo Vatikáne vysvätil aj ďalších ôsmich kňazov: Mons. Fernanda Filoniho - titulárneho arcibiskupa z Volturna a apoštolského nuncia v Iraku a Jordánsku; Mons. Timothyho Paula Andrewa Broglia - titulárneho arcibiskupa z Amiterna, apoštolského nuncia v Dominikánskej republike a apoštolského zástupcu v Portoriku; Mons. Domenica Sorrentina, arcibiskupského preláta z Pompejí; Mons. Tomasza Petu, apoštolského správcu v Astane a titulárneho biskupa v Brende; Mons. Marcela Sancheza Sorondu, titulárneho biskupa vo Vescoviu; Mons. Marca Ouelleta, titulárneho biskupa z Agropoli; Mons. Giampaola Crepaldiho, titulárneho biskupa z Bisarcia; Mons. Djuru Dzudzara, titulárneho biskupa z Acrassa.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 10. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. Už aj seniori presadajú do SUV
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 7. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 8. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 24 638
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 620
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 530
 4. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 496
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 092
 6. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 995
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 872
 8. Zo stredomorskej stravy sa nepriberá 851
 9. Túžite po práci z pláže? 7 rád, ako sa stať digitálnym nomádom 686
 10. Prísne kontroly a veľa tepla. Takto sa vyrába mlieko 676

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

Neprehliadnite tiež

Domov

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

Domov

Danko: Toto sklamanie si v tichosti prežijem sám

Výber najlepších výrokov z takmer polhodinového prejavu predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka.

Domov

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ Miroslav Kusý pre SME hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.

Domov

Bývalého člena skupiny piťovcov odsúdili na štyri roky nepodmienečne

Z podieľania sa na vražde študenta Daniela Tupého ho súd oslobodil.