SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Odhalili ďalších 478 prípadov, Matovič vyzýva ľudí, aby nečakali na príkazy vlády (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 9 078 prípadov nákazy koronavírusom.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

21:13 SLOVENSKO - Na Základnej škole Karpatská vo Svidníku sa potvrdila nákaza koronavírusom SARS-CoV-2 u pedagogického zamestnanca.

Podľa rozhodnutia vedenia školy sa od soboty (26. 9.) prerušuje štandardný výchovno-vzdelávací proces a vyučovanie bude počas nasledujúceho týždňa prebiehať dištančnou formou.

K opatreniam došlo na základe usmernenia a odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Svidníku. Vstup do budovy školy bude pre žiakov, zamestnancov školy, rodičov a iné osoby zakázaný. Stravovanie v školskej jedálni sa nebude poskytovať.

"Prosíme zákonných zástupcov, aby počas trvania karanténnych opatrení v termíne od 26. septembra do 4. októbra 2020 sledovali zdravotný stav svojich detí, a prípadné informácie týkajúce sa zhoršenia ich zdravotného stavu konzultovali s obvodným pediatrom a informovali triedneho učiteľa," informoval poverený riaditeľ školy Marian Vitko na webstránke mesta. Žiakov a zamestnancov školy požiadal, aby v danom období sledovali svoj zdravotný stav a zdržiavali sa v domácej izolácii.

Skryť Vypnúť reklamu

21:12 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave potvrdil pozitívne testy na ochorenie COVID-19 u 14 klientov a dvoch zamestnankýň zariadenia pre seniorov Domov jesene života v bratislavskej mestskej časti Dúbravka.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová, intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva SR testoval v piatok 25. septembra 75 ľudí po tom, ako potvrdili ochorenie u jednej pracovníčky zariadenia.

„Klienti ako aj zamestnankyne zatiaľ zvládajú ochorenie bez výraznejších komplikácií a ďalšia starostlivosť a liečba o nich bude prebiehať v špeciálne zriadenom oddelení pre na COVID pozitívnych klientov. Všetky opatrenia na zabránenie šírenia nákazy sú zavedené a starostlivosť o klientov je plne zabezpečená,“ uviedla Rajčanová.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes testovali aj zvyšných klientov, ako aj všetkých zamestnancov zaradenia Domov jesene života. „Zamestnanci starajúci sa o klientov s pozitívnym výsledkom testu zostávajú v zariadení a služby sa budú striedať v desaťdňových turnusoch,“ vysvetlila. Ako dodala, v nasledujúcich dňoch zároveň vykonáme opätovné preventívne testovanie zamestnankýň a zamestnancov všetkých zariadení pre seniorov v správe hlavného mesta Bratislavy s cieľom minimalizovať riziko šírenia nákazy.

20:55 SLOVENSKO - Polícia nie je oprávnená riešiť porušenie interných predpisov pri nakrúcaní audiovizuálnych diel.

Uviedol to prezident Policajného zboru Peter Kovařík v reakcii na poslanca Národnej rady SR Mariana Kotlebu (ĽSNS), ktorý v diskusnej relácii na RTVS nemal na tvári rúško.

Skryť Vypnúť reklamu

Kovařík pripomína, že výnimky pri nosení rúšok stanovuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. "Ak existujú pochybnosti o protiprávnosti konania účinkujúceho, tieto bude riešiť príslušný správny orgán. Nepovažujem ani za vhodné zasahovať do politického dialógu," povedal.

19:31 SVET - V Českej republike odhalili do šiestej večer 720 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva.

V Českej republike zaznamenali celkovo 64.012 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, uzdravilo sa 31.220 ľudí. V dôsledku nákazy doteraz zomrelo 601 ľudí.

17:28 SLOVENSKO - Pandémia COVID-19 zaťažila aj slovenských vinohradníkov a vinárov.

Situácia ovplyvnila predaj vína, veľké zásoby nepredaného vína blokujú kapacity v pivniciach slovenských vinárstiev. Väčšina výrobcov tak má problémy so spracovaním suroviny nového ročníka. Uviedla to pre TASR Tatiana Szabová zo Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS).

Skryť Vypnúť reklamu

17:21 SVET - Stovky ľudí protestovali v nedeľu v Madride proti čiastočným obmedzeniam pohybu zavedeným v niektorých oblastiach regiónu hlavného mesta Španielska, a to najmä v husto zaľudnených štvrtiach s nízkymi príjmami.

Informovala o tom agentúra AFP. Zavedenie lokálnych karantén (lockdownov) s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 zasiahlo približne 850-tisíc ľudí, ktorí od 21. septembra nesmú opustiť svoje blízke okolie s výnimkou cesty do práce či do školy alebo zo zdravotných dôvodov. Zatvorené sú tam parky, reštaurácie a ďalšie podniky musia zatvoriť o 22.00 h.

17:11 SVET - Letecká spoločnosť Qatar Airways orientujúca sa na diaľkové lety za svoj uplynulý účtovný rok, ktorý sa skončil 31. marca, vykázala stratu v sume 1,9 miliardy dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Firma, ktorá o tom informovala v nedeľu, uviedla, že dôvodom straty je pandémia koronavírusu a pokračujúci bojkot Kataru v leteckej preprave štyrmi susednými arabskými krajinami. "Ak by v účtovnom roku 2019/2020 nenastali mimoriadne okolností, naše výsledky by boli lepšie ako v predchádzajúcom roku," uviedla štátna letecká firma vo vyhlásení.

16:54 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová bude mať v pondelok večer príhovor v RTVS.

"O mimoriadne vystúpenie vo verejnoprávnej televízii požiadala pani prezidentka v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou," informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

"Príhovor pani prezidentky odvysielame po skončení večerných správ na Jednotke," potvrdila pre TASR hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

Skryť Vypnúť reklamu

16:32 SLOVENSKO - RTVS sa od Kotlebu bez rúška dištancovala, na interný predpis ho upozornili.

TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová v reakcii na Kotlebu, ktorý v diskusnej relácii nemal na tvári rúško. Dodala, že išlo o porušenie interného predpisu RTVS a nie porušenie nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR, pretože platí výnimka na nosenie rúška pri nakrúcaní audiovizuálneho diela.

"RTVS urobila maximum v danej situácii, dodržali sme odstup Mariana Kotlebu od ostatných hostí, ako aj štábu relácie," povedala Pivarčiová.

Pred reláciou zamestnanci RTVS viackrát podľa Pivarčiovej upozornili poslanca, aby dodržal interný predpis RTVS. Moderátor Marek Makara taktiež viackrát počas relácie upozornil poslanca, aby si rúško nasadil. Kotleba to odmietol, priblížila hovorkyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

"RTVS zároveň rozhodla, že odteraz bude v pozvánke na účasť v relácii O 5 minút 12 explicitne uvedené, že odmietnutie rešpektovania interných predpisov RTVS v súvislosti s ochorením COVID-19 bude mať za následok neumožnenie vystúpenia v relácii," uviedla.

15:10 SVET - Ceny ropy na konci obchodovania tento týždeň mierne klesli a za celý týždeň sa znížili o viac ako dve percentá.

Dôvodom je rast nových prípadov ochorenia COVID-19 po celom svete, pričom zásobovanie trhov s ropou sa má v nasledujúcich týždňoch zvýšiť.

14:54 SLOVENSKO - Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva na Mariana Kotlebu (ĽSNS) podnet na Úrad verejného zdravotníctva a Okresný úrad v Bratislave za to, že si v dnešnej diskusnej relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) odmietol nasadiť rúško.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako napísal vo svojom profile na sociálnej sieti, zvažuje aj podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.

Súvisiaci článok Aj vodič električky zmôže viac Čítajte 

„Nerozumiem RTVS, že nepožiadala Mariana Kotlebu, aby opustil nahrávacie štúdio, keďže vedome porušuje nariadenie hlavného hygienika a Úradu verejného zdravia SR a svojím konaním ohrozuje zdravie celého štábu. Azda netreba pripomínať, že práve poslanec za ĽSNS bol pozitívne testovaný na COVID-19," uviedol Šeliga.

Považuje to za arogantné a sebecké správanie. „Poslanci majú ísť príkladom. Všetci nosíme rúška v diskusných reláciách, nielen preto, aby sme chránili ľudí okolo nás, ale aj preto, aby sme išli príkladom," ozrejmil podpredseda parlamentu.

14:27 SLOVESNKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) musí podľa opozičného poslanca Richarda Rašiho (nezaradený) skončiť vo svojej funkcii a treba na jeho miesto dosadiť epidemiológa.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister totiž podľa jeho slov nezvláda situáciu v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu na Slovensku.

Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) treba podľa Rašiho zobrať rozhodovaciu právomoc. „V tejto fáze musíme byť len v rukách odborníkov a odhodiť politické hádky," vyzval Raši.

13:27 SVET - Na Ukrajine pribudlo za posledných 24 hodín ďalších 3130 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Vyplýva to z údajov zverejnených v nedeľu Systémom monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO), píše agentúra UNIAN.

Nárast o viac než 3000 prípadov za 24 hodín tak v krajine zaevidovali už piaty deň po sebe. Celkovo sa nakazilo už 198 634 ľudí.

13:14 SVET - Nový český minister zdravotníctva Roman Prymula uvažuje o obmedzení zhromažďovania na maximálne desať až dvadsať ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Uviedol to v nedeľu vo vysielaní televízie Prima. Podľa neho sa tiež bude viesť debata o dištančnej výučbe na stredných školách, informoval spravodajský server Novinky.cz.

"Budeme sa pohybovať medzi desiatimi až dvadsiatimi," odpovedal Prymula na otázku, na koľko by sa mal obmedziť maximálny počet zhromaždených ľudí pri voľnočasových aktivitách.

Doplnil, že výnimkou z tohto nariadenia by mohli byť svadby, kde by mohlo byť povolených najviac tridsať ľudí.

13:14 SVET - Rusko zaznamenalo v priebehu posledných 24 hodín 7867 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný prírastok od 20. júna.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské protivírusové krízové centrum.

Celkový počet nakazených tak stúpol na 1.151.438. Chorobe COVID-19, ktorú tento koronavírus spôsobuje, podľahlo ďalších 99 ľudí, čím sa celkový počet obetí pandémie zvýšil na 20.324.

Skryť Vypnúť reklamu

13:10 SVET - Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu stúpol v Maďarsku za posledný deň o 937.

V súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobovaným vírusom SARS-CoV-2 zaznamenali šesť úmrtí

12:19 SLOVENSKO - Poslanec Národnej rady Miroslav Kollár (Za ľudí) verí, že Slovensko môže od konca októbra testovať na koronavírus 20-tisíc ľudí denne.

Povedal to v dnešnej diskusnej relácii V politike televízie TA3. Zdôraznil nevyhnutnosť rýchleho posilnenia kapacít regionálnych úradov verejného zdravotníctva, „aby dokázali efektívne dohľadávať kontakty ľudí pozitívne testovaných na koronavírus". Opozičný poslanec parlamentu Ľuboš Blaha (Smer) v relácii kritizoval vládu za nezvládanie druhej vlny pandémie koronavírusu. Kritike vystavil aj spôsob, akým túto situáciu komunikuje predseda vlády Igor Matovi

Skryť Vypnúť reklamu

12:16 - SLOVENSKO - V kostoloch, ktoré sú v červených COVID-19 okresoch, platí pri bohoslužbách povinnosť šachovnicového sedenia, nemá sa spievať a nemajú sa používať ani spoločné modlitebníky, spevníky a sväteničky.

Prijímanie sa podáva výlučne na ruku. Informovala o tom Konferencia biskupov Slovenska s tým, že ide o dohodu odborníkov z ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva SR a zástupcov cirkví pôsobiacich na Slovensku.

V kostoloch naďalej platia aj skôr prijaté opatrenia, ako povinnosť dezinfikovať si ruky pri vstupe alebo nosenie rúšok. Medzi červené okresy pre vysoký počet ochorení COVID-19 patrí aktuálne celá Bratislava, Dolný Kubín, Komárno, Michalovce, Námestovo, Nitra, Senec, Skalica, Snina, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trenčín, Trnava, Tvrdošín a Veľký Krtíš.

Skryť Vypnúť reklamu

12:12 SLOVENSKO - Centrálny príjem v Nemocnici Ružinov aktuálne poskytuje zdravotnú starostlivosť v štandardnom režime.

TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

"V noci bola zrealizovaná ohnisková dezinfekcia a priestory tohto pracoviska sú už plne k dispozícii našim pacientom," uviedla. Pripomenula, že počas nočného zmeneného režimu bola pacientom, ktorí navštívili centrálny príjem, poskytnutá zdravotná starostlivosť v plnom rozsahu, všetci boli ošetrení v náhradných priestoroch.

Od sobotňajšej (26. 9.) polnoci neprijímali v ružinovskej nemocnici na centrálnom príjme sanitky s pacientmi, odkláňali ich do iných zariadení UNB v hlavnom meste . Dôvodom bola nevyhnutná dezinfekcia priestorov centrálneho príjmu po potvrdení nákazy novým koronavírusom u 18 zdravotníkov. Pacientov, ktorí prišli po vlastnej linke, ošetrili v náhradných priestoroch nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

"Všetci infikovaní zdravotníci boli bezpríznakoví, nevykazovali žiadne symptómy infekcie. Momentálne sú všetci v domácej karanténe," priblížila v sobotu večer Kliská. Výskyt ochorenia pomohlo podľa jej slov zachytiť aktívne vyhľadávanie, ktoré UNB realizuje pravidelne na všetkých svojich pracoviskách.

12:11 SVET - Druhé najväčšie austrálske mesto Melbourne opäť zmiernilo obmedzenia pohybu, ktoré boli prijaté s cieľom zastaviť druhú vlnu šírenia koronavírusu.

Väčšina detí sa môže vrátiť do škôl a viac ako 125-tisíc ľudí má dovolené vrátiť sa na pracoviská. Prísne obmedzenia pohybu začali v Melbourne a okolí platiť 2. augusta, čo znamenalo zatvorenie škôl a firiem, ktorých činnosť nie je nevyhnutná, zákaz nočného vychádzania a verejných zhromaždení.

10:00 SLOVENSKO - V sobotu odhalili 478 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na facebooku vyzval ľudí, aby nečakali na príkazy vlády a začali sa chrániť sami nosením rúška a okresaním spoločenského života na minimum.

Matovič v statuse napísal, že vláda zrejme pristúpi k úplnému zákazu hromadných podujatí.

V sobotu otestovali 5 655 vzoriek. Spolu ich laboratóriá na Slovensku otestovali už 445 986 a odhalili 9 078 nakazených. V sobotu odhalili nákazu u 235 žien a 243 mužov, sú vo veku od 3 do 89 rokov.

Koronavírus prekonalo ďalších 80 ľudí. Aktívne infikovaných zostáva 4 856 ľudí. Dohromady sa vyliečilo už 4 178 nakazených. Počet obetí COVID-19 zostáva na čísle 44.

Najnovšie zaznamenali sedemdesiat prípadov v Bratislave a 19 v Košiciach.

Pozitívny výsledok testov mali aj ľudia vyšetrení v okresoch Námestovo (59), Nové Zámky (20), Trnava (20), Bardejov (16), Nitra (16), Topoľčany (16), Banská Bystrica (15), Galanta (12), Svidník (12), Senec (11), Spišská Nová Ves (11), Prievidza (10), Stropkov (10), Poprad (9), Nové Mesto nad Váhom (8), Považská Bystrica (8), Senica (8), Stará Ľubovňa(8), Dunajská Streda (7), Žilina (7), Dolný Kubín (6), Martin (6), Michalovce (6), Snina (6), Sobrance (6), Bánovce nad Bebravou (5), Humenné (5), Tvrdošín (5).

Po štyri prípady odhalili v okresoch Hlohovec, Komárno, Košice a okolie, Levice, Šaľa, po tri prípady v okresoch Brezno, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Malacky, Ružomberok, Vranov nad Topľou a Zvolen.

Po dva nové prípady mali okresy Čadca, Pezinok a Žiar nad Hronom, jeden prípad zaznamenali okresy Bytča, Detva, Kežmarok, Medzilaborce, Myjava, Partizánske, Prešov, Rožňava, Skalica, Trenčín a Turčianske Teplice.

V nemocniciach je hospitalizovaných 199 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 169 z nich. Na intenzívkach je 16 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 15 pacientov.

8:00 V Česku odhalili v sobotu 1 985 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Počty nových infekcií bývajú počas víkendov nižšie pre menšie počty vykonaných laboratórnych testov.

7:31 SLOVENSKO Zamestnanci sa nakazili aj v nemocnici v bratislavskom Ružinove.

Koronavírus SARS-CoV-2 testy potvrdili 18 zdravotníkom na pracovisku centrálneho príjimacieho oddelenia.

7:31 SVET - Počet ľudí, ktorí sa od začiatku epidémie nakazili v Kolumbii koronavírusom, prekročil hranicu osemstotisíc. Kolumbia je tak v počte infikovaných piata na svete.

Viac ako 25-tisíc pacientov tam s chorobou COVID-19 zomrelo.

V Kolumbii platili od marca päť mesiacov prísne karanténne opatrenia, pred mesiacom ich začali úrady uvoľňovať.

Do krajiny tak znovu môžu lietať medzinárodné lety, pozemné a námorné hranice ale zostávajú uzavreté. Koncerty a ďalšie veľké akcie sú naďalej zakázané, otvorili sa však reštaurácie.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 265
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 228
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 989
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 296
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 756
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 852
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 631
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 617
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 359
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 148
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec Sme rodina má pre aktívne podnikanie zaplatiť pokutu

Ľudovít Goga dostal sankciu vo výške šiestich mesačných platov.

Poslanec Ľudovít Goga (Sme rodina).
Dôchodca s ochranným rúškom na tvári v centre Bratislavy.

Správu zaisteného majetku bude vykonávať nový úrad

Vládny návrh zákona od Kolíkovej zavádza aj dve nové skutkové podstaty trestných činov.

Jaroslav Naď