BRATISLAVA. Parlament posunul do druhého čítania novelu vysokoškolského zákona, ktorá umožní vysokej škole odnímať vysokoškolské tituly.
Za školu by mal konať rektor na návrh poradnej komisie. Novela by mala vstúpiť do platnosti od začiatku roka 2021.

Vzťahovať sa má na záverečné práce študentov odovzdané po januári 2021 či štátne skúšky, ktoré budú vykonané rovnako po januári 2021. Zaviesť by sa mal aj princíp, „kto akademický titul prideľuje, ten ho odníma“.
Koaliční poslanci v návrhu novely píšu, že problematika odnímania titulov je témou, ktorá dlhodobo rezonuje vo verejnosti.
„V tejto oblasti je potrebné sa vysporiadať s niekoľkými otázkami, najmä čo odnímať, za akých okolností odnímať, kto má rozhodovať v prvom stupni aj v druhom stupni, do akého času od absolvovania štúdia/udelenia titulu je možné rozhodovať, a aké majú byť následky rozhodnutia,“ uvádzajú v materiáli.
V piatok sa snemovňa nedostala k rokovaniu o novele z dielne OĽANO, ktorá upravuje oblasť potratov. Rokovať tak o nej má budúci týždeň v utorok.
Novela zákona o zdravotnej starostlivosti je v druhom čítaní a pozmeňujúce návrhy k nej avizovala predkladateľka Anna Záborská (OĽANO), ako aj šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).
Ďalšie správy z parlamentu:
Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera sa bude trestať prísnejšie. Hroziť budú tresty odňatia slobody až na päť rokov, výška trestu bude závisieť od závažnosti skutku. Poslanci Národnej rady odsúhlasili novelu trestného zákona a zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb z dielne koaličných poslancov. Tieto skutky budú po novom zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Zavedie sa tiež nová skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat. Účinnosť nadobudne novela v prípade podpisu prezidentkou SR 1. novembra 2020.
Poslanci vzali na vedomie zahraničnú a európsku politiku Slovenska v roku 2020. Predkladateľom návrhu bolo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Dokument reflektuje mimoriadnu situáciu v medzinárodných vzťahoch spôsobenú vplyvom globálnej pandémie. Slovenská republika sa v ňom zaväzuje naďalej presadzovať jasné smerovanie a posilnenie európskych a transatlantických vzťahov, podporovať multilaterálne riešenia globálnych problémov v rámci OSN a rozvíjať priateľské vzťahy so štátmi v súlade s princípmi Charty OSN.
Poslanci ukončili siedmy rokovací deň 12. schôdze diskusiou k návrhu vypustiť podmienku petície, ak chce obec na svojom území zakázať hazard. V novele zákona o hazardných hrách navrhujú poslanci okrem vypustenia podmienky petície aj zvýšiť vzdialenosť herní od škôl či sociálnych zariadení z 200 metrov na 500 metrov vzdušnou čiarou. Do rozpravy sa ešte písomne prihlásila poslankyňa Lucia Drábiková (OĽANO). V diskusii o návrhu sa bude pokračovať v utorok.
Plénum prebralo na neverejnom rokovaní Správu o plnení úloh Vojenského spravodajstva za rok 2019 a Správu o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2019.