BRATISLAVA. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov je integrovaným sčítaním. V praxi to znamená, že bude kombinovať údaje z administratívnych zdrojov údajov a priamo od obyvateľov.
Uviedla to generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu SR Ľudmila Ivančíková.
"Ako administratívne zdroje údajov sa použijú údaje z registra fyzických osôb, registra adries, centrálneho registra poistencov verejného zdravotného poistenia, informačných systémov ministerstva školstva, Sociálnej poisťovne, finančného riaditeľstva a ústredia práce," spresnila.
Prechod k plne registrovému sčítaniu
Tento prístup je podľa jej slov prechodom tradičného k plne registrovému sčítaniu založenom výlučne na administratívnych zdrojoch údajov a registroch.
"Predpokladom je kvalita jednotlivých administratívnych zdrojoch údajov a registrov, ich využitie na účel sčítania a možnosť ich integrácie," podotkla.
Ako tvrdí, dôvodom zmeny sú najmä tradičné sčítanie a jeho nevýhody a požiadavky na znižovanie administratívnej záťaže obyvateľov, na skvalitnenie výstupov (pri raste miery neodpovedí od obyvateľstva), modernizáciu sčítania, digitalizáciu spoločnosti, na častejšie poskytovanie cenzových dát (post cenzus) a dôvodom je tiež znižovanie nákladov.
"Cieľom je skvalitniť údaje a minimalizovať dosahy toho, k čomu došlo v Bratislave pri poslednom sčítaní," skonštatovala Ivančíková.
Zároveň podotkla, že financie pre jednotlivé samosprávy sa nerozdeľujú na základe sčítania obyvateľov raz za desať rokov.
Sčítanie je podľa jej slov východiskom pre počet trvalo bývajúcich, údaje sa však ročne aktualizujú na základe demografickej bilancie, teda zomretí, narodení, prisťahovaní i odsťahovaní.
Budúcoročné sčítanie obyvateľov na Slovensku bolo jednou z diskutovaných tém na septembrovom bratislavskom mestskom zastupiteľstve.
Magistrát spustí kampaň
Primátor hlavného mesta Matúš Vallo vyhlásil, že sčítanie obyvateľov bude pre Bratislavu zásadné.
Aby samospráva motivovala Bratislavčanov zapojiť sa do sčítania, chystá aj kampaň. Vyčlenila na ňu 40 000 eur. Súčasné i bývalé vedenia hlavného mesta totiž dlhodobo poukazujú na výpadok príjmov Bratislavy spôsobený nezrovnalosťami pri sčítaní počtu jeho obyvateľov v roku 2011.
Niektorí mestskí poslanci požiadali vedenie mesta, aby iniciovalo legislatívnu zmenu a potrebné údaje neboli len zo sčítania obyvateľstva, ale aby sa v tomto smere urobil prienik s realitou.
"To, že sa financie pre jednotlivé samosprávy rozdeľujú na základe sčítania obyvateľov raz za desať rokov, mi pripomína začiatok 18. či 19. storočia," povedal poslanec Oliver Kríž.
Primátor deklaroval, že už o tom rokoval so súčasnou, bývalou vládou i vedením Štatistického úradu SR.
So Štatistickým úradom SR komunikuje aj petržalský starosta Ján Hrčka, ktorý na zastupiteľstve informoval, že úrad tentoraz rozšíri metodiku spočítavania.