SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Covid-19 má ďalšiu obeť, biskupom sa nepozdáva zákaz bohoslužieb (minúta po minúte)

Odhalili nové ohnisko v Humennom.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:47 SLOVENSKO Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s Romanom Mikulcom. S ministrom vnútra hovorila aj o koronavírusovej epidémii. „ Podľa ministra je štruktúra rozhodovacích orgánov nateraz vhodná, zvažujú však aj opätovné zriadenie permanentného krízového štábu. Zhodli sme sa, že vzhľadom na narastajúci počet infikovaných na COVID-19, je potrebné úmerne zvýšiť počet testov a dostala som uistenie, že na tejto úlohe intenzívne pracujú,“ informovala na facebooku prezidentka.

19:44 SVET Počas utorka pribudlo do večera v Česku ďalších 910 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, celkovo ich tam zaznamenali 66 788. Počet obetí spomedzi nakazených stúpol o 17 na 635, čo je jedno z najvyšších denných čísel.

19:22 SVET Koronavírusom sa nakazil aj bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Preto sa od dnešného dňa liečim doma. Dúfam v skoré uzdravenie a vyzývam všetkých Ukrajincov, aby si na seba dávali pozor," napísal exprezident na facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

18:47 SVET Nemecko obmedzí počty osôb na verejných zhromaždeniach a rodinných oslavách v oblastiach najviac postihnutých koronavírusom.

Kancelárka Merkelová rokovala o nových opatreniach prostredníctvom videokonferencie s predsedami vlád 16 spolkových krajín.

V oblastiach, kde počet infikovaných dosiahne 35 na 100-tisíc obyvateľov, bude počet účastníkov na zhromaždeniach na verejných priestranstvách alebo v prenajatých priestoroch obmedzený na 50 osôb. Vláda obyvateľom odporúča, aby zhromaždenia v súkromných priestoroch obmedzili na 25 osôb.

V oblastiach s 50 pozitívnymi prípadmi na 100-tisíc obyvateľov sa povolený počet účastníkov na verejných zhromaždeniach zníži na 25 osôb. V súkromných priestoroch vláda odporúča účastníkov obmedziť na desať.

SkryťVypnúť reklamu

Takáto reakcia je podľa Merkelovej nevyhnutná na zastavenie šírenia vírusu

18:03 SLOVENSKO Z preventívnych dôvodov uzavreli špeciálnu triedu v materskej škole na Tyršovej ulici a tiež štyri triedy Základnej školy Dargovských hrdinov v Humennom.

17:34 SLOVENSKO Prvýkrát od rozšírenia pandémie koronavírusu môže štát plošne zakázať omše, naznačil premiér Matovič. Katolícky kňaz Marián Prachár, ktorý slúži na farnosti v bratislavských Rusovciach, považuje zákaz za neprimeraný. Denník SME sa ho pýtal, ako chce reagovať. Čítajte viac TU >>>

17:29 SVET Medzi Parížom a druhým najväčším mestom Francúzska Marseille panuje tradičná rivalita. Prejavila sa aj na jar, keď krajinu zasiahla pandémia Covidu-19. Obyvatelia prístavného mesta radi poukazovali na to, že situáciu zvládajú lepšie ako metropola.

SkryťVypnúť reklamu

Rivalita ožíva aj teraz, aj keď opačným smerom. Marseille sa stáva centrom druhej vlny pandémie a z Paríža prišiel príkaz, aby v 900-tisícovom meste a okolitom regióne zatvorili všetky reštaurácie a kaviarne. Čítajte viac TU >>>

17:04 SVET Študenti moskovských škôl budú mať od pondelka predĺžené prázdniny. Pôvodne mali prázdniny, ktoré sa začínajú v pondelok, trvať jeden týždeň. Teraz budú z dôvodu "rastúceho počtu potvrdených infekcií COVID-19" trvať dva týždne, napísal starosta ruskej metropoly Sergej Sobianin na svojom blogu.

Počet ľudí nakazených vírusom v Moskve sa od polovice septembra, keď pribúdalo denne približne 700 prípadov, rýchlo zvyšuje. V utorok sa počet nakazených osôb v meste zvýšil o 2300.

16:59 SLOVENSKO O novom vládnom návrhu stanoviska k plánu obnovy sa bude rokovať vo štvrtok na zasadnutí parlamentného výboru pre európske záležitosti. Uviedol to šéf výboru Tomáš Valášek (Za ľudí). Na aktuálnej schôdzi
Národnej rady tak už poslanci nebudú o pláne rokovať.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že parlament sa nemusí vyjadrovať k návrhu stanoviska k plánu obnovy, ktorý podal Smer. "Ústavný zákon hovorí jasne, že parlament môže delegovať nové podania podľa tohto ústavného zákona výboru. Výbor schválením nového stanoviska nahradí stanovisko Smeru, pretože môže platiť iba jedno stanovisko k tej istej veci," vysvetlil Valášek.

Plénum minulý týždeň neschválilo program mimoriadnej schôdze, ktorú inicioval Smer. Chcel, aby parlament prijal stanovisko k plánu obnovy.

16:50 SVET Britský premiér Boris Johnson sa cíti byť oveľa fyzicky zdatnejší, než bol predtým, ako sa v apríli nakazil koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Uviedol, že sa cíti zdravý ako rybička, na opísanie čoho použil britskú frázu "fit ako mäsiarov pes". A zhrnul, že za svoj lepší fyzický stav v zásade vďačí skutočnosti, že sa mu podarilo schudnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal pritom, že ešte pred ochorením vážil 112 kilogramov, čo označil vzhľadom na svoju výšku (178 centimetrov) za trochu priveľa. Svoju aktuálnu váhu však neprezradil. "Nechcem nikomu radiť, schudnúť je však dobrá vec," dodal.

16:42 SLOVENSKO Zoznam menej rizikových krajín sa od štvrtka od 7.00 h rozšíri. Pribudne naň San Maríno, Taiwan a Vatikán, informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

16:33 SLOVENSKO Ministri za hnutie Sme rodina sa chcú na stredajšom rokovaní vlády oboznámiť s presnými dátami a argumentmi na vyhlásenie núdzového stavu. Hlasovať budú podľa svojho vedomia a svedomia, uviedlo tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.

16:29 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo v septembri viac nakazených, ako za ostatných šesť mesiacov od začiatku pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

16:19 SVET Stovky vodičov motorových vozidiel protestovali v Jeruzaleme proti navrhovanému opatreniu, ktorého cieľom je obmedziť demonštrácie počas celonárodnému lockdownu v Izraeli, zavedeného z dôvodu pandémie. Informovala o tom agentúra AP.

Veľká kolóna áut blokovala ulice obklopujúce izraelský parlament a ľudia demonštrovali aj na námestí pred budovou parlamentu, kde poslanci rokovali o opatrení, ktoré by zabránilo konaniu pravidelných protestov pred rezidenciou premiéra Benjamina Netanjahua.

16:13 SVET Dynamika koronavírusovej epidémie v Maďarsku sa vyvíja priaznivo - denný prírastok nakazených sa spomaľuje a preto už nie je potrebné ďalej sprísňovať existujúce opatrenia. Po rokovaní operačného štábu to povedala v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

SkryťVypnúť reklamu

15:59 SLOVENSKO Rúško bude od štvrtka povinné aj vonku. Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková, zavádza sa povinnosť nosiť rúško v exteriéri, ak sa človek nachádza od cudzej osoby bližšie ako dva metre. Opatrenie bude platné do odvolania.

Po novom sa rušia výnimky z nosenia rúšok pri deťoch pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu aj pri účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu.

Výnimka je zrušená aj pre žiakov pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania a pre poslucháčov pri konaní štátnych jazykových skúšok.

Rúška musia nosiť aj zamestnanci, ktorí pracujú v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba alebo od iných osôb vzdialení minimálne dva metre.

SkryťVypnúť reklamu

Učiteľom, odborným zamestnancom, stredoškolákom a žiakom druhého stupňa sa predlžuje povinnosť nosiť rúško v rámci vyučovania. Nosenie rúšok v triedach nie je povinné pre mladšie deti, ak ho však budú na tvári akceptovať, jeho nosenie hygienici odporúčajú.

Nosenie rúšok je naďalej povinné aj pre pedagógov, odborných zamestnancov a všetkých žiakov v interiérových priestoroch s výnimkou pri stravovaní. Výnimku z nosenia rúšok majú žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím.

15:53 SLOVENSKO Bezpečnostný incident aplikácie Moje ezdravie pripisuje Národné centrum zdravotníckych informácií bývalému vedeniu. Ako uviedla hovorkyňa NCZI Veronika Beňadiková, bývalým vedením narýchlo urobená a spustená funkcionalita zberu dát v aplikácii bola od začiatku chybná a nebezpečná.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok NCZI po dvoch dňoch priznalo únik dát, jeho šéf sa však odstúpiť nechystá Čítajte 

"Od prvotného nasadenia nespĺňala bezpečnostné štandardy, ktoré sú pre informačné systémy verejnej správy povinné. Súčasné vedenie NCZI už prijalo potrebné technické aj organizačné bezpečnostné opatrenia a vyvodilo personálne dôsledky," konštatovala.

Generálny riaditeľ NCZI Peter Bielik uviedol, že predchádzajúce vedenie precenilo svoje schopnosti a možnosti a narýchlo spustilo viaceré aktivity súvisiace s pandémiou, medzi nimi aj aplikáciu Moje ezdravie, ktoré neboli sprevádzané riadnym plnením zákonných povinností.

"Moje ezdravie je aplikácia, ktorá zbiera citlivé osobné údaje, pričom nemala optimálne nastavenú bezpečnostnú politiku, čo je zrejme dôsledkom hrubej nedbanlivosti viacerých osôb zodpovedných za vývoj, zabezpečenie a monitorovanie tejto aplikácie. Otázka ostáva, či sa tak stalo z amaterizmu alebo z nevedomosti," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky dáta získané z incidentu by už mali byť v súčasnosti bezpečne zlikvidované. Spoločnosť, ktorá verejne na zraniteľnosť aplikácie upozornila, o tom poskytla NCZI čestné vyhlásenie.

15:46 SVET V Česku je koronavírusom nakazených už takmer 1700 zdravotníckych pracovníkov. Informuje o tom spravodajský portál tn.cz.

Aby sa predišlo ďalšiemu nárastu, bude podľa odborov zrejme potrebné obmedziť odkladnú zdravotnú starostlivosť. Plánované operácie alebo vyšetrenia, ktoré je možné odložiť, sa tak zrejme presunú na neurčito.

"Tým, že sme si chceli užiť leto, zanedbali sme nosenie rúšok. Musíme urobiť všetko pre to, aby boli zdravotníci ochránení a mohli poskytovať starostlivosť," vyjadril sa predseda Lekárskeho odborového klubu Zväzu českých lekárov Martin Engel.

SkryťVypnúť reklamu

15:31 SLOVENSKO Slovenské národné divadlo pozastavuje predaj vstupeniek na predstavenia všetkých troch umeleckých súborov. Ako uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková, divákom so zakúpenými vstupenkami na predstavenia, ktoré sa v nasledujúcom období neuskutočnia, ponúka divadlo možnosť požiadať o vrátenie vstupného alebo o voucher.

Dodala, že vývoj situácie monitorujú a čakajú na oficiálne stanovisko. O ďalšom vývoji budú podľa jej slov následne informovať.

15:27 SLOVENSKO V Ošetrovateľskom centre na Lipovej ulici v Humennom sa nový koronavírus potvrdil u 31 klientov a 23 zamestnancov.

Ako pre médiá uviedla riaditeľka pre odborné, ošetrovateľské a sociálne činnosti súkromného zariadenia Zuzana Fabiánová, priebeh ochorenia je u všetkých pozitívne testovaných mierny.

SkryťVypnúť reklamu

15:26 SLOVENSKO Koaličná stana SaS preferuje prípadné vyhlásenie núdzového stavu len pre zdravotníctvo. Vyplýva to z vyjadrenia strany, ktoré poskytol jej hovorca Ondrej Šprlák. Prípadnú podporu vyhlásenia núdzového stavu vo všetkých segmentoch ešte zváži.

15:22 SLOVENSKO Vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach odporúča vedeniam fakúlt v prípade prednášok prechod na dištančnú formu výučby.

"Prezenčne budú vyučované len laboratórne cvičenia a semináre, pri ktorých nie je možné výučbu plne nahradiť online formou vzdelávania, napríklad v prípade Lekárskej fakulty a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ," uviedol hovorca univerzity Tomáš Zavatčan.

Študentom zo Slovenska vedenie univerzity odporúča návrat domov, zahraničným študentom na UPJŠ odporúča zotrvať na Slovensku v mieste ich ubytovania.

SkryťVypnúť reklamu

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika evidujú 21 aktívnych prípadov nakazenia novým koronavírusom.

15:14 SLOVENSKO Opozičná strana Smer podá ďalší návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, oznámil predseda strany Robert Fico.

Na mimoriadnej schôdzi chcú formou uznesenia Národnej rady zaviazať konkrétnych členov vlády, aby do siedmich dní vystúpili v pléne a odpovedali na otázku, aké kroky plánujú podniknúť vo svojich rezortoch, aby "eliminovali katastrofálne dopady rozhodnutí vlády".

Podľa Fica sa budú zaujímať predovšetkým o spôsoby, ako na Slovensku udržať mieru zamestnanosti, vzdelávania a sociálnej súdržnosti.

"Doteraz prijaté opatrenia vlády výrazne poškodia slovenskú ekonomiku a bude to mať pre Slovensko horšie dopady ako počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Bude to mať výrazný vplyv na ekonomickú, hospodársku a sociálnu situáciu na Slovensku," uviedol šéf Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

15:10 SLOVENSKO Nemocnica Poprad zriadila špeciálne oddelenie pre pacientov s COVID-19, ktoré sa nachádza v samostatnom geriatrickom pavilóne.

Nemocnica aktuálne eviduje 16 zamestnancov, ktorí sú nakazení novým koronavírusom.

15:01 SLOVENSKO Ohnisko nákazy odhalili hygienici v ďalšom zariadení sociálnych služieb.

Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti, nové prípady nákazy v okrese Humenné pochádzajú z dvoch ohnísk. Jedno je staršie, ide o úzke kontakty v rámci rodiny. Druhé potvrdili v zariadení sociálnych služieb. V ostatných dňoch tam pretestovali všetky osoby, vrátane personálu. Z približne 80 ľudí je celkovo pozitívnych 31 klientov a 23 zamestnancov.

Pozitívne testované osoby sú od negatívnych izolované, o pozitívnych klientov sa stará vyčlenený personál. V zariadení dlhodobo platí prísny hygienicko-epidemiologický režim a rovnako aj zákaz návštev. Zdravotný stav klientov je pravidelne monitorovaný.

Noví infikovaní v pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave sú kontakty už potvrdených prípadov COVID-19. Väčšina z nich súvisí už so známymi a podchytenými ohniskami nákazy, v ktorých systematicky pokračuje dohľadávanie kontaktov. RÚVZ rovnako zaznamenal ochorenie približne u 10 osôb, ktoré sa zúčastnili na rodinnej oslave na Orave.

V okresoch Námestovo a Tvrdošín ide o dohľadané kontakty z monitorovaného ohniska, dvoch firiem v Námestove.

14:47 Herec Milan Kňažko sa nakazil novým koronavírusom. "Som Covid pozitív, šiesty deň," oznámil na facebooku. Doplnil, že jeho stav sa zhoršil a je v nemocnici.

14:41 SVET Výletná loď Mein Schiff 6 - kotviaca aktuálne v Grécku - bude môcť pokračovať v plavbe po tom, ako opätovné testovanie vylúčilo nákazu koronavírusom u 12 členov posádky. Informovala o tom agentúra DPA.

V utorok znova otestovali osoby, u ktorých sa chybou laboratória na Kréte mylne predpokladala nákaza koronavírusom. Výsledky nových testov boli negatívne.

Loď Mein Schiff 6 s 922 pasažiermi na palube, plaviaca sa pod maltskou vlajkou a prevádzkovaná nemeckou cestovnou kanceláriou TUI, aktuálne kotví pri ostrove Milos v Egejskom mori. Kapitán plavbu prerušil po tom, čo sa objavili informácie o údajnej nákaze.

14:33 SVET V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 609 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je mierny nárast v porovnaní s 556 nakazenými z pondelka. Viac ako polovicu z nakazených opäť zaznamenali v spolkovej krajine Viedeň. Počet úmrtí sa zvýšil o šesť na 796, informoval portál OE24.

14:24 SLOVENSKO Aj Ekonomická univerzita v Bratislave prejde od 5. októbra z prezenčnej výučby na online vzdelávanie, rozhodol krízový štáb univerzity.

"Všetky fakulty potvrdili maximálnu pripravenosť na túto formu výučby. Toto opatrenie zostane v platnosti do odvolania," uviedol vedúci Centra komunikácie a vzťahov s verejnosťou Ekonomickej univerzity Miroslav Horňák.

Zároveň univerzita nariadila študentom opustiť študentské domovy do pondelka 5. októbra. "Pridelené ubytovacie miesto bude zachované až do obdobia, kým bude bezpečné vrátiť sa do študentského domova bez poplatku," priblížil Horňák.

14:13 SVET Pre občanov krajín V4 zostávajú v platnosti miernejšie pravidlá zákazu vstupu cudzincov na územie Maďarska, ktorého predĺženie v rámci epidemiologických opatrení po 1. októbri oznámil v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Súvisiaci článok Hranice Maďarska zostanú zatvorené aj po 1. októbri Čítajte 

Z nariadenia zverejneného na oficiálnej webovej stránke maďarskej polície police.hu vyplýva, že občania Česka, Poľska a Slovenska môžu vstúpiť na územie Maďarska v prípade, ak potvrdia, že majú ubytovanie v Maďarsku rezervované ešte pred uzatvorením maďarských hraníc 1. septembra, a ak pri prekročení štátnych hraníc disponujú negatívnym PCR testom starým najviac päť dní. Test musí byť v maďarskom, prípadne anglickom jazyku.

Občania SR môžu prekročiť maďarské hranice ešte aj v rámci malého prihraničného styku, pri ktorom je obmedzený pobyt na maďarskom území na 24 hodín. Povolenie platí pre pobyt na území Maďarska do vzdialenosti najviac 30 kilometrov od štátnych hraníc.

13:36 SLOVENSKO Slovenka Dominika Uhráková žije päť rokov v Southamptone vo Veľkej Británii. V marci sa nakazila koronavírusom a doteraz má z nákazy dlhodobé následky.

"Cítila som priam kŕče vyrážajúce do chrbta. Bolo to, akoby ma niekto šľahal po chrbte palicou. Ešte k tomu ma veľmi pálilo v nose," opisuje priebeh svojho ochorenia v rozhovore.

Hovorí tiež, že nákaza Covidom-19 stále má doteraz vplyv na jej čuch a chuť a porovnáva prístup ľudí k nákaze v Británii a na Slovensku. Čítajte viac TU >>>

13:20 SLOVENSKO Zbor biskupov evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku uviedol, že informácie ani náznaky o tom, že by mali byť služby Božie opäť zakázané, nedostali.

Nechceme byť nadradenou skupinou v spoločnosti. Ale vnímame vaše sklamanie ako veriacich, keď vidíte, že reštaurácie, pohostinstvá, bary či diskotéky, ale aj fitnescentrá môžu svoje dvere nechať otvorené, pričom váš kostol je zamknutý."

Zbor biskupov ECAV

"Vnímame vážnosť situácie, v žiadnom prípade ju nechceme podceniť a spôsobiť verejnosti alebo jednotlivcom problémy," poukázali vo svojom stanovisku.

Uviedli, že veriaci dodržiavali usmernenia, ktoré boli vypracované pre konanie bohoslužieb podľa COVID semaforov.

"Nechceme byť nadradenou skupinou v spoločnosti, to v žiadnom prípade. Ale vnímame vaše sklamanie ako veriacich, keď vidíte, že reštaurácie, pohostinstvá, bary či diskotéky, ale aj fitnescentrá môžu svoje dvere nechať otvorené, pričom váš kostol je zamknutý a stretávanie sa v ňom predstavuje riziko," uviedol zbor biskupov ECAV.

Zároveň poukázali, že sa snažia diskutovať s kompetentnými a žiadať nejakú formu zmiernenia tohto opatrenia.

13:05 SLOVENSKO Polícia poprela dva hoaxy o nespoľahlivosti informovania o výsledku testu na COVID-19 a o nosení rúšok.

"Prvý hoax tvrdil o kamarátkinej kolegyni, ktorá sa napokon nedostavila na COVID-test, no aj tak jej prišiel pozitívny výsledok," vysvetľuje polícia. Autorka hoaxu svoj status síce stiahla, no ako screenshot sa šíril v iných skupinách. Dotyčná neskôr kontaktovala policajnú stránku, s tým, že sa ospravedlnila za svoje konanie.

"Extrémne toxický druhý hoax predstavoval konkrétnu osobu, ktorá zľahčovala priebeh ochorenia a nabádala na nenosenie rúšok tam, kde sú povinné," vysvetľuje polícia. Dodáva, že tvrdenia z hoaxu boli dávno vyvrátené, a to medializovaným vyjadrením od infektológa Pavla Jarčušku.

12:56 SVET Hospodársky rast eurozóny sa vo štvrtom kvartáli spomalí po rozsiahlom zotavení v priebehu tretieho štvrťroka. Uviedli to v spoločnej prognóze mníchovský inštitút Ifo, švajčiarsky inštitút KOF a taliansky štatistický úrad ISTAT.

"Avšak v terajšom prostredí je ťažké robiť spoľahlivé predikcie, pretože nikto nevie, ako sa bude vyvíjať počet nákaz koronavírusom, kedy bude k dispozícii vakcína a aký vplyv bude mať ekonomická politika," uviedol inštitút Ifo.

V záverečnom štvrťroku tohto roka sa hospodárstvo eurozóny podľa spoločnej prognózy medzikvartálne zväčší len o 2,2 percenta po raste o 8,2 percenta v treťom štvrťroku a poklese o 11,8 percenta v druhom kvartáli.

12:18 SVET Brusel dočasne zakázal prostitúciu v snahe spomaliť šírenie nákazy koronavírusom.

Miestne úrady zároveň uzavreli tri hotely, ktoré sprostredkovávajú takéto služby, pretože sa v nich pravidelne porušovali pravidlá fyzického odstupu medzi návštevníkmi, povedala pre AP hovorkyňa mesta Wafaa Hammichová. Dodala, že na dodržiavanie opatrení v hoteloch budú dohliadať posilnené policajné hliadky.

12:12 SVET Nálada v ekonomike eurozóny sa v septembri zlepšila viac, než sa čakalo. Hlavným dôvodom bolo zvýšenie optimizmu v sektore služieb, a to aj napriek obavám z ďalšej vlny pandémie COVID-19.

Index ekonomického sentimentu pre eurozónu v septembri stúpol na 91,1 bodu z 87,5 bodu v auguste, uviedla Európska komisia. Ekonómovia počítali s nárastom indexu len na 89 bodov.

12:06 SVET V Poľsku pribudlo od pondelka 1326 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkový počet nakazených sa tak zvýšil na 89 962. Na chorobu COVID-19 zomrelo ďalších 36 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine vzrástol na 2483.

Celkovo sa v Poľsku z ochorenia vyvolávaného novým koronavírusom vyliečilo už 68 955 ľudí. Koronavírusom sa nakazil aj bývalý poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski, ktorý sa stal v Poľsku počas prvej fázy pandémie jednou z vedúcich postáv v boji proti koronavírusu.

11:53 SVET V Maďarsku pribudlo v pondelok 851 osôb nakazených novým koronavírusom a osem úmrtí súvisiacich s COVID-19. Informoval o tom vládny server koronavirus.gov.hu. Počet potvrdených prípadov infekcie stúpol na 25 567, počet obetí dosiahol 757.

Počet aktívnych infikovaných je 19 637, z toho 37 percent pochádza z Budapešti.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

11:45 SLOVENSKO Predseda KDH Milan Majerský označuje úplný zákaz verejných bohoslužieb za prekvapivý, keďže nákupné centrá a bary budú dostupné. V reakcii na nariadenia, ktoré majú platiť od štvrtka zároveň uviedol, že uprednostňovať krčmu pred omšou je necitlivé, nerozvážne a neprípustné.

Súvisiaci článok Zrušia omše aj oslavy? A čo znamená núdzový stav? (otázky a odpovede) Čítajte 

"Nové ohlásené opatrenia však hovoria aj to, že z dôvodu ochrany zdravia možno pokojne navštíviť zaplnené nákupné centrum či dať si pivo v pohostinstve, ale nemožno ísť na bohoslužbu do veľkej katedrály ani za splnenia prísnych epidemiologických pravidiel," kritizuje Majerský.

Dodal, že návrat k osvedčeným pravidlám v kostoloch, akými sú šachovnicové sedenie, dezinfekcia rúk, zvláštne bohoslužby pre seniorov a ďalšie zraniteľné osoby by bolo na rozdiel od plošného zákazu pochopiteľné.

11:33 SLOVENSKO Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o sedem percent. Vyplýva to zo septembrovej makroekonomickej predikcie vybraných bánk, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska.

Prognóza bankových analytikov je pesimistickejšia ako posledná makroekonomická prognóza ministerstva financií, podľa ktorého by mala slovenská ekonomika v tomto roku klesnúť o 6,7 percenta. Pritom ešte v júni tohto roka rezort očakával 9,8-percentný prepad.

11:17 SVET Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Južnej Kórei klesol prvý raz po približne 50 dňoch pod 50. Za posledných 24 hodín v krajine pribudlo 38 prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo v Južnej Kórei doteraz zistili 23 699 ochorení, pričom 407 ľudí zomrelo.

Počet infekcií v krajine začal stúpať začiatkom minulého mesiaca, predovšetkým v husto obývanej oblasti hlavného mesta Soul. Začal sa však znižovať po tom, ako úrady zaviedli prísne pravidlá spoločenského odstupu. V oblasti Soulu bolo za posledných 24 hodín zistených len 17 nových prípadov.

11:05 SVET Výletná loď prevádzkovaná spoločnosťou TUI Cruises, na palube ktorej bolo 12 členov posádky pozitívne testovaných na koronavírus, zakotvila v gréckom prístave Pireus. Informovala o tom grécka štátna tlačová agentúra ANA.

Loď Mein Schiff 6 plaviaca sa pod maltskou vlajkou je prvou výletnou loďou, ktorá začala plavbu po gréckych ostrovoch po tom ako zrušili obmedzenia zamerané na zastavenie šírenia pandémie.

Na jej palube je 922 pasažierov a 666 členov posádky. Nikomu z lode nedovolia vystúpiť a pracovníci gréckeho úradu verejného zdravotníctva na nej začali vykonávať kontrolu.

11:03 SLOVENSKO Správa štátnych hmotných rezerv nakúpi skríningové testy na diagnostiku ochorenia COVID-19. K bezodkladnému nákupu 500-tisíc testov ju zaviazala vláda. Takzvané antigénové testy sa budú využívať napríklad na hraniciach, v domovoch sociálnych služieb a ambulanciách.

10:42 SLOVENSKO Nariadiť kňazom, aby sa prestali verejne sláviť sväté omše, môžu len biskupi. V reakcii na avizovaný zákaz športových, kultúrnych či firemných podujatí vrátané omší to uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Nariadiť kňazom, aby sa prestalo verejne sláviť, samozrejme, môžu len biskupi. Takú vec štát nemôže urobiť bez ich súhlasu.

Hovorca KBS Martin Kramara

"Z ohláseného opatrenia, ktorého súčasťou by malo byť plošné rušenie bohoslužieb, sme prekvapení, keďže cirkvám bolo prisľúbené, že ak dodržia sprísnené opatrenia, bude pre ne platiť takzvaný semafor navrhnutý odborníkmi," uviedol Kramara.

Podotkol, že o rušení bohoslužieb s cirkvami nik nehovoril a vzhľadom na ostatné opatrenia sa nejaví ako primerané. "Snažíme sa komunikovať s predstaviteľmi štátu, aby sa daná vec objasnila. Nariadiť kňazom, aby sa prestalo verejne sláviť, samozrejme, môžu len biskupi. Takú vec štát nemôže urobiť bez ich súhlasu," poznamenal hovorca KBS.

Bývalý sekretár KBS Anton Ziolkovský na sociálnej sieti uviedol, že katolícka cirkev pristupovala k opatreniam od začiatku veľmi zodpovedne.

Poznamenal, že už zatvoriť kostoly na Veľkú noc bola mimoriadne veľká skúška. Tvrdí, že namiesto úplného zatvorenia kostolov by sa malo vrátiť k omšiam pre seniorov, väčším rozstupom alebo šachovnicovému sedeniu.

Súvisiaci článok Dobré ráno: UK sa celé leto pripravovala na druhú vlnu. Prechádza na online výučbu Čítajte 

"Nerušme verejné bohoslužby. Takéto rozhodnutie je veľmi necitlivé. Predpokladám, že medzi tými, ktorým na viere záleží, vyvolá skôr hnev ako porozumenie," povedal Ziolkovský.

10:32 SLOVENSKO Študenti, ktorí bývajú na internátoch Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, si môžu do 5. októbra naplánovať dobrovoľný odchod z ubytovacieho zariadenia.

V prípade, že na nich ostanú aj po tomto termíne, je možné, že nastane jeden z troch scenárov a internáty budú zatvorené. Informuje o tom Internát Mlyny na sociálnej sieti.

10:15 SLOVENSKO Štyridsiatou piatou obeťou ochorenia Covid-19 na Slovensku je 70-ročný pacient, ktorý zomrel 23. septembra v nemocnici v Galante. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku v pondelok pribudlo 231 nakazených novým koronavírusom. Laboratóriá otestovali 2 561 vzoriek. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Pribudlo aj jedno úmrtie pacienta s Covid-19, celkový počet obetí je 45. Vyliečilo sa ďalších 116 pacientov, celkovo už nákazu prekonalo 4 329 osôb.

Súvisiaci článok Na ventilácii je 18 ľudí, počet hospitalicázií rastie. Pozrite si mapy a grafy Čítajte 

Pozitívny výsledok testov mali podľa ministerstva zdravotníctva ľudia vyšetrení v okresoch Trnava (42), Humenné (16), Námestovo (16),Tvrdošín (16), Bratislava (13), Skalica (13), Prešov (12), Nitra (9), Pezinok (9), Nové Zámky (8), Sabinov (6), Senica (6), Sobrance (6), Trenčín (6) a Košice (5).

"Štyri prípady boli v okresoch Malacky, Michalovce, Poprad a Svidník, po tri prípady v okresoch Bardejov, Galanta, Komárno, Piešťany a Senec. Dva prípady boli v okresoch Hlohovec, Košice a okolie, Snina a Trebišov, jeden prípad zaznamenali Bánovce nad Bebravou, Kežmarok, Levice, Martin, Medzilaborce, Stará Ľubovňa, Topoľčany, Vranov nad Topľou a Žilina," dopĺňa ministerstvo.

V nemocniciach je 222 pacientov, COVID-19 sa potvrdil u 187 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 16 osôb, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 18 osôb.

Doteraz testy odhalili nákazu novým koronavírusom celkovo u 9 574 ľudí. Aktívnych prípadov ochorenia je 5200.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 360.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:48 SVET Pandémia nového koronavírusu spôsobí, že rast ekonomiky východnej Ázie, Pacifiku a Číny bude najpomalší za vyše 50 rokov, varovala Svetová banka.

Svetová banka očakáva, že expanzia regiónu dosiahne tento rok len 0,9 percenta, čo bude najmenej od roku 1967. Spomalenie ekonomiky bude mať za následok, že 38 miliónov ľudí sa opäť ocitne v chudobe.

9:36 SVET Milión úmrtí v dôsledku pandémie nového koronavírusu je "bolestivým míľnikom", povedal generálny tajomník OSN António Guterres. Informuje o tom agentúra AP.

Podľa bilancie agentúry AFP a údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa už na celom svete zomrelo v dôsledku ochorenia COVID-19 viac ako milión ľudí. "Medzi nimi (obeťami) boli otcovia a matky, manželky a manželia, bratia a sestry, priatelia a kolegovia," uviedol Guterres.

"Bolesť a utrpenie boli znásobené živelnosťou tejto choroby. Riziká nákazy rozdelili celé rodiny a smútiť či tešiť sa zo života často nebolo možné," dodal.

Guterres tiež varoval, že šíreniu vírusu, rastu nezamestnanosti, narúšaniu procesu vzdelávania i ďalším zásadným zmenám nateraz ešte nie je koniec.

Pandémiu možno podľa neho prekonať zodpovedným riadením, spoluprácou, vedeckými poznatkami i preventívnymi opatreniami napríklad dodržiavaním rozstupov a nosením rúšok. Prípadné vakcíny musia byť dostupné pre všetkých.

9:27 SVET Na Ukrajine pribudlo za posledných 24 hodín 3627 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Po včerajšku, keď počet nových prípadov po piatich dňoch klesol pod 3000, sa tak denný prírastok nových infikovaných opäť dostal nad túto hranicu. Celkovo sa na Ukrajine nakazilo už 204 932 ľudí.

Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 69 pacientov, čím celkový počet obetí pandémie na Ukrajine stúpol na 4065.

06:37 SVET - Český minister zdravotníctva Roman Prymula navrhne zavedenie núdzového stavu, a to zrejme už na najbližšom zasadaní českej vlády.

"Urobiť to určite musíme. Bez toho veľká šanca nie je. Myslím si, že to bude na prvom zasadaní vlády," povedal Prymula. Najbližšie zasadanie vlády bolo pôvodne na programe až v pondelok 5. októbra - po voľbách do Senátu a miestnych zastupiteľstiev (2. - 3. októbra).

Český premiér Andrej Babiš vo vysielaní stanice TV Nova v pondelok večer oznámil, že vláda sa mimoriadne zíde už v stredu. Riešiť sa podľa neho bude práve vyhlásenie núdzového stavu. Babiš zároveň povedal, že príslušný návrh podporí. Núdzový stav vyhlasuje vláda ČR a je na to potrebný súhlas Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky.

06:35 SVET - V Česku pribudlo v pondelo 1 287 prípadov, čím sa počet nakazených od začiatku pandémie zvýšil na 65 883. Česká republika má aktuálne 33 466 aktívnych prípadov z toho 820 je v nemocniciach.

Z Covid-19 sa dosiaľ vyliečilo 31 799 ľudí, chorobe podľahlo od začiatku pandémie 618 osôb. Laboratóriá spracovali 10 377 testov, ich celkový počet je 1 335 867.

06:19 SVET - Poslanci Európskeho parlamentu sa vzhľadom na rastúci počet prípadov nákazy novým koronavírusom vo Francúzsku ešte do Štrasburgu nevrátia , oznámil v pondelok predseda EP David Sassoli napriek tomu, že o to žiada francúzsky prezident Emmanuel Macron.

V septembri "sa dohodlo, že EP sa vráti k pravidelným schôdzam v Štrasburgu, hneď ako to podmienky umožnia," uviedol vo vyhlásení Sassoli. To, aby sa v Štrasburgu 5. - 8. októbra konalo zasadnutie EP, požadoval Macron, ktorý trval na obnovení schôdzí od októbra. "Spolieham sa na vás," napísal v liste adresovanom Sassolimu. Avšak Sassoli vo svojom vyhlásení uviedol, že zasadnutia EP sa do Štrasburgu budúci týždeň nevrátia "vzhľadom na zrýchlený prenos nákazy vo Francúzsku vrátane departementu Bas-Rhin (v ktorom Štrasburg leží), i z hľadiska verejného zdravia."

06:17 SVET - Uplynulý týždeň pribudlo vo svete podľa údajov WHO 2 007 627 nakazených koronavírusom, čo je druhý najvyšší týždenný prírastok od začiatku pandémie.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 7. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 8. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 1. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Na krásnom, modrom Jadrane
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 12 795
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 785
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 291
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 3 711
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 421
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 659
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 534
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lacné palivá už pre Slovákov v Maďarsku nebudú.

Zmenu predstavila Orbánova vláda.


8m
Ján Kán prichádza na Okresný súd v Banskej Bystrici. Archívna fotografia z roku 2017.

Dostal 10 rokov nepodmienečne, rozsudok ešte nie je právoplatný.


TASR 1 h
Most v Nižnej Hutke sa dočká rekonštrukcie. Je to tiež počiatočný bod cesty na Veľké Kapušany.

Úsek sa tiahne od Košíc po Ukrajinu.


a 1 ďalší 1 h
Minister hospodárstva Richard Sulík.

Líder SaS nepodporí návrh regulácie, ktorý na vládu predloží minister Matovič.


TASR 1 h
SkryťZatvoriť reklamu