BRATISLAVA. Poslancom ostáva na 12. schôdzi parlamentu prerokovať ešte novelu zákona o hazardných hrách a novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa týka interrupcií.
Plénum má rozhodnúť aj o dvoch nových podpredsedoch Najvyššieho kontrolného úradu. Schôdza dnes pokračuje ôsmym rokovacím dňom, ktorý sa začína o 9:00.
Znepokojenie nad snahou sprísnenia
Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú v novele zákona o zdravotnej starostlivosti presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín.
Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou má byť aj druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa.
Poslanci všetkých štyroch koaličných strán pripravili k novele pozmeňovací návrh. Súčasťou návrhu je povolenie používania interrupčnej tabletky. P
oslankyňa NR SR a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) tvrdí, že keď sú interrupcie dovolené, tak sa majú robiť najmodernejšou a najšetrnejšou metódou k ženám.
Zdravotníckemu výboru podľa jej slov prišlo veľa listov z rôznych organizácií, ktoré vyjadrujú znepokojenie nad snahou sprísniť interrupcie.
Listy prišli od komisárky Rady Európy pre ľudské práva, francúzskych mimovládnych organizácií či Medzinárodnej federácie pre gynekológiu a pôrodníctvo.
Odovzdali petíciu
Predstavitelia mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia Juraj Hipš a Simona Petrík odovzdali poslancom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) petíciu podpísanú 6 531 ľudmi.
Žiadajú v nej, aby NR SR začala riešiť skutočné problémy a navrhujú desať opatrení, ktoré by skutočne zlepšili postavenie žien a rodín.
V tlačovej správe o tom informoval hovorca Spolu Matej Bučko. Petíciu spustili v stredu 16. septembra.
„Skutočná pomoc nie je šikanovanie žien, ktoré sú v tých najťažších životných situáciách, zbytočnou byrokraciou a lehotami. Znižovať počet interrupcií je možné aj naozajstnou pomocou," povedala zástupkyňa platformy Ženy Spolu Silvia Hudáčková.
"Vládni poslanci by mali pomôcť tým ženám a rodinám, ktoré by dieťa chceli, no tlačia ich ekonomické dôvody či nedostatok služieb. Dostupné a garantované škôlky a jasle, to je skutočná pomoc ženám a rodinám, ktorú strana Spolu navrhuje,” dodala Hudáčková.