SME

Záborská vyradila zo svojej novely o interrupciách posudkovú povinnosť

Pozmeňujúci návrh označila za kompromis smerom k liberálnej časti spoločnosti.

Poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO).Poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Anna Záborská (OĽaNO) v utorok v pléne predložila pozmeňujúci návrh k vlastnej novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť interrupcií.

Z povinnosti má byť právo na posudok

Povinnosť dvoch lekárskych posudkov pri potrate pre ohrozenie života matky či plodu by sa mala zmeniť na právo ženy. Lekár by mal o tom ženu písomne informovať a poskytnúť jej súčinnosť.

Podľa predkladateľky má totiž lepší prehľad o dostupných zdravotníckych zariadeniach a mal by ženu lepšie nasmerovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Slovensko nevyhnutne potrebuje politiku, ktorá podporuje a bráni život. Politiku, ktorá v každom zákone myslí na rodinu,“ povedala Záborská s tým, že ochrana matiek a detí nie je o skutočnom konzervativizme či liberalizme, ale o ľudskosti.

Dlhší čas na premyslenie

Pozmeňujúci návrh označila za kompromis smerom k liberálnej časti spoločnosti.

Žena má mať po novom dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín to bude 96. Navrhovaných 96 hodín sa má rátať od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií o splnení podmienok, lekár ho musí odoslať bezodkladne.

Pozmeňujúcim návrhom chce Záborská upraviť aj oblasť príspevkov a príplatkov pri narodení dieťaťa či pri viacerých súčasne narodených deťoch.

Ján Herák (OĽaNO) tvrdí, že novela nezakazuje potraty. Erik Ňarjaš (OĽaNO) v pléne uviedol, že po predložení Záborskej pozmeňujúceho návrhu nevidí dôvod za novelu nehlasovať.

SkryťVypnúť reklamu

Skonštatoval, že len dopĺňa aktuálny status quo v tejto oblasti navrhnutou pomocou ženám.

Cigániková: Bariéry v prístupe k potratom

Predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS) vidí v novele bariéry v prístupe k potratom a nevidí v nej pomoc matkám. Podľa nej sa novela plánuje schváliť podvodným spôsobom.

Plénum sa totiž uznieslo na tom, že v utorok bude trvať rokovací deň až do konca prerokovania a hlasovania o návrhu. To podľa nej zníži kvórum, pretože v pléne zvyčajne večer býva menej poslancov.

„Radi hovoríte o pomoci, ja tam teda žiadnu konkrétnu pomoc nevidím. Vidím tam zmenu názvov, všetky smerujú k tomu, aby sme ženy potrápili,“ uviedla. Odmieta predĺženie lehoty na rozmyslenie si potratu pre ženu z dvoch dní na štyri a hovorí o prekážke.

SkryťVypnúť reklamu

Anna Andrejuvová (OĽaNO) podotkla, že viaceré európske krajiny dávajú žene väčší čas na rozhodnutie pred potratom. Napríklad v Belgicku je to šesť dní, v Holandsku päť a Taliansku sedem dní.

Alojz Baránik (SaS) reagoval tým, že keď sa hovorí o živote nenarodeného dieťaťa alebo plodu, akoby šlo o niečo, čo stojí nad právom ženy na jej súkromie či rozhodovanie o jej tele. "Je to celé založené na nenávisti k ženám," uviedol.

Dlhší čas na rozmyslenie ako akt nedôvery

Reštriktívne opatrenia, ako napríklad predĺženie lehoty na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie zo 48 na 96 hodín, považuje poslanec Tomáš Lehotský (Za ľudí) za symbol nedôvery k ľuďom a symbol návratu do doby, ktorá chce viac kontrolovať a prikazovať. Z týchto dôvodov podľa neho vyvolal návrh legislatívy taký silný odpor.

SkryťVypnúť reklamu

Lehotský nemá problém s finančnou podporou tehotných žien, no má problém so zákazmi a príkazmi.

Reštriktívnych opatrení v návrhu novely zostalo podľa neho málo, pretože predkladateľka novely Anna Záborská (OĽANO) reagovala na výhrady verejnosti, čo poslanec ocenil. Napriek tomu novelu nemôže podporiť. Problém má tiež s poskytovaním informácií v dotazníkoch.

Záborská v reakcii uviedla, že aj pri iných príležitostiach sa lekári pacientov pýtajú na veľakrát nepríjemné informácie s cieľom dobre stanoviť diagnózu. Dodala, že aj v tejto súvislosti chcú údaje z dotazníka využiť na prevenciu, údaje budú podľa nej anonymné.

Lehotský reagoval, že nevidí spojitosť medzi snahou o znižovanie interrupcií a dopytovania sa žien.

Poslancovi Ondrejovi Dostálovi (SaS) na debate o novele prekáža konfrontačný tón. Nepočúvajú sa podľa neho strany, ktoré sú v spore, argumenty toho druhého sa bagatelizujú.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Dostál si myslí, že ľudský život vzniká počatím. V debate podľa neho stoja proti sebe dve hodnoty, a to ochrana počatého života a ochrana práva ženy rozhodovať o svojom tele a súkromí.

"Môžeme týmto hodnotám prikladať rôznu cenu, sú tu obe. Právna úprava by to mala reflektovať," reagoval.

Predložený návrh novely nazval Dostál premárnenou šancou, pretože niektoré z navrhovaných opatrení môžu viesť k zníženiu potratov, no nemajú charakter podpory žien, ale skôr reštrikcií, obmedzení.

Zásahom do rozhodnutia ženy je podľa neho predĺženie lehoty zo 48 na 96 hodín či potreba druhého lekárskeho posudku pri interrupcii zo zdravotných dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 812
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 487
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 516
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 452
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 413
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 404
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 268
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 006
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Scott McTominay oslavuje gól.

Pri oboch tituloch stál aj slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.


a 1 ďalší
Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

Vo svojom druhom zápase prehralo s Portugalskom.


a 1 ďalší
Alioune Sylla (Dunajská Streda) sa raduje po strelení gólu počas finále play off v Niké lige o Konferenčnú ligu.

Vo finále padlo dokopy päť gólov.


a 1 ďalší
Juraj Kucka (Slovan) sa lúči s hráčskou kariérou so spoluhráčmi a fanúšikmi v záverečnom 10. kole nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul ŠK Slovan Bratislava - FC Košice.

Pozrite si zaujímavé štatistiky Niké ligy.


Juraj Hertel
SkryťZatvoriť reklamu