SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Rekordy pokračujú, permanentný krízový štáb je opäť aktívny (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 10 938 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 48 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:40 SVET Anglicko v súvislosti s koronavírusovou pandémiou vyradilo Poľsko, Turecko a karibské ostrovy Bonaire, Svätý Eustach a Saba zo svojho zoznamu bezpečných krajín.

Opatrenie znamená, že cestujúci, ktorí sa z týchto krajín vrátia do Spojeného kráľovstva od 4:00 (5:00 SEČ) v sobotu, budú musieť absolvovať dvojtýždňovú domácu karanténu.

19:31 SVET V Česku do štvrtka 18:00 pribudlo ďalších 1400 prípadov nákazy novým. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva.

Počet aktívnych prípadov dosiahol 37 393. V nemocniciach je hospitalizovaných 1028 nakazených koronavírusom.

V súvislosti s ochorením COVID-19 už v krajine zomrelo 676 ľudí.

19:22 SLOVENSKO V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici ordinoval víkend 19. a 20. septembra prinajmenšom jeden lekár, ktorý bol pozitívne testovaný na Covid-19, ale nemal príznaky.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Rooseveltovej nemocnici sa nakazili lekári. Ich kolega tvrdí, že tak liečili pacientov Čítajte 

Denníku SME to povedal jeden z lekárov banskobystrickej nemocnice. Chcel zostať v anonymite, ale denník pozná jeho meno. Rovnaké informácie má aj šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Rooseveltova nemocnica tvrdí, že postupovala správne, ale potvrdila ochorenie u desiatich svojich lekárov.

Viac sa dozviete v texte Jána Krempaského >>>

18:38 SVET Srbsko skontroluje počet obetí pandémie. Srbský prezident Aleksandar Vučič to oznámil po tom, ako hlavný epidemiológ povedal, že nákaze v skutočnosti podľahlo trikrát viac ľudí, než uvádzajú srbské úrady.

Srbsko podľa oficiálnych údajov dosiaľ zaznamenalo 749 úmrtí a viac ako 33-tisíc potvrdených prípadov infekcie. Avšak Predrag Kon zo štátneho pandemického krízového štábu vo štvrtok povedal, že jeho vlastná analýza z marca až júna ukázala, že dáta "nie sú dostatočne presné".

Skryť Vypnúť reklamu

18:20 SLOVENSKO Slovenskí biskupi udelili s platnosťou od 1. októbra až do odvolania dišpenz (oslobodenie) od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách. Kňazov zároveň požiadali, aby ľuďom vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami odporučili sledovanie bohoslužieb prostredníctvom médií. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Biskupi tak reagovali na aktuálne opatrenie Úradu verejného zdravotníctva, podľa ktorého môže byť na hromadných podujatiach, kam patria aj omše, najviac 50 ľudí.

18:04 SLOVENSKO Permanentný krízový štáb je opäť aktivovaný, informoval riaditeľ tlačového a informačného odboru Richard Pekar.

Premiér Matovič informoval o permanentnom krízovom štábe už v stredu. "Permanentný krízový štáb od dnes pod vedením Petra Škodného opätovne funguje a ideme znova do toho," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 SLOVENSKO Aktuálne problémy v oblasti kultúry, kreatívneho priemyslu a športu nevyriešia jednotlivé rezorty, ale patria na stôl vlády. Zhodli sa na tom zástupcovia kultúry, kreatívneho priemyslu či profesionálneho a amatérskeho športu.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vytvorila priestor na to, aby jej zástupcovia týchto odvetví osobne priblížili situáciu, v ktorej sa nachádzajú.

"Tieto segmenty sú od marca tohto roka prakticky na kolenách a druhá vlna znamená, že na kolenách budú aj ďalšie obdobie," povedala po stretnutí u prezidentky filmová producentka Zuzana Mistríková.

17:35 SLOVENSKO Všetky kultúrne a spoločenské podujatia v meste Poprad sú do konca roka zrušené. Rozhodol o tom krízový štáb mesta.

Ten rozhodol aj o zatvorení denného stacionára až do odvolania. Od piatka 2. októbra budú priestory stacionára pripravené ako karanténne miestnosti pre klientov centra sociálnych služieb. S účinnosťou od 30. septembra platí zákaz návštev vo všetkých zariadeniach, zdôraznila radnica.

Skryť Vypnúť reklamu

17:24 SLOVENSKO Okres Liptovský Mikuláš je na covid semafore od štvrtka v červenej fáze. Mesto Liptovský Mikuláš preto zrušilo všetky podujatia, ktorých je organizátorom.

17:20 SLOVENSKO Miestne úrady bratislavských mestských častí by mali naďalej fungovať tak, aby si občania mohli vybavovať všetky potrebné náležitosti.

Snažiť sa o to budú jednotlivé samosprávy apelujúc však na nosenie rúšok, dezinfikovanie rúk a dodržiavanie odstupov.

Zhodli sa na tom starostovia na mimoriadnom online zasadnutí regionálneho združenia bratislavských mestských častí.

Miestne úrady budú zároveň pred vstupom do budovy merať teplotu a dôsledne evidovať všetky vybavené stránky, aby mali v prípade potreby a objavenia nového koronavírusu prehľad pri dohľadávaní kontaktov.

Skryť Vypnúť reklamu

17:10 SLOVENSKO Kedy krajina núdzový stav vyhlasuje a ako premiér Igor Matovič zdôvodňuje, že na Slovensku platí práve oddnes, 1. októbra. Čo vyhlásenie tohto stavu v našom fungovaní mení?

Načítavam video...

17:07 SVET Európska lieková agentúra (EMA) začala s predbežnou kontrolou prvej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja farmaceutická spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. EMA o tom informovala vo štvrtok na svojej webovej stránke.

EMA začala posudzovať prvé údaje o vakcíne, ktoré pochádzajú z laboratórnych štúdií. Tieto údaje však nestačia na preukázanie bezpečnosti a účinnosti vakcíny, keďže sa zatiaľ nepredložili všetky potrebné údaje.

16:50 SLOVENSKO Trebišovská nemocnica zaviedla od štvrtka centrálnu triáž, teda triedenie pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pacientom i zamestnancom je pri vstupe do budovy zmeraná telesná teplota a odpovedajú na sériu otázok v súvislosti s koronavírusom," informovala Jana Fedáková za sieť nemocníc Svet zdravia

V prípade, ak pacient nevykazuje symptómy charakteristické pre ochorenie COVID-19, dostane zelený náramok. Pacient následne pokračuje v štandardnom režime do ambulancie alebo na oddelenie.

V prípade, ak pacient vykazuje príznaky ochorenia - má zvýšenú telesnú teplotu a pozitívnu anamnézu v súvislosti s ochorením COVID-19, je nasmerovaný na COVID pracovisko, ktoré je na prízemí pľúcneho pavilónu.

16:40 SLOVENSKO Mesto Liptovský Mikuláš obnovuje v spolupráci so Slovenským Červeným krížom pomoc pre seniorov v čase pandémie.

Samožijúci seniori či zdravotne znevýhodnení obyvatelia, ktorí potrebujú zabezpečiť nákup potravín, drogérie a liekov (bez predpisu) môžu využiť telefónne číslo 0903 558 921 alebo napísať e-mail na osamelysenior@mikulas.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Samospráva zároveň prosí obyvateľov, ktorí sú schopní zabezpečiť si nákupy vo svojej réžii alebo prostredníctvom rodinných príslušníkov, aby túto službu nezneužívali.

16:30 SLOVENSKO Všetky jaskyne v správe Štátnej ochrany prírody SR budú v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu od piatka zatvorené.

Štátna ochrana prírody o tom informuje na sociálnej sieti.

"Na základe rozhodnutia generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody a Krízového štábu Štátnej ochrany prírody v súvislosti s dodržiavaním prijatých opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu budú od piatka 2. októbra uzavreté pre verejnosť všetky sprístupnené jaskyne v správe ŠOP SR, a to až do odvolania," priblížila Štátna ochrana prírody.

15:52 SLOVENSKO Permanentný krízový štáb zatiaľ zriadený nie je. Vyplýva to z odpovede Úradu vlády SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér Igor Matovič pritom v stredu povedal, že permanentný krízový štáb funguje.

"Permanentný krízový štáb od dnes pod vedením Petra Škodného opätovne funguje a ideme znova do toho," povedal Matovič v stredu po rokovaní vlády.

Úrad vlády SR komentoval, že "o presnom termíne zriadenia permanentného krízového štábu bude médiá a verejnosť informovať".

Úlohou štábu je permanentne vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení.

15:45 SVET Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, v súčasnosti zasiahne približne milión osôb za tri až štyri dni.

Od začiatku pandémie sa nakazilo viac ako 34 miliónov ľudí po celom svete.

Väčšinu prípadov pritom hlási tri najviac postihnuté krajiny, ktorými sú USA, India a Brazília.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Vyplýva to z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá zhromažďuje celosvetové štatistiky o postupe šírenia nákazy.

Počty nakazených sa v posledných týždňoch zvyšujú priemerne o asi 280 000 denne, milión prípadov tak pribúda za necelé štyri dni. Hranicu 30 miliónov infikovaných svet prekonal 17. septembra.

Najvyššie denné prírastky zo všetkých krajín registruje naďalej India. V polovici septembra pripisovala priemerne asi 92 000 nových prípadov denne, teraz tieto počty klesli zhruba o 10 000 nakazených za 24 hodín.

Načítavam video...

15:30 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove eviduje štyroch lekárov a osem zdravotných sestier pozitívnych na ochorenie COVID-19.

Potvrdila hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková s tým, že ide o údaje za september.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocnici je podľa jej slov hospitalizovaných 23 pacientov na COVID oddelení. "Ďalší štyria pacienti sú hospitalizovaní na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny s podporou umelej pľúcnej ventilácie," povedala Cenková s tým, že nemocnica aktuálne disponuje 40 covidovými lôžkami.

"V rámci prvej vlny do 24. apríla sme evidovali štyri úmrtia, počas druhej vlny zatiaľ evidujeme desať úmrtí s diagnózou COVID-19," skonštatovala hovorkyňa nemocnice.

15:25 SVET Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku v 25 sociálnych zariadeniach, pričom v štyroch z nich je počet infikovaných viac než 20 ľudí, informoval vo štvrtok v Budapešti operačný štáb zodpovedný za epidemiologickú ochranu.

Vo väčšine zariadení pre seniorov sa počet nakazených pohybuje v rozmedzí od jedného do piatich.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s ochorením COVID-19 zaznamenali v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách 16 nových úmrtí, nákazu potvrdili ďalším 848 ľuďom.

Celkový počet potvrdených infikovaných osôb v krajine dosiahol 27 309. Počet obetí stúpol na 781. Aktuálne je tam nakazených 20 410 ľudí.

15:19 SVET Britský minister zdravotníctva Matt Hancock predstavil vo štvrtok ďalšie protivírusové opatrenia v širšej oblasti Anglicka vrátane mesta Liverpool na severe krajiny. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

"Rozširujem dnes opatrenia, ktoré od začiatku tohto týždňa platia na severovýchode krajiny, na širší región mesta Liverpool, mestá Warrington, Hartlepool a Middlesbrough," uviedol Hancock.

Povedal, že chápe obavy rôznych pohostinstiev a reštaurácií, ktoré v Anglicku, Škótsku a Walese v snahe zastaviť šírenie druhej vlny vírusu zasiahli opatrenia v súvislosti s obmedzením otváracích hodín do 22.00 h.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

14:54 SLOVENSKO Mesto Žilina ruší od štvrtka až do odvolania všetky hromadné podujatia na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie.

Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka zrušila samospráva pripravované tradičné podujatia Festival seniorov a Kapustný deň (1. 10.) i Deň s mestom (2. 10.).

Doplnil, že mesto v súčasnosti disponuje dostatočnými zásobami ochranných pomôcok.

„V prípade zhoršenia sa epidemiologickej situácie a v prípade prijatia nových, prísnejších preventívnych opatrení bude opäť aktivovaná činnosť Krízového centra mesta Žilina. Obnovia sa informačná telefonická linka, online chat pre nepočujúcich, činnosť dobrovoľníckej služby pre ľudí v núdzi, ako aj aktivity Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory,“ uviedol Miškovčík.

Skryť Vypnúť reklamu

14:24 SLOVENSKO V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je koronavírusom nakazených spolu 17 hospitalizovaných pacientov.

Najstarší má 98 rokov, najmladší je 20-ročný.

14:17 SLOVENSKO Najfalšovanejšie spomedzi ochranných respiračných pomôcok boli respirátory.

Vo štvrtok na to na tlačovej konferencii poukázal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR.

Jeho predsedníčka Katarína Surmíková Tatranská upozornila, že nie každé rúško je rovnako kvalitné, no ich správne nosenie má význam.

„Ak sa textilné rúška správne nosia, majú svoj efekt a zohrávajú dôležitú úlohu pri potláčaní šírenia infekcií, a to tým, že minimalizujú šírenie respiračných kvapôčok uvoľňovaných pri hovorení, kašľaní alebo kýchaní. Môžu tak poskytnúť primeranú úroveň ochrany v prostredí okolo infikovaných osôb,“ uviedla šéfka úradu pre normalizáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:12 SVET Palestínčania v husto osídlenej enkláve Pásma Gazy si rýchlo osvojili rúška. Medzi bežnou populáciou sa ochorenie Covid-19 začalo v Gaze šíriť pred piatimi týždňami.

Naďalej tam platí nočný zákaz vychádzania a uzavreté zostávajú školy, reštaurácie, mešity a mnoho obchodov, píše agentúra Reuters.

Človeka bez rúška možno v Gaze, kde vládne hnutie Hamas, na verejnosti uvidieť len zriedka.

V enkláve, ktorej populácia má okolo dvoch miliónov ľudí, s ochorením Covid-19 zomrelo 20 ľudí a nákaza sa tam potvrdila u zhruba 3 000 ľudí od 24. augusta, kedy sa vírus rozšíril mimo karanténne zariadenia.

14:07 SVET V uplynulom dňu Spojené arabské emiráty zaznamenali svoj doterajší rekordný nárast prípadov koronavírusu.

V zhruba desaťmiliónovej krajine sa nákaza potvrdila u 1 158 ľudí.

Pre SAE ide o už druhý rekordný prírastok v rade po tom, čo v stredu úrady evidovali 1 100 novo nakazených.

Testov na koronavírus sa doteraz v krajine uskutočnilo takmer 9,8 milióna. Od začiatku pandémie sa koronavírus v SAE preukázal u 95 348 ľudí ľudí, z ktorých 421 zomrelo.

13:48 SLOVENSKO Vláda by mala zrušiť rozhodnutie o núdzovom stave, vyhlásiť ho nanovo s jasnými dôvodmi a uviesť, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie.

Ak tak neurobí ešte vo štvrtok, Smer-SD sa obráti na Ústavný súd, aby preveril možnú protiústavnosť vyhlásenia núdzového stavu.

Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda Smeru-SD Robert Fico.

Kritizoval tiež, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy. Očakáva, že sa k tomu vyjadrí prokuratúra či polícia.

13:38 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva SR vyťaženosť nemocníc monitoruje.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová tak reagovala na tvrdenia Slovenskej lekárskej komory, ktorá uviedla, že obdobie medzi prvou a druhou vlnou pandémie sme nevyužili efektívne.

Komora je znepokojená vyjadreniami ministra zdravotníctva Mareka Krajčího o tom, že do konca októbra už nebudeme mať dosť lôžok na infekčných oddeleniach pre narastajúci počet pacientov s ochorením Covid-19.

Ako Eliášová dodala, konkrétne opatrenia v každom kraji a teda aj v príslušnej nemocnici sú v gescii regionálnych úradov verejného zdravotníctva a manažmentu dotknutých nemocníc.

13:33 SLOVENSKO Krízový štáb mesta Banská Štiavnica prijal v súvislosti s negatívnym vývojom pandémie nového koronavírusu viaceré preventívne opatrenia.

Spočívajú najmä v dezinfekcii verejných priestorov, uzatvárajú sa však aj kluby dôchodcov. Mesto o podrobnostiach informovalo na sociálnej sieti.

13:31 SLOVENSKO Pätnásty október je začiatkom zasielania národných plánov obnovy do Bruselu, nie konečným termínom.

Uviedol to na brífingu po štvrtkovom zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti jeho šéf Tomáš Valášek (Za ľudí).

"Pätnásty október je štartom, nie koncom časového obdobia, keď sa dajú plány poslať. Zatiaľ má plán vypracovaný len jedna krajina, a to Francúzsko. Sú krajiny, ktoré, pokiaľ viem, ani na plánoch obnovy nezačali pracovať," spresnil.

13:30 SLOVENSKO Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) predpokladá, že situácia na trhu práce by mohla byť do konca tohto roka stabilizovaná a nezamestnanosť by už nemusela výraznejšie rásť.

Rezort práce spolu s ústredím práce spúšťa nové projekty na podporu zvyšovania zamestnanosti na Slovensku.

Pomoc sa realizuje v troch fázach a celkovo je na projekty vyčlenených 110 miliónov eur.

Zdroje majú pomôcť v rozbehu podnikania, ale aj zamestnávaniu ľuďom vo firmách či zariadeniach sociálnych služieb, ktoré budú chcieť prijať nových zamestnancov.

Celkovo majú projekty pomôcť viac ako 50 percentám nezamestnaných ľudí.

13:18 SVET V Rakúsku pribudlo za 24 hodín (stav vo štvrtok o 09.30 h) 873 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Je to nárast v porovnaní so 772 infikovanými v predchádzajúcom 24-hodinovom období a tretí najvyšší prírastok od začiatku pandémie.

Za uplynulých 24 hodín zaznamenala najväčší prírastok nakazených opäť spolková krajina Viedeň (402).

Nasledujú spolkové krajiny Horné Rakúsko (152), Dolné Rakúsko (90), Tirolsko (70), Štajersko (57), Salzbursko (47), Vorarlbersko (24), Burgenland (22) a Korutánsko(9).

Pozitívne testovaných bolo v Rakúsku dosiaľ 45 486 osôb. Do štvrtka 09.30 h podľahlo ochoreniu COVID-19 802 osôb a 36 476 ľudí sa vyliečilo.

13:10 SLOVENSKO Dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy a kontakty jednotlivých prípadov COVID-19 tvoria prevažnú časť pozitívnych prípadov v ostatných dňoch, informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ochorenie Covid-19 bolo potvrdené v rodinách, na pracoviskách, v zariadeniach sociálnych služieb, u ľudí po účasti na rôznych návštevách či podujatiach.

Obzvlášť rizikové sú stretnutia s väčším počtom účastníkov – napríklad v poslednom období sme COVID-19 potvrdili u ľudí po účasti na svadobných hostinách, na ktorých sa zišli známi z celého Slovenska, v dôsledku čoho sa ochorenie rozvetvilo do viacerých okresov.

V menšej miere zaznamenávame aj importy zo zahraničia.

12:45 SLOVENSKO Situácia na internátoch Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa nevyvíja optimálne, pribúdajú aj prípady nakazených študentov na ochorenie COVID-19. Informuje o tom UK na sociálnej sieti s tým, že sa nedarí zastaviť ani masové zhromažďovanie študentov za hranicami internátov.

Preto v tejto súvislosti aktuálne zasadá aj vedenie univerzity.

Študenti, ktorí bývajú na internátoch UK a Slovenskej technickej univerzity STU v Bratislave v Mlynskej doline si môžu od utorka do 5. októbra naplánovať dobrovoľný odchod z ubytovacieho zariadenia.

Online výučba pre všetkých študentov bakalárskeho, magisterského a spojeného štúdia na UK sa začne najneskôr od 5. októbra.

12:32 SLOVENSKO Košická spoločnosť U.S. Steel má 35 potvrdených prípadov koronavírusu.

12:28 SLOVENSKO Za trestné činy spáchané v čase núdzového stavu možno uložiť prísnejšie tresty.

Polícia na to upozornila na sociálnej sieti.

„Pri najčastejšie sa vyskytujúcich trestných činoch, ako je napríklad ublíženie na zdraví, krádež, sprenevera či podvod, je počas trvania núdzového stavu trestná sadzba stanovená na desať až 15 rokov, pri trestnom čine útoku na verejného činiteľa 12 až 20 rokov, pri trestnom čine všeobecného ohrozenia na 20 až 25 rokov,“ vymenúva polícia.

Sprísnenie trestov sa týka aj najzávažnejších trestných činov proti ľudskému životu.

„Pri zabití je trestná sadzba stanovená na 12 až 15 rokov, pri trestnom čine vraždy zákon ustanovuje trestnú sadzbu od 25 rokov až doživotie,“ upozornila.

12:12 SVET Bielorusko sa stalo prvou krajinou, kde sa uskutočňujú klinické skúšky vakcíny Sputnik V proti koronavírusu po jej registrácii v Rusku.

Agentúra BelTa informovala, že záujem dať sa dobrovoľne zaočkovať prejavilo viac ako 4 000 Bielorusov. Napokon bolo spomedzi nich vybraných 100, ktorí doteraz neboli infikovaní koronavírusom.

Sledovať ich budú 120 - 180 dní, pretože očkovanie bude prebiehať v dvoch fázach.

11:45 SVET Poľsko zaznamenalo ďalších 1 967 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 30 súvisiacich úmrtí infikovaných osôb.

Celkovo bola nákaza koronavírusom v Poľsku doteraz potvrdená u 93 481 ľudí, z ktorých 2 543 zomrelo.

V nemocniciach rastie počet pacientov pripojených na respirátory a rastie i lôžok vyčlenených pre pacientov s ochorením COVID-19.

11:40 SVET Juhoafrická republika (JAR) otvorila svoje hranice cestujúcim zo všetkých afrických štátov, ale pre krajiny s vysokým výskytom nakazených, ako sú napríklad USA, Británia či Rusko, stále platia doterajšie obmedzenia.

JAR svoje hranice s okolitými štátmi v snahe spomaliť šírenie koronavírusu uzavrela v marci. Otvoria sa tri hlavné letiská - v Kapskom Meste, Durbane a Johannesburgu.

Zhruba 58-milionová Juhoafrická republika je najviac postihnutá krajina na kontinente. Nákaza sa tam doteraz preukázala u 674 000 osôb, čo je zhruba polovica prípadov v Afrike.

Za uplynulý deň pribudlo 1 772 nových ochorení a 67 úmrtí. Celková bilancia mŕtvych tak v krajine prekonala 16 700 osôb.

11:27 SLOVENSKO Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave zatiaľ neplánuje prejsť v plnom rozsahu na dištančnú výučbu.

"Riešime to individuálne, odbor po odbore. Niekde sa už realizuje online výučba, niekde je výučba s dodržaním epidemiologických opatrení," uviedol Peter Kimijan z mediálneho odbor univerzity.

Ako dodal, na dištančné vzdelávanie je univerzita pripravená vzhľadom na to, že v takomto režime fungovala už v letnom semestri akademického roka 2019/2020.

V súvislosti so študentmi ubytovanými na internáte Kimijan podotkol, že Slovenská zdravotnícka univerzita zatiaľ nerieši ich vyprázdňovanie.

11:13 SVET Podľa informačného portálu worldometers sa celosvetovo koronavírusom nakazilo vyše 34 miliónov ľudí. Vyliečilo sa viac ako 25 miliónov osôb, obetí epidémie je 1 019 165.

11:10 SVET Rusko oznámilo 8 945 nových prípadov nákazy koronavírusom a 169 úmrtí za uplynulých 24 hodín.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Šírenie vírusu na Ukrajine sa zrýchľuje, pozitívny je aj Porošenko Čítajte 

O deň skôr to bolo 8 481 nových prípadov a 177 úmrtí, uviedla agentúra Reuters.

Prírastok nových prípadov je najvyšší od 12. júna. Najhoršia je situácia v Moskve, kde úrady hlásia 2 424 nových prípadov. Počet infikovaných rastie už 18 dní.

Od začiatku pandémie sa v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov nakazilo už 1,185 milióna ľudí, z ktorých 20 891 nákaze podľahlo.

10:52 SVET Maďarsko v rámci opatrení na ochranu pred šírením nového druhu koronavírusu predlžuje kontroly na svojich úsekoch vnútorných hraníc Európskej únie o ďalší mesiac s platnosťou do 1. novembra , vyplýva z vládneho nariadenia zverejneného vo štvrtok v štátnom vestníku.

Pôvodne vláda kontroly zaviedla na obdobie od 1. septembra do 30. septembra.

10:47 SVET Izrael za uplynulý deň zaznamenal rekordných takmer 9 000 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Odborníci varujú pred preťažením nemocníc a niektorí uvádzajú, že lekári prepúšťajú do domácej starostlivosti pacientov, ktorých stav si stále vyžaduje hospitalizáciu.

Izrael zhruba s deviatimi miliónmi obyvateľov od začiatku pandémie zaznamenal už 248 133 nakazených, stredajšia bilancia pritom vzrástla o 8919, čo prekonalo rekord z 25. septembra, keď krajina hlásila 8 385 nových prípadov infekcie.

10:40 SVET Úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19 bolo v Holandsku počas jarnej vlny epidémie zrejme o tisíce viac, ako uvádzali oficiálne štatistiky.

Vyplýva to zo zistení holandského štatistického úradu CBS, ktoré sa opierajú o dáta prirodzenej úmrtnosti obyvateľstva.

Zo štatistík CBS vyplýva, že medzi 2. marcom a 10. májom zomrelo okolo 9 000 ľudí viac, ako je dlhodobý priemer za toto obdobie. Po 10. máji sa úmrtnosť opäť vrátila do normálu.

Krátkodobý nárast pripisujú štatistici epidémii. Krajina s približne 17 miliónmi obyvateľov od začiatku epidémie eviduje podľa holandského inštitútu verejného zdravia RIVM celkových 6 406 úmrtí v súvislosti s koronavírusom.

10:35 SVET V súvislosti s ochorením COVID-19 zaznamenali v Maďarsku za uplynulých 24 hodín 16 nových úmrtí, čo je len o jedno menej ako rekordný počet.

Nákazu zároveň za tento čas zároveň potvrdili ďalším 848 ľuďom.

Celkový počet potvrdených infikovaných osôb dosiahol 27 309. Počet obetí stúpol na 781. Z nákazy sa v Maďarsku zotavilo už 6 118 ľudí.

Aktuálne je tam nakazených 20 410 ľudí. Hospitalizovaných s ochorením COVID-19 je tam momentálne 757 pacientov, z ktorých 52 museli napojiť na umelú ventiláciu.

10:30 SVET Na zoznam epidemiologicky rizikových oblastí zaradilo Nemecko ďalšie regióny v desiatich európskych krajinách vrátane celého územia Belgicka a Islandu, či niektorých častí Maďarska, Rumunska, Slovinska a Chorvátska.

Prvýkrát na zozname sa objavili aj niektoré oblasti Spojeného kráľovstva, konkrétne celé územia Walesu a Severného Írska. Slovensko či jeho jednotlivé regióny sa na tomto zozname nenachádzajú.

Nemecká vláda od 1. októbra zruší plošné varovanie pred cestami do viac ako 160 krajín mimo Európskej únie a schengenského priestoru. Po novom bude riziko posudzovať pre každú krajinu zvlášť.

10:15 SVET V Česku v stredu zachytili 2 932 nových prípadov koronavírusu. Ešte ráno hygienici podľa webu ministerstva zdravotníctva hlásili 1 080 prípadov.

Rezort vysvetlil, že kvôli chybe sa neaktualizovali dáta na webe. Od stredajšieho večera sa nezmenili ani ďalšie čísla.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

10:00 SLOVENSKO V stredu pribudlo 797 pozitívnych prípadov na koronavírus z počtu 9170 laboratórnych vyšetrení. Informoval o tom Národný ústav zdravotníckych informácií.

Od začiatku pandémie zistili ochorenie Covid-19 už 10 938 osobám, laboratória vykonali už 467 021 testov.

Nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak zostal 48.

Vyliečilo sa ďalších 225 pacientov, dohromady už 4 620.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 478.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že v nemocniciach je hospitalizovaných 259 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 218 z nich. Na JIS je 11 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 23 pacientov.

Súvisiaci článok Na ventilácii je 23 ľudí, počet hospitalizácií rastie. Pozrite si mapy a grafy Čítajte 

Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Námestovo (71), Bratislava (62), Tvrdošín (47), Bardejov (45), Nitra (37), Košice (35), Prievidza (31), Nové Zámky (28), Trnava (25), Senica (22), Banská Bystrica (21), Poprad (21), Dunajská Streda (20), Komárno (20), Spišská Nová Ves (19), Prešov (17), Trebišov (17), Brezno (15), Myjava (13), Skalica (13), Nové Mesto nad Váhom (12), Pezinok (12), Senec (12), Stará Ľubovňa (12), Liptovský Mikuláš (10), Sobrance (10), Trenčín (10), Žilina (10), Dolný Kubín (9), Martin (9), Vranov nad Topľou (9), Topoľčany (8), Veľký Krtíš (8) Michalovce (7), Sabinov (6). Päť pozitívnych prípadov bolo v okresoch Galanta, Košice a okolie, Lučenec a Malacky, štyri prípady boli v okresoch Snina, Zvolen, Žiar nad Hronom, tri prípady v okrese Bánovce nad Bebravou, Čadca, Hlohovec, Kežmarok, Levice, Partizánske, Piešťany a Ružomberok.

Dva prípady boli v okresoch Detva, Ilava, Púchov, Šaľa a Zlaté Moravce, jeden prípad zaznamenali okresy Gelnica, Humenné, Krupina, Levoča, Medzilaborce, Rožňava, Stropkov a Turčianske Teplice.

Je medzi nimi 417 žien a 380 mužov, sú vo veku od 2 do 93 rokov.

09:55 SLOVENSKO Predseda vlády Igor Matovič na tlačovej konferencii uviedol, že po rekordnom dennom náraste pozitívne testovaných osôb (797) sa obáva, že v nasledujúcich dňoch počty nových nakazených prekročia hranicu tisíc osôb.

Matovič poznamenal, že s takýmito predpokladmi pracoval. "Práve preto som tlačil na pílu od minulého týždňa, že sa musíme zomknúť a nabrať odvahu na prísnejšie opatrenia."

9:50 SLOVENSKO Najviac úplne zatvorených škôl je v okrese Námestovo, je ich sedem. Nasledujú okresy Bardejov a Svidník zhodne s piatimi školami a okres Nitra so štyrmi zatvorenými školami.

Vyplýva to z údajov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR k 29. septembru. Na Slovensku bolo k strede z dôvodu ochorenia COVID-19 úplne zatvorených 48 škôl.

Najviac zatvorených tried bolo k tomuto dátumu v okrese Stará Ľubovňa, išlo o 36 tried.

V okrese Námestovo to bolo 31 tried, v okrese Nitra 29 tried a v hlavnom meste Slovenska v Bratislave 27. "Celkovo bolo k strede zatvorených 497 tried," priblížilo ministerstvo školstva.

K strede bolo doma podľa údajov rezortu školstva 18 736 detí. Najviac ich v utorok 29. septembra bolo v okrese Námestovo – viac ako 2 300. Nasledujú okresy Bardejov, Nitra a Senec, kde bolo doma zhodne po viac ako 1 200 žiakov.

9:46 SVET Za uplynulých 24 hodín pribudlo na Ukrajine 4069 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, informovala agentúra Ukrinform.

Ide o druhý deň po sebe, keď bol na Ukrajine zaznamenaný denný nárast potvrdených prípadov nákazy vyšší ako 4000 — v stredu ich hlásili 4027.

Aktívnych prípadov je momentálne 114 392.

Od začiatku pandémie bolo na Ukrajine potvrdených 213 028 prípadov nákazy. Úrady evidujú aj 4 193 súvisiacich úmrtí, pričom za posledných 24 hodín zomrelo ďalších 64 ľudí.

9:20 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti oznámil, že v stredu zaznamenali rekordných 797 pozitívnych prípadov na koronavírus z počtu 9 170 vyhodnotených testov.

Od začiatku pandémie zistili ochorenie Covid-19 už 10 938 osobám, laboratória vykonali už 467 021 testov.

Nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak zostal 48.

Vyliečilo sa ďalších 225 pacientov, dohromady už 4 620. V nemocniciach zostáva 259 osôb, z toho 206 má Covid-19 potvrdený.

8:48 SLOVENSKO V Univerzitnej nemocnici Martin platí vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu až do odvolania zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach.

8:25 SLOVENSKO V Trenčíne budú počas najbližších 45 dní zatvorené centrá voľného času, kultúrne strediská a centrum seniorov.

Mimoriadne opatrenia budú platiť aj v oblasti športu a školstva. Rozhodol o tom krízový štáb mesta.

„Situácia je vážna. Podľa informácií, ktoré mám z ústredného krízového štábu, môžeme mať na Slovensku o týždeň tisíc pozitívnych ľudí denne. Je dôležité urobiť kroky, aby sme zabránili možnostiam šírenia ochorenia. Mestský krízový štáb prijal rozhodnutia vo forme zákazov a odporúčaní, ktoré sa možno mnohým nebudú páčiť, ale radšej nech je niekoľkonásobne viac nahnevaných ľudí ako chorých alebo mŕtvych. V našom meste sme však vďaka zodpovednosti Trenčanov zatiaľ pandémiu zvládli a verím, že zvládneme i jej druhú vlnu. Nesmieme podceniť nastavené pravidlá a tri jednoduché veci - rúška, dezinfekciu rúk a primerané odstupy,“ zdôraznil primátor Trenčína Richard Rybníček.

Súvisiaci článok V trnavskej nemocnici malo pozitívne testy desať zdravotníkov Čítajte 

8:00 SLOVENSKO. V nemocnici v Trnave leží s Covid-19 22 pacientov. Pre pacientov infikovaných koronavírusom majú vyčlenených 40 lôžok, v prípade nutnosti ich vedie reprofilizovať až na dvesto.

O aktuálnej situácii v nemocnici v rozhovore pre MY Trnava informoval hovorca nemocnice Matej Martovič.

7:00 SLOVENSKO Rozširuje sa zoznam menej rizikových krajín. Pribudli naň San Maríno, Taiwan a Vatikán.

Hygienici tento krok zdôvodnili tým, že epidemiologická situácia sa v týchto krajinách v poslednom období vyvíja priaznivo.

Na zozname menej rizikových krajín tak budú Austrália, Bulharsko, Cyprus, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Kórejská republika, Kanada, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, San Maríno, Slovinsko, Veľká Británia a Severné Írsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko a Vatikán.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:59 SVET V Nemecku pribudlo ďalších 2 503 infikovaných ľudí.

Celkový počet nakazených v krajine od začiatku epidémie tak vzrástol na 291 722. COVID-19 poľahlo 9 500 pacientov.

Nová denná bilancia nakazených sa blíži tej sobotňajšej, kedy Nemecko evidovalo 2 507 nových prípadov, čo bolo zatiaľ najviac od apríla

Na prelome marca a apríla prekračovali denné nárasty v Nemecku aj šesťtisícovú hranicu.

6:34 SVET Oscaroví filmoví režiséri James Cameron, Clint Eastwood a Martin Scorsese v stredu spojili sily s majiteľmi kín a spoločne požiadali o finančnú pomoc v kríze spôsobenej pandémiou koronavírusu.

Uviedli, že sa obávajú o budúcnosť tohto priemyslu.

6:30 SVET Americká biotechnologická firma Moderna nebude žiadať povolenie na núdzové použitie svojej vakcíny proti koronavírusu skôr ako 25. novembra.

Pre denník Financial Times vyhlásil šéf firmy Stephane Bancel.

Táto správa, že vakcína nebude do prezidentských volieb pripravená, je úderom pre prezidenta Donalda Trumpa.

Ten totiž dúfa, že dávky vakcíny budú dostupné ešte pred voľbami naplánovanými na 3. novembra, čo by pomohlo jeho kampani.

6:20 SVET Viac ako 25 percent ultraortodoxných Izraelčanov, ktorí absolvujú testy na koronavírus SARS-CoV-2, má pozitívne výsledky.

Vysoké počty nakazených od začiatku pandémie hlásia z oblastí obývaných Arabmi a ultraortodoxnými židmi.

Veľké rodiny tam často žijú v tesnej blízkosti a obyvatelia údajne organizujú veľké zhromaždenia vrátane modlitieb a svadieb - čím porušujú obmedzenia zavedené ministerstvom zdravotníctva.

6:15 SVET V Česku pribudlo 1 080 prípadov nákazy, čo je najnižší počet za desať dní a v pracovných dňoch za 16 dní.

Aktívne chorých je 34 821 ľudí, vyliečilo sa 33 443 pacientov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:10 SLOVENSKO Do platnosti vstúpili nové opatrenia, ktoré súvisia so zamedzením šírenia nového koronavírusu.

6:00 SLOVENSKO Na Slovensku platí núdzový stav zatiaľ na dobu 45 dní.

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas.

Dôvodom na opätovné vyhlásenie núdzového stavu je pandémia nového koronavírusu. Počas prvej vlny sa núdzový stav týkal len zdravotníctva.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 6 270
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 513
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 728
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 432
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 344
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 235
 7. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 160
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 818
 9. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 2 777
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Michal Serbin.

Dozoroval kauzy Ivana Lexu.


a 1 ďalší 12 h
Ilustračná fotografia.

Počet pacientov v nemocniciach sa nezmenil, zostáva na čísle 81.


a 1 ďalší 26m
Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga na OH v Tokiu 2020.

Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková obsadili štvrté miesto.


Boris Vanya 3 h

Neprehliadnite tiež

Ako ide očkovanie?

Druhú dávku vakcíny dostalo celkovo 1 973 005 ľudí.


a 2 ďalší 5m
Ilustračná fotografia.

Počet pacientov v nemocniciach sa nezmenil, zostáva na čísle 81.


a 1 ďalší 26m
Ľuboš Ferus.

Dva súdy vytýčili pojednávania na 16. septembra, pričom v oboch prípadoch figuruje Ľuboš Ferus.


TASR 36m