BRATISLAVA. Vzhľadom na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania chce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR upraviť niektoré aspekty financovania regionálneho školstva.
Vláda na stredajšom rokovaní schválila zmenu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.
Návrh zákona upravuje základné okruhy riešení, ako je zber údajov za deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v materských školách či dodatočný zber údajov za deti materských škôl po 15. septembri príslušného školského roka na účely určovania normatívneho príspevku a na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam na nasledujúci kalendárny rok.
Z predkladaného materiálu vyplýva, že návrh zákona z dielne rezortu školstva rieši aj úpravu prideľovania príspevku na výchovu a vzdelávanie pre materskú školu.
Vzhľadom na sankčné nástroje pri zanedbávaní riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole sa navrhuje i povinnosť obcí viesť evidenciu aj za deti vo veku plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.
Povinné predprimárne vzdelávanie má začať platiť od 1. januára 2021.
Vláda ďalej rokovala o:
- Výpočet týkajúci sa kvót pre slovenské hudobné diela vo vysielaní rádií by sa mal zmeniť. Podiel sa má po novom rátať z času vysielania medzi 6.00 h a 24.00 h. Vyplýva to z návrhu novely zákona o vysielaní a retransmisii a zmene ďalších zákonov, ktorú predložilo Ministerstvo kultúry SR. Návrh legislatívnej úpravy v stredu schválila vláda. Ďalšie zmeny majú zjednodušiť vysielanie reklamy a sponzoringu, rovnako sa má upraviť licenčné konanie.
Najvýznamnejší pôvodcovia registratúry majú návrhy na vyradenie registratúrnych záznamov po novom podávať už len elektronicky. Zakázať sa má dovoz v zahraničí odcudzených archívnych dokumentov a prevod ich vlastníctva. K zmenám má prísť aj pri archivácii dokumentov obsahujúcich utajované skutočnosti. Upraviť sa má aj prístup k archívnym dokumentom s cieľom historického či vedeckého výskumu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorý v stredu schválila vláda.
Doplatky za lieky pre vybrané skupiny obyvateľstva by sa mali zrušiť. Návrh novely zákona odobril na svojom zasadnutí v stredu vládny kabinet. Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení na roky 2020 až 2024 zaviazala, že zruší doplatky za lieky pre ľudí ťažko zdravotne postihnutých, deti do šiestich rokov veku a dôchodcov, pri ktorých sa bude zohľadňovať výška ich príjmu, a to do výšky doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku.
Prerozdeľovací mechanizmus poistného medzi zdravotnými poisťovňami sa má zmeniť. Cieľom je podľa rezortu zdravotníctva, aby každá poisťovňa mala zdroje aj na liečbu ťažko chorých. Má sa preto zaviesť tzv. ex-post prerozdelenie. Zmenu, ktorá má priniesť milióny eur pre štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, prináša novela zákona o zdravotnom poistení. V stredu ju schválila vláda.
Vláda schválila návrh zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní, ktorý predložil rezort školstva. Zákon ustanovuje pravidlá posudzovania proporcionality prostredníctvom testu proporcionality v oblasti regulácie povolaní a pôsobnosť orgánov verejnej správy pri zabezpečovaní testu proporcionality na účely zabezpečenia riadneho fungovania vnútorného trhu a ochrany spotrebiteľa.
Právnička Zuzana Dlugošová a analytik Najvyššieho kontrolného úradu Martin Rajňák sú dvojicou kandidátov na predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. V stredu o tom rozhodla vláda.
Pracovná skupina Ministerstva kultúry "Platforma pre kultúru a kreatívny priemysel", ktorá mala byť zložená zo štátnych tajomníkov jednotlivých rezortov, nateraz v tomto zložení fungovať nebude. Skupina mala predložiť návrh opatrení na zmiernenie dôsledkov koronakrízy v oblasti kultúry. Vláda na svojom stredajšom rokovaní neschválila návrh na delegovanie členov tejto skupiny.
Novými členmi Rady Úradu pre verejné obstarávanie sa stanú Peter Kubovič a Ivan Pudiš. Vláda ich vybrala v stredu spomedzi kandidátov navrhnutých odbornou hodnotiacou komisiou. V súvislosti s ukončením funkčného obdobia dvoch členov Rady ÚVO Úrad vlády zriadil odbornú hodnotiacu komisiu, ktorej úlohou bolo na základe verejného vypočutia spracovať návrh na kandidátov na člena rady, ktorých menuje vláda.