Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Núdzovým stavom nie sú obmedzené žiadne základné ľudské práva.
Ako na tlačovom brífingu objasnil podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí), k núdzovému stavu vláda pristúpila preto, aby mohla nastať hospodárska mobilizácia.
To znamená, aby každý okresný úrad mohol operatívne reagovať na situáciu v regióne.

Podotkol tiež, že sudcovia môžu korigovať trestnú sadzbu aj v núdzovom stave. Reagoval tak na dnešné vyjadrenie predsedu strany Smer Roberta Fica k tejto téme.
Fico na tlačovej konferencii vyzval vládu k zrušeniu rozhodnutia o núdzovom stave. Chce, aby bol vyhlásený nanovo s tým, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie.
Doplnil, že ak tak vláda neurobí ešte dnes, Smer sa obráti na Ústavný súd SR, aby preveril možnú protiústavnosť vyhlásenia núdzového stavu. Viackrát uviedol, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy.
Podľa neho by sa k tomu mala vyjadriť prokuratúra či polícia. Podľa neho nie je zrejmé, ako sa vláda vysporiadala s obmedzením základných práv, o ktorých hovorí ústava.
Na Slovensku oddnes platí núdzový stav. Vláda v stredu 30. septembra schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Núdzový stav platí zatiaľ na dobu 45 dní.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?