BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová predkladá do parlamentu mimoriadnu správu o environmentálnej záťaži, v ktorej upozorňuje na pasivitu zodpovedných orgánov.
Vo svojom prieskume zistila, že v 73 prípadoch z 152 registrovaných záťaží, ktoré boli klasifikované ako najviac ohrozujúce, nebol dosiaľ určený pôvodca environmentálnej záťaže, pretože príslušný orgán ani nezačal konanie o určení povinnej osoby na jej sanáciu.
Malo dôjsť k porušeniu práva na ochranu zdravia
Ombudsmanka vo svojej správe ďalej konštatuje, že došlo k porušeniu práva na ochranu zdravia pre každého, práva na priaznivé životné prostredie a práva na včasné a úplné informácie o stave životného prostredia.
Informovala o tom Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv SR (KVOP SR).
Ombudsmanka vníma ako problematické aj prípady, kedy boli konania prerušené alebo zastavené, ako to bolo napríklad v prípade Istrochemu.
Poukázala, že nedostatočné riešenie envirozáťaží je tiež poznačené neschopnosťou určiť povinnú osobu, napríklad v konaní o environmentálnej záťaži súvisiacej s činnosťou podniku Chemko-Strážske.
Vo ôsmich prípadov zo 152 preskúmaných vydali okresné úrady životného prostredia v sídlach krajov rozhodnutie o určení povinnej osoby.
V troch prípadoch konanie zastavili, nakoľko vláda určila ako povinnú osobu Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR).
Bez informácií o záťažiach
Problémy sa spájajú podľa KVOP SR aj s envirozáťažami kategórie A, teda tými nepotvrdenými, a to v súvislosti s nepovoľovaním publikovania údajov bez autorizovaného vstupu.
Verejnosť tak nemôže získať informácie o pravdepodobných environmentálnych záťažiach. To teda odporuje právu na včasné a úplné informácie o stave životného prostredia a o príčinách a následkoch tohto stavu.
MŽP SR a poslancom Národnej rady SR preto odporúča, aby prehodnotili zákaz sprístupňovania informácií o pravdepodobných environmentálnych záťažiach pre verejnosť.
Ombudsmanka Patakyová vo svojej správe uviedla, že na základe predbežných štúdií a odhadov sa na Slovensku nachádza okolo 30-tisíc potenciálnych zdrojov znečistenia a celkovo je zaznamenaných 1 817 environmentálnych záťaží.