BRATISLAVA. Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) sa už kreuje.
Potvrdil predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) s tým, že už existuje predbežná dohoda na menách členov.
Šéfom komisie má byť predstaviteľ Smeru
Komisia má mať osem členov. Traja zástupcovia koalície a traja z opozície sa vyberajú po dvoch spomedzi členov brannobezpečnostného výboru, výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS).
Ďalších dvoch členov volí parlament na návrh šéfa brannobezpečnostného výboru. Šéfom komisie má byť predstaviteľ Smeru-SD.
"Už sme predbežne dohodnutí aj s opozíciou na menách, ale ešte môže dôjsť k zmenám, či už na našej strane alebo ich strane, preto ich nechcem dopredu hovoriť," povedal Krúpa.
Dve miesta pre ĽSNS
S navrhnutými menami zatiaľ problém nemajú, ak sa dohodnú, začnú hľadať dvoch expertov do komisie.
Predseda Smeru-SD Robert Fico vo štvrtok potvrdil, že šéfom komisie bude poslanec za Smer-SD.
Ďalšie dve miesta budú podľa neho určené pre ĽSNS a jedného z nezaradených poslancov. Podľa Fica sa majú dohodnúť nezaradení poslanci, koho do komisie nominujú.
Prísne podmienky na expertov
Krúpa priznáva, že s nominovaním dvoch expertov do komisie môže byť problém.
"Podmienky sú veľmi prísne. Mám obavu, či sa nám podarí nájsť takýchto dvoch ľudí, ktorí budú spĺňať podmienky a budú ochotní to robiť bez odmeny," skonštatoval.
Ak sa nájdu vhodní experti, mohla byť podľa Krúpu komisia kompletná ešte na jeseň. "Ak budeme mať šťastie, možno v októbri alebo novembri," dodal.
Ak sa nepodarí nájsť dvoch expertov do komisie, na mieste je podľa Krúpu aj úvaha o legislatívnej zmene, aby sa podarilo komisiu sfunkčniť.
Podľa zákona o ochrane pred odpočúvaním to majú byť osoby nad 40 rokov, ktoré sa môžu oboznamovať s utajovanými skutočnosťami na stupni "prísne tajné", musia mať aspoň desaťročnú prax ako sudcovia alebo prokurátori alebo v Policajnom zbore, spravodajskej službe či v právnej a bezpečnostnej alebo diplomatickej oblasti.
Komisiu, ktorá má posudzovať, či sú informačno-technické prostriedky v réžii polície alebo SIS použité oprávnene alebo neoprávnene, má podľa zákona zriadiť Národná rada SR.
Komisia počas minulého volebného obdobia nefungovala. Problém bol s vtedajším poslancom Ľubomírom Galkom, ktorý sa mal stať členom komisie. Galko bol v minulosti ministrom obrany a čelil kauze odpočúvania novinárov.