BRATISLAVA. Orgánom krízového riadenia by sa mali stať aj samosprávne kraje. Legislatívnu zmenu v tomto zmysle navrhuje Združenie samosprávnych krajov SK 8, argumentuje pritom skúsenosťami v období zhoršenej epidemiologickej situácie.
Návrh na zmenu v zákone
"Od úplného začiatku pandémie ochorenia COVID-19 sú kraje nútené vstupovať do krízového riadenia až na hranici ich kompetencií," ozrejmil predseda SK8 Jozef Viskupič.
"Túto požiadavku sme predložili na rokovaní Pandemickej komisie vlády SR, ako aj na zasadnutí ústredného krízového štábu, na ktorom bolo dohodnuté, že prípadná legislatívna zmena, ako aj celý krízový manažment v území bude riešený s Ministerstvom vnútra SR," doplnil šéf SK 8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
Úlohou bol podľa jeho slov poverený generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR Marián Dritomský.
Orgánmi krízového riadenia sú podľa aktuálneho znenia zákona o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu vláda SR, Bezpečnostná rada SR, ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy, Národná banka Slovenska, bezpečnostná rada kraja, obvodný úrad, bezpečnostná rada okresu a obec.
Lokálne opatrenia už nestačia

V prípade opatrení, ktoré prijali zodpovedné orgány v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou, Viskupič povedal, že zhoršujúci sa vývoj v ostatných týždňoch je podnetom pre vládu na harmonizáciu opatrení v boji proti šíreniu nového koronavírusu.
"Na základe rýchlosti šírenia nového koronavírusu a odporúčaní epidemiológov už pri manažmente krízového riadenia nestačia lokálne opatrenia, ale treba ich koordinovať celoplošne," upozornil Viskupič.
Od 1. októbra platia na Slovensku sprísnené opatrenia týkajúce sa nosenia rúšok, organizácie hromadných podujatí, prevádzok reštaurácií i počtu ľudí v obchodoch. Vláda takisto v stredu (30. 9.) schválila od 1. októbra na Slovensku zavedenie núdzového stavu, zatiaľ platí na dobu 45 dní.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19
