BRATISLAVA. Reforma samospráv sa uskutoční k dátumu komunálnych volieb v roku 2022.
V dokumente „Moderné a úspešné Slovensko“ to uviedlo Ministerstvo financií SR.
Vyššia kvalita riadenia za menej peňazí
Reforma má priniesť skvalitnenie služieb, ktoré mestá a obce poskytujú svojim občanom a rovnako jednoduchšiu orientáciu občanov v systéme fungovania samospráv.
Zároveň má ísť o úsporu financií vynakladaných na riadenie miest a obcí.
Zrušenie mestských častí v Bratislave a Košiciach
Reformné plány zahŕňajú napríklad aj zrušenie mestských častí v Bratislave a Košiciach. V praxi by teda obe slovenské metropoly mali byť riadené iba magistrátom.
Štát neplánuje obce zlučovať, iba upraviť ich riadenie podľa veľkostných kategórií.
Upraviť by sa mal takisto príjmový mix samospráv tak, aby bol menej procyklický.
"Dôjde k vyššiemu zastúpeniu majetkových daní a k zníženiu priamych daní," vysvetlili predkladatelia.
Malé samosprávy stagnujú
Potrebu zmien Ministerstvo financií SR vysvetľuje tým, že kým väčšie samosprávy s 20-tisíc až 50-tisíc obyvateľmi sú schopné použiť 90 percent rozpočtu na svoj rozvoj a zlepšovanie služieb poskytovaných občanom, samosprávy, ktoré majú menej ako 250 obyvateľov minú polovicu svojho rozpočty len na základné náklady spojené s ich fungovaním.
Slovensko má pritom takmer tritisíc obcí, z ktorých 92 percent nemá ani tritisíc obyvateľov.
Nové správne členenie krajiny
Reforma má priniesť aj nové správne členenie Slovenska. Pri jeho určovaní chce štát vychádzať z funkčných väzieb.
Hranicami krajov by tak napríklad nemali byť rozdeľované mestá, medzi ktorými ľudia cestujú za prácou.
ZMOS predstaví plán medziobecnej spolupráce
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) disponuje relevantnými podkladmi, ktoré sa môžu využiť pri komunálnej reforme a vytvorení novej schémy kompetencií samospráv.
Hovorca združenia Michal Kaliňák na to upozornil v súvislosti s predstavenou reformnou víziou Moderné a úspešné Slovensko.
"Koncom roka 2019 sme predstavili audit prenesených kompetencií, v priebehu najbližších týždňov predstavíme nástroje na podporu medziobecnej spolupráce a počas jesene budeme tiež predstavovať audit kľúčových originálnych kompetencií podľa jednotlivých oblastí, rovnako i výsledky komparácie samosprávy na Slovensku a v štátoch V4," spresnil Kaliňák.
Nesúhlas s rušením mestských častí
Avizoval, že ZMOS od začiatku roka 2021 začne predstavovať tzv. nový komunálny manažment.
"Bude nastavený na zmeny, ktorých dosahy aj vopred poznáme. Nechceme, aby si samospráva zopakovala chyby z ostatnej reformy verejnej správy," povedal.
ZMOS je podľa jeho slov presvedčený, že súčasťou reformných procesov musí byť aj súbežne realizovaná reforma štátnej správy.
Naopak, s myšlienkou o zrušení mestských častí Bratislavy a Košíc, ktorú v rámci komunálnej reformy predkladajú autori vízie, sa ZMOS nestotožňuje. "Nie je to riešenie ani správna úvaha," skonštatoval Kaliňák.