BRATISLAVA. Slovensko je znepokojené počtom civilných obetí vojenského konfliktu na Náhornom Karabachu.
V tlačovej správe to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Výzva na obnovenie prímeria
Postoj Slovenska tlmočil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) počas rokovania na bezpečnostnej konferencii Globsec Bratislava Forum 2020 aj tureckému ministrovi zahraničných vecí Mevlütovi Čavušoglumovi.
S tureckým rezortným partnerom diskutovali aj o situácii vo východnom Stredomorí či o budúcich vzťahoch Turecka s krajinami Európskej únie (EÚ).
„Ako minuloročná predsednícka krajina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe plne podporujeme úsilie spolupredsedov Minskej skupiny OBSE - Ruska, Francúzska a USA a zároveň apelujeme na zintenzívnenie ich aktivít smerom k obnoveniu prímeria a politického vyriešenia konfliktu“, priblížil Korčok.
Korčok ocenil Turecko za oblasť migrácie
Turecký minister Čavušoglu informoval o aktuálnej situácii z pohľadu Turecka vo východnom Stredomorí i v najbližšom susedstve Turecka, ktorá má priamy vplyv na bezpečnosť tejto krajiny i na migračné tlaky smerom do EÚ.

„Dotkli sme sa aj budúcnosti vzťahov EÚ s Tureckom, ktoré prechádzajú veľmi zložitou skúškou v celej únii. Tlmočil som pritom tureckému partnerovi znepokojenie z napätia vo východnom Stredomorí a podporil som hľadanie východísk a deeskaláciu napätia prostredníctvom otvoreného a konštruktívneho dialógu, na čo odkazujú i závery ostatného zasadnutia lídrov EÚ, ktorá si s Tureckom ako dôležitým partnerom želá pozitívnu agendu. S rešpektom pritom vnímame veľké bremeno, ktoré Turecko nesie v oblasti migrácie,“ dodal Korčok.
Ťažiskom spoločného záujmu je podľa neho spolupráca v oblastiach s vysokou pridanou hodnotou, vrátane vedy a výskumu.
Obaja predstavitelia vyjadrili presvedčenie, že po zvládnutí pandémie bude pri zaručení hygienickej bezpečnosti občanov nasledovať postupná obnova cestovného ruchu a turizmu.