BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vo svojom riadení rezortu zlyháva na všetkých frontoch.
Myslí si to nezaradený poslanec Národnej rady Richard Raši pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase. Opätovne Krajčího vyzval, aby odstúpil.
Možno dobrý človek, ale nepoužiteľný ako minister
Na štvrtkovej tlačovej konferencii poukázal tiež na zvyšovanie doplatkov vyše 650 liekov v kategorizačnom zozname.
Kritizoval tiež nekonkrétne a nepodložené záväzky v dokumente Moderné a úspešné Slovensko, z ktorého sa má zostaviť plán obnovy.
"Pán minister, pri všetkej úcte, možno ste dobrý človek, ale ako minister ste absolútne nepoužiteľný a zbabrali ste všetko, čo sa dalo. Aj preto je výsledkom viac ako tisíc potvrdených prípadov koronavírusu," vyhlásil Raši.
Vláda neplní sľub o liekoch zadarmo
Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) podľa neho nepripravila cez leto Slovensko na druhú vlnu pandémie a nezvláda ju.
Kategorizácia liekov platná od októbra nebola podľa Rašiho pripravovaná transparentne ani diskutovaná s odbornými a pacientskymi organizáciami, čo je aj v rozpore s programovým vyhlásením vlády.
Hovorí, že minister Krajčí zdražil viac ako 650 liekov v kategorizačnom zozname, čo z celkového počtu približne 4300 položiek predstavuje vyše 15 percent liekov.
"Vláda sľubovala lieky zadarmo, výsledkom toho je, že od 1. októbra ministerstvo zdravotníctva znížilo počet liekov vydávaných bez doplatku z približne 1500 na 1290, čiže pacienti budú za ďalších 210 liekov priplácať," skonštatoval.
Znížil sa podľa neho aj počet liekov s doplatkom do jedného eura, a to z 2092 na 1944 liekov. Nárast podľa neho bude mať veľký dosah hlavne na skupiny s najnižšími príjmami a dôchodcov.
Podľa exministra zdravotníctva neplatí ani to, že v každej kategórii je liek bez doplatku. Upozorňuje, že pri niektorých účinných látkach sú dostupné len v určitom dávkovaní, ktoré nemusí zodpovedať potrebám pacienta.
"Ministerstvo deklaruje, že môžete získať aj liek s nulovým doplatkom, často však nakoniec aj tak doplatíte, lebo zadarmo je iba silnejší variant lieku a vy máte smolu," dodal.
Raši sa vyjadril aj k zdravotníckej časti dokumentu Moderné a úspešné Slovensko. Je podľa neho súhrnom všeobecných informácií a fráz.
Kritizuje napríklad absenciu konkrétneho cieľa v poklese miery odvrátiteľných hospitalizácií alebo chýbajúcu zmienku o riešení situácie pri lekároch špecialistoch.
Raši zavádza, reaguje Krajčího rezort
Ministerstvo zdravotníctva považuje Rašiho vyjadrenia k liekovej politike za zavádzajúce a nepravdivé.
Poukazuje na to, že zmeny v kategorizácii liekov prijali v súlade s vyhláškou, ktorú uviedli do praxe ministri nominovaní za stranu Smer, ktorej bol Raši členom. V súčasnosti rezort pripravuje jej novelizáciu, schváliť by sa mohla v decembri.
Pre TASR to uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
"Dlhodobým cieľom ministerstva je, aby pacienti mali zabezpečenú liečbu bez neúmerne vysokých doplatkov. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelizáciu vyhlášky. Predpokladaný termín jej schválenia je december 2020," priblížila hovorkyňa.
Následky uplatnenia súčasnej vyhlášky pri revízii úhrad za lieky si podľa hovorkyne ministerstvo uvedomuje a prijíma rozhodnutia, aby sa v praxi minimalizovali negatívne dosahy na pacientov.
Svoje kroky priebežne konzultovalo s Asociáciou na ochranu práv pacientov a rokovalo aj s výrobcami liekov o tom, aby dobrovoľne kompenzovali vzniknuté doplatky na čo najnižšiu mieru. "Všetci oslovení tento postup prisľúbili," skonštatovala.
Ministerstvo zároveň pripomenulo, že na nezmyselnosť vyhlášky už v čase jej uvádzania do praxe upozornil Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií, ktorý dbá na efektívne vynakladanie verejných prostriedkov.
"Práve táto vyhláška zadefinovala pravidlá, ktoré spôsobili, že pacienti s rovnakou diagnózou doplácali za rovnaký liek, ale s inou silou účinnej látky, rozdielne doplatky," vysvetlila Eliášová.
Príprava na nárast hospitalizácií ľudí s Covid-19
Rezort reagoval tiež na kritiku voči ministrovi zdravotníctva Krajčímu pri zvládaní pandémie. Krajčí je podľa Eliášovej momentálne v domácej liečbe, ale komunikuje so všetkými zainteresovanými a zúčastňuje sa rokovaní.
"Ministerstvo zdravotníctva, interní a externí odborníci, robili a robia maximum pre prípravu na prípadný výrazný nárast hospitalizácií pacientov s ochorením COVID-19. Zdravotníctvo je v zlom stave a ak nespojíme sily, ale namiesto pomoci budeme na seba útočiť, doplatí na to pacient, občan," skonštatovala.
Reformný plán Moderné a úspešné Slovensko podľa ministerstva zdravotníctva obsahuje všetky ťažiskové priority ministerstva, a to v kontexte s programovým vyhlásením vlády. O ďalších krokoch a konkrétnych opatreniach bude verejnosť informovať.