SME

Kotleba je v kauze šekov vinný, dostal štyri roky a štyri mesiace (minúta po minúte)

Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Marian Kotleba na súde.Marian Kotleba na súde. (Zdroj: TASR)
  • Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom.
  • Kotleba je v kauze šekov vinný, dostal štyri roky a štyri mesiace.
  • Na súde predniesli záverečné reči Kotleba a jeho obhajcovia.
  • Kotlebu súdili pre kontroverzné šeky v hodnote 1488 eur. Číslo je známym neonacistickým symbolom.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd s Marianom Kotlebom sme sledovali minútu po minúte:

21:25 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujem za pozornosť.

21:17 Kotleba na rozhodnutie reaguje slovami, že len potvrdilo jeho pôvodný dojem, že ide o proces na politickú objednávku. Kto mal takúto objednávaku zadať, povedať nevedel.

SkryťVypnúť reklamu

"Z odôvodnenia rozsudku je jasne vidieť, že bol pripravený vopred a že nebol tvorený dnes. Bola to pripravená vec," povedal Kotleba. Nepozdáva sa mu, že sudkyňa vraj nevzala do úvahy žiadny z jeho argumentov o nevine.

21:15 Prokurátor Tomáš Honz označil rozhodnutie za prelomové. Priznal, že ho aj dojalo.

"Po 15 rokoch od zrušenia politickej strany Slovenská pospolitosť - národná strana sa konečne Slovenská republika dočkala rozhodnutia proti vrcholnému predstaviteľnovi extrémizmu. Pán Kotleba si ten trest zaslúži," povedal Honz, ktorý zatiaľ nepovedal, či sa odvolá. Štyri roky a štyrimesiace sú však podľa neho nad pôvodné očakávania.

Dodal, že verdikt vníma ako víťazstvo všetkých slušných ľudí na Slovensku.

Odsúdenie Kotlebu by podľa neho malo byť zároveň podnetom pre generálneho prokurátora, aby opätovne podal návrh na rozpustenie ĽSNS.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný Honz je jedným z kandidátov na post šéfa prokuratúry. Ak by sa do funkcie dostal, tento návrh by bol podľa jeho slov jedným z prvých, ak nie úplne prvý krok vo funkcii.

21:02 Kotleba sa voči rozsudku na mieste odvolal, považuje ho za svojvoľný.

21:00 Čítanie odôvodnenia rozhodnutia sa skončilo. Trvalo takmer hodinu a pol.

20:50 Pri odôvodňovaní rozhodnutia vypichla osobitne Sabová aj člena ĽSNS Milana Mazureka, ktorého ešte vlani odsúdil Najvyšší súd za prečin hanobenia národa, rasy či presvedčenia a za podnecovanie rasovej nenávisti. Mazurek vtedy dostal pokutu 10-tisíc eur a prišiel o mandát poslanca.

Kotleba na súde zdôrazňoval, že Mazurek sa vo februárových voľbách napriek tomu opäť dostal do parlamentu, a to dokonca zo 150. miesta na kandidátke. Ľudia tak podľa neho ukázali, že si ho v parlamente želajú.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ obžalovaný Marian Kotleba argumentuje tým, že malvyše 65-tisíc preferenčných hlasov a dokonca to považuje za úspech poslanca, podľa súdu to tak nie je," povedala Sabová.

20:35 Na súde ešte stále odôvodňujú verdikt a sudyňa spomína prakticky všetky svedectvá a dkazy. Kotleba si stále ťuká do mobilu a kýve nohou.

20:20 Sabová stále odôvodňuje svoje rozhodnutie. Spomína aj dvojkríž, ktorý kotlebovci využívajú vo svojom straníckom logu. Na súde o tom hovoril hlavný štátny radca pre heraldiku Ladislav Vrtel, podľa ktorého ide o nepochybný odkaz na rovnoramenný dvojkríž Hlinkovej gardy.

Súvisiaci článok Heraldik: Odkaz kotlebovcov na gardistov je nepochybný Čítajte 

Posudok v tomto duchu vypracoval aj historický ústav SAV.

20:10 Kotleba sa pri čítaní odôvodnenia rozhodnutia tvári, že ho to ani nezaujíma a ťuká si niečo do mobilu.

SkryťVypnúť reklamu

20:00 Verdikt zatiaľ nebude mať žiadny dopad na Kotlebu ani na samotnú ĽSNS. Zmenilo by sa to v prípade, ak by rozhodnutie v budúcnosti potvrdil Najvyšší súd.

Okrem konca Kotlebu v politike by to mohlo byť použité aj ako argument na rozpustenie strany. Momentálne však návrh na rozpustenie strany neexistuje. Podávať ho môže jedine generálny prokurátor.

19:58 Sudkyňa vysvetľuje, že argument o bežných číslach v tomto prípade neplatí.

"Takéto čísla majú význam len pri spojení s inými okolnosťami, a to s okolnosťami, ktoré vykazujú znaky extrémizmu. Preto sa súd zameral na to, či takéto okolnosti boli zistené u obžalovaného v dobe, keď čísla prezentoval," vysvetľuje Sabová.

19:55 Súd nemal žiadne pochybnoti o priebehu deja na akcii z roku 2017, hovorí Sabová. Vysvetľuje, že sa opierala o svedecké výpovde ocenených rodín, ale aj o videozáznam z akcie. Zohľadnila aj vyobrazenie odovzdávanej sumy na symbolických šekoch.

SkryťVypnúť reklamu

19:51 Pre súd bolo podľa Sabovej podstatné to, že jeden zo svedkov predložil ako dôkaz darovaciu zmluvu na 1488 eur.

"Z nej vyplynulo, že darcom nebola politická strana, ale obžalovaný Marian Kotleba, v čom vidí súd vo významnej miere spochybnenie obhajoby v tom, že sa malo jednať o zbierku peňazí," vysvetlila Sabová.

19:47 Odsúdenie Kotlebu zatiaľ neznamená, že pôjde hneď do väzenia. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Keďže sa proti nemu zrejme odvolá, prípad sa dostane na Najvyšší súd.

Ak by však aj ten uznal Kotlebu za vinného, nielen, že by stratil poslanecký mandát, ale nemohol by viac ani len kandidovať vo voľbách. Ide totiž o úmyselný trestný čin.

19:45 Sabová vychádzala pri vynesení verdiktu z prísnejšieho paragrafu, než bol pôvodne uvedený v obžalobe. Hovorí o založení či propagácii takéhoto hnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Sudkyňa na túto možnosť upozornila už na začiatku prejednávania celej kauzy. Výšku trestu odôvodňuje aj tým, že Kotleba spáchal skutok verejne a vo vysokej funkcii - funkcii župana.

19:40 Kotleba dostal trest štyri roky a štyri mesiace nepodmienečne, a to v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Podľa súdu propagoval ideológiu, ktorá smeruje k potlačeniu práv a slobôd, pričom to spáchal verejne.

19:37 Kotleba je vinný. Čaká sa na vyhlásenie výšky trestu.

19:35 Po prerušení Kotleba už nedostáva späť slovo a Sabová ohlásila, že rovno vynesenie rozhodnutie.

19:20 "Vážený súd, mňa to tiež nebaví, ale ja som si to nevymyslel," poznamenal Kotleba k novinovým titulkom, ktoré práve číta.

Sabová vzápätí na desať minút prerušila pojednávanie. Do zápisnice zaznačila, že obžalovaného nebaví prednes jeho posledného slova.

SkryťVypnúť reklamu

19:19 Všetko nasvedčuje tomu, že Kotleba sa predsa len snaží o ďalšie odročenie. Pojednávanie môže podľa Trestného poriadku trvať až do 20.00 hod., výnimočne dlhšie.

Prokurátor Honz naznačil, že výnimočnou situáciou by mohol byť aj koronavírus, keďže nie je jasné, kedy bude možné vôbec vytýčiť nový termín ani za akých podmienok by sa konal.

Ak k tejto požiadavke skutočne dôjde, rozhodnutie bude na Sabovej.

19:05 Už takmer pol hodinu číta Kotleba názvy rôznych mediálnych výstupov, po ktorých podľa neho Sabová nebude môcť odolať mediálnemu tlaku a odsúdi ho bez ohľadu na jeho nevinu.

Práve Sabová bola pritom súčasťou trojčlenného senát, ktorý začiatkom septembra napriek verejnej kritike oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

SkryťVypnúť reklamu

18:42 Kotleba má pred sebou po prestávke veľký štós vytlačených papierov - novinových článkov a textov z webových portálov. Číta, ktoré médium o ňom napísalo. Tvrdí, že všetko toto mohlo ovplyvňovať sudkyňu Sabovú.

18:34 Pojednávanie pokračuje. Kotleba sa ujal záverečného slova.

18:29 Zdá sa, že reč Kotlebu sa predsa len blíži ku koncu.

"Teraz, ak dovolíte, by som šiel na wecko, a potom by som sa pustil do posledného slova," vyhlásil Kotleba.

Sabová vyhlásila päťminútovú pauzu. Podľa všetkého by mohla rozhodnúť ešte dnes.

18:25 Ďalšie prerušenie. Tentoraz v pasáži, keď Kotleba opisoval, že podľa neho nie je v poriadku neustále dopĺňanie dokazovania.

"Usmernite svojho klienta aké práva má," nabádala Sabová obhajcov Kotlebu. Vzápätí Kotlebovi vytkla, akým spôsobom vedie záverečnú reč. Tá už trvá takmer osem hodín.

SkryťVypnúť reklamu

"Vy neprednášate záverečnú reč, ktorá by smerovala k rozhodnutiu súdu. Vy sa prezentujete. Pred médiami sa prezentujete," vytkla Sabová Kotlebovi.

Dodala, že jeho argumenty nemajú žiadnu relevanciu k samotnej veci.

"Môžem, pani predsedníčka?," snažil sa o zapojenie Mularčík.

"Nedostali ste slovo. Posaďťe sa," reagovala Sabová.

Mularčík vzápätí napriek tomu požiadal o hygienickú prestávku. Od začiatku pojednávania o 8:30 nebola dlhšia ako 10-minútová pauza.

"Hygienická prestávka bude po tom, keď obžalovaný skončí záverečnú reč," reagovala Sabová.

18:10 Sabová prerušila Kotlebu v jeho opise toho, prečo ju považuje za zaujatú. Spýtala sa ho, či to nie sú veci, ktoré by chcel uviesť až v odvolacom konaní. Teda v prípade, ak sa odvolá voči jej rozhodnuti a spor sa dostane pred Najvyšší súd.

SkryťVypnúť reklamu

"Veď ale toto už rozpráva fakt k veci. Veď to počujete," zasiahol Kotlebov obhajca Mularčík.

18:06 Témou je opätovne údajná zaujatosť Sabovej, ktorú sa snažil Kotleba spochybniť na takmer každom pojednávaní. V lete dokonca dosiahol, že celý spis k prípadu sa na istý čas presunul na Najvyšší súd, ktorý skúmal zaujatosť samosudkyne.

Kotleba ju vtedy obvinil z toho, že inštruovala znalca, ako má postupovať v jeho prípade. Najvyšší súd námietku zaujatosti zamietol

V záverečnej reči však Kotleba naďalej navodzuje dojem, že jeho práva boli porušené a tvrdí, že Sabová koná zaujato. Vracia sa aj k tomu, že predčasne ukončila záverečnú reč jeho obhajcov Kupku aj Rosinu.

"Načo mi je obhajca, ktorý nemôže pred súdom povedať to, čo chce, ale môže povedať len to, čo chce počuť súd?," pýta sa Kotleba.

SkryťVypnúť reklamu

17:51 "To by bolo z hľadiska analýzy tohto činu asi tak všetko. Pristúpil by som k procesným nedostatkom veci," vyhlásil Kotleba.

Vzápätí požiadal Sabovú o odročenie, keďže budova súdu sa zvyčajne zatvára o šiestej hodine. Sudkyňa však mala už v septembri v pláne pojednávať aj dlhšie.

"Pokračujeme v hlavnom pojednávaní," reagovala Sabová stručne na požiadavku Kotlebu. Protestovať chcel aj jeho obhajca Mularčík.

"Posaďte sa pán obhajca," odsekla Sabová.

Kotleba v záverečnej reči pokračuje. Hovorí, že súd podľa neho v procesnej stránke opakovane pochybil a porušil jeho práva.

17:40 Už takmer sedem hodín trvá záverečná reč Kotlebu. Stále nenaznačuje, že by sa už blížil k záveru a aktuálne hovorí o "teste spoločenskej zodpovednosti", keďže sám vraj nikdy nekreslili hákové kríže ani nijako nepoburoval spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Sudkyňa Sabová do vystúpenia Kotlebu nezasahuje. Pokúsila sa o to, keď začal čítať nález ústavného súdu k extrémizmu, no neskôr ho do svojej rozpravy aj tak zahrnul.

Nie je jasné, do koľkej dnes bude súd pojednávať a či rozhodnutie predsa len neodročí na iný termín. Sabová je však v prípade samosudkyňou, a tak po záverečných rečiach nepotrebuje klasickú poradu senátu.

17:00 Reč je o Ondrejovi Ďuricovi, ktorý bol v minulosti frontmanom neonacistickej kapely Biely odpor a vystúpil aj na akcii so šekmi. V súčasnosti je poslancom i hovorcom ĽSNS.

Kotleba prišiel s tvrdením, že Ďurica ešte v roku 2004 získal previerku od NBÚ na stupeň dôverné a o dva rokny neskôr aj na stupeň tajné.

"Dal by NBÚ previerku človeku, ktorý je neonacista?," pýta sa Kotleba.

SkryťVypnúť reklamu

16:46 Kotleba reční už šesť hodín. Naďalej naťahuje čas. Každé svedectvo rozsiahlo komentuje a odbáča aj k odsúdenému Mazurekovi či prezentácii ĽSNS v médiách.

"Naozaj som asi jediný politik v Európe, ktorý je stíhaný nie pre rozkrádanie peňazí, ale pre ich rozdávanie," vraví.

15:54 Pojednávanie po prestávke pokračuje. Kotleba sa vrátil k rozprave o znalcovi Matejovi Medveckému, ktorého odbornosť a vyjadrenia spochybňuje. Rovnaké výhrady má aj k posudku trojice Jakub Drábik, Ján Hlavinka a Michal Schvarc z Historického ústavu SAV.

15:38 Sabová nariadila desaťminútovú hygienickú prestávku. Kotleba pôvodne požiadal o dlhšiu pauzu, keďže od ranného začiatku ešte vobec nebol čas ani na obed. Podotkol, že má zrejme aj teplotu a potrebuje si na chvíľu oddýchnuť. Sabová však reagovala pripomenutím toho, že ešte v septembri avizoval, že na svoje vystúpenie potrebuje tri a pol hodiny. Dnes už reční takmer päť hodín.

SkryťVypnúť reklamu

15:19 Kotleba reční už štyri a pol hodiny. Neposúva sa ďalej a postupne spochybňuje a komentuje znalcov i svedkov v prípade. Od druhého nepomenutia mu do vystúpenia sudkyňa Sabová zatiaľ nezasahuje.

14:50 Taktika Kotlebu je zrejme naťahovanie času. Už viac než pol hodinu číta prepisy svedectiev. Miestami ich komentuje, hoci ku každému svedkovi mal možnosť vyjadriť sa počas procesu už bezprostredne po ich odznení na súde.

14:30 Kotleba číta prepisy výpovedí ľudí, ktorým dával šeky v roku 2017 a ktorí svedčili v rámci predošlých pojednávaní. Nejde o nič nové, no šéf ĽSNS tvrdí, že prokurátor Honz so svojej záverečnej reči tieto svedectvá dezinterpretoval.

14:10 Sabová Kotlebu opätovne prerušila s odôvodnením, že prednáša nesúvisiace veci.

"Považujem toto konanie za rušenie pojednávanie súdu. Upozorňujem vás, že to môže naplniť znaky trestného činu pohŕdania súdom, za ktorý hrozí trest dva roky," upozornila Sabová.

SkryťVypnúť reklamu

O slovo sa prihlásil Kotlebov obhajca Tomáš Rosina.

"Považujem postup súdu - už druhýkrát ste vstúpili do záverečnej reči - za porušenie ústavných práv aj dohovoru," povedal Rosina s tým, že podľa neho Kotleba v žiadnom prípade nevybočuje z rámca prejednávanej veci.

"Súd predsa nemôže diktovať obžalovanému, akú skladbu má mať jeho reč a aké poznámky a pomôcky môže využívať," dodal Rosina.

Kotleba v záverečnej reči pokračuje. Nehovorí však už o legislatívnych návrhoch. Hodnotí postup súdu v jeho kauze šekov.

14:07 Záverečná reč Kotlebu je zrejme ešte na dlho. Číta nielen zoznam desiatok legislatívnych návrhov strany od roku 2016, ale každý jednotlivo aj komentuje a odôvodňuje. Pridáva aj zmienky o tom, kedy a kde vystúpil.

13:55 Aj napriek poriadkovej pokute Kotleba pokračuje v pôvodnej téme, kvôli ktorej ho sudkyňa prerušila - legislatívnej činnosti jeho strany.

13:50 Pojednávanie po desaťminútovej prestávke pokračuje. Kotleba oznámil, že voči pokute podáva sťažnosť. V záverečnej reči však bude pokračovať.

13:39 Kotleba požiadal o prestávku na poradu s právnikmi.

13:35 Sudkyňa Sabová zasiahla a napomenula Kotlebu. Upozornila ho, aby prešiel k veci a nečítal legislatívnu činnosť jeho strany za ostatné roky.

"Dovolím si nesúhlasiť," namieta Kotleba, ktorý opätovne tvrdí, že súd porušuje jeho práva.

"Akceptujem vaše námietky, avšak rozhodnutie súdu nemením," reagovala Sabová.

Kotleba opätovne zareagoval s nesúhlasom a požiadal o poradu právnikmi. Tú mu Sabová nedovolila.

Šéf ĽSNS prisľúbil, že bude pokračovať.

"Moje pokračovanie v záverečnej reči nie je súhlasom s konaním súdu. Chcem aspoň v záverečnej reči povedať to, čo chcem povedať. Potom neviem, načo som tu," dodal Kotleba.

Sabová vzápätí vyhlásila uznesenie, podľa ktorého Kotlebovi uložila poriadkovú pokutu vo výške päťsto eur.

Zdôvodnila to tým, že Kotleba zdržiava priebeh pojednávania a bráni jeho riadnemu chodu.

13:27 Kotleba prednáša svoju záverečnú reč už viac ako dve a pol hodiny. Miestami jeho obhajoba nemá ani nepriamy súvis s kauzou kontroverzných šekov s neonacistickou symbolikou. Aktuálne číta sumár legislatívnej činnosti jeho strany. Ide o návrhy zákonov, ktoré sa ĽSNS snažila presadiť v parlamente.

13:15 Reč je o ideológii ĽSNS, ktorú Kotleba vykresľuje ako jedinú politickú stranu, ktorá pomáha zdravotne postihnutým a bežným rodinám. Prešiel aj stranícku kandidátku vo februárových voľbách. Vypichol z nej niekoľko mien, ktoré podľa neho dokazujú pozitívny vzťah strany k skupinám, ktoré skutční extrémisti skôr utláčajú.

12:55 Záverečná reč Kotlebu má aj ďalej podobu jeho exhibície. Hovorí o tom, že ho šokoval výsledok finančnej zbierky na pomoc ľuďom z Prešova po tom, čo tam vybuchol plyn v bytovke. Ľudia vtedy poslali na pomoc 427 488 eur.

Podobne vraj dopadli aj iné benefičné zbierky.

"V tom musí byť mágia alebo ja neviem čo," vraví Kotleba.

Vo svojom prejave viackrát zdôrazňuje, že súd nechce zdržiavať, no uvádza aspoň nevyhnutné skutočnosti. Prešiel pritom dokonca už aj k téme potratov či povinného očkovanie, ktoré ĽSNS odmieta.

12:40 Srandu z obvinení si robí Kotleba aj ďalej. Zamýšľa sa nad tým, či by bol stíhaný aj v prípade, ak by bola hodnota šeku zapísaná rímskymi číslicami.

"Viete, ja som informatik," vysvetľuje sudkyni. "Bolo by možné, aby som sumu napísal v šestnástkovej sústave, ktorá je druhá najpoužívanejšia v počítačovej oblasti a niečo mi za to hrozilo?," pýta sa Kotleba. Rovnako by vraj mohol šek vypísať v dvojkovej sústave pomocou jednotiek a núl.

S advokátmi sa vraj radil, či by to niečo zmenilo na jeho obvinení.

"Neviem, neviem. Ja neviem. Mám troch advokátov a nevedeli mi odpovedať," zhodnotil Kotleba.

12:33 Kotleba na súde vytiahol tri mešce s mincami. V jednom je 14 eur, v ďalšom 88 a v poslednom 1488 eur.

"Bez ohľadu na vzdelanie, nech mi niekto povie, že týchto 14 a týchto 88 eur je to isté ako týchto 1488 eur," hovorí Kotleba poťažkávajúc mešce s jednoeurovými mincami.

"Žiadna symbolika v tom nie je," dodáva.

Ak vraj niekto tvrdí, že to je to isté, rád mu požičia malý mešec a bude pýtať veľký s 1488 eurami.

"Ja som tento mešec odovzdal ľuďom," vyhlásil.

Na záver tejto pasáže hodil Kotleba mešce na zem vedľa svojho rečnínckeho pultu.

12:20 Napriek neudelenému povoleniu na využívanie audiovizuálnych pomôcok Kotleba na súde vyťahuje rôzne plagátiky a ukazuje ich sudkyni. Na jednom z nich je podľa jeho opisu fotka ponožiek v reťazci Deichmann so sumou 14,88 eur.

Prítomná verejnosť ani novinári obrázky nevidia, keďže kamera v pojednávačke, cez ktorú je prenos do vedľajšej miestnosti, je umiestnená za Kotlebovým chrbtom.

Šéf ĽSNS prešiel rámci svojej záverečnej reči k rôznym podaniam a trestným oznámeniam, ktoré boli na rozdiel od jeho prípadu odmietnuté, hoci rovnako poukazovali na používanú symobliku čísel. Napádali využitie čísel na bilbordoch, cenovkách či EČV. Zväčša ich podávali samotní kotlebovci.

11:59 Už asi pätnásť minút číta Kotleba štátne zmluvy v hodnote 1488 eur. Uzatvorili ich aj viaceré univerzity či väznice.

"Ja neverím, že by sa pán riaditeľ ústavu na výkon väzby pod niečo také podpísal," komentoval zmluvu na 1488 eur, ktorú uzavrel Ústav na výkon trestu odňatia slobody Nitra.

"Neverím, že sa nájde niekto, kto by povedal, že to robili nejakí nacisti," dodal Kotleba.

11:42 Kotleba postupuje v záverečnej reči podobne ako jeho obhajca Kupka. Číta zmluvy na rôzne služby a tovary, ktoré uzavreli štátne úrady či podniky vo výške 1488 eur či v iných sumách zložených z týchto čísel.

11:32 Ako argument za voju nevinu používa Kotleba už aj normy STN o písaní čísel. Snaží sa tým preukázať to, že šeky na 1488 eur sú jednou číslicou, zatiaľ čo extrémistický kontext môžu byť len dve samostatné čísla, a to 14 a 88.

"Neviem, čo viac by malo byť dostatočné pre súd, aby takúto účelovú, nezákonnú a ničím nepodloženú obžalobu odmietol," tvrdí Kotleba.

To, že prokurátor sám píše o dvoch číslach a vzápätí to spája so šekmi s jedným číslom, je podľa neho nezvládnutou prácou. Zaráža ho vraj najmä to, že vec ťahal na súd aj po tom, čo špecializovaný súd prvú obžalobu odmietol.

"Je to elitný prokurátor, nie nejaký prokurátor z Brezna. Dokonca kandidát na generálneho prokurátora," pokračuje šéf ĽSNS o prokurátorovi Tomášovi Honzovi. Toho do funkcie generálneho prokurátora navrhla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

11:29 Celá obžaloba je vyrobená umelo, tvrdí Kotleba.

"Vyšetrovteľ NAKA sa zúfalo snažil nájsť znalca, ktorý by bol ochotný urobiť posudok na mňa. Dvaja to odmietl, nakoniec ho vyšetrvateľ našiel až v Českej republike," hovorí Kotleba.

Aj tento znalec pritom podľa neho zavádzal a dodatočne menil svoj posudok.

Naráža tým na kľúčový posudok, ktorý zaznel na súde ešte v marci. Dve verzie posudku sa riešili už na pojednávaní. Nie je však pravda, že by Uhlíř menil niečo v obsahu posudku. Zrejme pisárskou chybou z nehovšak vypadli dve slová z anglickej vety krajne pravicového teroristu Davida Lana, na ktorú spomínané čísla odkazujú.

11:04 Kotleba vraj nerozumie, prečo do dokazovania nebol zahrnutý jeho prejav z akcie, ktorá prebehla v roku 2017 a odovzdávali sa na nej šeky.

"Prejav hovorí o tom, že samotné podujatie nemalo nič spoločné s extrémizmom a, naopak, sme sa od extrémizmu dištancovali," vraví Kotleba.

Dodáva, že výška sumy na šekoch vychádzala z cenníkov rehabilitačných a liečebných procedúr v centre Adeli, keďže práve na túto liečbu potrebovali peniaze oceňované rodiny s deťmi.

10:53 "Stojím už opakovane pred takzvaným Špecializovaným trestným súdom, pričom opakovane som si z tohto dôvodu prečítal trestnýn zákona a trestný poriadok," začína Kotleba.

Je vraj presvedčený, že jeho konanie malo byť riešené maximálne ako priestupok extrémizmu, hoci aj tam sa cíti nevinný.

"Nikde nie je napísané, že by ste sa mali dopustiť akéhokoľvek trestného činu tým, že darujete čiastku zo zbierky," vyhlásil Kotleba.

10:48 Slova sa ujíma Kotleba a začína svoju záverečnú reč. Avizuje, že bude mať až pätnásť častí, pričom obsiahnuť chce aj priebeh procesu na súde.

Ešte pred začatím sa Kotleba pochytil so sudkyňou Sabovou, keď ho napomenula, že nemôže vyžívať tabuľu, ktorú si odniesol.

"Váš vlastný senát to nedávno umožnil Marianovi Kočnerovi," reagoval Kotleba.

Sabová mu odvetila, že Kočner o využívanie pomôcok na rozdiel od neho vopred požiadal. Kotleba tak bude rečniť bez pripravených pomôcok.

10:37 Sabová Kupku opätovne zastavila a vyzvala Kotlebu na záverečnú reč. Vysvetlila to tým, že obhajca nedodržiava jej nariadenie.

"Zasahujete do základných ľudských práv a slobôd môjho klienta, obmedzueete mu právo na obhajobu," ohradil sa Kotlebov advokát Mularčík.

"Prosím, usaďte sa, inak vám bude udelená poriadková pokuta," zareagovala na zvýšený hlas Mularčíka sudkyňa Sabová.

"Ja obhajujem klienta, neruším," odvetil Mularčík.

S výhradou sa ozval aj Kotleba.

"Ja tomuto nerzumiem. Jeden môj obhajca už bol prerušený v záverečnej reči a teraaz beriete slovo aj druhému," povedal Kotleba. "Ako obžalovaný to vnímam tak, že súd má záujem umlčiavať mojich vlastných obhajcov," dodal.

Sabovú požiadal, aby Kupka mohol dokončiť svoju záverečnú reč. Sudkyňa na to priamo nereagovala a poveala iba, že slovo má Kotleba.

Ten požiadal o krátku prestávku, aby si mohol svoje vystúpenie usporiadať a premyslieť.

10:35 Pojednávanie po prestávke pokračuje. Sabová adovokátovi umožnila pokračovať v záverečnej reči, no upozornila ho, že sa nemá vyjadrovať k navrhovaným dôkazom, ktoré neboli pripustené.

"Postup súdu považujem za nezákonný," zareagoval Kupka.

Sabová ho opäť prerušila s tým, že má možnosť pokračovať v záverečnej reči "v obmedzenom rozsahu".

Kupka pokračuje rozpravou o Rómoch a cigánoch.

10:21 Sudkyňa Sabová prerušila záverečnú reč Kupku. Napomenula ho, že "vybočuje z rámca prejednávanej veci".

"Obhajca číta veci, ktoré neboli zahrnuté do rozsahu dokazovania a ani neboli vykonané ako dôkaz," vysvetlila Sabová.

Zároveň nariadila desaťminútovú hygienickú prestávku.

10:20 Zľahčiť Kotlebove vyjadrenia na adresu menšín sa Kupka snaží tým, že slovo "cigán" sa v spoločnosti bežne používa. Odvoláva sa na aktuálny Krátky slovník slovenského jazyka. Takisto pripomína pojmy ako cigánska pečienka alebo názov skupiny Cigánski diabli či film Cigáni idú do neba.

Kotleba je známy tým, že slovo Róm nepoužíva a pravidelne hovorí o "cigánskych parazitoch" či o "smradľavých cigánoch". Bežne tiež používa pozdrav "pekný biely deň".

10:02 Náhodnosť šekov vo výške 1488 eur sa dá preukázať aj tým, že je množstvo iných akcií, kde sa odovzdávali sumy obsahujúce čísla 14 či 88, tvrdí Kupka. Súdu vyčíta, že v rámci dokazovania nepripustil výpočet takýchto udalostí. Symbolické šeky so spomínanými číslami podľa neho odovzdývala v minulosti aj Nadácia Markíza či exminister zdravotníctva a bývalý košický primátor Richard Raši.

"Mohlo by to byť predmetom aj štatistického skúmania," podotkol Kupka k téme výskytu čísel v dobročinných zbierkach.

9:45 To, že spojenie čísel 1488 je čisto náhodné, sa snaží Kupka preukázať menovaním rôznych produktov, ktoré sa na trhu dajú kúpiť za sumu 14,88 eur či za 1488 eur . Čítanie zoznamu mu trvá už niekoľko minút. Menuje napríklad veci ako modem, kyticu, istič, samolepiacu fóliu, akumulátor, vykurovacie teleso, mikro USB, solárne LED osvetlenie, multifunkčnú šatku či ponožky.

9:38 Ako argument v prospech Kotlebu používa Kupka aj zamietnutú žiadosť na rozpustenie ĽSNS. Podával ju bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár a Najvyšší súd ju vlani v apríli odmietol s vysvetlením, že Čižnár neuniesol dôkazné bremeno.

Súvisiaci článok Prečo treba rozpustiť ĽSNS? Dôvody, ktoré napísal Čižnár do žaloby Čítajte 

Prokurátor Tomáš Honz zas na septembrovom pojednávaní poukazoval na to, že vlani v septembri právoplatne odsúdili Milana Mazureka z ĽSNS, a to za hanobenia národa, rasy či presvedčenia. Prišiel kvôli tomu o svoj poslanecký mandát.

9:23 Po rozobratí stanov sa Kupka vyjadruje k znaleckému posudku Mateja Medveckého, ktorý na súde ešte v máji hovoril o tom, že akcia spojená s odovzdávaním šekov mala jednoznačne neonacistický kontext. Kupka znalcovi vyčíta nevedomosť o tom, že ľudácku pieseň používa napríklad aj Matica slovenská či SNS.

Advokát sa ohradil opäť aj čerpaniu zo stránky naseslovensko.net, ktorá vraj nie je oficiálnym webom ĽSNS. Je pritom viacero dôkazov, ktoré kotlebovcov s webom jednoznačne spájajú.

9:00 V rámci záverečnej reči Kupka číta celé stanovy ĽSNS a podrobne ich vysvetľuje, čím sa obhajca snaží preukázať, že strana funguje rovnako, ako iné politické zoskupenia. Advokát ešte na septembrovom pojednávaní avizoval, že na prednes záverečnej reči potrebuje asi dve hodiny. Samotný Kotleba vtedy odhadol čas, ktorý potrebuje, na tri a pol hodiny.

8:48 Kupka hovorí o tom, aké hospodárenie mal Banskobystrický kraj za éry Kotlebu a poukazuje na to, koľko peňazí vyčlenil ako župan na kultúrne podujatia či sociálne aktivity. "Obvinenia sú v príkrom rozpore s týmto konaním obvineného," tvrdí Kupka. Rovnako tvrdí, že aj Kotlebova ĽSNS je bežnou demokratickou stranou.

8:40 S prednesom záverečnej reči začal Kotlebov obhajca Kupka. Okrem neho dnes dostane záverečné slovo už len samotný Kotleba. Jeho zvyšní dvaja obhajcovia, Tomáš Rosina a Ondrej Mularčík, stihli záverečné reči ešte na ostatnom pojednávaní.

8:34 Pojednávanie sa začína. Koteba si doniesol aj tabuľu a celý kufor pomôcok. Využiť ich chcel už naposledy, koncom septembra, a to počas svojej výpovede. Sudkyňa Ružena Sabová mu však vtedy nedovolila, aby zdržiaval a vyjadroval sa k veciam nesúvisiacim s obžalobou. Kolteba tak zrejme počas svojej dnešnej záverečnej reči povie to, čo minule nemohol.

8:30 Na súd dorazil Kotleba. Ako obvykle má rúško nasadené pod nosom a má na ňom nápis 1984.

8:20 Desať minút pred začiatkom pojednávania Kotleba stále nie je na súde. Prítomný je zatiaľ len jeho advokát Peter Kupka. K tomu, či príde aj jeho klient, sa vyjadriť odmietol.

7:57 Čaká sa na príchod Mariana Kotlebu a jeho obhajcov, pojednávanie sa začína o 8:30. Na špecializovanom súde platia kvôli koronavírusu sprísnené hygienické opatrenia. Kvôli malej pojednávacej miestnosti budú novinári sledovať priebeh pojednávania z vedľajšej miestnosti, a to cez prenos na obrazovke.

Z čoho je Kotleba obvinený

Číslo 88 je dlhodobo známe ako neonacistický symbol. Symbolizuje nacistický pozdrav Heil Hitler - H je totiž ôsme písmeno v abecede.

Súvisiaci článok Kotlebu na súde opakovane napomínali. Vymohol si ďalšie odročenie Čítajte 

Číslo 14 zasa vychádza z vety pravicového teroristu Davida Lanea, ktorá v origináli obsahuje 14 slov: "We must secure the existence of our people and a future for white children." (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre biele deti.)

V marci roku 2017 predseda ĽSNS Marian Kotleba ešte ako banskobystrický župan odovzdal trom rodinám šeky na 1488 eur. Neskôr ho preto obvinili z extrémizmu.

Kým znalci a odborníci na extrémizmus na súde hovorili o jednoznačne extrémistickom spojení čísel, Kotleba tvrdil, že išlo o čisto náhodné spojenie.

„Prokuratúra tieto šeky nazvala ako symbolické. Ale tie šeky nič nesymbolizovali, boli reálne, pretože ukazovali reálnu sumu, ktorú tie rodiny aj dostali,“ tvrdil pred súdom Kotleba.

Napadol aj argument číslom 88. „Ôsme písmeno abecedy je Ď. Ja som Slovák, takže pre mňa je 88 ĎĎ,“ povedal.

Hoci je obžalovaný z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, súd bude podľa sudkyne Ruženy Sabovej prípad napokon posudzovať skôr cez paragraf o založení či propagácii takéhoto hnutia.

Kotlebovi za to hrozí štyri až osem rokov väzenia, odsúdenie by znamenalo aj automatickú stratu poslaneckého mandátu.

Rozsudok by mohol padnúť už dnes, predtým však budú na programe ešte záverečné reči Kotlebu a jeho obhajcu Petra Kupku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu