BRATISLAVA. Pri hľadaní riešení klimatickej krízy sú aktivity miest výraznejšie než aktivity štátu. V tlačovej správe to uviedla Únia miest Slovenska.
Tá sa na zasadaní prezídia v stredu 7. októbra prvýkrát venovala aj otázkam klimatickej krízy. Zástupcovia členských miest Únie sa na zasadnutí zhodli, že únia chce byť lídrom v hľadaní riešení klimatickej krízy v mestách.
„Akékoľvek deklarácie a čakanie na pokyny zhora nič nezmenia. Je nevyhnutné začať konať tam, kde je reálny priestor na konkrétne zmeny a spoločne vyvíjať tlak na vyššie úrovne správy štátu tak, aby pre nevyhnutné zmeny vytvorili nové podmienky,“ uviedla Únia miest Slovenska v tlačovej správe.
Únia tvrdí, že predstavitelia štátu nerobia v boji proti klimatickým zmenám a ich dopadom dosť. Bratislava, Trnava, Zvolen, Hlohovec, Košice, či Zlaté Moravce podľa nej urobili v boji proti klimatickým dopadom viac než samotný štát, „hoci ich kroky a opatrenia nie sú medializované a niekedy ich mestá presadzujú napriek odporu svojich obyvateľov".

„Je nutné, aby vláda prijala zásadnú zmenu systému financovania, predložila nový systém finančného vyrovnávania záťaží, ale aj zásadne zmenila doterajšiu regionálnu politiku. Bez týchto opatrení na centrálnej úrovni sa mestá Slovenska nemôžu plne prihlásiť k iniciatívam Európskej únie,“ povedal expert ÚMS Viktor Nižňanský.
Únia miest Slovenska dodáva, že už teraz je verejnosť svedkom čoraz menej predvídateľných extrémov počasia, akými sú suchá, horúčavy, silný vietor či záplavy.
Podľa únie by bolo nezodpovedné ignorovať tieto fakty a neprijímať opatrenia na ich riešenie a zmiernenie, a to na každej úrovni spravovania štátu.