SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 531 nových prípadov a päť úmrtí (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 20 886 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 66 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

19:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

18:39 SVET Mladík z Nevady mal v marci pozitívny test na Covid-19. Ochorenie sa u neho prejavilo bolesťou hlavy a hrdla, kašľom, nevoľnosťou a hnačkou. Po odznení príznakov mu dva negatívne testy potvrdili, že koronavírus úspešne prekonal.

Súvisiaci článok Imunita voči Covid-19 je otázna. Pribudol ďalší prípad opätovnej nákazy Čítajte 

Prešiel zhruba mesiac a pol a mladíka začali opäť trápiť veľmi podobné symptómy. Opäť mal koronavírus, no tentoraz bola nákaza značne silnejšia.

Mal závrate a dýchavičnosť. Napokon ho museli napojiť na pľúcnu ventiláciu. Keď vedci porovnali genetické kódy vírusu z oboch odberov, ukázalo sa, že mladík sa nakazil dvoma odlišnými variantami vírusu SARS-CoV-2.

Prvý potvrdený prípad opätovnej infekcie novým koronavírusom v USA mapuje nová štúdia publikovaná v časopise The Lancet Infectious Diseases.

17:55 SVET Ukrajinská vláda dnes schválila predĺženie karantény do konca roka. Snažia sa tak zbrzdiť súčasný nárast prípadov koronavírusu. Kabinet tiež sprísnil niektoré opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

17:10 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Martin je aktuálne v prvej fáze reprofilizácie. Na infekčnej klinike má kapacitu 13 štandardných lôžok a štyri JIS lôžka, pre pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 už vyčlenili 24 štandardných a štyri JIS lôžka pľúcnej kliniky.

17:03 SLOVENSKO - Dopravcovia v rámci mestskej hromadnej dopravy v Banskej Bystrici pravidelne čistia a dezinfikujú vozidlá. Všetci zamestnanci absolvovali testovanie na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom.

17:00 SLOVENSKO - Výučba na dennom štúdiu v zimnom semestri na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici sa začala 28. septembra prevažne prezenčnou metódou výučby na všetkých fakultách UMB okrem právnickej, ktorá ju realizuje v tomto semestri plne dištančnou formou.

SkryťVypnúť reklamu

Od 12. októbra nastala zmena v metóde výučby aj na ostatných fakultách. Ide o ekonomickú, tiež Fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, rovnako o filozofickú, pedagogickú a fakultu prírodných vied.

16:50 SLOVENSKO - Hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že cieľom hygienikov nie je zavedenie povinného očkovania proti COVID-19.

Úrad má v pláne došpecifikovať termín profylaxia. Ten znamená aj očkovanie v prípade lokálnych epidémií, ako boli napríklad osýpky na východe Slovenska v rokoch 2018 a 2019.

Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva vtedy nariadili očkovanie v niektorých lokalitách, aby dostali pod kontrolu ohniská nákazy.

16:37 SLOVENSKO - Premiér Matovič oznámil, že sa dohodol s predstaviteľmi Strany maďarskej komunity na spolupráci pri v boji proti koronavírusu. Ide najmä o spôsob komunikácie ohľadom dodržiavania opatrení smerom k maďarskej menšine.

SkryťVypnúť reklamu

16:30 SVET - Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo je ďalším z elitných športovcov, ktorí sa nakazili koronavírusom.

16:28 SLOVENSKO - Ako funguje koalícia? Má Richard Sulík naozaj nulové EQ ako tvrdí premiér? Aké kompenzačné opatrenia sa príjmu pre podnikateľov, ktorí musia zatvoriť prevádzky?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom SaS a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Načítavam video...

16:27 SVET - V boji proti silnejúcemu koronavírusu budú v Nemecku rozhodujúce nasledujúce štyri týždne, uviedol dnes bavorský premiér Markus Söder.

Po zasadaní krajinskej vlády v Mníchove poukázal v tejto súvislosti na to, že v mnohých krajinách Európy sú ukazovatele značne nepriaznivé, pričom počet infikovaných rastie tiež v Nemecku.

15:37 SLOVENSKO - Ministerka kultúry Natália Milanová apelovala na ľudí pôsobiacich v kultúre, ktorí prišli o príjmy pre opatrenia proti koronavírusu, aby vyplnili formulár zverejnený na webe rezortu kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Milanová zdôraznila, že ide o dôležité zbieranie dát, s ktorými môže ministerstvo rokovať o kompenzáciách s ministerstvom financií. Ministerka uviedla, že rezort kultúry momentálne nedisponuje žiadnymi prostriedkami na podporu koronakrízou postihnutých pracovníkov v kultúre. Formulár bude k dispozícii do 19. októbra.

Doteraz vyplnilo žiadosť len 1708 subjektov, ďalších 5399 bolo neúplne vyplnených.

15:30 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Sulík chce zatvárať reštaurácie, divadlá a kiná iba v tých okresoch, v ktorých sa v spomínaných prevádzkach vyskytlo ohnisko nákazy. To isté by sa malo týkať fitnescentier.

15:24 SVET - Na to, aby nový druh koronavírusu v ľudskom organizme spôsobil vypuknutie ochorenia COVID-19, je potrebných až 500 exemplárov koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z výskumu Andreasa Bergthalera z viedenského Výskumného centra pre molekulárnu medicínu.

Ako uvádza rakúsky vedec, jednotlivec, ktorý ochorel na toto nákazlivé respiračné ochorenie, mal v priemere až 500 exemplárov koronavírusu, čo je relatívne vysoké číslo. Z tohto dôvodu sa podľa neho ako účinné prostriedky boja proti nákaze javia byť práve jednoduché opatrenia, akými sú nosenie rúšok či dodržiavanie odstupu.

15:22 SLOVENSKO - Od budúceho týždňa rozšíri Univerzitná nemocnica – Nemocnica sv. Michala svoje služby aj o antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 pre akútne vyšetrenia a rýchlu diagnostiku pacientov.

Všetky oddelenia a ambulancie pracujú v súčasnosti v plnom rozsahu. Plánované vyšetrenia ani operácie nie sú v tomto období odkladané.

SkryťVypnúť reklamu

V júli nemocnica vyčlenila štyri lôžka pre pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 bez príznakov.

15:20 SVET - Počet ľudí, ktorí sa od začiatku epidémie nakazili koronavírusom, prekonal vo Švédsku hranicu 100-tisíc.

V boji proti infekcii ide Švédsko inou cestou než väčšina európskych štátov a po celý čas epidémie necháva väčšinu škôl, reštaurácií a ďalších zariadení otvorených.

Za posledných 24 hodín bolo vo Švédsku zaregistrovaných 2 203 nových prípadov infekcie, čím sa ich celkové množstvo zvýšilo na 100 654. Počet úmrtí spojených s epidémiou stúpol o päť na 5 899.

15:17 SLOVENSKO Súčasťou novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú schválila vláda a aktuálne o nej v zrýchlenom konaní na mimoriadnej schôdzi rokuje parlament, je aj vylúčenie práva na náhradu škody z dôvodu vykonávania opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

To bude v skutočnosti znamenať zásadné obmedzenie možnosti žiadať si náhradu ušlého zisku pre dotknutých podnikateľov. Tvrdí to mimoparlamentné Progresívne Slovensko.

15:07 - SVET V Holandsku za posledný deň pribudlo takmer 7 400 prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku epidémie.

Premiér Rutte oznámi nové reštrikcie, podľa holandských médií zrejme nariadi uzavretie reštaurácií, obmedzenie kontaktov medzi ľuďmi či koniec tímových športov.

V pondelok Holandsko hlásilo cez 6 800 pozitívnych testov, v utorok o päťsto viac. Počet pacientov s ťažkým priebehom ochorenia stúpol o viac než sto na 1410. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa nachádza 277 ľudí.

15:02 SVET - Počet úmrtí spôsobených koronavírusom v Iráne prekonal 29-tisíc po tom, čo tam za posledný deň zomrelo ďalších 254 nakazených. Dohromady sa koronavírusom v krajine s 81 miliónmi obyvateľov od začiatku pandémie nakazilo už 508 389 ľudí, z ktorých 29 070 zomrelo a 411 840 sa zotavilo.

SkryťVypnúť reklamu

Len za posledných 24 hodín pribudlo 4 108 nových ochorení, 1 949 z nich museli hospitalizovať. Vo vážnom stave je v Iráne aktuálne 4 570 pacientov. Doteraz vykonali viac ako 4,3 milióna testov.

15:00 SVET - Nórska vláda informovala, že sprístupní vakcínu proti novému koronavírusu bezplatne a pokryje s ňou súvisiace náklady obcí a nemocníc.

Toto rozhodnutie je založené na odporúčaní Nórskeho inštitútu pre verejné zdravie. Inštitút tiež pripraví národný vakcinačný plán s prioritným poradím.

14:48 SLOVENSKO - Vo fakultnej nemocnici v Nitre zomrel na nový koronavírus len 31-ročný pacient.

Pacient bol krátko hospitalizovaný na infekčnej klinike, odkiaľ ho presunuli na kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Mal zníženú imunitu a bol vraj obézny, čo je rizikový faktor pri nákaze koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

14:38 SLOVENSKO - Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach dnes rozhodla o prechode na dištančnú formu výučby.

Nariadenie sa týka všetkých študijných programov a foriem štúdia. Jedinou výnimkou sú študenti šiesteho ročníka študijných programov všeobecné veterinárske lekárstvo a „general veterinary medicine“ – štúdia v anglickom jazyku, ktorí dokončia praktickú výučbu na školskej farme v malých skupinách s prísnymi bezpečnostnými opatreniami.

14:37 SLOVENSKO - Cestujúci prichádzajúci zo Slovenska do Spojeného kráľovstva musia absolvovať 14-dňovú samoizoláciu. Toto nariadenie je v platnosti od 26. septembra.

Každý cestujúci do Spojeného kráľovstva sa musí vopred registrovať na stránke, respektíve po prílete vyplniť takzvaný passenger locator form. Registrácia je možná 48 hodín pred plánovaným príchodom do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

14:35 SLOVENSKO - Lekárska komora je znepokojená súčasnými nezmyselnými slovnými prestrelkami medzi vrcholovými predstaviteľmi štátu a žiada ich, aby rozhodnutia prijímali s chladnou hlavou a vo všeobecnom konsenze po odporúčaní odborníkov.

14:25 SLOVENSKO Obavy z toho, že ani na budúci rok sa pre pandémiu nového koronavírusu nebude dať bez obmedzení cestovať do cudziny, má 48 percent Slovákov.

Každý piaty by mal s takýmito reštrikciami zásadný problém. Scenár, že by niektoré krajiny boli opäť pre slovenských turistov nedostupné, by však neprekážal štyrom z desiatich Slovákov.

14:15 SLOVENSKO - Pandémia koronavírusu znížila výšku platov ponúkaných v pracovných inzerátoch.

Ako vyplýva z analýzy portálu Profesia.sk, zamestnávatelia uvádzali v pracovných ponukách na portáli Profesia.sk počas tretieho štvrťroka tohto roka hrubú priemernú mzdu 1 125 eur.

SkryťVypnúť reklamu

14:12 SVET - Nákaza koronavírusu je v Maďarsku prítomná celkovo v 52 sociálnych zariadeniach, informoval v utorok v Budapešti operačný štáb zodpovedný za epidemiologickú ochranu.

Štáb podľa spravodajského servera mfor.hu uviedol, že zo 6 630 tamojších obyvateľov potvrdili infekciu novým koronavírusom 641 osobám, z ktorých 156 hospitalizovali.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v rámci druhej vlny pandémie v Maďarsku už 37 klientov tamojších sociálnych zariadení.

14:08 SVET - Tradičné adventné a vianočné trhy na budapeštianskom Vörösmartyho námestí sa tento rok pre pandémiu koronavírusu nebudú konať.

14:05 SVET - Na cyklistických pretekoch Giro d'Italia sa objavilo po dni voľna ďalších osem pozitívnych testov na koronavírus.

V zoskupení Mitchelton-Scott sú po jazdcovi Simonovi Yatesovi ďalší štyria infikovaní a tím oznámil, že jeho kompletná zostava z Gira odstupuje.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci cyklisti nemali pozitívny test, ochorenie Covid-19 majú štyria ľudia z realizačného tímu.

Medzi jazdcami sú dvaja pozitívni, ide o cyklistov tímu Jumbo-Visma a Sunwebu.

14:03 SLOVENSKO - Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Pavel Hapal mal pozitívny test na koronavírus.

Okrem Hapala mali po pondelkovom testovaní pozitívne testy hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu Monika Jurigová a ďalší štyria členovia realizačného tímu.

14:02 SLOVENSKO - Slovenský zväz ľadového hokeja v súvislosti s najnovšími opatreniami a nariadeniami vlády a krízového štábu rozhodol o pozastavení druhej najvyššej súťaže - Slovenskej hokejovej ligy, 2. ligy, juniorských, dorasteneckých a kadetských súťaží.

Prostredníctvom regionálnych zväzov taktiež pozastavil aj všetky súťaže žiakov a hokejovej prípravky. Zastavenie súťaží je s účinnosťou od utorka 13. októbra, zápasy sa odkladajú na neurčito.

SkryťVypnúť reklamu

13:58 SLOVENSKO - Vláda v lete podcenila situáciu a na druhú vlnu pandémie sa nepripravila. Kabinet tak v súčasnosti prijíma zákazy, represie a rozhodnutia, ktoré môžu Slovensku a jeho ekonomike poškodiť, uviedol Klub 500.

Združenie firiem s viac ako 500 zamestnancami vyzvalo vládu, aby bez diskusie nerozhodovala o tých, ktorí napĺňajú štátny rozpočet, ale hľadala systematické riešenia bez výraznejšieho vplyvu na ekonomiku.

Klub 500 zdôraznil, že kompetentní mali hľadať riešenia už počas leta a komunikovať s tými, ktorých sa prípadné opatrenia najviac dotknú.

13:40 SVET - Verejný život zostane obmedzený aj po tom, ako bude vyvinutá účinná vakcína proti koronavírusu.

Vyplýva to zo strategického dokumentu nemeckého Inštitútu Roberta Kocha, ktorý zverejnili dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravdepodobné, že do roku 2021 bude v obehu minimálne jedna účinná vakcína proti koronavírusu, tá však bude zrejme určená primárne pre najviac ohrozené skupiny ľudí a potrvá dlhšiu dobu, kým sa dostane medzi širokú verejnosť.

13:30 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo ďalších päť potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19, dohromady je v súvislosti s koronavírusom evidovaných 66 úmrtí.

Tridsaťjedenročný muž zomrel vo Fakultnej nemocnici v Nitre , 60-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Trnave, 71-ročná žena v nemocnici v Michalovciach, 79-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne a 81-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 397 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 346 z nich. Na JIS je 15 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 40 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je doteraz 20 886, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 557 505 laboratórnych testov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 14 437.

13:25 SVET - Uplynulý týždeň v Maďarsku zaznamenali až o 600 infikovaných viac než predchádzajúci týždeň, čo je nárast o deväť percent, zaznelo v utorok v Budapešti na on-line tlačovej konferencii operačného štábu.

Medzi infikovanými je čoraz viac detí a starších ľudí, aj keď vírus SARS-CoV-2 sa najviac šíri v skupine mladších dospelých.

V súvislosti s rekordným počtom 28 úmrtí za posledný deň mali všetci zosnulí iné chronické choroby, od vysokého krvného tlaku, ochorenia srdca či cievneho systému cez poruchy imunity a metabolické poruchy až po cukrovku a onkologické ochorenia.

Operačný štáb doteraz nariadil mimoriadne prázdniny v 28 materských a 16 ďalších školách. Dištančné vzdelávanie prebieha v súčasnosti v 130 triedach a na troch školách.

13:22 SVET - Poľský premiér Mateusz Morawiecki nastúpil do povinnej karantény po tom, čo bol v piatok v kontakte s osobou pozitívne testovanou na koronavírus.

"Zistil som, že som bol v kontakte s osobou pozitívne testovanou na COVID-19. Vzhľadom na to a v súlade s hygienickými predpismi idem do karantény," povedal Morawiecki. "Som v kontakte s mojimi kolegami, vláda funguje normálne," dodal.

13:19 SLOVENSKO - Európski ministri združení vo formáte Rady EÚ pre všeobecné záležitosti dnes v Luxemburgu dosiahli dohodu o spoločných kritériách pre koordináciu cestovných obmedzení zavedených v dôsledku pandémie koronavírusu.

Cieľom prijatých usmernení je zabrániť zatváraniu hraníc a ukončiť neprehľadnú spleť vnútroštátnych pravidiel prijatých počas koronakrízy.

Výsledkom dohody je mapa s farebným kódovaním (semafor) založeným na spoločných kritériách, ktorú bude vypracovávať Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

13:15 SLOVENSKO - Nemocnica Poprad eviduje 46 zamestnancov, ktorí majú nový koronavírus. Potvrdila hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda s tým, že zároveň je hospitalizovaných 12 pacientov s ochorením COVID-19.

Popradská nemocnica už pred časom zriadila špeciálne oddelenie pre pacientov s ochorením COVID-19, ktoré sa nachádza v samostatnom geriatrickom pavilóne.

V nemocnici podľa nej platí absolútny zákaz návštev, pokiaľ je to skutočne potrebné, veci pre hospitalizovaného príbuzného môžu občania odovzdať službe pri hlavnom vstupe do nemocnice denne v čase od 14.00 do 17.00 h.

12:50 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že pre úspešné zvládnutie pandémie ponúka v oblastiach ohrozených koronavírusom aj psychologickú pomoc.

Intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva od 24.septembra zasahujú v pobytových zariadeniach pre seniorov, kde realizujú okrem iného aj testovanie na prítomnosť koronavírusu či kontrolu zdravotného stavu.

Členmi tímov sú zdravotníci – lekári, sestry, záchranári, medici, epidemiológovia, logisti, ale aj psychosociálni manažéri, ktorí sú mobilizovaní koordinátormi jednotlivých krajov. Koordinujú svoju prácu s orgánmi štátnej správy, Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a zdravotníckymi zariadeniami.

12:45 SLOVENSKO - Očkovanie proti novému koronavírusu by nemalo byť povinné.

Možnosť jeho nariadenia pri ohrození verejného zdravia by sa mala vypustiť z novely zákona, ktorú majú poslanci prerokovať na utorkovej mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR v zrýchlenom režime.

Vo Výbore pre zdravotníctvo to chce navrhnúť jeho predsedníčka Jana Bittó Cigániková (SaS).

12:42 SLOVENSKO - Podľa europoslanca Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) posiela Slovensko málo žiadostí o schválenie pomoci, v ich podávaní sme na chvoste Európskej únie.

Zatiaľ čo Slovensko vytvorilo päť schém pomoci, Maďarsko a Česko po 14. Dokonca aj menšie štáty, napríklad Litva či Lotyšsko, pripravili v porovnaní so Slovenskom viac než dvojnásobok schém pomoci.

12:39 SLOVENSKO - Koaličná SaS nepovažuje celoplošné obmedzenia v súvislosti s novým koronavírusom za jediné riešenie vzniknutej situácie. Takýto pohľad zastáva aj pri možnom tvrdom lockdowne.

Strana upozorňuje na riziká možnej likvidácie niektorých prevádzok, rast nezamestnanosti a uprednostňujú lokálne obmedzenia v miestach ohnísk nákazy.

Podrobnejšie dáta z každej analýzy o možnom trasovaní nakazených by privítala poslankyňa Jana Bittó Cigániková. Podľa poslankyne nikto nechce spochybňovať epidemiológov či virológov, avšak duševné zdravie je taktiež dôležité.

12:35 SLOVENSKO - Na okamžitú podporu športu a športovej obce na Slovensku je možné presunúť disponibilné prostriedky vo Fonde na podporu športu do rezervy vlády, prípadne rezervy predsedu vlády SR.

Na tlačovom brífingu mimoparlamentného Hlasu-sociálna demokracia to pripomenul jeho líder Peter Pellegrini, ktorý zároveň za stranu navrhuje, aby sumu 20 miliónov eur zo zdrojov fondu doplnilo ministerstvo financií o ďalších 30 miliónov eur.

12:32 SVET - Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus odmietol tvorenie kolektívnej imunity voľným šírením vírusu ako reakciu na pandémiu.

12:27 SLOVENSKO - Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom u zamestnancov Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku stúpol na 27.

Nemocnica má aktuálne 106 reprofilizovaných lôžok. "Z nich je 54 obsadených, voľných je ešte 52," uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

12:25 SLOVENSKO - Banská Štiavnica upravuje úradné hodiny mestského úradu a uzatvára aj mestskú knižnicu. O rozhodnutí krízového štábu informovalo mesto na sociálnej sieti.

Krízový štáb mesta upravil úradné hodiny mestského úradu, v utorok a štvrtok budú priestory pre verejnosť uzatvorené, rovnako ako v piatok od 10.00 h.

12:20 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva a Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby vyzvali ľudí na zodpovednosť, ktorá je zásadná pri prekonaní koronavírus a ochrane zdravia ľudí.

Ide o pravidlá využívania tiesňovej linky 155. Ak už niekto kontaktuje tiesňovú linku 155, nemali by zamlčať žiadne informácie, odpovedať operátorovi pravdivo a nezveličovať svoje zdravotné ťažkosti.

12:15 SVET - V Poľsku pribudlo za pondelok 5 068 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 63 úmrtí.

Najviac nových prípadov (898) opäť hlási Malopoľské vojvodstvo, kde sa nachádza i mesto Krakov.

Celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie dosiahol v Poľsku 135 278. V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 3 101 ľudí.

V karanténe je v Poľsku aktuálne 212 446 ľudí, ďalších 33 533 osôb je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Od začiatku epidémie sa z nákazy koronavírusom nového typu vyliečilo 82 004 ľudí.

11:55 SVET - V Rakúsku dnes pribudlo 1 028 infikovaných koronvírusom. Informoval o tom denník Kurier.

Najviac nakazených (306) znova hlási Viedeň, nasledujú spolkové krajiny Dolné Rakúsko (182 prípadov), Tirolsko (152), Horné Rakúsko (112), Štajersko (96), Salzbursko (74), Vorarlbersko (43), Korutánsko (32) a Burgenland (30).

Rakúsko eviduje doteraz 861 úmrtí - za 24 hodín ich pribudlo šesť. Aktuálne je koronavírusom nakazených 11 516 ľudí.

11:47 SVET - Britská vláda sa rozhodla ignorovať rady členov vlastného expertného tímu, ktorí jej už pred troma týždňami dôrazne odporučili nariadiť v Anglicku krátkodobú karanténu a varovali, že inak krajina pocíti "katastrofické dôsledky" ďalšej vlny epidémie.

Vládna komisia kabinetu karanténu odporučila 21. septembra, prísne obmedzenia ale teraz platia len v Liverpoole a priľahlých oblastiach grófstva Merseyside.

Vládna zdravotnícka komisia SAGE v septembri odporučila krátkodobú dvojtýždňovej karanténu s odôvodnením, že by takéto opatrenie spomalilo šírenie vírusu a pomohlo tak nemocniciam zvládnuť predpokladaný nápor pacientov s ochorením Covid-19.

Načítavam video...

11:43 SLOVENSKO - Mesto Vráble pomôže osamelým dôchodcom s nákupom potravín a drogérie. Nákupy bude radnica zabezpečovať záujemcom až do odvolania. Rozhodol o tom krízový štáb mesta.

11:35 SLOVENSKO - Pokiaľ bude rezervácia času pre seniorov platiť aj v sobotu a v nedeľu, tak ostatná majoritná časť obyvateľstva bude mať v sobotu a v nedeľu neprimerane krátky čas na nákup a z tohto dôvodu môžu vzniknúť v obchodoch návaly.

Diskutabilným sa tiež zdá stanovenie pravidla jeden zákazník na 15 m2 plochy, uvádza na margo blížiacich sa opatrení proti epidémii Zväz obchodu SR.

11:30 SVET - Podľa štatistického webu worldometers presiahol na celom svete počet infikovaných koronavírusom 38 miliónov osôb. Obetí je už viac ako 1, 086 milióna a vyše 28,6 milióna pacientov sa z ochorenia už zotavilo.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Česku pribudli desiatky úmrtí Čítajte 

Najviac ľudí s ochorením Covid-19 zistili v USA, nasledujú India, Brazília a Rusko.

Zo susedov Slovenskej republiky sa v priebehu 24 hodín nakazilo vyše 5 000 osôb na Ukrajine, vyše tisíc nových prípadov zistili v Maďarsku, v Česku vyše 4 000, v Rakúsku pribudlo 1028 infikovaných a v Poľsku vyše 5 000.

11:24 SVET - Pacienti, ktorí už raz prekonali ochorenie COVID-19, môžu po opätovnej nákaze koronavírusom pociťovať dokonca silnejšie príznaky.

Vyplýva to zo zistení štúdie zverejnenej v pondelok v prestížnom medicínskom časopise The Lancet Infectious Diseases, o ktorej v utorok informovala agentúra AFP.

Štúdia zároveň potvrdila, že nakaziť sa novým druhom koronavírusu je možné viackrát. Jej autori taktiež otvorili diskusiu o tom, či je vôbec možné vybudovať si imunitu proti tomuto vírusu, približuje AFP.

11:12 SLOVENSKO - Sociálna poisťovňa by mala pre negatívne dôsledky pandémie dostať v tomto roku finančnú výpomoc zo štátneho rozpočtu takmer 1,27 miliardy eur. Uvádza sa to v návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2021 s výhľadom na roky 2022 a 2023.

11:10 SLOVENSKO - Vláda prijala opatrenia na boj s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19, no podľa Združenia podnikateľov Slovenska sa vo vzťahu k podnikateľskému prostrediu z prvej vlny nepoučila.

Kabinetu Igora Matoviča sa podľa združenia nedarí stabilizovať epidemiologickú situáciu tak, aby spôsobila čo najmenšie škody.

11:02 SVET - Rusko ohlásilo ďalší rekordný prírastok nakazených aj rekordný prírastok úmrtí na koronavírus za 24 hodín.

Oznámilo 13 886 nových prípadov a 244 úmrtí. Od začiatku pandémie sa v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľmi nakazilo viac ako 1,3 milióna ľudí, z ktorých 22 966 nákaze podľahlo.

Hlavná hygienička Anna Popovová vyhlásila, že v súčasnej situácii nemá zmysel zablokovať ekonomiku či niektoré odvetvia, hoci stúpajú denné prírastky nových prípadov nákazy koronavírusom.

11:00 SLOVENSKO - Ako sa objavil na svete Covid-19 a kedy prišiel aj na Slovensko? Ako to vyzeralo, čo sme na začiatku o tomto ochorení vedeli a ako naša krajina prijímala prvé opatrenia. Premiérom bol vtedy ešte Peter Pellegrini.

Načítavam video...

10:48 SVET - Najznámejšiu turistickú atrakciu v Peru Machu Picchu nedávno opätovne otvorili po tom, čo bola niekoľko mesiacov uzavretá z dôvodu pandémie koronavírusu.

Starodávne mesto však bolo sprístupnené len jednému človeku - Japoncovi, ktorý v krajine uviazol počas pandémie.

"Prvý človek na Zemi, ktorý od uzamknutia krajiny navštívil Machu Picchu, som ja!!!," napísal Jesse Katayama na sociálnej sieti Instagram.

10:36 SLOVENSKO - Reálny počet infikovaných v populácii odhadujú experti na maximálne 50-tisíc.

Richard Kollár z Katedry aplikovanej matematiky a štatistiky na Univerzite Komenského v Bratislave informoval, že 200-tisíc nakazených, ktoré komunikovali členovia vlády, je omyl.

10:30 SVET - Karanténa nesvedčí mozgu a vytráca sa empatia. Dosvedčuje to výskum mozgovej aktivity. Nútená izolácia ovplyvňuje našu sociálnu citlivosť, ktorá sídli v prefrontálnej kôrovej oblasti mozgu.

Tá sa často označuje ako "sociálny mozog". Práve v tejto oblasti sídlia city pravého priateľstva a veľkej lásky.

Zistili to pomocou funkčnej magnetickej rezonancie vedci zo Stanfordovej univerzity, ktorí publikovali štúdiu na stránkach Journal of Neuroscience.

10:18 SLOVENSKO - Pre sväté omše platia do stredy 14. októbra tie isté pravidlá ako doteraz. Nevzťahuje sa na nich zákaz zhromažďovania skupín nad šesť osôb, ktorý platí od utorka.

Informoval o tom hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

10:16 SLOVENSKO - Nový koronavírus je aktuálne potvrdený u štyroch zamestnancov nemocnice v Spišskej Novej Vsi, ktorí sa nachádzajú v domácej karanténe. Nemocnica dosiaľ otestovala viac ako dve stovky zdravotníkov. Uviedla to komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Od začiatku pandémie bolo podľa nej v rámci nemocnice otestovaných na nový koronavírus celkovo 342 hospitalizovaných pacientov, pričom ochorenie bolo dosiaľ potvrdené u piatich z nich.

10:00 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo 531 prípadov nákazy ochorením Covid-19, informoval Národné centrum zdravotníckych informácií. Laboratóriá v pondelok vyhodnotili 5 058 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 557 505.

Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 20 886. Nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak zostal 61.

Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 14 437.

Vyliečilo sa ďalších 357 pacientov, dohromady už 6 388.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že najviac pozitívnych prípadov zaznamenali v Prešovskom kraji (214), nasledujú Košický kraj (74), Žilinský (62), Trenčiansky (55), Bratislavský (46), Nitriansky (36), Trnavský (33) a Banskobystrický kraj (11).

Súvisiaci článok Pľúcnu ventiláciu potrebuje už 40 pacientov. Pozrite si mapy a grafy Čítajte 

Je medzi nimi 280 žien a 251 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 93 rokov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 397 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 346 z nich. Na JIS je 15 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 40 pacientov.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 1 037.

9:55 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva SR pripomína občanom postup v prípade podozrenia na ochorenie COVID-19 ( koronavírusu) a výskyt príznakov ako napríklad kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť, horúčka.

9:48 SLOVENSKO - Predseda strany Spolu Juraj Hipš vyzval ministra školstva na zverejnenie plánu ministerstva na 2. vlnu pandémie koronavírusu, aby sa neopakovala situácia z jari tohto roka, keď po zavretí základných škôl ostalo 50-tisíc detí bez vzdelávania.

Juraj Hipš so znepokojením vníma, že ministerstvo školstva iba teraz ide žiadať peniaze na počítače pre študentov, ktorí si to nemôžu dovoliť.

9:45 SLOVENSKO - Banskobystrický samosprávny kraj v pondelok otvoril platené karanténne ubytovanie pre tých, ktorí nemôžu či nechcú povinnú izoláciu stráviť v domácom prostredí.

Ako kraj informuje v tlačovej správe, župa pre tieto účely prispôsobila časť priestorov internátu vo Fiľakove, ktoré majú samostatný vstup a sú oddelené od priestorov určených pre študentov. Kapacita karanténneho ubytovania je celkovo 15 miest.

9:42 SVET - Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 1025 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

V súvislosti s ochorením COVID-19 bolo zaznamenaných rekordných 28 úmrtí, vyplýva z údajov zverejnených v utorok na vládnom serveri koronavirus.gov.hu.

Doteraz najviac obetí za jeden deň - 24 - zaregistrovali 7. októbra.

Počet nakazených od vypuknutia pandémie koronavírusu dosiahol v Maďarsku 39 862, úmrtí je 996. Z nákazy sa vyliečilo 11 753 ľudí, aktuálne je infikovaných 27 113 osôb.

V nemocniciach ošetrujú 1 519 pacientov s ochorením COVID-19, z nich je 160 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

9:40 SLOVENSKO - Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre tento týždeň prešla na dištančné vzdelávanie. Okrem toho prijala aj ďalšie opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu, ktoré budú platiť do 15. novembra.

Výnimky z dištančného vzdelávania, napríklad individuálne konzultácie s vyučujúcimi či prácu v laboratóriu, môžu povoliť iba dekani fakúlt pri rešpektovaní všetkých hygienických a epidemiologických opatrení.

9:37 SVET - Taliansko znovu sprísnilo obmedzenia. Nové pravidlá sa týkajú najmä organizovania osláv a večierkov, ale aj nočného života. Vyplýva to z dekrétu, ktorý po dohode s vedením regiónov podpísal premiér Giuseppe Conte.

Conte zároveň vylúčil ďalšiu celoštátnu karanténu podobnú tej, ktorá v platila na jar.

Nové opatrenia napríklad zakazujú organizovanie osláv v reštauráciách, počet hostí na svadbách obmedzujú na 30 a skracujú prevádzkovú dobu krčiem a barov do polnoci.

Od 21:00 už ľudia v podnikoch budú obslúžení len vtedy, ak budú sedieť pri stoloch.

Vláda tiež ľuďom dôrazne odporučila, aby pri organizovaní osláv v súkromí obmedzili počet účastníkov maximálne na šesť alebo počas nich nosili rúška. Školy nesmú organizovať výlety.

Podľa agentúry ANSA majú nové pravidlá platiť najmenej 30 dní. Už od minulého týždňa je v Taliansku povinné nosenie rúšok aj vonku.

9:32 SLOVENSKO - Symbolickú sviečku pre "umierajúce" odvetvie gastronómie zapálili v pondelok večer v Liptovskom Mikuláši kuchári, prevádzkovatelia i zamestnanci gastro zariadení na Liptove.

Reagovali tak na sprísnené protiepidemiologické opatrenia pre prevádzky verejného stravovania, ktoré začnú platiť od štvrtka.

9:25 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti informoval o zapojení sa 417 príslušníkov armády do troch operácií zameraných na zabezpečenie opatrení proti koronavírusu.

9:13 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj nakúpil 7-tisíc antigénových testov a spúšťa testovanie mobilnou odberovou jednotkou.

„V aktuálnej situácii, keď hygienici nestíhajú dohľadávať a testovať pacientov a na hranici svojich kapacít sú aj súkromné laboratóriá, sme chceli byť nápomocní a nájsť riešenie, ako odľahčiť štátne a súkromné kapacity. Zriadenie mobilnej odberovej jednotky nebolo jednoduché, no našli sme efektívny model, ktorým sa môžu inšpirovať aj ďalšie samosprávy,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

9:05 SVET - V Latinskej Amerikeje už viac ako 10,1 milióna nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, z toho polovica sa týka Brazílie, najväčšej krajiny v regióne.

Medzi desiatimi najhoršie postihnutými krajinami sveta je podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa päť latinskoamerických štátov. Okrem Brazílie je to Kolumbia, Argentína, Peru a Mexiko.

V Brazílii, ktorá má približne 210 miliónov obyvateľov, zomrelo 370 000 osôb s diagnostikovaným ochorením Covid-19.

Za posledný deň zomrelo v Brazílii 201 nakazených a pribudlo 8 429 potvrdených prípadov nákazy. Denné nárasty sa v Brazílii posledný mesiac stabilizovali a sú nižšie ako v auguste a júli, keď pribúdalo okolo 50 000 nakazených denne.

Cez hranicu 900 000 nakazených sa v pondelok dostala Argentína. Táto krajina so 45 miliónmi obyvateľov zaznamenala za posledný deň na 9 500 nákaz.

Načítavam video...

9:00 SVET - Počet potvrdených prípadov nákazy na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 5133, čo je o približne 600 viac než v predchádzajúci deň.

Za rovnaký čas zomrelo 107 infikovaných, vyplýva z údajov monitorovacieho systému NSDC na šírenie koronavírusu SARS-CoV-2.

8:43 SLOVENSKO - Pandémia znížila výšku platov ponúkaných v pracovných inzerátoch. Ako vyplýva z analýzy portálu Profesia.sk, zamestnávatelia uvádzali v pracovných ponukách na portáli Profesia.sk počas tretieho štvrťroka tohto roka hrubú priemernú mzdu 1 125 eur. Oproti druhému kvartálu je to pokles o 6,7 percenta.

Táto suma dokonca nedosiahla ani na plat z inzerátov za prvé tri mesiace tohto roka, uvádza spoločnosť Profesia v tlačovej správe.

8:15 SLOVENSKO - Sociálna poisťovňa by mala pre negatívne dôsledky pandémie dostať v tomto roku finančnú výpomoc zo štátneho rozpočtu takmer 1,27 miliardy eur. Uvádza sa to v návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2021 s výhľadom na roky 2022 a 2023.

Budúci rok by mala vláda pomôcť poisťovni sumou 839,2 milióna eur, v roku 2022 čiastkou 990 miliónov eur a v roku 2023 vyše 927 miliónov eur.

Súvisiaci článok Česko zatvorí školy aj krčmy. Aké opatrenia zavádzajú štáty? Čítajte 

7:58 SVET - Český minister zdravotníctva Roman Prymula v pondelok večer predstavil ďalšie opatrenia.

Počnúc stredou prechádzajú všetky školy s výnimkou materských na dištančnú výučbu, zatiaľ predbežne do 1. novembra.

Nesmú sa konať ani školy v prírode. Obmedzuje sa aj prevádzka vysokoškolských internátov, na ktorých môžu ostať iba zahraniční študenti.

Česká vláda taktiež uzatvorila aj všetky reštaurácie, bary a kluby, pričom tento zákaz má platiť do konca núdzového stavu (3. novembra, pozn.). Možný bude akurát predaj cez výdajné okienko.

Od stredy až do konca núdzového stavu sa v interiéri aj v exteriéri môže stretnúť nanajvýš šesť osôb.

Viac o opatreniach nielen v Česku, ale aj v ďalších európskych krajinách, si môžete prečítať tu >>>

7:34 SVET - Americký prezident Donald Trump v pondelok vystúpil na predvolebnom zhromaždení v meste Sanford v americkom štáte Florida.

Len týždeň po odchode z nemocnice, kde ho hospitalizovali pre koronavírus SARS-CoV-2, Trump vykročil na pódium a hádzal do davu rúška. Sám pritom na tvári žiadne nemal, podotkla agentúra AFP.

"Cítim sa taký silný," prihovoril sa prezident k tisíckam svojich priaznivcov a zažartoval, že "pobozká chlapov a krásne ženy" v publiku.

Krátko po tom, čo vystúpil na pódium, zopakoval, že je teraz "imúnny" voči ochoreniu COVID-19. Podľa vedcov pritom v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, že by ľudia, ktorí sa uzdravili z tohto ochorenia, boli chránení pred druhou nákazou.

Načítavam video...

7:00 SVET - Americká firma Johnson & Johnson oznámila, že dočasne prerušila klinické testovanie svojej vakcíny proti novému typu koronavírusu SARS-CoV-2 po tom, ako jeden z dobrovoľníkov ochorel.

Podľa spoločnosti sa s chorobami, nehodami a ďalšími takzvanými nežiaducimi udalosťami počas klinického testovania počíta.

Firma dodala, že jej lekári sa spoločne s nezávislou komisiou pokúsia určiť, čo mohlo tieto zdravotné problémy u účastníka testovania spôsobiť.

6:40 SVET - V Česku v pondelok pribudlo 4310 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

Je to viac ako v nedeľu (3104), ale menej, ako vo väčšinu dní minulého týždňa, vyplýva z údajov zverejnených v utorok ráno na webe českého ministerstva zdravotníctva.

Počet úmrtí na ochorenie Covid-19 prekonal v Česku tisícku. Aktuálne ich krajina eviduje 1051, v pondelok zomrelo 64 ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:21 SVET - Osobný lekár amerického prezidenta Sean Conley v pondelok uviedol, že Donald Trump mal niekoľko po sebe idúcich dní negatívne výsledky testov na koronavírus nového typu.

Conley v tlačovej správe napísal, že výsledky priniesli antigénne testy Abbot BinaxNOW. Ako dodáva agentúra AP, výsledky tohto testu sú známe do 15 minút.

Conley nešpecifikoval dni, kedy Trumpa testovali, a dodal, že na základe týchto údajov lekársky tím dospel k záveru, "že prezident už nie je nákazlivý".

06:00 SLOVENSKO - Od dnešného dňa začína platiť zákaz zhromažďovania sa viac ako šiestich ľudí. V pondelok o tom rozhodla vláda.

"Uvedomujeme si, že v tejto situácii je veľmi nevyhnutné obmedziť mobilitu a socializáciu ľudí na miestach, kde to nie je nevyhnutné," vysvetľoval ešte v nedeľu po rokovaní ústredného krízového štábu minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Viacerí ústavní právnici však tvrdia, že zákaz nebude fungovať tak, ako vláda plánovala. Hovoria, že v znení, v akom ho schválila, nie je jasné, či si nezamenila výkon zhromažďovacieho práva s bežným významom zhromažďovať sa.

Viac si prečítate tu >>>

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 2. Agrokomplex 2022
 3. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 4. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 5. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 33 713
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 301
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 987
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 002
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 5 466
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 039
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 580
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Polícia už Toyotu RAV4 skúšala v roku 2020, teraz ju podľa zadaných kritérií môže získať už s novým českým polepom.

Polícia nakupuje 607 plug-in hybridných SUV.


16. aug

Poznáme mená, ktoré by mohli nahradiť ministrov SaS.


16. aug
Andre (vľavo) a Victor, sa prehrabávajú troskami bytu po ruskom útoku na Nikopol.

Zamestnanci sú v neustálom nebezpečenstve.


a 3 ďalší 16. aug
Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 22 h
SkryťZatvoriť reklamu