SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo päť ďalších úmrtí na Covid-19 (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol 22 296 prípadov. Pandémia COVID-19 si doteraz vyžiadala 71 obetí.

Ak sa Vám graf nezobrazuje správne, kliknite tu

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

21:53 SVET - Pre cestujúcich, ktorí sa vracajú do Nemecka z rizikových oblasti v zahraničí, bude od 8. novembra platiť povinnosť absolvovať desaťdňovú karanténu. Hovorca spolkovej vlády Steffen Seibert povedal, že podrobnosti karanténnych opatrení upravuje nariadenie, na ktorom sa vláda dohodla v stredu. Navrátilci z rizikových oblastí musia v súčasnosti ísť v Nemecku do 14-dňovej karantény, kým nemajú negatívny test na koronavírus SARS-COV-2. Vyhnúť sa jej môžu, ak si so sebou prinesú takýto negatívny test, ktorý nie je starší ako 48 hodín. Na základe nových opatrení musí podľa Seiberta okamžite po návrate začať desaťdňovú karanténu každý, kto sa v období desiatich dní pred svojím návratom nachádzal v krajine alebo oblasti, ktorú Inštitút Roberta Kocha (RKI) zaradil medzi rizikové. Takisto sa musí nahlásiť zdravotníckym úradom.

SkryťVypnúť reklamu

21:05 SVET - Emmanuel Macron nariadil v Paríži a ďalších ôsmich mestách nočný zákaz vychádzania od 21.00 h do 06.00 h. Toto opatrenie bude platiť od soboty na obdobie najmenej štyroch týždňov.

20:58 SLOVENSKO - Pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu začínajú od štvrtka 15-ho októbra platiť nové sprísnené opatrenia. O ktoré ide?

 • Rúško povinne aj vonku
  • Od štvrtka od 6.00 h až do odvolania bude povinné mať prekryté horné dýchacie cesty v exteriéri, interiéri a prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy.
 • Zakáz hromadných podujatí
  • bude zakázané usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy, na ktorých by bolo v jednom okamihu viac ako šesť osôb. Toto nariadenie však bude mať viacero výnimiek.
 • Obmedzenia pre reštaurácie
  • Prevádzkovateľ verejného stravovania sa bude môcť rozhodnúť, či podnik zatvorí, alebo ho nechá otvorený a nebude podávať jedlo a pitie vo vnútri. Na terase ho podávať môže. Jedlá a nápoje budú môcť prevádzky predávať zákazníkom zabalené so sebou.
 • Menej ľudí v obchodoch
  • Do priestorov obchodného domu bude môcť vstúpiť iba osoba s telesnou teplotou najviac 37 stupňov Celzia. Aj pre obchodné domy platí obmedzenie jeden zákazník na 15 štvorcových metrov predajnej plochy všetkých prevádzok určenej pre zákazníkov, opäť platí výnimka pre deti. Do tejto plochy sa nezapočítavajú spoločné priestory obchodného domu.

Viac o opatreniach sa dočítate v podrobnom zozname.

SkryťVypnúť reklamu

20:19 SLOVENSKO - Nové opatrenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva neskoro večer. Nové pokyny pre nosenie rúšok o 18. hodine, teda dvanásť hodín pred tým, ako začnú platiť.

Súvisiaci článok Bez rúška z domu už nemožno vyjsť. Začínajú platiť sprísnené opatrenia (otázky a odpovede) Čítajte 

Denník SME pripravil odpovede na otázky o opatreniach, ktoré začínajú od štvrtka platiť. Okrem nižšie uvedených celoštátnych opatrení môžu ešte prísnejšie pravidlá zaviesť regionálne úrady verejného zdravotníctva.

20:13 SVET - V Českej republike v stredu do 18.00 h potvrdili 5679 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je zatiaľ najvyšší čiastkový údaj, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 v Českej republike je veľmi vážna. Postupne sa zaplňujú nemocničné lôžka a hrozí, že koncom októbra ich bude nedostatok. V stredu to na tlačovej konferencii uviedol podľa tamojších médií český minister vnútra a predseda ústredného krízového štábu Jan Hamáček.

SkryťVypnúť reklamu

19:40 SVET - V boji proti šíreniu nového druhu koronavírusu vyhlási Francúzsko od soboty opätovne stav zdravotnej núdze.

Oznámila to v stredu vláda v Paríži. Pandémia je podľa nej zdravotnou pohromou, ktorá vzhľadom na svoj charakter a závažnosť ohrozuje zdravie verejnosti.

19:02 SLOVENSKO - Pribudlo ďalších 5 potvrdených úmrtí na koronavírus. Spolu tak evidujeme 71 úmrtí na ochorenie Covid-19.

Informovala o tom Zuzana Eliášová z ministerstva zdravotníctva.

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave zomrel 60-ročný muž aj 73-ročná žena s diagnózou COVID-19, ďalší 60-ročný muž zomrel v nemocnici v Michalovciach, 67-ročný muž zomrel doma a 71-ročná žena v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach.

18:51 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dnes schválenú novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zároveň však jej sporné ustanovenie napadne na Ústavnom súde SR.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentka sa po dôkladnom zvážení a vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku rozhodla novelu zákona neodkladne podpísať, prekáža jej však ustanovenie o vylúčení nároku na náhradu škody v súvislosti s opatreniami. Ústava SR podľa prezidentky zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov.

"Je síce možné zákonom upraviť medze uplatňovania tohto práva, avšak nie je možné žiadne ústavné právo zákonom odobrať alebo vylúčiť. V praxi by to znamenalo, že štát by nezodpovedal ani za škody spôsobené prípadným nezákonným uplatňovaním tejto novely," uviedla prezidentka.

17:38 SLOVENSKO - Vzhľadom na vývoj epidemickej situácie došlo od utorka na Prešovskej univerzite v Prešove k prechodu na dištančné vzdelávanie v rámci prednášok na všetkých jej fakultách.

SkryťVypnúť reklamu

Prezenčnou metódou sa realizujú vybrané praktické a laboratórne cvičenia, avšak za dodržania prísnych opatrení.

17:37 SLOVENSKO - Opozičná strana Smer rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu o tom, že núdzový stav bol na Slovensku vyhlásený v súlade s Ústavou SR.

Počkať chce aj na odôvodnenie rozsudku.

Rozhodnutie súdu uvítal podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí). Podľa jeho slov tak zmietol zo stola návrh, ktorým Smer spochybňoval legitimitu a potrebu núdzového stavu, čo v súčasnej situácii pre pandémiu označil za hrubo populistické.

17:36 SLOVENSKO - Katolícka univerzita v Ružomberku od štvrtka prerušuje prezenčnú výučbu.

"Do odvolania sa ukončuje prezenčná metóda štúdia na KU v Ružomberku a všetkých jej súčastiach s prechodom na dištančnú metódu štúdia. Výnimky z príkazu sú postúpené na dekanov fakúlt a riadiacich pracovníkov ďalších súčastí KU," píše univerzita na stránke.

SkryťVypnúť reklamu

17:44 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová by mala vrátiť parlamentu na prepracovanie novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Myslí si to mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko. Legislatívu v stredu schválili poslanci Národnej rady.

Hnutie argumentuje tým, že v schválenej novele zostalo aj vylúčenie nároku na náhradu škody.

17:33 SLOVENSKO - Pandemické opatrenia budú pre gastro sektor likvidačné, dvom tretinám prevádzok hrozí zatvorenie.

Uviedla to Jana Shepperd, prezidentka Slovenského zväzu výrobcov piva a sladu v reakcii na opatrenia prijaté v nedeľu ústredným krízovým štábom, ktoré majú byť platné od 15. októbra.

Aj napriek tomu, že podnikatelia a dodávatelia v gastro sektore chápu potrebu chrániť verejné zdravie, upozorňujú podľa nej, že umožnenie poskytovania stravovacích služieb iba formou balených jedál alebo na terasách v tomto ročnom období je pre nich likvidačné.

SkryťVypnúť reklamu

17:23 SLOVENSKO - Spor medzi premiérom Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom sa opäť rozhorel.

Premiér už Sulíka nepovažuje za svojho priateľa a SaS odporučil, aby vymenila predsedu.

Richard Sulík v Rozhovoroch Zuzany Kovačič Hanzelovej hovorí o opatreniach proti koronavírusu a vzťahoch v koalícii.

17:07 SLOVENSKO - Biskupi posielajú kňazom na celom Slovensku inštrukcie vo veci plošného zákazu bohoslužieb, ktorý vstúpi vo štvrtok do platnosti.

Konferencia biskupov Slovenska konštatuje, že urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby zostala zachovaná aspoň základná, minimálna možnosť verejných slávení bohoslužieb, avšak bezúspešne.

16:54 SVET - Bary a reštaurácie v Katalánsku budú nasledujúcich 15 dní zatvorené. Reštaurácie budú môcť jedlo len vydávať a roznášať.

SkryťVypnúť reklamu

Nové opatrenia by mali zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19.

16:44 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Martin naďalej prijíma pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 a vytvára aj ďalšie reprofilizované lôžka.

Vedenie UNM sa podľa nej v stredu zúčastnilo na pracovnom stretnutí riaditeľov nemocníc Žilinského kraja, ktoré zvolala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu Žilinského samosprávneho kraja Silvia Pekarčíková.

16:43 SLOVENSKO - Hygienikom na Orave asistujú pri kontrolách dodržiavania protiepidemických opatrení vojaci.

V teréne pôsobia denne, v stredu prešli viaceré oravské obce. Podľa šéfky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne Márie Varmusovej sa kontroly ukázali ako efektívne, vďaka nim majú prehľad o dodržiavaní opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

16:28 SLOVENSKO - Uznesenie vlády o vyhlásení núdzového stavu od 1. októbra je v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd SR. Po neverejnom zasadnutí pléna ÚS o tom informoval predseda ÚS Ivan Fiačan.

16:25 SVET - Česká polícia bude z dôvodu zhoršujúcej sa situácie prísnejšie kontrolovať nové pravidlá.

Informoval o tom v spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na vyhlásenie policajného prezidenta Jana Švejdara.

16:21 SLOVENSKO - Slovenská živnostenská komora žiada vládu o odpustenie platieb odvodov.

Ide o odvody do Sociálnej poisťovne a Zdravotnej poisťovne najmä pre prevádzky, ktoré sú priamo, ale aj nepriamo zaviazané dodržiavať opatrenia voči šíreniu koronavírusu platné od 15. októbra 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň požaduje aj ďalší odklad zaplatenia daňovej povinnosti za rok 2019.

16:20 SLOVENSKO - Predstavená "Prvá pomoc+" musí byť rýchlejšia a jednoduchšia, vláda sa nepoučila z prvej vlny.

Myslí si to predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Irena Bihariová a europoslanec z tejto strany Michal Šimečka.

"Spôsob, akým vláda kompenzovala ľudí v prvej vlne, sa ukázal byť vrcholne nefunkčný. Opatrenia pre druhú vlnu, žiaľ, nasledujú rovnakú cestu. Vláda musí ľuďom pomôcť oveľa jednoduchšie a rýchlejšie," myslí si Bihariová.

Šimečka zase kritizuje rétoriku ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina).

16:00 SVET - Ako fungovala donáška počas prvej vlny a ako sa chystá na druhú vlnu pandémie? Aká je budúcnosť donáškových služieb? A čo si najčastejšie objednávajú Slováci cez donášku?

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s generálnym manažérom Woltu Janom Foretom.

15:38 SLOVENSKO - Výbor NR SR pre zdravotníctvo zaviazal vládu, aby začala na dennej báze zverejňovať kompletné dáta o koronavíruse.

Na sociálnej sieti to uviedol člen zdravotníckeho výboru a poslanec parlamentu Richard Raši.

Od 1. novembra tak budú musieť kompetentné inštitúcie zverejňovať podrobnejšie dáta.

15:36 SLOVENSKO - Banská Štiavnica požiada štát o poskytnutie návratnej finančnej výpomoci vo výške viac ako 240 000 eur. Poslanci mesta návrh schválili na mestskom zastupiteľstve.

Výška výpadku dane pre mesto Banská Štiavnica je 244 073 eur. Samospráva sa o kompenzáciu rozhodla požiadať ministerstvo, prostriedky musí použiť do konca roka 2020.

Peniaze budú smerovať na transfery pre technické služby, údržbu miestnych komunikácií, prevádzku plavárne či mzdy a odvody.

SkryťVypnúť reklamu

15:16 SLOVENSKO - V boji proti novému by mohli pri výpadku zdravotníckeho personálu pomôcť okrem armády aj študenti stredných zdravotníckych škôl.

Konštatoval to krízový štáb Prešovského samosprávneho kraja na rokovaní.

Zaoberal sa aj tým, že po nástupe žiakov stredných škôl na dištančnú formu štúdia sa do konca týždňa vyprázdnia školské krajské internáty, ktoré je kraj pripravený poskytnúť pre zdravotníkov a armádu, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými pacientmi a nechcú ohroziť svojich príbuzných.

15:00 SVET - Pápež František sľúbil, že po kritike svojho vlažného prístupu v súvislosti s dodržiavaním opatrení si dá väčší pozor na zachovávanie bezpečnej vzdialenosti od veriacich.

Súvisiaci článok Pápež po kritike prisľúbil dodržiavať odstup od veriacich Čítajte 

"Odpusťte mi, ak vás pozdravím z diaľky. Chcel by som sa k vám, tak ako zvyčajne, priblížiť a pozdraviť vás, ale... je lepšie udržiavať si odstup," povedal pápež v závere svojej pravidelnej audiencie vo Vatikáne, ktorá sa konala v aule Pavla VI.

SkryťVypnúť reklamu

Pápež tvrdí, že len čo sa priblíži k veriacim, "všetci sa zhromaždia okolo neho". "Verím, že ak všetci ako dobrí občania rešpektujeme nariadenia úradov, pomôže to ukončiť túto pandémiu," dodal František.

14:31 SLOVENSKO - Mesiac od vyhlásenia výzvy na pomoc súkromnej nedotovanej autobusovej doprave majú prví žiadatelia financie na svojich účtoch.

Do stredy ministerstvo hospodárstva vyplatilo sumu vyše 1,4 milióna eur 58 žiadateľom. Rezort eviduje zhruba 200 žiadostí, so 130 žiadateľmi je už uzatvorená zmluva.

14:29 SLOVENSKO - Slovenská pošta žiada ľudí o zodpovedné dodržiavanie bezpečnostných a hygienických opatrení, ktoré nariadil Úrad verejného zdravotníctva.

Ako informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková, týka sa to nielen klientov v pobočkách, ale aj adresátov pri preberaní zásielok od doručovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

14:03 SVET - Nemecká vláda plánuje v regiónoch s vysokým počtom nakazených sprísniť opatrenia. Vyplýva to z návrhu opatrení, o ktorých budú v stredu popoludní rokovať kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 spolkových krajín.

V oblastiach, kde zaznamenajú 35 novonakazených na 100 000 obyvateľov za týždeň má podľa nových pravidiel dôjsť k rozšíreniu povinnosti nosenia rúšok a obmedzeniu otváracích hodín v gastronomických zariadeniach.

13:51 SLOVENSKO - Od polovice októbra smú reštaurácie fungovať len v obmedzenom režime, kiná, divadlá či fitnescentrá ostanú zatvorené úplne.

Súvisiaci článok Viac na výplaty aj nová podpora pre reštaurácie či hotely. Ako chce štát pomôcť? Čítajte 

Keď o tvrdších opatreniach hovorila vláda začiatkom týždňa, sľúbila, že týmto podnikateľom pomôže prekonať krízu.

Teraz premiér spolu s ministrami práce, kultúry či dopravy ukázal, ako chce pomôcť zdravotníkom, podnikateľom, kultúre či cestovného ruchu.

INDEX pripravil prehľad pomoci.

13:31 SLOVENSKO - Plošný zákaz bohoslužieb, ktorý má začať platiť od štvrtka, je v súčasnosti potrebný. Pripustil to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) potvrdil, že chce s bratislavským arcibiskupom a predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským komunikovať ešte osobne.

13:20 SVET - Aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou v Českej republike je veľmi vážna. Postupne sa zaplňujú nemocničné lôžka a hrozí, že koncom októbra ich bude nedostatok.

V stredu to na tlačovej konferencii uviedol český minister vnútra a predseda ústredného krízového štábu Jan Hamáček.

"Koniec októbra môže byť moment, keď narazíme na limity zdravotnej starostlivosti," povedal novinárom Hamáček a dodal, že zvýšenie počtu lôžok a zdravotníckeho personálu je najvyššia priorita vlády.

13:19 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) očakával, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) príde na rokovanie vlády s návrhom zrušiť vlaky zadarmo a zatvoriť prevádzky len v najviac postihnutých regiónoch.

No taký návrh podľa Matoviča nepredložil.

Súvisiaci článok Sulík neprišiel na vládu so žiadnym návrhom, hovorí Matovič Čítajte 

Uviedol to na spoločnej tlačovej konferencii ministrov po stredajšom rokovaní kabinetu k prvej pomoci.

Na spoločnej tlačovej konferencii boli prítomní šéfovia rezortov za hnutie OĽaNO, Sme rodina aj Za ľudí. Zástupcovia SaS chýbali.

13:03 SVET - Každoročné oslavy 28. októbra na Pražskom hrade sa uskutočnia, no bez účasti verejnosti a politikov.

Na ceremoniáli sa zúčastnia len vyznamenaní. Dohodli sa tak český premiér Andrej Babiš a minister vnútra Jan Hamáček s prezidentom Milošom Zemanom, ktorý zrušenie akcie nechcel pripustiť.

12:50 SVET - V Belgicku pribudlo v priebehu utorka 7360 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, 211 hospitalizácií a 33 úmrtí.

V týždni od 4. do 10. októbra bolo v priemere 5057 nových infekcií denne, čo je nárast o 93 percent oproti predchádzajúcemu týždňovému obdobiu.

12:45 SVET - V Rakúsku pribudlo do stredy rána 1346 novonakazených. Ide o najvyšší prírastok za 24 hodín od začiatku pandémie COVID-19.

V utorok zaznamenali v Rakúsku 1028 novoinfikovaných.

12:42 SLOVENSKO - Vláda zvyšuje pomoc pre zamestnávateľov a podnikateľov, ktorú začali dostávať na jar tohto roka počas prvej vlny pandémie, o 50 percent.

Na tlačovej besede to uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

"V druhej vlne sme sa rozhodli, že väčšie bremeno musí niesť štát," povedal. Pre prevádzkovateľov, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté, sa pomoc zvýši z 80 percent hrubej mzdy na 80 percent z celkovej ceny práce, teda hrubej mzdy vrátane odvodov zamestnávateľa.

"Preplácame zamestnávateľom aj časť odvodov za zamestnávateľa, aby mohol udržať každé pracovné miesto," povedal.

12:38 SVET - Poľský premiér Mateusz Morawiecki mal negatívny test na koronavírus. Naďalej však zostáva v domácej karanténe.

Povinná domáca izolácia pre potenciálne nakazené osoby bez symptómov trvá v Poľsku desať dní.

12:37 SLOVENSKO - V rámci prvej pomoci pre kultúrnu obec bol problém s ľuďmi, ktorí mali pracovný pomer a zároveň boli živnostníkmi.

O podporu sa tak uchádzať nemohli. Uviedla to ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na tlačovej konferencii týkajúcej sa prvej pomoci kultúre.

Doplnila, že tento problém sa rezortu kultúry podarilo vyriešiť.

12:29 SLOVENSKO - Mobilná aplikácia, ktorej výpadok hlásili ráno zdravotníci z mobilných odberových miest v súvislosti s testovaním na prítomnosť ochorenia COVID-19, je už dostupná.

"Národné centrum zdravotníckych informácií sa ospravedlňuje pacientom za možné predĺženie čakacej doby na testovanie priamo na mobilných odberových miestach," uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Beňadiková.

12:38 SLOVENSKO - Štátna pomoc pre cestovný ruch by mala byť v objeme 100 miliónov eur. Uviedol to po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Požiadať o ňu podľa neho môže každý, komu v porovnaní s rokom 2019 klesnú tržby o viac ako 40 %. Podľa poklesu tržieb následne žiadateľ dostane od 4 % do 10 % tržieb roku 2019.

12:25 SLOVENSKO - Takmer dve tretiny Slovákov (64 percent) tvrdia, že keby ich obľúbená reštaurácia ukončila svoju prevádzku v dôsledku koronakrízy, pocítili by to ako nepriaznivú zmenu vo svojom živote.

Súvisiaci článok Koronakríza zhoršila život dvom tretinám obyvateľov Slovenska Čítajte 

Zároveň si uvedomujú, že táto hrozba je reálna, pretože takmer 72 percent našincov si všimlo vo svojich podnikoch zásadnú zmenu, ktorou je znížený počet hostí, než bývalo zvykom.

Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho prieskumu pre spoločnosť Edenred Slovakia v prvej polovici októbra v súvislosti s iniciatívou „Poďme sa najesť“.

12:03 SLOVENSKO - Pomoc pre ľudí, ktorú vláda poskytovala na jar tohto roka pri prvej vlne pandémie, sa zvýši o 50 percent. Na tlačovej besede to povedal premiér Igor Matovič.

"Budeme ľuďom doručovať pomoc vo výške 200 miliónov eur mesačne," povedal.

12:02 SVET - Poľsko hlási rekordný denný nárast prípadov nákazy aj úmrtí. Za posledných 24 hodín tam pribudlo 6526 infikovaných a zomrelo 116 ľudí.

Od začiatku vypuknutia pandémie sa v Poľsku nakazilo 141 804 ľudí, v súčasnosti krajina eviduje viac ako 50 000 aktívnych prípadov.

Celkovo si zdravotné komplikácie spojené s koronavírusom doteraz vyžiadali 3217 obetí.

12:00 SLOVENSKO - Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach reprofilizovala lôžka na tamojšom internom oddelení. Informovala o tom regionálna hygienička Zuzana Tornócziová.

"Nemocnica zriadila karanténne oddelenie, kde umiestňuje pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19," spresnila Tornócziová.

Hygienici zaznamenali v uplynulom období ohnisko nákazy v Centre sociálnych služieb Bôrik v Nitrianskom Pravne. Pozitívne testy na nový koronavírus tam malo viacero zamestnancov.

11:59 SLOVENSKO - Materská škola L. Novomeského v Senici zatvára ďalšie svoje elokované pracovisko, škôlku na Robotníckej ulici.

Ochorenie COVID-19 potvrdili u jednej zo zamestnankýň.

11:45 SLOVENSKO - Hygienici zverejnili podrobnosti k novým prípadom.

V okrese Lučenec početnejší výskyt zaznamenali na jednom oddelení v zdravotníckom zariadení. Regionálny úrad nariadil testovanie kontaktov. Päť nových prípadov za deň zaznamenali aj v okrese Poltár.

Medzi potvrdenými prípadmi v okrese Prievidza sú dohľadané kontakty pozitívne testovaných ľudí. Zaznamenali viacero rodinných ohnísk, infikovaní sú častokrát už všetci členovia domácnosti. Odborníkom sa tiež podarilo objaviť prepojenie medzi zdanlivo nesúvisiacimi prípadmi v susedných dedinách, infekcia sa pravdepodobne rozšírila medzi účastníkmi pohrebov.

Ohnisko sa objavilo aj na jednom z oddelení zdravotníckeho zariadenia.

Väčší počet sa objavil v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. Vo väčšine prípadov ide dohľadané kontakty, ochorenie sa šíri najmä v rodinách. Vyskytli sa aj prípady zachytené v nemocnici v rámci predoperačných vyšetrení.

V okrese Bardejov a Trebišov a Dolný Kubín ide zväčša o dohľadané kontakty potvrdených prípadov. Infekcia sa rozšírila v rodinách, ale aj pri kontakte na pracoviskách a aj v školských zariadeniach.

Drvivú väčšinu prípadov v okrese Martin tvoria taktiež dohľadané kontakty, v územnej pôsobnosti sa nevyskytuje žiadne významné ohnisko nákazy.

V okresoch Poprad, Levoča a Kežmarok evidujú nákazy v zdravotníckych zariadeniach, v zariadení sociálnych služieb, na školách, ale aj v športovom klube.

Početnejší výskytv okrese Čadca je v jednom zariadení sociálnych služieb, pozitívni sú klienti aj personál. Zariadenie funguje v špeciálnom režime, pozitívne testovaní sú oddelení od negatívnych. Ostatné prípady sú aktívne dohľadané kontakty.

11:43 SLOVENSKO - Správa štátnych hmotných rezerv vyskladnila prvých stotisíc skríningových antigénových testov určených pre domovy sociálnych služieb.

11:37 SLOVENSKO - S opatreniami, ktoré obmedzia šírenie koronavírusu, ale aj normálne pracovné fungovanie desiatok tisíc ľudí, predstavuje vláda aj ďalší plán pomoci, tzv. Prvú pomoc+.

Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽANO) v stredu na spoločnej tlačovej konferencii s niekoľkými ministrami kabinetu.

Zvýši sa podpora štátu, ako pri zamestnancoch, tak aj pri podnikateľoch. Pomoc budú môcť žiadať už na obdobie od 1. októbra.

Pre všetkých zdravotníckych zamestnancov a pracovníkov zariadení sociálnych službieb, ktorí ochorejú v práci, zavádzajú tvz. covid príplatok.

PN sa týmto zamestnancom bude preplácať vo výške približne plnej čistej mzdy.

11:36 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline chystá už po druhý raz samostatný pandemický pavilón. Pre starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 reprofilizuje 77 lôžok. Je to 10 percent z jej lôžkovej kapacity.

Ide o opatrenie, ktoré má pomôcť preťaženým nemocniciam v Ružomberku a Martine.

11:25 SVET - Európsky výrobca lietadiel Airbus a jeho americký rival Boeing nezaregistrovali v septembri ani jednu novú objednávku.

Dôvodom je pandémia, ktorá tvrdo zasiahla leteckú dopravu.

Letecké spoločnosti na celom svete majú stále uzemnené veľké množstvo lietadiel. Výsledkom je, že dopyt po nových strojoch je slabý.

11:17 SLOVENSKO - Od štvrtka majú platiť sprísnené protipandemické opatrenia, ktoré reštauráciám zasadia ďalšiu ranu.

Súvisiaci článok Ako dlho sa dá takýto stav vydržať? Nemáme šancu, vraví gastro (anketa) Čítajte 

Len balené jedlo so sebou alebo podávané na terase v exteriéri. Tak znie návrh krízového štábu, ktorý by sa dal určite ľahšie uplatniť v lete než v jesennom počasí.

Podnikatelia v gastrosegmente už od začiatku pandémie volajú o pomoc. Mnohí museli zavrieť a ďalší takýto krok vážne zvažujú. V ankete INDEXU odpovedajú na to, ako dlho túto situáciu ešte vydržia.

11:10 SLOVENSKO - Od novembra by mali byť na dennej báze zverejňované podrobnejšie dáta o ochorení COVID-19.

Vládu o to žiada Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo, ktorý sa na tom dohodol na svojom zasadnutí. Pomôcť by to mohlo pri prijímaní ďalších opatrení.

11:09 SLOVENSKO - Od najbližšieho termínu sobášov môžu byť na radnici v Trnave na svadobnom obrade v sobášnej sieni iba ôsmi ľudia.

Okrem mladomanželov, svedkov a sobášiacich tak môžu sledovať sobáš iba dvaja hostia. Počet vychádza po prepočte jedna osoba na 15 štvorcových metrov.

11:05 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií hlási výpadok mobilnej aplikácie a ospravedlňuje za predĺžené doby čakania na testovanie COVID-19 na Mobilných odberových miestach.

Testovanie funguje aj napriek nedostupnosti mobilnej aplikácie, zdravotnícky personál má možnosť využiť papierovú žiadanku. Na odstránení problému intenzívne pracujú.

Žiadosti o vyšetrenie na COVID-19 na stránke korona.gov.sk ako aj komunikácia aplikácie Moje ezdravie s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva fungujú v štandardnom režime.

11:01 SLOVENSKO - Deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,44 percenta hrubého domáceho produktu.

Mal by tak klesnúť z tohtoročných odhadovaných 9,68 percenta HDP. Hrubý verejný dlh sa má v budúcom roku vyšplhať na 65 percent HDP.

Súvisiaci článok Rozpočet sa podľa Hegera rodil v ťažkých časoch, premiér hovorí o kompromise Čítajte 

Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, ktorý na rokovanie vlády predložilo ministerstvo financií. Kabinet ho v stredu schválil s pripomienkou.

"Je pravda, že tento rozpočet sa rodil veľmi rýchlo, ale, žiaľ, bolo to spôsobené aj súčasnou situáciou, v ktorej sa nachádzame, a ktorá je z histórie Slovenska aj bezprecedentná, a takisto aj z pohľadu tvorby rozpočtu," podotkol minister financií Eduard Heger.

10:55 SVET - Holanďanka sa stala prvou známou pacientkou, ktorá zomrela po tom, ako sa dvakrát nakazila koronavírusom.

Osemdesiatdeväťročná žena trpela vzácnou formou rakoviny kostnej drene, známou ako Waldenströmova makroglobulinémia.

Keď pacientku prvý raz prijali do nemocnice s kašľom a horúčkou, mala pozitívny test na koronavírus. O päť dní neskôr ju prepustili po tom, ako jej symptómy úplne ustúpili a pretrvávala u nej už len únava.

Dva dni po začatí chemoterapie, 59 dní od prvého ochorenia na COVID-19, sa u ženy objavila horúčka, kašeľ a mala aj ťažkosti s dýchaním.

Opäť mala aj pozitívny test na koronavírus, no keď ju testovali na štvrtý a šiesty deň, v krvi jej nenašli žiadne protilátky. Na ôsmy deň sa jej stav zhoršil a o dva týždne zomrela.

10:37 SLOVENSKO - Hlavný hygienik má podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka na Slovensku príliš veľkú moc.

Minister tak reagoval na skutočnosť, že vláda nemohla rokovať o zmenách opatrení, ktorými sa na Slovensku obmedzí činnosť reštaurácií a zatvoria sa ďalšie prevádzky.

Minister zároveň kritizoval, že o tom kroku nerokovala koaličná rada.

Načítavam video...

10:26 SVET - Svetová banka schválila finančnú pomoc v sume 12 miliárd dolárov pre rozvojové krajiny , aby podporila ich nákupy a distribúciu vakcín proti koronavírusu, testov a liekov.

Cieľom banky je podporiť vakcináciu jednej miliardy ľudí. Pomoc v sume 12 miliárd dolárov je súčasťou širšieho balíka Svetovej banky v objeme do 160 miliárd dolárov, ktorý má pomôcť rozvojovým krajinám v boji proti pandémii.

10:15 SLOVENSKO - Hokejisti Slovana Bratislava idú do karantény. Klub potvrdil, že pozitívny test na koronavírus malo 18 hráčov a päť členov realizačného tímu.

Extraligista s okamžitou platnosťou prerušil tréningový proces.

Slovenský zväz ľadového hokeja a Ligovú radu požiada o odloženie svojich najbližších zápasov, minimálne duelov proti HKM Zvolen (18. októbra) a MHk 32 Liptovský Mikuláš (22. októbra).

10:00 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo 1 410 prípadov nákazy ochorením Covid-19, informovalo ministerstvo zdravotníctva na Facebooku.

Denný prírastok nakazených je druhý najvyšší od začiatku pandémie. Rekordom je 1887 nakazených z 9. októbra.

Laboratóriá v utorok vyhodnotili 10 228 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 567 733.

Vyliečilo sa ďalších 321 ľudí, celkovo je to už 6 709 vyliečených. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 je 66.

Najviac pozitívnych prípadov zaznamenali v Žilinskom kraji (367), nasleduje Prešovský kraj (264), Košický (179), Banskobystrický (151), Trnavský (138), Trenčiansky (124), Nitriansky (101) a Bratislavský kraj (86). Je medzi nimi 716 žien a 694 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 92 rokov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 476 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 398 z nich. Na JIS je 18 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 48 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je doteraz 22 296. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 15 521.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

9:50 SVET - V Maďarsku potvrdili ďalších 920 prípadov nákazy a 27 súvisiacich úmrtí. Celkový počet nakazených stúpol na 40 782, pričom aktuálne je infikovaných 27 595 ľudí.

V nemocničnom ošetrení s ochorením COVID-19 je 1538 pacientov, z ktorých 156 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Celkový počet obetí súvisiacich s nákazou koronavírusom stúpol na 1023. Z nákazy sa zotavilo 12 164 osôb.

Kĺzavý medián stúpol na 1054.

Ak sa Vám graf nezobrazuje správne, kliknite tu

9:26 SLOVENSKO - Zamestnanci chorí na COVID-19 by sa mali ľahšie dostať k úrazovému príplatku zo Sociálnej poisťovne.

Ak zamestnávateľ potvrdí zamestnancovi, že jeho choroba vznikla v práci, Sociálna poisťovňa bude považovať podmienku choroby z povolania za splnenú.

Konanie o nároku na úrazový príplatok sa tak v týchto prípadoch urýchli. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda.

9:08 SVET - Český minister zdravotníctva Roman Prymula varoval pred nárastom hospitalizovaných i mŕtvych v dôsledku ochorenia COVID-19.

Vyjadril sa tiež, že epidémiu "nemožno skrotiť bez sociálnych a ekonomických strát". Takzvaný lockdown celej krajiny ale nechce, informuje spravodajský portál TN.cz.

"Prosím, verte nám, naozaj vieme, čo robíme a prečo to robíme. Nechceme zatvoriť celú krajinu ako na jar, nechceme lockdown, nechceme zatvárať služby, obchody ani fabriky. Ako to chceme dosiahnuť? Spoločne, jedine spoločne," povedal minister počas mimoriadneho prejavu.

9:06 SVET - Počet potvrdených prípadov nákazy na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 5590. Pribudlo aj 107 úmrtí infikovaných osôb.

O 2137 na 118 699 stúpol počet uzdravených pacientov. Od vypuknutia pandémie zaznamenala Ukrajina celkovo 276 177 prípadov nákazy a 5229 súvisiacich úmrtí.

7:32 SLOVENSKO Viac ako 50 miest vo svojich karanténnych zariadeniach vyčlenilo mesto Košice pre zamestnancov košických nemocníc. V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu tak reagovalo na ich potrebu vytvoriť takéto priestory.

7:28 SVET V Nemecku pribudlo za posledný deň 5 132 nových prípadov nákazy koronavírusom a 43 úmrtí súvisiacich s COVID-19. Oznámil to dnes Inštitút Roberta Kocha.

Celkovo sa v Nemecku vírusom SARS-CoV-2 infikovalo 334 585 ľudí. S COVID-19 zomrelo 9 677 pacientov, z toho 43 za posledných 24 hodín.

7:09 SLOVENSKO V nemocniciach žilinského kraja v Dolnom Kubíne, Trstenej, Liptovskom Mikuláši a Čadci zrýchlili prípravu lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19

"Regionálne nemocnice mali zostať biele, čisté a pacientov s ochorením COVID-19 mali prijímať do Ružomberka a Martina. Kapacity sa však veľmi rýchlo naplnili a mnohí ste zaregistrovali, že už neprijímajú pacientov z Oravy, Kysúc, aj rozšírené kapacity sú naplnené," uviedla predsedníčka kraja Erika Jurinová.

7:00 SVET V Brazílii za posledných 24 hodín pribudlo 10 220 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. S ochorením COVID-19 v krajine zomrelo ďalších 309 ľudí.

6:44 SLOVENSKO Vláda dnes opäť zasadala o šiestej ráno. Podľa premiér Matoviča nerozhoduje o zatváraní reštaurácií, je to rozhodnutie odborníkov.

Súvisiaci článok Matovič označil Sulíkov návrh o reštauráciách za tliachaniny Čítajte 

Minister Sulík by chcel, aby sa reštaurácie, divadlá či fitnescentrá zatvárali len v okresoch, kde je v týchto zariadeniach potvrdený prenos ochorenia COVID-19.

Matovič návrh Sulíka označil za 'tliachaniny'.

"Očakával by som od členov vlády, aby ovládali aspoň právny poriadok. Jediný, kto môže prijímať opatrenia v týchto veciach, je Úrad verejného zdravotníctva," tvrdí Matovič.

Načítavam video...

6:20 SVET Americká farmaceutická skupina Eli Lilly pozastavila klinické skúšky experimentálnej liečby protilátkami proti chorobe COVID-19. Rozhodla sa tak z bezpečnostných dôvodov.

Experimentálnu liečbu testovali hospitalizovaní pacienti s diagnostikovaným ochorením COVID-19.

Z vyhlásenia farmaceutickej spoločnosti vyplýva, že za pozastavením skúšok je snaha "zaistiť, aby pacienti zúčastňujúci sa na klinickom skúšaní boli v bezpečí".

6:08 SVET Šéf európskej diplomacie Josep Borrell a komisár EÚ pre krízové riadenie Janez Lenarčič informovali, že sú v karanténe po kontakte s osobou, ktorá mala pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2.

06:00 SVET V Česku v utorok pribudlo 8 325 prípadov nákazy koronavírusom.

Ide o druhé najvyššie číslo od začiatku pandémie a zároveň druhý prípad, keď sa za deň nakazilo viac ako osemtisíc ľudí. V nemocniciach sa aktuálne lieči vyše 2 500 pacientov. Stav 467 z nich lekári hodnotia ako ťažký.

V utorok zomrelo 22 ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 960
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 063
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 369
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 583
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 995
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 065
 7. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 3 560
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 2 955
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Labute na makovom poli pri Patinciach.

Zdravé labute z lokality odleteli a zostávajúce sa presunuli na neďaleký mak divý.


TASR 35m
Ilustračné foto.

Nešťastie sa stalo ráno, hlásia meškanie.


SITA 49m
Britskú kráľovnú sprevádzal v Tatrách slovenský prezident.

V Poprade bola Alžbeta II. aj na hokeji.


SITA 1 h
Ilustračná fotografia.

Meteorológovia zrážky nepredpokladajú.


SITA 1 h

Sportnet

Generálny manažér Levíc Ladislav Garaj oslavuje titu v sezóne 2022/23.

Užívajme si šport, nečakajme na zakopnutia, aby sme mohli hejtovať, tvrdí generálny manažér Patriotov.


3 h
Anna Karolína Schmiedlová na Roland Garros 2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu 3. júna. Aký je program dňa?


Sportnet 10 h
Petra Vlhová - kalendár, program a výsledky - sezóna 2023/2024.

Sledujte s nami boj o glóbusy. Pozrite si program a výsledky Petry Vlhovej.


Sportnet 5 h
Veronika a Kika z podcastu Futbalová Neštadardka.

Vypočujte si podcast Futbalová Neštandardka.


Sportnet 19 h
SkryťZatvoriť reklamu