BRATISLAVA. Pretrvávajúca stagnácia výcviku, problematické procesy v oblasti zásobovania a centrálneho obstarávania, utlmenie alebo pozastavenie procesov modernizácie jednotlivých druhov síl a nízky záujem o službu prispievajú k narúšaniu bojaschopnosti Ozbrojených síl SR.
Konštatuje to Správa o činnosti Vojenského spravodajstva (VS) za rok 2019, ktorú zverejnil rezort obrany.
„Intenzita snáh niektorých aktérov (jednotlivcov a záujmových skupín) spochybniť význam a postavenie Ozbrojených síl SR v rámci štátneho zriadenia a aliančného systému spoločnej obrany a kolektívnej bezpečnosti, bola v porovnaní s predchádzajúcim hodnoteným obdobím vyššia,” uvádza sa v správe.
Intenzita hybridnej vojny sa zvýšila
Pokiaľ ide o vnútorné bezpečnostné prostredie, v tejto súvislosti sa negatívne prejavuje neproporcionálny hospodársky, sociálny, a demografický vývoj v jednotlivých regiónoch SR.
„V dôsledku tejto nerovnomernosti vznikal priestor pre šírenie niektorých negatívnych spoločenských javov, ako polarizácia spoločnosti, extrémizmus a terorizmus, pričom dochádzalo k nárastu zneužívania kybernetického priestoru na propagáciu týchto javov.
Ďalšími javmi, ktoré významne prispievali k nestabilite vnútorného bezpečnostného prostredia boli organizovaný zločin, korupcia a nežiadúce dopady migračných procesov,” konštatuje správa.
Čo sa týka takzvaného vonkajšieho bezpečnostného prostredia, spravodajstvo sa v minulom roku zameriavalo aj na na monitorovanie a vyhodnocovanie aktivít v kybernetickom priestore, predovšetkým vo vzťahu k tzv. hybridnému spôsobu vedenia bojových činností.
„Intenzita aktivít bezpečnostných aktérov v daných oblastiach sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zvýšila. Napriek uvedenému nebol v tomto kontexte zaznamenaný negatívny dopad na plnenie stanovených úloh Ozbrojených síl SR,” uvádza sa v dokumente.
Sledovali aj extrémistické a polovojenské skupiny
Rozsah aktivít cudzích spravodajských služieb v prostredí SR zostal v porovnaní s predchádzajúcim obdobím nezmenený.
„Bola však zaznamenaná modifikácia modusu operandi zameraného na získavanie informácií tradičnými formami a metódami spravodajstva (prostredníctvom ľudských zdrojov). V tejto súvislosti bolo zaznamenané zvýšené využívanie kybernetického priestoru” uvádza správa.
Vojenské spravodajstvo sa podľa dokumentu v rámci svojej pôsobnosti podieľalo aj na kontrole obchodovania s výrobkami obranného priemyslu a na odhaľovaní skutkov spájaných s nedovoleným ozbrojovaním a obchodovaním so zbraňami a muníciou.
„Činnosť Vojenského spravodajstva bola zameraná aj na zhromažďovanie a vyhodnocovanie informácií o činnosti teroristických, extrémistických a polovojenských skupín a militantne orientovaných jednotlivcov.
Hrozba teroristických útokov a škodlivých prejavov extrémistických ideológií pretrváva. Miera rizika voči chráneným hodnotám SR u týchto hrozieb bola v hodnotenom období nízka,” píše sa v dokumente.