SME
Sobota, 17. apríl, 2021 | Meniny má RudolfKrížovkyKrížovky

Povodne majú prvú obeť, v Kysaku zaplavilo chatárske osady (minúta po minúte)

V troch obciach evakuovali časť ľudí.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Povodňovú situáciu na Slovensku sme sledovali minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:53 Podvečer sa po výdatných dažďoch vybrežila rieka Handlovka vo Veľkej Čause neďaleko Prievidze. „O 18:45 sme vyhlásili druhý a tretí stupeň povodňovej aktivity,“ informovala starostka Veľkej Čausy Nikola Pekárová.

Súvisiaci článok FOTO: Vo Veľkej Čause sa pri bytovke vybrežila rieka Čítajte 

Voda narobila problémy najmä v dolnej časti obce. „Začalo nám zatápať cesty. Postihlo to najmä novopostavenú bytovku a neďaleké rodinné domy,“ priblížila starostka.

Podľa obyvateľky bytovky prišla veľká voda v priebehu dvoch hodín. „O dvanástej tu ešte nič nebolo, suché parkovisko. Zrazu pár hodín a aha, plné. Máme už zatopené pivnice. Tesníme si balkóny. Snažíme sa, ako sa dá,“ opísala.

20:02 Po prechodnom poklese alebo ustálenosti je väčšina tokov opäť na vzostupe. Ich kulmináciu očakávajú meteorológovia v najbližších hodinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvážnejšia situácia je podľa SHMÚ v povodiach Moravy a Myjavy, na tokoch v oblasti Malých Karpát, na hornej Nitre a povodí Bebravy. Taktiež na dolnej Slanej, v povodiach Hnilca, Hornádu a na rieke Vlára. "Vo vymenovaných povodiach je na vodomerných staniciach dosahovaný tretí stupeň povodňovej aktivity," spresnili s tým, že v súvislosti s protipovodňovou ochranou Banskej Bystrice sa tam uskutočňujú stavebné práce.

"V priebehu štvrtka (15. 10.) budú hladiny vodných tokov pozvoľna klesať. To neplatí pre stredné a dolné úseky väčších tokov, kde očakávame vzostupy z dotekania," upozornili meteorológovia. Dodali, že výraznejší pokles hladín pravdepodobne zabrzdia ďalšie predpovedané zrážky počas piatka (16. 10.).

Skryť Vypnúť reklamu

19:19 Dobrovoľný hasičský zbor mesta Žiar nad Hronom musel v stredu zasahovať v mestskej časti Kortína, kde došlo k zaplaveniu obydlí miestnej osady. Niekoľko ľudí bolo evakuovaných do náhradného ubytovania.

Dobrovoľní hasiči, ale aj zamestnanci mesta v poobedných hodinách zasahovali v blízkosti osady. Po zaplavení niekoľkých obydlí ponúklo pomocnú ruku miestnym obyvateľom aj mesto Žiar nad Hronom. Dočasnú pomoc vo forme náhradného ubytovania poskytli 14 ľuďom, a to matkám s deťmi.

18:58 Hasiči v Košickom kraji počas stredy evidujú zatiaľ 42 zásahov v súvislosti s počasím. Pre TASR to uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Miroslav Betuš.

Pri týchto udalostiach zasahovalo celkovo 161 príslušníkov HaZZ vrátane dobrovoľných hasičov. Išlo o čerpanie vody zo zaplavených pivníc rodinných a bytových domov, odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest i miestnych komunikácií, záchranu osôb a zvierat zo zatopených lokalít a čistenie štátnych komunikácií od nánosov bahna, povedal. Najčastejšie, a to v 12 prípadoch, zasahovali hasiči z hasičskej stanice v Spišskej Novej Vsi, Gelnici a v Krompachoch.

Skryť Vypnúť reklamu

18:34 V blízkosti záhradkárskej osady na Podborovej v okrese Zvolen sa vylial Hron.

"Práve na tomto mieste zasahovali štátni i dobrovoľní hasiči, s ktorými spolupracujú naši ľudia z mestského komunálneho strediska.

Vrecia s pieskom dokonca pomáhajú plniť naši zamestnanci, ktorí za bežných okolností spolupracujú pri archeologickom výskume na Pustom hrade," uviedla k situácii primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

18:31 Cyklotrasu z Trenčína do Nemšovej zatopilo, je neprejazdná, na chodník spadol aj strom.

Voda stúpla až po asfalt pod Malou Skalkou aj na dvoch úsekoch pri Skalke nad Váhom.

Cyklotrasu otvorili tento rok prvého júna a len za prvý mesiac po nej prešlo viac ako 40-tisíc cyklistov.

18:20 Situácia v obci Kluknava v okrese Gelnica je stabilizovaná.

Skryť Vypnúť reklamu

Informoval o tom starosta Štefan Kováč s tým, že sa to dotklo približne 15 až 20 rodinných domov aj tamojšieho futbalového ihriska.

"Museli sme osádzať vrecia s pieskom a ochraňovať majetok občanov a obce, aj v Štefanskej Hute. Voda sa vyliala na polia i záhrady občanov, ktorí bývajú v blízkosti Hornádu.

Jeho hladina postupne klesá, ale ľudia majú v pivniciach vodu, ktorú treba sústavne odčerpávať. Pomáhajú nám aj naši dobrovoľní hasiči, striedali sa asi dvadsiati," povedal.

Podľa jeho slov boli v teréne uplynulú noc aj počas stredy. Kováč verí, že prestane pršať a voda klesne. "Bude tiež potrebné čistiť studne," dodal.

Predpokladá, že ak nenastane mimoriadna situácia, túto noc nebudú musieť byť v teréne. S odstraňovaním škôd plánujú pokračovať vo štvrtok.

Skryť Vypnúť reklamu

17:50 Voda z Hrona zaplavila aj časť osady Pod Kortínou v Žiari nad Hronom. Niekoľkým obyvateľom muselo pomôcť mesto.

"Dotklo sa to niekoľkých obydlí. Na mieste zasahovali žiarski dobrovoľní hasiči aj mestskí pracovníci z odboru starostlivosti o obyvateľa.

Štrnástim ľuďom mesto poskytlo dočasné náhradné ubytovanie v bytovke Jadran - sú to najmä matky s deťmi," informoval vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž. Evakuovaným poskytli tiež základné potreby - deky, olečenie či stravu.

17:46 Zvyšovanie hladiny vodných tokov očakáva v najbližších hodinách aj obec Nálepkovo v okrese Gelnica.

Voda doposiaľ zničila aj prístupovú cestu k rodinným domom v záhradníckej oblasti Tichý Potok. Tretí stupeň povodňovej aktivity v obci vyhlásili v utorok v noci. Vodu odčerpávajú napríklad aj z pivnice miestneho domova dôchodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

17:34 Voda v belušskej miestnej časti Hloža zaplavila podjazd pod cestou I/61 a diaľnicu D1. Na sociálnej sieti o tom informovala trenčianska krajská polícia.

"Vodiči, pozor na zaplavený podjazd cesty III/1944 popod cestu I/61 a diaľnicu D1 v Beluši, časť Hloža, smerom na miestnu časť Podhorie. Rešpektujte pokyny polície," informuje polícia na sociálnej sieti.

17:30 Tretí stupeň povodňovej aktivity vykazuje čoraz viac tokov na západe krajiny, na východe začínajú hladiny klesať.

17:27 Výstraha 1. stupňa pred dažďom platí podľa aktualizovaných údajov SHMÚ pre celé východné Slovensko minimálne do piatkovej polnoci.

Očakáva sa výskyt dažďa s úhrnom miestami 10 až 25 mm.

Vzhľadom na spadnuté zrážky z predchádzajúceho obdobia a vysoký stupeň nasýtenosti povodí a súčasný vysoký stav vodnej hladiny na tokoch, sa očakáva prechodne opätovný vzostup vodných hladín.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 Hornád bol o 17. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity na štyroch merných miestach - v Spišských Vlachoch (355 cm, klesá), Kysaku (440 cm, ustálený), Košiciach (413 cm, ustálený) a v Ždani (673 cm, stúpa).

Na treťom stupni je aj Levočský potok v Markušovciach (175 cm, klesá), Hnilec vo Švedlári (326 cm, stúpa) a v Jaklovciach (379 cm, ustálený) a Torysa v Košických Oľšanoch (447 cm, stúpa).

Na druhom stupni je Hornád v Margecanoch, Hnilec v Stratenej, Svinka v Obišovciach a Bodva v Nižnom Medzeve a v Turni nad Bodvou.

17:22 Rozvodnená rieka Slatina nesužuje len Zvolenskú Slatinu, ale aj chotár Slatinky.

Slatinku, ktorú mala podľa pôvodných plánov zaplaviť voda plánovanej priehrady, tak dnes zaplavuje voda z rieky, ktorá cez ňu preteká.

Skryť Vypnúť reklamu

Z brehov sa vylieva na okolité trávnaté plochy a od domov ju na niektorých miestach delí už len pár metrov.

Vo Zvolenskej Slatine naďalej zasahujú dobrovoľní hasiči, odčerpávajú vodu zo zaplavenej dediny.

17:20 Vytrvalý dážď komplikuje situáciu aj pod mostmi na Nábreží sv. Metoda v Prievidzi.

Voda z Handlovky tam prerazila z kanalizácie na vozovku. Mesto komunikáciu uzatvorilo. Z ostatných obcí okresu zatiaľ komplikácie úradu nehlásia.

17:18 Obec Lehota pod Vtáčnikom v okrese Prievidza vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity.

Problémy tam spôsobuje voda na Suchom potoku a jeho prítokoch, informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Prievidzi Dušan Krovina.

"Hrozí tam poškodenie suchého poldra, ktorý je plný a momentálne z neho dobrovoľní hasiči čerpajú vodu, aby nepretiekol. Keby sa stalo, že pretečie, voda pôjde rovno do obce," uviedol Krovina.

Skryť Vypnúť reklamu

17:14 Po Lovči, kde voda z Hrona zaplavila futbalový štadión aj niektoré dvory, vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity aj v obci Prochot v Žiarskom okrese.

"Upchalo im tam skruže na Prochotskom potoku a voda sa vylievala na cestu, 2. stupeň povodňovej aktivity vyhlásili o 14:15," informoval Jaroslav Holzer z odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiari nad Hronom.

"Voda síce zaplavila záhrady aj garáž, ale momentálne sa už situácia upokojila. Naši dobrovoľní hasiči boli v teréne a časti potoka, ktoré sa po prívaloch vody upchali rôznymi nánosmi, poprepchávali a vyčistili," priblížila starostka obce Martina Rozenbergová.

17:10 V Nesluši musel pomáhať obecný bager, hrozilo tam zatopenie plynovej stanice.

Skryť Vypnúť reklamu

Desiatky hasičov dnes odstraňovali na Kysuciach následky počasia. Išlo najmä o čerpanie vody zo zatopených pivníc rodinných domov, ciest a podchodov.

Venovali sa aj monitoringu a kontrole vodných tokov. Včera vyhlásila starostka Zuzana Jancová v obci Nesluša 2.stupeň povodňovej aktivity.

„Hasiči čerpali vodu z pivníc, odstraňovali konáre. Obecný bager zasahoval aj na rieke Neslušanka na nižnom konci, kde hrozilo, že voda zatopí plynovú stanicu,“ informovala starostka.

16:40 Všetky dobrovoľné hasičské zbory budú v pohotovosti.

Informuje o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru na sociálnej sieti.

Zbory, ktoré disponujú protipovodňovými vozíkmi a vozidlami Iveco Daily z projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, budú pripravené pomôcť profesionálnym hasičom podľa potreby v lokalitách, ktoré sú najviac zasiahnuté.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobrovoľné hasičské zbory obcí budú z dôvodu pretrvávajúceho dažďa v pohotovosti až do odvolania.

16:37 Hladina rieky Nitra na jej strednom toku neustále stúpa.

Slovenský hydrometeorologický ústav už na viacerých vodomerných staniciach vyhlásil prvý a druhý stupeň povodňovej aktivity. Podľa viacerých samospráv však voda zatiaľ škodu nenarobila.

"Intenzívne prší a so stúpaním hladiny rieky stúpa aj obava z ohrozenia vodou. Monitorujeme územie a spolupracujeme s dotknutými orgánmi a organizáciami. Podľa informácií SHMÚ by malo pršať dnes do 24.00 h.

Povodie Váhu vyhodnocuje situáciu s riekou Nitrou ako v tejto chvíli bezpečnú, bez nutnosti vyhlásiť povodňový stupeň ohrozenia," informovala na sociálnej sieti topoľčianska radnica.

Skryť Vypnúť reklamu

16:33 V Kysaku je pod vodou päť chatárskych osád, opatrenia nepomohli.

„Situácia je veľmi zlá. Aktuálne máme päť chatových oblastí pod vodou. Je vyhlásený tretí povodňový stupeň. Lokality sú prakticky neprístupné. Nehnuteľnosti sú po okná vo vode,“ povedal starosta Kysaku Ľubomír Krajňák.

Evakuovať chatárov podľa starostu nebolo potrebné, keďže v utorok všetci dobrovoľne svoje nehnuteľnosti opustili.

16:31 Pri záplavách by mohli pomáhať aj vrtuľníky Slovak Training Academy.

Toto špecializované výcvikové stredisko pre pilotov ponúklo Ministerstvu životného prostredia SR bezodplatné monitorovanie rozvodnených riek na východe Slovenska.

Letecký pohľad môže Slovenskému vodohospodárskemu podniku, konkrétne Správe povodia Hornádu a Bodvy, podľa neho priniesť detailnejšie informácie na analýzu aktuálneho stavu povodia.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorca strediska Dušan Tokarčík dodal, že na základe nich možno lepšie vyhodnotiť povodňovú situáciu na riekach a prijať potrebné opatrenia tak, aby sa predišlo škodám na majetku ľudí.

16:23 V Banskej Bystrici uzavrú od 17:00 most na ulici 9. mája.

V týchto miestach budú v najbližších hodinách vykonávať protipovodňové opatrenia, ktoré prejazd úsekom neumožnia.

Uzavretý bude aj most pod železničnou stanicou Banská Bystrica - mesto,“ dodáva polícia s tým, že jediný prejazdný most bude pri autobusovej stanici.

Polícia vyzýva majiteľov vozidiel parkujúcich v blízkosti rieky Hron na parkovisku pod železničnou traťou, aby si vozidlá preparkovali.

16:08 Hraničný priechod Moravský Sv. Ján - Hohenau an der March je uzavretý.

Rieka Morava sa tam vyliala na cestu. Momentálne dosahuje hladina 4,7 m, čo je asi dvojnásobok oproti bežnému stavu. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

16:05 Tretí stupeň výstrahy pred povodňami vyhlásili už aj pre okresy Žilina, Bánovce nad Bebravou a Partizánske.

Tretí stupeň už platí pre okresy Trnava, Pezinok, Senica, Skalica, Prievidza, Bytča, Turčianske Teplice, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Košice a Košice okolie.

Výstraha druhého stupňa platí pre okresy na strednom Slovensku a výstraha prvého stupňa pre všetky ostatné okresy. Väčšina vydaných výstrah trvá do dnešného večera, štvrtkového rána, prípadne až do odvolania.

15:51 V Krompachoch je situácia kritická, svoje domovy muselo opustiť niekoľko stovák ľudí.

Na Hornádskej ulici je zaplavený celý úsek od hlavnej elektrickej rozvodne až po zberný dvor a komunitné centrum. V oblasti zasahujú profesionálni aj dobrovoľní hasiči, ktorí evakuovali ľudí z rodinných a bytových domov.

"Podľa sprostredkovaných informácií je v obydliach voda na úrovni okolo 20 až 30 centimetrov. Situácia nie je až taká vážna ako pred desiatimi rokmi, kde boli v tej istej oblasti zaliate celé prízemia v domoch," skonštatovala primátorka mesta Iveta Rušinová.

Načítavam video...

Tretí stupeň povodňovej aktivity a mimoriadnu situáciu v meste vyhlásili už od utorka od 21.00 h.

"Hasiči stavali do noci protipovodňové zábrany, ale Hornád je silný a nepomohlo to, v stredu nadránom okolo tretej sa voda začala zdvíhať. Momentálne je hladina ustálená a postupne klesá. Dúfame, že sa v noci nezdvihne," povedala Rušinová.

V meste asistujú hasičom aj policajti.

15:49 Zamestnanci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja zasahovali v súvislosti s počasím v utorok a stredu vo viacerých okresoch.

Ako uviedol námestník pre prevádzku Stanislav Harčarík, následky lokálnych povodní v okrese Poprad a Kežmarok odstraňovali v úseku Spišské Bystré Kravany, Veľká Lomnica Stará Lesná, v Bušovciach a Hranovnici.

V okrese Prešov a Sabinov cestári zasahovali nad obcou Žipov, v Hermanovciach, za obcami Bajerov a Radatice, pred obcou Fintice, ďalej v Krivanoch, Miľpoši a na úseku cesty Ľubotín - Orlov v okrese Stará Ľubovňa.

15:33 Obce Moškovec a Blažovce v okrese Turčianske Teplice vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, voda spôsobuje komplikácie i v Dubovom.

Michal Turčan z odboru krízového riadenia Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach označil situáciu za divokú, problémy v okrese spôsobuje rieka Turiec.

"Všetky vodné toky v okrese sú na hrane. Obce prijali opatrenia. Vykonávajú záchranné práce, vrecujú, odstraňujú naplaveniny, dávajú do pôvodného stavu mostné priepusty, aby mohla voda plynulo odtekať," priblížil Turčan.

Obce podľa neho zabezpečujú ochranu i nehnuteľností a poľnohospodárskych budov. "Obyvateľov rodinných domov nemuseli evakuovať, zabezpečujú sa tam vstupy, aby voda nepoškodila majetok," ozrejmil.

15:23 Hasiči v Bystrici dokončujú protipovodňové opatrenia na Huštáku a pri štadióne.

"Hron nám v noci stúpol na takú úroveň, že bolo potrebné vykonaťprotipovodňové opatrenia na Huštáku. Vybudovali sme bariéry v dĺžke zhruba 130 metrov a pri zimnom štadióne v dĺžke približne 240 metrov, plus vodohospodári zabezpečili úseky, kde protipovodňová ochrana mesta nie je dokončená," reagoval Erik Piater z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.

Ako informoval, k 14.00 h Hron zatiaľ nestúpa, hasiči opatrenia dokončujú a pokiaľ hladina rieky nestúpne, malo by to postačovať. Desiatky príslušníkov HaZZ sú aktuálne v teréne a pomáha im okolo 30 ľudí z dobrovoľných hasičských zborov z okolitých obcí.

15:19 V Moldave nad Bodvou zatiaľ spotrebovali 20 ton piesku, hrozba podľa mesta trvá.

Záchranárske práce naďalej pokračujú. Vrecia s pieskom ukladali na kritické miesta na ulici Mlynskej a Tehelnej. Kritická situácia bola aj v Budulove - na konci cesty tejto mestskej časti smerom na Peder.

14:59 Povodne si na Slovensku vyžiadali prvú obeť.

Informuje o tom portál iMeteo.

Rozvodnený potok v obci Jezersko v okrese Kežmarok strhol ešte počas včerajšieho večera 26-ročného muža po ktorom vyhlásili pátranie.

Jeho telo našli dnes dopoludnia horskí záchranári, ktorí konštatovali smrť.

14:52 Štátna škola v Richnave deň po otvorení odolala vyliatemu Hornádu.

Iba v pondelok dopoludnia sa začal oficiálne školský rok pre 180 detí z obce Richnava v okrese Gelnica.

Už o deň neskôr boli z novej školy evakuovaní pre stúpajúcu hladinu rieky Hornád.

Štátnu školu postavili v záplavovom území rieky, avšak špecifická je v tom, že stojí na základoch, ktoré majú odolať aj storočnej vode. Stavba vyliatej vode z rieky odoláva.

14:38 Vodohospodári ubezpečujú, že vyliatie Hrona v Banskej Bystrici nehrozí.

V blízkosti autobusovej stanice umiestnili 250 metrov protipovodňových bariér.

Protipovodňová ochrana mesta je v súčasnosti v rozostavanom stave, ale ako uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, vyliatie Hrona nehrozí.

„Hron sa nevylieva, robia sa len preventívne opatrenia. Aj v prípade, že by kulminoval pri určitej hranici je tam stále rezerva 40 až 50 centimetrov, takže Hron sa nevyleje.

Na niektorých miestach je Hron síce pre prebiehajúce práce otvorený, ale nie je to tak, aby sa vylial, aj keď bude čoskoro kulminovať,“ objasnil aktuálnu situáciu Bocák.

14:35 Cesta medzi Zliechovom a Čičmanmi je pre popadané stromy neprejazdná.

"Cesta zo Zliechova v smere na Čičmany je z dôvodu sneženia a popadaných stromov na vozovke neprejazdná. Pracuje sa na odstránení prekážky," uvádza polícia s tým, že obchádzka je možná cez Považskú Bystricu.

14:24 Hornád bol o 14. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity stále na piatich merných miestach - v Spišských Vlachoch (370 cm, klesá), Margecanoch (658 cm, klesá), Kysaku (442 cm, ustálený), Košiciach (416 cm, stúpa) a v Ždani (654 cm, stúpa).

Na treťom stupni je aj Levočský potok v Markušovciach (187 cm, klesá), Hnilec v Jaklovciach (380 cm, klesá) a Torysa v Košických Oľšanoch (418 cm, stúpa).

Na druhom stupni je Hnilec v Stratenej a vo Švedlári, Svinka v Obišovciach a Bodva v Nižnom Medzeve a v Turni nad Bodvou.

14:21 V žilinskej mestskej časti Bytčica naďalej trvá tretí stupeň povodňovej aktivity.

Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík. K aktuálnej povodňovej situácii podľa jeho slov zasadal aj krízový štáb mesta, ktorý ďalej koordinuje záchranné a zabezpečovacie práce.

Mimoriadnu situáciu spôsobil Bytčický potok, ktorý sa vylial z koryta a zaplavil ulicu Na stanicu.

"Voda nestíhala odtekať prirodzenými trasami a postupne zaplavila spodné časti domov, pivnice, záhrady, garáže a miestne komunikácie. Dobrovoľní hasiči so správcom toku v súčasnosti odstraňujú následky prívalových dažďov," uviedol Miškovčík.

14:17 Vo Zvolenskej Slatine aj naďalej zasahujú dobrovoľní hasiči, odčerpávajú vodu zo zaplavenej dediny a monitorujú situáciu.

"Keďže stále prší, naďalej máme rozmiestnené vaky a vrecia, pretože voda síce oproti skorému ránu poklesla, do koryta sa však zatiaľ nevrátila.

Stále sú zaplavené okolité územia, našťastie, nie cesty," uviedla starostka obce Zvolenská Slatina Mária Klimentová.

"Predpoveď počasia však stále nie je priaznivá," dodala s tým, že situácia je najhoršia na toku rieky Slatina.

14:07 Polícia asistuje hasičom pri odstraňovaní škôd ako aj pri evakuácii ohrozených občanov.

Taktiež usmerňuje a reguluje dopravu na rizikových cestných úsekoch zaplavených miest.

Výhľad predpovede počasia podľa SHMÚ je nepriaznivý, dažďové zrážky sú očakávané počas celého dňa.

14:05 Za ostatných 6 hodín boli hasiči v súvislosti s intenzívnym dažďom vyslaní k 69 udalostiam.

Najvážnejšia situácia je momentálne v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. V Žilinskom kraji uskutočnili hasiči 17 výjazdov, pri ktorých najmä odčerpávali vodu zo zatopených pivníc a cestných komunikácii a odstraňovali popadané stromy.

V Banskobystrickom kraji boli hasiči doposiaľ vyslaní k 15 technickým udalostiam, pričom išlo najmä o odčerpávanie vody a stavanie protipovodňových bariér.

14:03 Situácia sa na Slovensku stále nezlepšuje, ale nárast hladiny už nie je tak prudký. Na niektorých potok prichádza už k poklesu.

Vyšší povodňový stupeň aktuálne hlási 126 meteorologických staníc.

14:01 Nepriaznivé počasie komplikuje situáciu na Záhorí.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Trnavskom kraji absolvovali v utorok osem výjazdov, ktoré súviseli s počasím. Zasahovalo pri nich 26 profesionálnych hasičov.

Podľa hovorkyne hasičov v Trnavskom kraji Márie Zaťkovej šesťkrát odstraňovali spadnuté stromy z ciest, ktoré boli neprejazdné. V dvoch prípadoch odčerpávali vodu z pivnice a nákladnej rampy.

Najviac výjazdov mali hasiči na Záhorí, z hasičských staníc v Senici a v Kútoch vyrážali trikrát. Po dva výjazdy zaznamenali hasiči z Trnavy a Hlohovca, v jednom prípade zasahovali hasiči z Galanty.

13:47 Rozvodnená rieka Hornád v Kolinovciach (okres Spišská Nová Ves) rozšírila svoje koryto do záhrad aj na futbalové ihrisko. Pri obecnom úrade zaliala aj dvor miestnej škôlky.

Kolinovčania boli celú noc v pohotovosti. Dážď neustáva ani v stredu popoludní a hladina rieky prakticky neklesá.

13:44 Hasiči zachránili päť ľudí zo štrkoviska v Krásnej pri Hornáde. Voda zaliala okolie a ostali uväznení. Všetci boli podchladení, momentálne sú v starostlivosti zdravotníckych záchranárov.

13:42 Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák odmietol kritiku košického župana Rastislava Trnku v súvislosti s vypúšťaním vody z vodnej nádrže Ružín.

Bocák tvrdí, že sa správca v rámci manipulácie riadi platným a riadne schváleným manipulačným poriadkom, ktorý na takéto situácie prihliada.

Trnka kritizuje vodohospodárov za zaplavenie obchádzkovej cesty pri Veľkej Lodine a za to, že začali vodu vypúšťať neskoro. Bocák reaguje, že akákoľvek stavba v záplavovom území nesie pri povodniach podobné riziko.

13:30 Hladiny riek stúpajú na hornej Nitre, úrady situáciu monitorujú.

Zatiaľ žiadna z obcí nevyhlásila stupeň povodňovej aktivity. Opatrenia v súvislosti s trvalým dažďom pripravujú i v Partizánskom.

V utorok večer zasahovali tamojší dobrovoľní hasiči na štátnej ceste I/64 pod železničným mostom, kde odčerpávali vodu.

13:22 Hornád bol o 13. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity na piatich merných miestach - v Spišských Vlachoch (375 cm, klesá), Margecanoch (664 cm, ustálený), Kysaku (442 cm, ustálený), Košiciach (414 cm, stúpa) a v Ždani (646 cm, stúpa).

Na treťom stupni je aj Levočský potok v Markušovciach (191 cm, klesá), Hnilec v Jaklovciach (382 cm, klesá), Svinka v Obišovciach (200 cm, ustálená) a Torysa v Košických Oľšanoch (412 cm, stúpa).

Na druhom stupni je Hnilec v Stratenej a vo Švedlári a Bodva v Nižnom Medzeve a v Turni nad Bodvou.

13:08 Dlhotrvajúci dážď spôsobuje problémy aj v obci Smolník v okrese Gelnica, kde vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Starosta obce Radoslav Dlugoš informoval, že došlo aj k dočasnej odstávke pitnej vody.

"Smolnícky potok sa vybrežil. Problémy nám robí asi polovica horských bystrín, ktoré v lete ani nepočuť. Máme spolu šesť alebo osem takýchto prítokov do potoka.

Voda sa nabaľuje - z potôčikov sú potoky a z potoka skoro rieka," spresnil s tým, že ku komplikáciám prispelo aj to, že v stredu ráno na kopcoch nasnežilo.

13:04 V košických Ťahanovciach sa vylial Hornád. V blízkosti obľúbeného rekreačného strediska Súdky polícia uzavrela cestu okolo rieky už v utorok.

Starosta Ťahanoviec Ján Nigut (KDH) však hovorí, že zatiaľ voda obec nezasiahla. Problém však majú chatári v neďalekej chalupárskej oblasti.

12:58 Sneh komplikuje dopravu v Kremnici a jej blízkom okolí. Banskobystrická polícia upozorňuje vodičov, že cesta na Skalku je do odvolania uzavretá. Dôvodom sú popadané stromy, ktoré neuniesli váhu mokrého a ťažkého snehu.

12:56 Pre silné dažde došlo v noci na stredu v obci Jasov v okrese Košice-okolie k vyliatiu rieky Bodva z jej koryta.

"Zaplavilo v podstate všetky okolité domy, ktoré sú v blízkom okolí," uviedol pre TASR prednosta obecného úradu v Jasove Kamil Münnich.

Obec v utorok okolo 17.00 h vyhlásila tretí povodňový stupeň a prijíma protipovodňové opatrenia aj s využitím ťažkých mechanizmov.

"Do rána sme navrecovali 2500 vriec s pieskom, 60 ton piesku, a od rána nám vozia zhruba každú hodinu 100 ton kameňa a robíme závaly, aby sa ochránil majetok občanov aj všetky obydlia v obci.

V uliciach máme komplet hasičov a ľudí, ktorí zabezpečujú bezpečnosť," povedal prednosta. K dispozícii už je ďalších 2000 vriec a na predprípravu dovezú ďalších 2000.

Načítavam video...

12:53 Hasiči v Kostoľanoch and Hornádom v okrese Košice - okolie evakuovali celkovo 18 dospelých, 4 deti a 5 psov.

Päť ďalších osôb, ktorým stále zostáva úniková cesta do lesa, evakuáciu odmietlo.

12:47 Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu tretieho stupňa pred povodňami aj pre okresy Skalica, Senica, Pezinok a Košice.

Informuje o tom na svojom webe.

Tretí stupeň naďalej platí pre okresy Trnava, Turčianske Teplice, Žilina Rajčanka, Prievidza, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie - Hornád. Pre väčšinu územia platia výstrahy druhého a prvého stupňa.

S výdatnejšími zrážkami na celom Slovensku treba počítať aj naďalej.

12:45 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) intenzívne komunikuje s prezidentom Hasičského a záchranného zboru Pavlom Mikuláškom. V prípade potreby bude zvažovať aj výjazd do terénu.

V súvislosti s následkami dlhotrvajúceho dažďa je aktuálne najviac postihnutým regiónom Košický kraj. Tvorí takmer 50 percent všetkých vyhlásených stupňov povodňovej aktivity. Nasleduje Prešovský kraj.

Najviac mimoriadnych udalostí vzniklo v okrese Spišská Nová Ves, druhý najväčší počet je v okrese Gelnica. Výrazne zasiahnutými okresmi sú tiež Poprad, Revúca, Prešov, Zvolen.

Žiadna mimoriadna udalosť v súvislosti s povodňami nebola doteraz zaznamenaná v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa platia v stredu na celom území Slovenska.

12:43 Situácia v Krompachoch sa podľa polície zhoršuje.

12:41 Vyšší povodňový stupeň hlási už 124 meteorologických staníc.

Situácia na Slovensku sa stále nezlepšuje, ale nárast hladiny už nie je tak prudký.

12:34 Hladina Levočského potoka v obci Markušovce v okrese Spišská Nová Ves mierne klesla. Tretí stupeň povodňovej aktivity však naďalej platí.

"Levočský potok sa vylial, ale nebolo to tak zlé, aby sme museli evakuovať ľudí. Približne 30 domov v obci má zaplavené dvory a pivnice," uviedol starosta obce Marek Virág.

Doplnil, že voda sa dostala aj na hlavnú cestu a po polnoci už na ňu nepúšťali autá. Momentálne je podľa jeho slov cesta prejazdná.

12:23 Zvýšené hladiny riek sú aj v meste Prešov, avšak situácia zatiaľ nie je vážna a hladina riek už začala klesať.

Hladina rieky Torysa v stredu predpoludním už bola približne jeden meter pod úrovňou nového cyklochodníka, ktorý vedie popod most na Levočskej ulici. Táto komunikácia, ktorá slúži aj pre chodcov, nemusela byť uzatvorená.

Vyššiu hladinu dosiahla aj rieka Sekčov pri Solivarskej ulici.

Opäť sa objavil problém v časti Kúty, kde pre chýbajúcu kanalizáciu zaplavilo cesty a musia odčerpávať vodu.

12:21 Výstraha druhého stupňa pred povodňami platí stále aj v okrese Žiar nad Hronom.

"Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v obci Lovča, kde sa snažia, aby sa voda z Hrona nešírila ďalej do obce, uzatvorili tam norné steny," povedal Jaroslav Holzer z odboru krízového riadenia.

Obec zatiaľ situáciu zvláda s použitím vlastných síl. Voda v Hrone stále stúpa aj pri obci Brehy v blízkosti Novej Bane, tam situáciu na tokoch monitorujú miestni dobrovoľní hasiči.

12:19 Voda spôsobila problémy aj v meste Lipany (okres Sabinov) a obci Radatice (okres Prešov).

V Lipanoch boli v utorok večer ohrozené nájomné domy v lokalite Za traťou, kde sa vyliala voda stekajúca z okolitých polí.

V obci Radatice následkom trvajúcich zrážok došlo k zaplaveniu záhrad rodinných domov, upchatiu rigolov, stekaniu vody z polí na cestu tretej triedy a účelové komunikácie, rozvodneniu rieky Svinky a zosuvu svahu potoka Žarinec.

Z uvedených dôvodov vyhlásila starostka obce Gabriela Viazanková III. stupeň povodňovej aktivity.

12:17 Hornád bol v stredu napoludnie na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity na piatich merných miestach - v Spišských Vlachoch (382 cm, klesá), Margecanoch (665 cm, klesá), Kysaku (443 cm, ustálený), Košiciach (411 cm, stúpa) a v Ždani (637 cm, stúpa).

Na treťom stupni je aj Levočský potok v Markušovciach (195 cm, klesá), Hnilec v Jaklovciach (383 cm, ustálený), Svinka v Obišovciach (202 cm, ustálená) a Torysa v Košických Oľšanoch (408 cm, stúpa).

Na druhom stupni je Hnilec v Stratenej a vo Švedlári a Bodva v Nižnom Medzeve.

12:10 Mesto Gelnica vyzýva obyvateľov, aby šetrili vodou, dôvodom je zaliata úpravňa vody v Perlovej doline. V meste pracujú na odstránení dôsledkov stále trvajúcich dažďov.

Uvedenú úpravňu vody museli odstaviť. "Mesto je v súčasnosti zásobované iba z prameňov. Zároveň informujeme, že voda je aj napriek slabému zafarbeniu vhodná na bežné používanie," uvádza radnica na sociálnej sieti.

12:07 V súvislosti s vytrvalým dažďom absolvovali hasiči v Trenčianskom kraji v utorok a v stredu nadránom 14 výjazdov.

Hasičov zamestnalo najmä odstraňovanie spadnutých stromov, riešili následky zosunutia svahu a odčerpávali vodu z pivnice rodinného domu. Celkovo v kraji zasahovalo 52 hasičov s 15 kusmi techniky.

Najviac výjazdov mali hasiči v okrese Považská Bystrica, kde zasahovali päťkrát, tri výjazdy mali v Trenčianskom okrese, po dva v okresoch Bánovce nad Bebravou a Prievidza a po jednom v okresoch Ilava a Myjava.

12:03 V obci Družstevná pri Hornáde sa situácia začína podobať na tú z roku 2010, keď oblasť zasiahli rozsiahle povodne.

Hrozí vyliatie rieky na cesty a okolité rodinné domy. Zaplavená je už časť ihriska aj so záhradnou predajňou.

V časti Tepličany popri toku vytvorili hasiči povodňovú hrádzu.

12:00 Stúpajúci Hron v Banskej Bystrici už začína na viacerých miestach komplikovať situáciu. Pomáhajú aj dobrovoľné hasičské zbory.

Ráno dosahoval Hron v Banskej Bystrici 273 cm, čo bol druhý stupeň povodňovej aktivity. Podľa aktuálnych údajov z vodomerných staníc SHMÚ poklesol o 11.30 na 268 cm.

Pre región však stále platí výstraha 2. stupňa pred intenzívnym dažďom, čo môže situáciu zhoršiť.

11:42 V obci Jasov v okrese Košice-okolie je zaplavená aj prístupová cesta do Jasovskej jaskyne a okolité domy, ktoré museli ľudia opustiť.

11:38 V Hnilčíku a Kojšove sa vyliali potoky, cesta medzi Kysakom a Veľkou Lodinou je naďalej neprejazdná.

Najkritickejšia situácia je podľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja na Spiši.

„V noci z utorka na stredu sa asi na stometrovom úseku vylial potok medzi obcami Veľký Folkmar a Kojšov, takže do tejto koncovej obce bol znemožnený prístup pre osobnú dopravu. Naši cestári sa v ranných hodinách snažili úsek sprejazdniť aspoň v jednom jazdnom pruhu.

Kritický úsek je aj medzi Gelnicou a Prakovcami, kde voda zničila časť cesty v dĺžke približne desať metrov. Úsek je prejazdný v jednom pruhu, pričom rátame, že škody sa vyšplhajú na niekoľko tisíc eur,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

11:33 Rieka Turiec zaplavuje lúky a ohrozuje obydlia. V Rakove v noci zachraňovali zvieratá.

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v Blažovciach a Moškovci. Na niektorých miestach mal Turiec už vyše dvoch metrov.

„Voda nám ohrozuje časť dediny pri mlyne. Niektoré obydlia už majú zatopené záhrady, či pivnice. Čakáme na bager, ktorý vyčistí tok od nánosov,“ povedal Marek Chorvát, starosta Blažoviec.

11:27 Voda zaplavila aj cestu pod Pustým hradom smerom na Červený medokýš, kde je veľká chatová oblasť.

Na mieste zasahujú hasiči aj mestskí policajti, ktorí odkláňajú dopravu. Sprístupnená je cesta cez Haputku pri zimnom štadióne.

11:24 Mesto Košice v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom vykonáva zabezpečovacie práce pri koryte rieky Hornád.

Dôvodom je jeho stúpajúca hladina, ktorá spolu s dažďom spôsobuje komplikácie. Košice evidujú problémy aj v mestskej časti Krásna na ulici Pri Hornáde.

"Na mieste sú už zamestnanci magistrátu mesta Košice, ktorí monitorujú situáciu. Sú zaplavené niektoré záhrady, voda sa zatiaľ nedostala k rodinným domom," dodalo mesto.

11:19 Slovenský hydrometeorologický ústav informuje o aktuálnej hydrologickej situácii.

Hlboká tlaková níž so stredom nad južným Poľskom aj dnes opäť prinesie zrážky, ktoré prispejú k pretrvaniu povodňovej situácie.

Za posledných 24 hodín spadlo od 15 do 50 mm zrážok, v južnej časti Volovských vrchov a v okolí Malých Karpát od 50 do 75 mm, výnimočne aj viac. Maximálny úhrn zaznamenali v Smoleniciach - 96,7 mm.

Povodňová situácia je vážna najmä v povodí Hornádu a Bodvy.

Na väčšine horných úsekov tokov stredného a východného Slovenska je po nočných kulmináciách ustálenosť až mierny pokles vodných hladín (pri vysokom vodnom stave).

Na ich stredných a dolných úsekoch, na Morave, Myjave a na tokoch v oblasti Malých Karpát je vzostup až výrazný vzostup, na Dunaji je mierny vzostup vodných hladín.

11:10 Vodná nádrž Ružín na riekach Hornád a Hnilec bola predpoludním naplnená na maximum.

„Zvyšné vody sú prevádzané bezpečnostným prepadom, takže prevádzka nie je ohrozená. K stredajšiemu ránu sa v zmysle manipulačného poriadku, ktorým sa podľa zákona riadime, vypúšťa 322 m³/s.

Aj vďaka Ružínu sa ovplyvňuje situácia pod vodnou stavbou, pričom zachytil milióny metrov kubických vody,“ informuje hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

Zároveň výška hladiny kulminovala a v nasledujúcich hodinách by aj podša predpovede počasia mala začať pozvoľna klesať.

Podľa vodohospodárov významnou mierou pomohla zachytiť povodňovú vlnu a riekach Hornád a Hnilec.

10:57 Situácia v Kysaku je podľa starostu vážna, voda zaplavila približne 50 domov.

Hladina vody siaha od 50 centimetrov do jedného metra. Väčšinu ľudí evakuovali v utorok, niektorí podľa neho nechcú opustiť svoje príbytky.

"Máme vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, štyri lokality sú neprístupné. Zostali tam obyvatelia, ktorí sa nechcú evakuovať, išli na poschodie. Ak to počasie dovolí, s hasičmi sme pripravení ich nútene evakuovať," spresnil starosta Ľubomír Krajňák s tým, že ide o štyri domy, resp. chaty.

10:53 Hasiči v Prešovskom kraji od utorka do stredy 9.00 h absolvovali v súvislosti s počasím 26 výjazdov.

Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Knišová, hasiči z Kežmarku a Spišskej Starej Vsi mali osem výjazdov, z Popradu štyri, zo Starej Ľubovne päť, z Prešova a Lipian štyri, z Hanušoviec nad Topľou štyri a hasiči z Medzilaboriec absolvovali jeden výjazd.

Celkovo zasahovalo 60 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 21 kusmi hasičskej techniky a 43 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí zo Spišského Štiavnika, Kravian, Ždiaru, Hranovnice, Spišského Bystrého, Prešova, Liptovskej Tepličky, Lipian, Spišskej Soboty, Hozelca, Ľubice a Kendíc so 14 kusmi hasičskej techniky.

10:38 V Košickom kraji sú momentálne uzavreté cesty z Veľkého Folkmara do Kojšova v okrese Gelnica, neprejazdné cesty sú aj v úsekoch Trebejov - Družstevná pri Hornáde a Kysak - Veľká Lodina (okres Košice-okolie).

10:32 V Krompachoch sa hasičom sa pomocou člnov doposiaľ podarilo evakuovať 20 detí a 23 dospelých, 15 obyvateľov evakuáciu odmietlo.

Načítavam video...

Na mieste je pripravený evakuačný autobus HaZZ ako dočasné útočisko. Zasahujú profesionáli z hasičskej stanice v Krompachoch a členovia DHZ obce.

Ďalšia evakuácia sa momentálne pripravuje v chatovej oblasti v obci Kostoľany nad Hornádom, okres Košice-okolie.

Hasiči budú pomocou člnov evakuovať cca 11 osôb a 4 zvieratá cez zaplavenú oblasť smerom k nezaplavenej časti cestnej komunikácie.

10:30 V Krompachoch je od 9. hodiny vyhlásená mimoriadna situácia.

"Zaplavená je Hornádska ulica. Evakuovali sme okolo 50 ľudí z rodinných domov a bytového domu," informovali Korzár z HaZZ v Košiciach.

Momentálne prebieha záchranná akcia osôb v Kostoľanoch nad Hornádom, kde hasiči išli s člnom cez železničný most z Družstevnej pri Hornáde zachrániť 11 ľudí.

"Je potrebné evakuovať pre vyliatu vodu 11 ľudí ku železničnému mostu a 4 psov zo záhradkárskej osady. Voda je po pás. Doprava cez most je zastavená."

10:25 Hornád bol v stredu o 10. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity na piatich merných miestach - v Spišských Vlachoch (391 cm, ustálený), Margecanoch (669 cm, ustálený), Kysaku (445 cm, ustálený), Košiciach (408 cm, stúpa) a v Ždani (622 cm, stúpa).

Na treťom stupni je aj Levočský potok v Markušovciach (205 cm, klesá), Hnilec vo Švedlári (320 cm, ustálený) a v Jaklovciach (391 cm, ustálený), Svinka v Obišovciach (204 cm, klesá) a najnovšie aj Torysa v Košických Oľšanoch (400 cm, stúpa).

Na druhom stupni je Poprad v Nižných Ružbachoch, Hnilec v Stratenej a Bodva v Nižnom Medzeve.

10:24 Hladina rieky Hornád v katastri obce Hranovnica v okrese Poprad v stredu ráno mierne klesla, potvrdil starosta Hranovnice Vladimír Horváth s tým, že v obci naďalej platí tretí stupeň povodňovej aktivity.

Ako ďalej priblížil starosta, obec robí viaceré opatrenia, aby zabránili prietoku vody do záhrad, keďže Hornád sa stále vylieva.

Päť až šesť rodinných domov má podľa jeho slov zaplavené dvory. Problémom je aj zaplavená cesta, ktorá vedie k chatkám v miestnej časti Dubina.

10:19 Vyšší stupeň povodňovej aktivity zaznamenalo už 120 meteorologických staníc.

Prekročenie hladiny zodpovedajúcej stupňu povodňovej aktivity neznamená, že stupeň povodňovej aktivity bol na toku vyhlásený.

Zoznam riek a obcí, kde je vyhlásený stupeň povodňovej aktivity, sa naďalej rozširuje.

10:00 Pre silné dažde v noci stúpali hladiny riek aj na Spiši.

Ako informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Prešove, hasiči 17-krát vyrážali k prípadom, ktoré zapríčinili vyliate potoky a rieky.

Z dôvodu pretrvávajúceho dažďa odčerpávali vodu z pivníc rodinných domov, odstraňovali spadnuté stromy a nánosy bahna.

Ako uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, III. stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený na rieke Hornád v Spišských Vlachoch, v Margecanoch a Kysaku, a tiež na rieke Hnilec v Švedlári a Jaklovciach.

Rovnako aj na vodných tokoch Hornád s prítokmi a Hnilec s prítokmi v okresoch Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice - mesto, Košice - okolie, vrátane vodnej stavby Ružín a Palcmanská Maša.

9:56 Podľa portálu iMeteo bude pršať počas celého dňa, k večeru by však mali zrážky pomaly ustávať.

9:54 Snežilo aj na horských priechodoch Fačkovské sedlo pri Kľačne a Homôlka pri Valaskej Belej na hornej Nitre.

Cesty sú zjazdné, polícia vyzýva vodičov na zvýšenú opatrnosť.

"Vzhľadom na nepriaznivé počasie vyzývame vodičov, aby prispôsobili jazdu stavu a povahe vozovky. V tomto počasí sa neoplatí ponáhľať.

Radšej majú vyraziť na cestu skôr, prípadne využiť iné alternatívy dopravy," upozornil trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.

9:52 Po Orave, Kysuciach a Liptove sa prvý sneh v stredu objavil aj v Kremnických vrchoch.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici na sociálnej sieti vodičov varovalo nielen pred snežením, ale aj mrazom.

"Vodiči, dávajte si na cestách veľký pozor a je načase prezuť zimné pneumatiky," vyzvala polícia. Snehová pokrývka sa do stredajšieho rána objavila v Kremnických Baniach, Krahuliach aj na Skalke.

9:50 Bytčický potok sa vylial z koryta, zaplavil pozemky aj cesty.

Od utorkového večera je v žilinskej mestskej časti Bytčica vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity, rovnako ako aj v obciach Bobrovník, Liptovský Ján, Porúbka a Hôrky.

Druhý stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený v obci Nesluša na vodnom toku Neslušanka a zároveň z predchádzajúcich období sú stále vyhlásené druhé stupne povodňovej aktivity v obci Ludrová, Malatíny, Partizánska Ľupča a Liptovská Lúžna. V obci Liptovské Sliače čistia koryto toku od nánosov a naplavení

9:48 Zvolenská Slatina vyhlásila 3. stupeň povodňovej aktivity.

Vodný tok rieky Slatina sa vylial z koryta na poľnohospodársku pôdu. Pre vysokú hladinu vodného toku Slatina sa zdvihla aj hladina toku Rybný potok, čo spôsobilo vyliatie vôd cez brehové čiary a zaplavilo rodinné domy.

Vylial sa aj Slatinský potok. Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v obci Dobrá Niva v okrese Zvolen na vodných tokoch Cesnakový potok, Hajtmanský potok, Studničný potok a Neresnica.

9:40 Hron v Banskej Bystrici dosiahol 2. stupeň povodňovej aktivity.

Zložitá situácia je stále na hornom toku Hrona, kde kde jeho výška dosahuje podľa údajov SHMÚ prvý, prípadne druhý stupeň povodňovej aktivity.

Najhoršia situácia je momentálne v Banskej Bystrici, kde Hron dosiahol výšku 272 cm a platí tu druhý stupeň povodňovej aktivity.

Prvý stupeň povodňovej aktivity na Hrone platí v Brezne, Dubovej aj Polomke.

9:26 Vo viacerých obciach na Liptove majú pre povodne pohotovosť.

Dobrovoľní hasiči boli v pohotovosti celú noc.

Dovalovský potok, ktorý preteká Dovalovom, časťou Liptovského Hrádku dosiahol v noci výšku 110 centimetrov, štandardne má jeho hladina výšku okolo 15 až 20 centimetrov.

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili starostovia v Bobrovníku, Liptovskom Jáne a Liptovskej Porúbke.

9:29 V Krompachoch evakuujú ľudí, Hornád sa dostal cez zábrany.

Povodňová situácia na Hornádskej ulici v Krompachoch je aj po noci v utorka na stredu kritická.

Hornád sa vylial na viacerých miestach. Na Hornádskej ulici začali s evakuáciou ľudí. Zatopilo aj čast mesta Stará Maša.

Ešte v utorok v noci hasiči osadili na Hornádskej ulici v blízkosti príbytkov protipovodňové zábrany. Voda sa však aj tak dostala k domom.

9:25 Hladiny rieky Nitra stúpla za posledných 48 hodín o viac než dva metre – zo 71 cm v pondelok o 8.00 h na aktuálnych 279 cm.

Prekročila tak hranicu potrebnú pre vyhlásenie II. povodňovej aktivity.

Hydrometeorológovia pritom predpokladajú, že kvôli neutíchajúcemu dažďu a dvíhaniu hladín jej prítokov sa bude situácia ďalej zhoršovať, až do štvrtka rána, kedy by mala Nitra kulminovať v obci na 312 cm, teda len osem centimetrov pod stupňom číslo 3.

9:20 Hasiči uskutočnili v súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý zasiahol územia Slovenska za uplynulých 24 hodín celkom 175 výjazdov.

Situácia bola vážna najmä na východe a severe Slovenska. Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených ulíc, podchodov a pivníc rodinných domov.

V niekoľkých prípadoch stavali protipovodňové bariéry a zasahovali pri vybrežených riekach a potokoch. Hasiči na mnohých miestach naďalej zasahujú.

9:16 Situáciu na cestách komplikuje aj sneh. Horský priechod Čertovica je nepriechodný, skrížil sa tam kamión.

9:13 Hladina vodného toku Bodva v Medzeve v okrese Košice-okolie začala v stredu ráno klesať.

Uviedol to primátor Matej Smorada s tým, že uplynulú noc evakuovali 11 obyvateľov a ďalší traja opustili svoje domy. Okrem Kováčskej ulice evidujú problémy aj na Štóskej.

Mesto v noci z utorka na stredu urobilo viaceré protipovodňové opatrenia. "Rozdávali a osadzovali sme zavrecovaný piesok, či bagrovali v toku a upravovali koryto. Škody zatiaľ nevieme vyčísliť, dnes privoláme statika k mostom," spresnil Smorada.

Aj keď hladina vody začala klesať o 5.30 h, podľa jeho slov stále prší. Preto plánujú zavrecovať ďalších 45 až 50 ton piesku.

8:56 Hladiny vodných tokov na severe Trenčianskeho samosprávneho kraja kulminovali okolo druhej hodiny nadránom, postupne začínajú klesať. Výnimkou je rieka Vlára v Hornom Srní, ktorá stále mierne stúpa, kulminácia sa očakáva v stredu popoludní.

Vlára v Hornom Srní je momentálne na úrovni 275 centimetrov, čo zodpovedá druhému stupňu povodňovej aktivity. Počas stredy by sa podľa prognózy mala dostať na úroveň takmer 290 centimetrov, čo zodpovedá tretiemu stupňu povodňovej aktivity.

Úroveň druhého stupňa povodňovej aktivity dosiahol aj potok Mošteník v Považskej Bystrici. Rieka Domanižanka v Považskej Bystrici kulminovala o tretej hodine nadránom tesne pod hranicou prvého stupňa povodňovej aktivity.

Nad úrovňou prvého stupňa povodňovej aktivity sú momentálne hladiny potokov Pružinka vo Visolajoch v Púchovskom okrese a Papradnianka v obci Jasenica v okrese Považská Bystrica.

8:41 V Kostoľanoch nad Hornádom v okrese Košice-okolie pomáhali hasiči v noci s evakuáciou. Ľudia nemohli zostať v chate a nedokázali sa dostať preč, prístupová cesta bola zaliata metrom vody.

8:40 Košickí hasiči evidujú za uplynulú noc v súvislosti s povodňami spolu 20 výjazdov. Väčšinu výjazdov tvorilo odčerpávanie vody, a to prevažne v Košiciach a okolí či na Spiši.

8:35 Horský priechod Čertovica je z dôvodu skríženia kamiónov neprejazdný pre všetku dopravu, informuje Zelená vlna.

8:29 Polícia vyzýva vodičov na opatrnosť najmä na cestách Spiša, Gemera a v okolí Košíc. Viaceré úseky ciest sú zaliate vodou, môžu byť aj podmyté.

8:00 Na starej ceste za obcou Budča smerom do Ostrej Lúky za mostom v okrese Zvolen pri Plničke Ostrolúcka je s dôvodu vyliatia Hronu uzavretá cesta v oboch smeroch.

7:48 Dnes ráno o 7.15 hodine boli na najvyššom, treťom stupni povodňovej aktivity viaceré rieky na východnom Slovensku.

Hnilec vo Švedlári (324 cm) a v Jaklovciach (394 cm), rieka zatiaľ dosiahla maximá výšky hladiny v stredu nadránom.

Hornád v Kysaku (441 cm), kde kulminoval tesne pred siedmou ráno. Na tej istej rieke platí tretí stupeň PA aj v Spišských Vlachoch (395 cm), Margecanoch (66 cm) a v Ždani (603 cm).

Na treťom stupni sú aj Levočský potok v Markušovciach (223 cm) a Svinka v Obišovciach (216 cm), oba toky už začali pomaly klesať.

7:30 Slovenský hydrometeorologický ústav vydal hydrologickú výstrahu tretieho stupňa pred povodňou z trvalých dažďov.

Platí pre okresy Trnava, Prievidza, Turčianske Teplice, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice v okolí Hornádu a Žilina - Rajčanka.

Najpodrobnejšie počasie pre Slovensko a svet Pozrite si, aké bude počasie u vás.

Hydrologická výstraha druhého stupňa pred povodňou z trvalých dažďov platí pre viaceré okresy v strede Slovenska, konkrétne pre Skalicu, nové Zámky - sever, Nitru či Topoľčany.

Meteorológovia upozorňujú, že vzhľadom na pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov. Pre zvyšné okresy platí výstraha prvého stupňa.

7:00 Meteorológovia ešte behom noci upozorňovali, že sa znižuje hranica sneženia.

Na sneženie si preto treba dávať pozor na niektorých miestach Trenčianskeho, Banskobystrického, Žilinského, Prešovského a Košického kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 6. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 7. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 8. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 9. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 10. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 3. AURES Holdings sa vydáva na západ
 4. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 5. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 6. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 7. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 8. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 9. Reverzné inžinierstvo na FVT
 10. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 51 529
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 025
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 13 949
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 11 842
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 10 071
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 717
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 021
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 800
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 6 035
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 457
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Počasie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Slovensko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Český premiér Andrej Babiš.

Česká polícia pátra po mužoch, ktorí mali byť aj za otravou Skripaľa v Británii.

1 h
Diplomatka ĽUBICA KARVAŠOVÁ je vedúcou oddelenia európskych záležitostí Úradu vlády. V minulosti pôsobila na stálom zastúpení Slovenska v Európskej únii alebo na ministerstve zahraničných vecí.

Ľubica Karvašová radí premiérovi o európskej politike.

14. apr
Album roka 2020 nahrala kapela Billy Barman.

Odovzdali ceny za najlepšiu slovenskú hudbu.

47m
Vakcína Moderna.

Išlo o technický výber, vraví Eliášová, prečo darujeme práve Modernu.

21 h

Neprehliadnite tiež

Už bývalý primátor Sečoviec Jozef Gamrát.

Jeho nástupca vzíde z predčasných volieb.

4m
Kontajnery sú už online monitorované.

Technické služby spustili monitorovanie kontajnerov senzormi.

4 h
Slovenskí vojaci slúžiaci v zahraničných misiách KFOR v Kosove a EUFOR v Bosne a Hercegovine.

K sťahovaniu slovenských síl by malo prísť postupne medzi 1. májom až 11. septembrom 2021.

5 h
Ilustračné foto.

Nákup vybavenia je súčasťou projektu Chemibal.

6 h