SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Koronavírus: Máme nový rekord, pribudlo takmer dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol 24 225 prípadov. Pandémia COVID-19 si doteraz vyžiadala 71 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

21:56 SVET - Viac ako polovicu krajín Európskej Únie, ako aj Veľkú Britániu označili vo štvrtok na novej cestovateľskej mape červenou farbou. Únia tak nabáda občanov, aby prispôsobili svoje cestovné plány obmedzeniam zavedeným v krajinách.

21:49 SVET - Vo Francúzsku malo za uplynulých 24 hodín pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2 ďalších 30.621 ľudí. Ide o najvyšší denný nárast od začiatku pandémie.

Celkový počet infikovaných zaevidovaných od začiatku pandémie sa vo Francúzsku zvýšil na 809 684, píše agentúra Reuters. Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine aj 88 súvisiacich úmrtí, čím sa ich celkový zvýšil na 33 125. Miera pozitívnych testov vo Francúzsku vo štvrtok dosiahla 12,6 percenta, deň predtým predstavovala 12,2 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

21:16 SLOVENSKO - Aktuálny stav šírenia pandémie ochorenia COVID-19 odhaľuje v systéme zdravotníctva zanedbania v príprave na očakávanú záťaž, no zároveň necháva aj explodovať neriešené problémy z histórie.

Pri pohľade osobitne zameranom na chod záchrannej zdravotnej služby to konštatuje viceprezident Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof Viliam Dobiáš. "Najintenzívnejšie rastúcim problémom je vyčerpaná rezerva kapacít zdravotníckych záchranárov, ktorých počty boli už pred vypuknutím pandémie napäté," zdôraznil. Odhaduje, že v súčasnosti by Slovensko potrebovalo približne 3500 záchranárov, v celom zdravotníckom systéme SR ich však pracuje len 2000.

20:20 SVET - V domovoch dôchodcov v Maďarsku s kapacitou nad 200 klientov budú musieť nainštalovať prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu. Uviedol to vo štvrtok spravodajský server 24.hu s odvolaním sa na aktuálne epidemiologické nariadenia šéfa rezortu ľudských zdrojov Miklósa Káslera. Tieto sociálne zariadenia budú musieť vytvoriť podmienky pre nasadenie prístrojov najmä na neinvazívnu podporu dýchania, čo podľa servera môže byť problém, pretože v domovoch pracujú väčšinou ošetrovatelia a nie odborný zdravotný personál.

SkryťVypnúť reklamu

Kásler, ktorý je zodpovedný aj za oblasť zdravotníctva, ďalej v nariadení menoval špecializované zdravotné zariadenia, do ktorých nemôžu prijať pacientov s pozitívnym výsledkom testu na nový druh koronavírusu. Dôležitou zmenou je, že nemocnice musia rezervovať pre pacientov s ochorením COVID-19 namiesto doterajších desať percent postelí už dvojnásobok. Súčasťou dokumentu je aj podrobný popis využitia ochranných prostriedkov, ktoré musia byť uskladnené v prísne strážených skladoch.

Od vypuknutia pandémie v Maďarsku dosiahol počet potvrdených prípadov infekcie 41 732 a počet úmrtí 1052.

20:05 SVET - Poľský premiér Mateusz Morawiecki oznámil vo štvrtok čiastočný lockdown (zatvorenie) v krajine po tom, ako Poľsko zaznamenalo za posledných 24 hodín nový denný rekord 8099 prípadov nákazy koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa musíme vrátiť k základnému odporúčaniu, ktoré poznáme z jari: zostaňte doma.

Mateusz Morawiecki

Vláda v čase rekordného počtu nakazených ohlásila sériu opatrení aj pre veľké mestá v krajine, aby zastavila prudké šírenie nákazy. Premiér požiadal občanov, aby "zostali doma", ak je to možné. "Dnes sa musíme vrátiť k základnému odporúčaniu, ktoré poznáme z jari: zostaňte doma," povedal Morawiecki prostredníctvom videolinku. A poradil, aby "každý, kto môže, pracoval na diaľku".

19:04 SLOVENSKO - Z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 u jedného zo zamestnancov klientskeho centra bude Mestský úrad v Prešove v piatok (16. 10.) pre verejnosť uzavretý. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek. Týka sa to všetkých pracovísk úradu vrátane klientskeho centra, matričného úradu a hlavnej pokladnice. Pre občanov bude k dispozícii iba prenosná schránka na preberanie podaní, ktorá bude umiestnená pred vstupom do budovy radnice na Hlavnej ulici

SkryťVypnúť reklamu

18:40 SVET - WHO označila narastajúci počet prípadov ochorenia COVID-19 v Európe za "veľmi znepokojujúci". Dodala však, že situácia je lepšia ako počas aprílového vrcholu.

Podľa regionálneho riaditeľa WHO pre Európu Hansa Klugeho je ochorenie COVID-19 piatou najrozšírenejšou príčinou smrti a denne naň celosvetovo zomrie v priemere 1000 ľudí. Kluge doplnil, že čiastočná príčina nárastu infikovaných osôb by mohla súvisieť s testovaním, ktoré vykonávali prevažne na mladých ľuďoch. Nižšia miera smrtnosti podľa neho môže byť spôsobená tým, že sa vírus šíri medzi mladými, a teda menej rizikovými skupinami. Kluge vyhlásil, že nastal čas, "aby sa opatrenia (na zamedzenie šírenia koronavírusu) sprísnili", no zároveň upozornil, že by sa mali zavádzať postupne. Krajiny, ktoré sa rozhodnú zaviesť celoplošné opatrenia, by mali vziať do úvahy faktory, ako sú duševné zdravie a domáce násilie. Dodal, že krajiny by sa mali zo všetkých síl snažiť, aby "školy zostali otvorené", a vytvoriť priaznivé podmienky pre "deti z rizikových skupín s osobitnými študijnými alebo zdravotnými potrebami".

SkryťVypnúť reklamu

18:12 SLOVENSKO - Nemecká vláda rozhodla, že s účinnosťou od soboty 17. októbra zaradí medzi rizikové oblasti v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu aj celé Slovensko.

Dosiaľ sa na tomto zozname nachádzalo päť krajov SR. Na nemecký zoznam rizikových oblastí najnovšie pribudnú aj celé Holandsko, Malta, celé pohraničie Francúzska susediace s Nemeckom, ako aj jednotlivé regióny v 11 krajinách EÚ. Po prvý raz sa tak na ňom ocitnú regióny Talianska i Poľska, ktoré bolo dosiaľ jedinou susednou krajinou Nemecka bez oblasti označenej Berlínom za rizikovú.

16:56 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predčasne odchádza zo summitu Európskej únie a z preventívnych dôvodov ide do izolácie.

Rozhodla sa tak po tom, čo sa dozvedela, že člen jej tímu mal pozitívny výsledok testu na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

16:36 SLOVENSKO - Polícia bude dôsledne kontrolovať nosenie rúšok aj vonku.

Na prekrytie horných dýchacích ciest, teda nosa a úst je možné použiť aj respirátor bez výdychového ventilu, šál či šatku.

16:30 SLOVENSKO - Bratislavské základné umelecké školy a centrá voľného času spúšťajú dištančnú výučbu.

Nové opatrenia sa tak dotknú 12 základných umeleckých škôl a 4 centier voľného času, ktorých zriaďovateľom je hlavné mesto.

V najbližších dňoch budú môcť vo svojej výchovno-vzdelávacej činnosti pokračovať prostredníctvom elektronickej komunikácie až do odvolania.

16:23 SVET - Vedci z Oxfordskej univerzity vyvinuli antigénové rýchlotesty na koronavírus, ktoré výsledky ukážu do piatich minút.

Vedci dúfajú, že proces uvedenia testov na trh sa spustí začiatkom roka 2021, hotový produkt by potom mohol byť schválený v prvej polovici nasledujúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto testy by podľa odborníkov mohli nájsť využitie najmä na letiskách či rôznych podnikoch v rámci hromadných testovaní.

16:15 SLOVENSKO - Vedenie vysokoškolských internátov Univerzity Komenského v Bratislave pristúpilo k mimoriadnym kontrolám dodržiavania opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR a internátneho poriadku.

Kontroly sú reakciou na incidenty v noci zo stredy na štvrtok, presnejšie na večierok, ktorý zorganizovali zahraniční študenti s potvrdeným ochorením COVID-19.

Viacerí zahraniční študenti, pochádzajúci prevažne zo Španielska, boli v priebehu minulého týždňa pre potvrdené ochorenie COVID-19 umiestnení do internátnych izolačných izieb.

"Niektorí z nich opakovane ignorovali pravidlá karantény a na dvoch izbách zorganizovali večierok pre ďalších jedenásť osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí z účastníkov boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, ďalší zatiaľ nemali ochorenie potvrdené," informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Vzhľadom na vážnosť situácie musel personál internátov privolať aj policajnú hliadku a kontaktovali Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave.

16:10 SLOVENSKO - Nemocnice v Prešovskom kraji reprofilizujú lôžka, očakávajú nápor pacientov.

Súvisiaci článok Klientske centrum v Prešove je pre dezinfekciu zatvorené Čítajte 

Župan Milan Majerský na stretnutí zástupcov ústavných zdravotníckych zariadení vyzval k spolupráci pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, reprofilizovaní lôžok pre pacientov s ochorením na COVID-19 a zabezpečení personálnych kapacít. Apel smeruje aj na ministerstvo zdravotníctva.

Župa pripravuje vyčlenenie karanténneho ubytovania pre zdravotníkov, ale aj ostatných príslušníkov integrovaného záchranného systému, ktorí sú v prvej línii v boji s pandémiou.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotníckym zariadeniam ponúkol kraj dobrovoľníkov z radov študentov štvrtých ročníkov stredných zdravotníckych škôl, ktorí by mohli byť k dispozícii v prípade výpadku personálu.

Na spoluprácu chce zároveň osloviť Fakultu ošetrovateľstva Prešovskej univerzity v Prešove

16:04 SVET - Opatrenia, ktoré európske štáty prijali v reakcii na nárast prípadov nákazy koronavírusom, sú podľa regionálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hansa Klugeho "absolútne nevyhnutné" pre zastavenie pandémie.

Súvisiaci článok Jeden víkend, všetci nakazení. Každý deň cítim vinu za smrť svokra Čítajte 

V takomto "bezprecedentnom čase" budú možno potrebné ešte drastickejšie kroky, varoval počas dnešného brífingu.

Kluge vyzval krajiny a ich občanov, aby boli vo svojom úsilí dostať vírus pod kontrolu "nekompromisní".

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň podotkol, že vo väčšine prípadov sa vírus šíri doma, vo vnútorných priestoroch a v komunitách, ktoré nedodržiavajú ochranné opatrenia.

"Tieto opatrenia nás majú dostať pred krivku a vyrovnať ju. Je teda na nás, aby sme ich prijali, kým je ich stále relatívne ľahké nasledovať, namiesto toho, aby sme išli ťažkou cestou," povedal popredný európsky predstaviteľ WHO.

15:59 SLOVENSKO - Slovenská národná galéria zostáva otvorená aj po nových protiepidemiologických opatreniach.

Experimentálne expozície a pripravené výstavy vrátane novootvorenej výstavy Ó, šaty! sú prístupné individuálnym návštevníkom, no vzhľadom na opatrenia museli byť všetky živé sprievodné programy zrušené.

Výstavy však budú sprístupnené za dodržania všetkých hygienických opatrení a rešpektovania upravených kapacít ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Hudáková priblížila, že pre návštevníkov pripravujú rôzny digitálny obsah a online programy.

Ich aktuálnu ponuku a informácie o on-line programoch a digitálnom obsahu budú môcť nájsť záujemcovia na ich stránke či na sociálnych sieťach.

15:55 SLOVENSKO - Lučenecká nemocnica eviduje 29 nakazených zamestnancov.

Šiesti z nich sú lekári. Všetci pozitívne testovaní zamestnanci sú bezpríznakoví a zostávajú v domácej karanténe. Na infekčnom oddelení je v nemocnici aktuálne deväť pacientov.

„Jedna pacientka je na riadenom dýchaní, štyria sú na jednotke intenzívnej starostlivosti a ostatní sú na oddelení,“ konkretizoval riaditeľ nemocnice Július Hőffer.

15:53 SLOVENSKO - Za nenosenie rúška či porušenie karantény hrozí pokuta do 1659 eur.

V blokovom konaní môže polícia udeliť pokutu do 1000 eur. Za porušenie nariadení upravujúcich organizáciu hromadných podujatí a fungovanie prevádzok je maximálna sankcia stanovená na 20 000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z opatrení, ktoré prijal Úrad verejného zdravotníctva SR na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

15:51 SLOVENSKO - Viaceré športoviská v Nových Zámkoch sú od dnes úplne uzavreté.

Ako informovala radnica, mestská príspevková organizácia Novovital zatvorila plaváreň i saunu.

Zatvorené sú aj futbalové štadióny L. Ganznera a na Sihoti, Cisársko-kráľovská jazdiareň, bábková scéna v dome kultúry a denné centrum seniorov na Podzámskej ulici.

V obmedzenom režime funguje tenisový areál a športová hala Milénium, v ktorej sa môžu konať iba tréningy a majstrovské zápasy A mužstva hádzanej.

15:47 SLOVENSKO - Dnes je Svetový deň čistých rúk. Úrad verejného zdravotníctva pripomína zvýšený význam hygieny počas pandémie koronavírusu.

15:44 SLOVENSKO - Ministerstvo hospodárstva už eviduje okolo 25-tisíc žiadostí o dotáciu na nájomné.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej na tlačovej besede uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, štát v rámci tejto pomoci vyplatil podnikateľom vyše 25 miliónov eur.

Rezort hospodárstva koncom leta rozšíril okruh subjektov, ktoré môžu získať dotáciu na nájomné. Ide o podniky, ktoré boli schémou definované ako podniky v ťažkostiach. Tie totiž v pôvodnom návrhu schémy pomoci zahrnuté neboli.

15:40 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva má k dispozicíi pol milióna antigénových rýchlotestov.

Antigénový testy majú vysoký detekčný limit u ľudí s klinickými príznakmi. Takíto ľudia majú najvyššiu vírusovú nálož a teda sú najinfekčnejší. Osoby s nižšou vírusovou náložou znamenajú menšie riziko pre svoje okolie.

Rezort pripomína, že aj keď je antigénový test negatívny, stále platí povinné nosenie rúšok v interiéroch a dezinfekcia rúk, čo znižuje možnosť infekcie na minimum.

SkryťVypnúť reklamu

15:37 SVET - Grécki štátni zamestnanci začali vo štvrtok 24-hodinový štrajk.

Požadujú vyššie platy pre pracovníkov v zdravotníctve a školstve, ako aj najímanie nových pracovníkov počas pandémie. V dôsledku štvrtkového štrajku nefungujú po celej krajine verejné služby.

Na hromadnom pozastavení práce sa zúčastnili aj dispečeri letovej prevádzky, letecké spoje sú preto zrušené alebo presunuté na piatok ráno. Vo štvrtok ráno pochodovali v Aténach stovky zdravotných pracovníkov.

15:30 SLOVENSKO - Európska komisia dnes predstavila kľúčové body, ktoré majú členské štáty zohľadniť vo svojich národných stratégiách očkovania proti COVID-19.

Cieľom usmernení je pripraviť Úniu a jej občanov na to, že bude k dispozícii bezpečná a účinná očkovacia látka, ako aj na výber prioritných skupín, ktoré by mali byť očkované ako prvé.

Komisia zopakovala, že sa s rôznymi farmaceutickými firmami snaží zabezpečiť prístup k bezpečným očkovacím látkam, pričom presadzuje koordinovaný postup v otázkach očkovacích stratégií pri zavádzaní vakcín.

Každá vakcína bude musieť byť povolená Európskou agentúrou pre lieky, aby zodpovedala normám na bezpečnosť a účinnosť.

15:22 SVET - Rusko bez riadnych testov schválilo druhú vakcínu.

Kým ostatné krajiny či súkromné laboratóriá na vývoji svojich očkovacích látok postupne pracujú, Rusko sa poponáhľalo a bez dostatočných testov schválilo hneď dve vakcíny.

Kritizovanú očkovaciu látku Sputnik V ruské úrady odobrili ešte v auguste.

Druhú vakcínu EpiVakKorona, ku ktorej sa dopracovalo bývalé sovietske laboratórium na vývoj biologických zbraní, schválili v stredu. Píše Nina Sobotovičová >>>

15:19 SLOVENSKO - V trenčianskej nemocnici je nakazených 24 zamestnancov, covidové lôžka sú využité na zhruba polovicu.

Žiaden zo zamestnancov nie je hospitalizovaný, všetci sa liečia v domácom prostredí. V nemocnici je k dnešnému dňu je obsadených 42 zo stovky dostupných lôžok.

"Lôžka sme reprofilizovali ešte 25. septembra a sme pripravení na zvládnutie aktuálnej pandemickej situácie.

K dispozícii je aj anesteziologicko-resuscitačné oddelenie s ôsmimi lôžkami, kde leží momentálne päť pacientov, z nich traja sú na umelej pľúcnej ventilácii," uviedol riaditeľ nemocnice Tomáš Janík.

15:14 SLOVENSKO - Nárok na pomoc majú aj tí umelci, ktorým bránil súbeh zamestnania a SZČO.

Súvisiaci článok Štát nevie, koľko ľudí v kultúre od marca pracuje. Ministerstvo zbiera dáta Čítajte 

Na štvrtkovom tlačovom brífingu, pri informácii o ďalších krokoch na pomoc kultúre a kreatívnemu priemyslu, to uviedla ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO).

"Kým v prvej vlne nemohol pomoc čerpať napríklad muzikant, ktorý má hlavné príjmy z umeleckej činnosti ako samostatne zárobkovo činná osoba, no zároveň má drobný pracovný úväzok, napríklad v základnej umeleckej škole, teraz už túto možnosť mať bude.

Ak mu klesli tržby zo slobodného povolania minimálne o 80 percent, má nárok na finančnú pomoc vo výške 810 eur, z ktorej bude odrátaný čistý zárobok zo zamestnaneckého pomeru," ozrejmila Milanová.

Pre detaily odporúčala navštíviť stránku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré je gestorom Prvej pomoci+.

14:59 SVET - Europoslanci sa tento mesiac ešte nevrátia do Štrasburgu.

Dôvodom je rošírenie koronavírusu vo Francúzsku. Keďže však situácia nie je vyhovujúca ani v Bruseli, tak sa schôdza uskutoční na diaľku, oznámil dnes na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter predseda Európskeho parlamentu David Sassoli.

14:57 SLOVENSKO - Testy obyvateľov unimobuniek na Kasárenskej ulici v Trenčíne boli negatívne.

"Obyvateľov Kasárenskej ulice testovali v stredu dopoludnia aj za asistencie príslušníkov Ozbrojených síl SR. Odbery sa spracovali v laboratóriách Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne, testy boli negatívne s výnimkou jednej pacientky, ktorá bola pozitívna už predtým," uviedla trenčianska regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

Aj napriek negatívnym výsledkom testov sa podľa hygieničky predpokladá kontakt s pozitívne testovanou ženou. Podobne ako v iných prípadoch zostávajú obyvatelia v karanténe do 20. októbra.

14:55 SVET - Viedenské letisko chce zaviesť antigénové rýchlotesty na koronavírus.

Pasažieri by sa tak takémuto testu, ktorého výsledky sú dostupné za niekoľko minút, mohli podrobiť priamo na letisku pred odletom.

Po predložení letenky cestujúcim spravia výter z hrdla a pasažier bude o pozitívnom či negatívnom výsledku testu informovaný do 10-15 minút.

V prípade, že sa u cestujúceho nákaza novým koronavírusom nepotvrdí, bude môcť pokračovať v ceste. Ak bude pasažier pozitívny, podstúpi následne v súčinnosti s príslušnými úradmi aj PCR test.

14:49 SLOVENSKO - Mesto Šaľa upravuje režim občianskych sobášov, párom ponúka dve alternatívy.

Súvisiaci článok Bez rúška z domu už nemožno vyjsť. Začali platiť sprísnené opatrenia (otázky a odpovede) Čítajte 

Svadobné páry si môžu vybrať si z dvoch miestností, v ktorých sa ich sobáš uskutoční.

"Sú zakázané všetky hromadné podujatia, pričom výnimku majú sobáše, krsty a pohreby, kde bude platiť obmedzenie jedna osoba na 15 štvorcových metrov.

Na základe týchto opatrení je možné využiť obradnú miestnosť, v ktorej na základe priestorových možností môže byť prítomných sedem ľudí vrátane sobášiaceho, matrikárky a hudobníka.

Druhou alternatívou je, že sa obrad môže uskutočniť aj v kongresovej sále, kde môže byť na základe opatrení a priestorových možností prítomných 18 ľudí vrátane sobášiaceho, matrikárky, aktérky a hudobníka," uviedla Dajana Hanesová z mestského úradu.

14:43 SLOVENSKO - V Námestove počet infikovaných stále rastie.

V okrese pribudol za uplynulých 24 hodín 137 nových prípadov nákazy koronavírusom, najviac na Slovensku.

Nové opatrenia výrazne zasiahli reštaurácie, hrozí prepúšťanie ľudí a zatváranie podnikov.

14:36 SVET - Vianočné trhy vo Viedni sa budú konať aj napriek pandémii.

Návštevníci vianočných trhov v rakúskej metropole, ako aj predávajúci v jednotlivých stánkoch budú musieť povinne nosiť rúška. Rúška si ľudia môžu dať dole, keď budú sedieť pri stoloch a konzumovať.

Prípravy súvisiace so stavaním jednotlivých stánkov na viedenské vianočné trhy sa začnú už 27. októbra.

Viedeň nezrušila ani plány postaviť pred mestskou radnicou tradičné klzisko, ktoré má byť v prevádzke rovnako ako po minulé roky od 20. januára do 28. februára.

14:22 SVET - India po siedmich mesiacoch otvorila kiná.

Denné prírastky nakazených v krajine postupne klesajú, stále sú ale najvyššie na svete.

Počet infikovaných od začiatku epidémie v tejto krajine s takmer 1,3 miliardami ľudí prekročil hranicu 7,3 milióna.

Očakáva sa, že v najbližších týždňoch India predstihne Spojené štáty a stane sa krajinou s najväčším počtom prípadov na svete.

Niektoré oblasti ale z opatrnosti otvorenia kín odložili. Patrí k nim i mesto Bombaj, ktoré je domovom Bollywoodu, teda jedným z centier miestnej filmovej tvorby a indickou obdobou amerického Hollywoodu.

Štát Maháraštra, ktorého je Bombaj metropolou, je najhoršie postihnutým indickým štátom, ktorý registruje takmer 37 percent všetkých indických úmrtí spojených s chorobou covid-19.

13:55 SVET - Rusko hlási rekordný počet obetí ochorenia COVID-19 za deň.

Úrady hlásia 13 754 nových infekcií, ktoré spôsobujú ochorenie COVID-19. Doterajší rekord je 14 321 prípadov za 24 hodín. Chorobe podľahlo ďalších 286 pacientov, čo je doteraz najvyššie zaznamenané číslo.

Počet infikovaných koronavírusom sa v Rusku po priaznivom vývoji v lete začal opäť zvyšovať na začiatku septembra. Začiatkom októbra už úrady hlásili okolo 10 000 nových prípadov denne.

13:28 SLOVENSKO - Na podporu regiónov pôjde viac ako 1,1 milióna eur.

Súvisiaci článok Prvý rozpočet Matovičovej vlády: slabá reakcia na krízu Čítajte 

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR podporilo 50 projektov na zmiernenie dopadov pandémie na Slovensku.

Medzi úspešnými projektami sa nachádza napríklad úprava zdravotného strediska v okrese Topoľčany, vybudovanie mobilného hygienického centra či projekt na zmiernenie dopadov krízy v obci v okrese Gelnica.

Podporené projekty sú zamerané aj na budovanie karanténnych centier, pomoc seniorom, zdravotnú osvetu či na zlepšenie kvality života ohrozených skupín obyvateľstva.

13:21 SVET - V rámci krajín OECD pandémia v druhom štvrťroku vzala prácu 34 miliónom ľudí.

Miera zamestnanosti v druhom kvartáli tohto roka klesla o 4 percentuálne body na 64,6 percenta, čo bola najnižšia úroveň od štvrtého kvartálu 2010.

OECD, ktorá združuje rozvinuté trhové ekonomiky, o tom informovala v tlačovej správe. Celkovo bolo v krajinách OECD v druhom kvartáli 560 miliónov zamestnaných ľudí.

13:16 SVET - Londýn od soboty sprísni opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Okrem iného sa zakáže stretávanie členov viacerých domácností vo vnútorných priestoroch. Podľa starostu Londýna Sadiqa Khana v súčasnosti jednoducho neexistuje "žiadna iná možnosť," ako sa pokúsiť obmedziť rastúce šírenie nákazy.

Vírus sa podľa neho "rapídne šíri v každej časti" mesta, viaceré londýnske štvrte hlásia v priemere 100 prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov. Rastie pritom aj počet hospitalizovaných pacientov.

Zákaz stretávania členov rôznych domácností platí pre všetky vnútorné priestory, verejné aj súkromné. Na verejnosti sa bude môcť zhromažďovať najviac šesť osôb a reštaurácie či puby budú musieť v hlavnom meste zatvárať už o 22.00 h.

Načítavam video...

13:10 SLOVENSKO - Nemocnici v Zlatých Moravciach pomáhajú vojaci.

Príslušníci Ozbrojených síl SR pomáhajú v čase od 6.00 do 22.00 h pri vstupe do nemocnice s rýchlym a bezpečným usmernením pacientov.

Mesto v rámci spolupráce a výpomoci zabezpečilo na vlastné náklady stan, kde sa uskutočňuje triedenie pacientov.

Na zabezpečenie odberov, dohliadanie na ich bezproblémový priebeh či administratívne práce na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva je dnes vyčlenených 517 profesionálnych vojakov.

Informoval o tom minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti. Najviac vojakov je v týchto dňoch nasadených v Dolnom Kubíne a okolí.

13:04 SLOVENSKO - Základná škola kpt. Nálepku v Stupave je v červenej fáze COVID semaforu.

"Na základe Zápisnice o epidemiologickom vyšetrovaní zo dňa 12. októbra je prerušený výchovno-vzdelávací proces u žiakov troch tried do 16. októbra," uviedlo mesto a dodalo, že od 14. októbra prechádza ZŠ do červenej fázy, keďže sa v dvoch triedach potvrdil pozitívny žiak na COVID-19.

Žiaci a pedagogickí zamestnanci sú v nariadenej domácej izolácii do 16. októbra.

12:58 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, aby pacient svojho ambulatného lekára kontaktoval najprv telefonicky.

Lekár na základe triediacich otázok posúdi, či je nevyhnutné, aby pacient prišiel do ambulancie osobne. Ak nemá respiračné problémy a nebol v kontakte s COVID-19 pozitívnou osobou, vyšetrenie sa môže zrealizovať.

Každá ambulancia musí byť vybavená ochrannými prostriedkami a pacientov prijímať. Zodpovední však musia byť aj pacienti, musí sa chránili rúškom a dezinfekciou.

12:55 SVET - Rekordný prírastok hlási aj Poľsko, pribudlo 8099 nových prípadov.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine ďalších 91 pacientov.

Od začiatku vypuknutia pandémie sa v Poľsku nakazilo 149 903 ľudí. Celkovo si zdravotné komplikácie spojené s koronavírusom doteraz vyžiadali 3308 obetí. Z nákazy koronavírusom sa vyliečilo 85 588 pacientov (+1741).

Z lôžok vyhradených v poľských nemocniciach pre chorých s diagnózou COVID-19 je ich obsadených 6538 - pribudlo tak 454 pacientov. Na dýchacie prístroje je napojených 508 chorých - deň predtým ich bolo 467.

12:46 SLOVENSKO - Svetový deň bielej palice prebehne tento rok bez policajtov na bratislavských priechodoch pre chodcov.

Informovala o tom Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska s tým, že jedenásty ročník udalosti sa presúva do online priestorov. Tá sa pri tejto príležitosti snaží každoročne upozorniť na bariéry človeka so zrakovým postihnutím.

12:39 SLOVENSKO - Tradičná Hubertova jazda v Národnom žrebčíne Topoľčianky sa v tomto roku neuskutoční.

Dôvodom je zhoršená epidemiologická situácia a prijaté opatrenia Ústredného krízového štábu. Hubertova jazda bola plánovaná na sobotu 17. októbra.

Hubertovou jazdou sa Slovenská jazdecká federácia každoročne oficiálne lúči so športovou sezónou.

Sprievod jazdcov a kočov sa začínal slávnostným nástupom pred zámkom, odkiaľ vyrazil na hrad Hrušov. Hubertovu jazdu ukončili fanfáry Halali v zámockom parku.

12:36 SLOVENSKO - V Košiciach zatvorili mestskú plaváreň, sauny, wellness aj fitness centrá.

Načítavam video...

12:22 SVET - Francúzska polícia prehľadala v rámci vyšetrovania vládneho postupu počas pandémie domy bývalého premiéra, súčasného ministra zdravotníctva a ďalších popredných predstaviteľov.

Stalo sa tak v rámci vyšetrovania vládnej reakcie na pandémiu nového koronavírusu. Ranné domové prehliadky potvrdilo ministerstvo zdravotníctva.

V ostatných mesiacoch podali pacienti chorí na COVID-19, lekári, zamestnanci väzníc, policajti a ďalší ľudia vo Francúzsku 90 sťažností, najmä na nedostatok ochranných rúšok a ďalšieho vybavenia, uvádza agentúra AP.

Špeciálny súd nariadil vyšetrovanie postupov vlády pri riešení koronakrízy.

12:14 SVET - Česko je už štvrté na svete v pomernom počte úmrtí za týždeň.

V Českej republike sa od začiatku pandémie koronavírusu v marci nakazilo takmer 140-tisíc ľudí a z nich 1 172 zomrelo.

Najvyšší denný nárast - 58 obetí - pribudol do štatistík v pondelok, v stredu pribudlo 9 544 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 za jeden deň.

Podľa údajov denníka The New York Times je Česká republika podľa počtu úmrtí na 100-tisíc obyvateľov za uplynulý týždeň už na štvrtom mieste vo svete, v stredu bola siedma.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

V štatistikách Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb je Česko v počte nakazených aj úmrtí na stotisíc obyvateľov za posledných 14 dní spomedzi krajín Európskej únie už niekoľko dní na prvom mieste.

12:10 SVET - Česká armáda začne v sobotu v areáli pražského výstaviska Letňany stavať dočasnú poľnú nemocnicu s kapacitou 500 lôžok.

Súvisiaci článok Čísla sú podľa Babiša katastrofické. Česko začína zvyšovať lôžka mimo nemocníc Čítajte 

Lôžka poskytne Správa štátnych hmotných rezerv. Personál a vybavenie zabezpečí armáda, pričom lekárov môžu poskytnúť aj riaditelia nemocníc.

Ako Hamáček v stredu uviedol, že zvýšenie počtu lôžok a zdravotníckeho personálu je najvyššia priorita vlády. Podľa súčasných odhadov totiž hrozí, že koncom októbra krajina "narazí na limity zdravotnej starostlivosti".

Český premiér Andrej Babiš vo štvrtok pred odchdom na summit EÚ do Bruselu povedal, že vláda by chcela od víkendu začať zvyšovať počet lôžok mimo nemocníc. Nárast nových prípadov nákazy (za stredu ich pribudlo 9544) označil za "katastrofálny".

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Minister zdravotníctva ČR Roman Prymula zverejnil vo štvrtok na Twitteri trojsekundové video, v ktorom hovorí: "Zostaňte doma". "Dôležitá výzva. 3 sekundy. Tie má každý z vás. Prosím o tzv. retweet," uviedol Prymula v pripojenom komentári.

11:59 SLOVENSKO - Koronavírus sa šíri najmä kontaktmi s pozitívnymi osobami v rodinách a na pracoviskách.

Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti.

Za uplynulých 24 hodín hlásili početnejší výskyt nákazy Bardejov, Bratislava, Čadca, Dolný Kubín, Humenné, Košice, Liptovský Mikuláš, Prešov, Poprad, Prievidza, Trnava a Senica.

V Bardejove, Trnave, Humennom, Prešove, Prievidzi a Senici sa lokálne epidémie sa vyskytujú aj v zariadeniach sociálnych služieb, pričom regionálne úrady prijímajú v spolupráci so zriaďovateľmi zariadení príslušné opatrenia.

Jednotlivé zariadenia fungujú v osobitnom režime, pozitívni klienti sú izolovaní a stará sa o nich vyčlenený personál.

11:54 SLOVENSKO - Liptovský Mikuláš od dnes zatvára mestské kino aj plaváreň.

Svadobné obrady v budove mestského úradu budú možné len za účasti obmedzeného počtu ľudí.

Súvisiaci článok Liptovské múzeum chystá online vzdelávacie prenosy pre školy Čítajte 

"Na základe opatrení úradu verejného zdravotníctva platí od štvrtka obmedzenie účastníkov svadobných obradov.

Vzhľadom na obmedzenie kapacity v obradnej sieni sa na svadobných obradoch v budove Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši môže do odvolania zúčastňovať len šesť osôb - teda výlučne mladomanželia a svedkovia, matrikár a sobášiaci.

Ostatní účastníci nebudú do budovy mestského úradu vpustení," vysvetlila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Od štvrtka sa obmedzuje aj vykonávanie pohrebov. Tie budú výlučne v dome smútku na Vrbickom cintoríne. Počet účastníkov vo vnútorných priestoroch domu smútku je obmedzený na maximálne desať pozostalých.

11:49 SLOVENSKO - Ministra hospodárstva Richarda Sulíka mrzí, že premiér Matovič odignoroval jeho opakované návrhy z leta kontrolovať hranice tak, že do vnútrozemia smie len ten, kto má negatívny test, pendler alebo vodič nákladného auta.

Sulík zároveň na sociálnej sieti vyzval ľudí, aby dodržiavali opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

11:34 SLOVENSKO - Základná škola Márie Medveckej v Tvrdošíne prerušuje od piatka vyučovanie pre všetkých žiakov.

Rozhodli o tom na základe usmernenia regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Vedenie školy o tom informuje na sociálnej sieti.

Vyučovanie bude prerušené do 22. októbra. "Prechádzame na dištančné vzdelávanie žiakov. Upozorňujeme, že dištančné vzdelávanie je pre žiakov povinné," zdôrazňuje vedenie školy.

11:25 SLOVENSKO - Šírenie nového koronavírusu potvrdzujú aj dáta z odpadových vôd.

Súvisiaci článok Počet hospitalizovaných prekročil päťsto. Pozrite si mapy a grafy Čítajte 

Tvrdí to Bratislavská vodárenská spoločnosť, ktorá na prítokoch do čistiarní odpadových vôd v bratislavskej Vrakuni a Petržalka identifikovala neaktívne časti vírusu.

Tie podľa aktuálne platných poznatkov nemajú schopnosť nakaziť ľudí, ale podľa vodárni potvrdzujú, že v spádovom regióne sú nakazení ľudia.

Sledovanie koncentrácie fragmentov RNA vírusu v odpadových vodách by podľa vodární mohlo naznačiť, či sa ochorenie COVID-19 medzi populáciou šíri, alebo je skôr na ústupe.

Odpadové vody z najväčšej čistiarne vo Vrakuni a z čistiarne v Petržalke boli dlhodobo monitorované na prítomnosť RNA fragmentov vírusu SARS-CoV-2 v mesiacoch apríl až jún a september.

11:22 SLOVENSKO - Partizánske uzatvorilo športoviská, zároveň opäť začalo rozdávať rúška bezprístrešným obyvateľom či terénnym sociálnym pracovníkom.

Súvisiaci článok Prekonala COVID-19: Lekár sa s testovaním neponáhľal Čítajte 

Novými opatreniami reaguje na vývoj epidemiologickej situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Na svojom rokovaní v stredu ich prijal krízový štáb mesta.

"Športoviská sme uzatvorili do doby, kým sú zakázané tréningy, čiže rešpektujeme stanovisko ústredného krízového štábu. Ide o mestskú športovú halu, zimný štadión.

Futbalový štadión sme uzatvorili len počas daždivých dní s tým, že futbalové kluby sú pripravené na tréningy s maximálnym počtom šiestich účastníkov vrátane trénerov," uviedol pre TASR primátor Jozef Božik.

11:20 SVET - Facebook zablokoval konto strany Advance New Zealand za klamstvá o koronavíruse.

Novozélandský úrad pre dohľad na reklamu tento týždeň nariadil, aby strana odstránila reklamy, ktoré nepravdivo tvrdili, že očkovanie proti novému koronavírusu je povinné.

Strana Advance New Zealand kriticky vystupovala aj voči karanténnym opatreniam súvisiacim s koronavírusovou pandémiou či proti mobilnej sieti 5G a neuspela so žalobou voči svojmu vylúčeniu tamojšiu z predvolebných televíznych debát.

11:11 SVET - Francúzsko zavádza nočné zákazy vychádzania v Paríži a ďalších ôsmich mestách.

Opatrenie, ktoré sa vzťahuje na čas medzi 21:00 a 6:00, vojde do platnosti v sobotu, na najmenej štyri týždne, uviedol prezident Macron v televíznom vystúpení.

Súvisiaci článok Francúzsko znova vyhlási stav zdravotnej núdze Čítajte 

Od rovnakého termínu by mal v krajine znovu začať platiť aj sanitárny núdzový stav, ktorý sa skončil 10. júla. Druhý celonárodný lockdown by však bol podľa prezidenta "neprimeraný".

Nočné zákazy vychádzania budú okrem Paríža platiť aj v Marseille, Lyone, Lille, Saint-Etienne, Rouen, Toulouse, Grenobli a Montpellier. Zasiahnu zhruba 22 miliónov ľudí a platiť by mali najmenej štyri týždne, pričom Macronova vláda plánuje toto obdobie predĺžiť na šesť týždňov.

Na opustenie domácnosti v čase zákazu budú musieť mať obyvatelia oprávnený dôvod, pričom povolené budú len neodkladné vychádzky.

Za porušenie hrozí pokuta 135 eur. V súkromí sa nebude môcť stretnúť viac ako šesť ľudí, pričom výnimku budú mať len veľké domácnosti.

11:03 SLOVENSKO - Tento rok pre koronakrízu neprežilo už takmer tisíc reštaurácií a pohostinstiev.

Súvisiaci článok Viac na výplaty aj nová podpora pre reštaurácie či hotely. Vláda ukázala, ako chce pomáhať Čítajte 

Podľa dát poradenskej spoločnosti Bisnode od začiatku tohto roka zanikla bezmála tisícka reštaurácií, pohostinstiev či prevádzok s rýchlym občerstvením.

Ku konca septembra bolo pritom u nás zaevidovaných 11 605 gastroprevádzok na základe živnostenského oprávnenia a 8 714 spoločností s ručením obmedzeným či akciových spoločností, ktoré podnikajú v oblasti stravovania.

Podľa dát Bisnode prišli prevádzky v priemere o 42 % tržieb, mnohé hrozia prepúšťaním a aktuálne žiadajú vládu o zníženie dane z pridanej hodnoty.

Bisnode zároveň dodáva, že gastroprevádzky najviac zanikali v kategóriách s najnižšími tržbami či najnižším počtom zamestnancov.

10:40 SVET - Rekordný počet nových prípadov koronavírusu hlási aj Rakúsko, kancelár Kurz vyzýva na sprísnenie opatrení.

V krajine pribudlo až 1552 infikovaných. Rakúsko tak po stredajšom najvyššom dennom prírastku 1346 nakazených opäť prekonalo svoj rekord od začiatku pandémie.

Krajina doteraz zaznamenala 877 úmrtí - za 24 hodín pribudlo ďalších päť obetí na životoch. Aktuálne je koronavírusom nakazených 12 549 ľudí.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vzhľadom na stúpajúci počet nakazených apeloval na jednotlivé spolkový krajiny, aby sprísnili zavedené opatrenia na boj s novým koronavírusom.

"Teraz ide o to, aby tie spolkové krajiny, ktoré sú najviac zasiahnuté, cielene prijímali opatrenia v rizikových regiónoch, pretože od určitého okamihu tam už úrady nebudú môcť vykonávať ani rýchlotesty ani dohľadávať kontakty nakazených," zdôraznil Kurz.

10:33 SVET - Slovinsko po rekordnom prírastku nakazených sprísni opatrenia.

Obmedzenie pohybu obyvateľstva v najviac postihnutých oblastiach, povinnosť nosiť rúško aj na otvorených priestranstvách či prechod žiakov na dištančné vzdelávanie.

To sú nové opatrenia, ktoré prijala slovinská vláda v snahe spomaliť šírenie pandémie COVID-19. Urobila tak po tom, čo úrady v stredu oznámili rekordný denný prírastok (707).

Slovinsko zaznamenalo aj ďalšie dve úmrtia. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak priblížil k 10 000. Epidemiológovia vyjadrujú obavy z rýchlosti šírenia koronavírusu a možnosti vyčerpania nemocničných kapacít.

10:27 SVET - V Maďarsku stúpol počet nakazených o 950, pribudlo 29 úmrtí.

Od vypuknutia pandémie v Maďarsku dosiahol počet potvrdených prípadov infekcie 41 732 a počet úmrtí 1052. Z nákazy sa zotavilo 12 628 ľudí. Vyplýva to z údajov vládneho servera koronavirus.gov.hu.

Aktívnych prápadov nákazy je 28 052, z toho 33 percent je v Budapešti. Hospitalizovaných je 1555 pacientov, na umelej pľúcnej ventilácii je 167 chorých.

10:12 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič sa obáva devastačných následkov bludov šírených stranou Sloboda a Solidarita (SaS) na ochotu ľudí zomknúť sa a „spoločne zabrať voči nášmu skutočnému nepriateľovi”.

Vo svojom profile na sociálnej sieti tak reagoval na dnešný rekordný počet pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 a nové protipandemické opatrenia.

V nedeľu 11. októbra minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík predčasne opustil zasadnutie Ústredného krízového štábu.

Kritizoval prijímanie celoplošných opatrení bez základných údajov o tom, kde sa nakazili ľudia pozitívne testovaní na prítomnosť koronavírusu. Následne si s premiérom vymenili niekoľko odkazov na sociálnych sieťach.

10:01 SLOVENSKO - Rekordný počet testov odhalil takmer dvetisíc pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom.

Na Slovensku v stredu pribudlo 1 929 pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19. Laboratóriá otestovali 12 502 vzoriek.

Pozitívny test malo 1045 žien a 884 mužov vo veku od niekoľkých mesiacov do 99 rokov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 17 228.

Najviac pozitívnych prípadov bolo v Žilinskom kraji (523), nasleduje Prešovský kraj (451), Trnavský (236), Košický (211), Trenčiansky (162), Banskobystrický (139), Bratislavský (127) a Nitriansky kraj (80).

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 217 pacientov. Celkovo už chorobu prekonalo 6 926 ľudí. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 je 71.

V nemocniciach je hospitalizovaných 509 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 424 z nich. Na JIS je 18 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 49 pacientov.

Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 1 184.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:47 SVET - Ukrajina sa v čase koronakrízy pripravuje na komunálne voľby.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 5062.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Nemecku odhalili rekordne veľa nových prípadov Čítajte 

Pribudlo aj 73 úmrtí, vyplýva z údajov systému NSDC na monitorovanie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, čím sa počet obetí epidémie v krajine zvýšil na 5302.

Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok súčasne vydalo súbor odporúčaní pre komunálne voľby, ktoré sa na Ukrajine budú konať 25. októbra.

Voličom sa odporúča vstupovať do volebnej miestnosti s prekrytým nosom a ústami, dezinfikovať si ruky, dodržiavať odstup najmenej 1,5 metra od iných osôb.

Ministerstvo tiež na občanov apelovalo, aby do volebných miestností neprichádzali s deťmi, ak je to možné, a pri vypĺňaní volebného lístka použili vlastné pero.

9:31 SLOVENSKO - Na svätých omšiach môže byť od dnes maximálne šesť ľudí vrátane kňaza.

Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska s tým, že hromadné podujatia napokon od štvrtku úplne zakázané nie sú a môžu sa konať s maximálne šiestimi osobami.

Hovorca KBS Martin Kramara po konzultácii s Úradom verejného zdravotníctva SR potvrdil, že toto pravidlo sa vzťahuje aj na bohoslužby.

"Hoci to nie je veľká zmena, bude predsa uskutočniteľné, aby na svätú omšu prišla napríklad aspoň rodina, na ktorej úmysel je daná bohoslužba slávená," povedal Kramara.

9:15 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo 1 929 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Laboratóriá otestovali 12 502 vzoriek. Informoval o tom premiér Igor Matovič na sociálnej sieti.

9:11 SLOVENSKO - Slováci cestujúci na Ukrajinu nemusia absolvovať karanténu.

Ukrajina zaradila Slovenskú republiku medzi krajiny zelenej zóny, preto sa na občanov SR nevzťahuje samoizolácia.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke. Od 28. septembra je zároveň povolený vstup na územie Ukrajiny pre cudzincov.

8:36 SVET - Portugalsko vyhlásilo pre narastajúci počet prípadov stav núdze, ktorý nadobúda účinnosť dnes a potrvá 15 dní.

Núdzový stav vláde umožňuje obmedziť pohyb ľudí, ako aj verejný život. Stretnutia vo verejných priestranstvách sú tak od štvrtka limitované na najviac päť ľudí, na súkromných oslavách je povolených maximálne 50 osôb.

Ľudia musia navyše nosiť rúška všade okrem svojich domovov a tí, čo chodia do práce a do školy, musia povinne používať aplikáciu na monitorovanie kontaktov s názvom "Stay Away".

8:05 SVET - Španielsko sa v stredu stalo prvým štátom Únie, ktorý dosiahol hranicu 900-tisíc prípadov ochorenia COVID-19, po tom, ako zaznamenali ďalších vyše 11-tisíc nových infikovaných.

Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva sa od začiatku pandémie nakazilo koronavírusom dovedna 908 056 osôb, čo Španielsko radí na 7. miesto na svete.

Ďalšou výrazne zasiahnutou krajinou EÚ je Francúzsko, ktoré hlási viac ako 750-tisíc pozitívne testovaných.

7:40 SVET - V Brazílii za posledný deň zomrelo ďalších 749 ľudí s Covidom-19. Počet novonakazených sa zvýšil o 27 235.

O deň skôr brazílske úrady hlásili 309 úmrtí a 10 220 nových prípadov nákazy.

7:28 SVET - Koronavírusom bol nakazený aj najmladší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa Barron, oznámila jeho matka a prvá dáma Melania Trumpová, podľa ktorej mali posledné testy obaja negatívne.

Biely dom začiatkom októbra informoval, že sa nákaza u 14-ročného Barrona nepreukázala. Vtedy ju potvrdili u oboch jeho rodičov.

"Vydýchli sme si, keď mal negatívny test, ale potom - ako mnoho rodičov v ostatných mesiacoch - som si pomyslela, čo bude zajtra alebo pozajtra?," napísala vo vyhlásení prvá dáma. Jej obavy sa podľa vlastných slov potvrdili neskôr, keď nákazu odhalili aj u jej syna.

7:00 SVET - V Nemecku pribudlo za posledných 24 hodín rekordných 6638 nových prípadov. Ide o najvyšší denný nárast od začiatku pandémie.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Nemecku odhalili rekordne veľa nových prípadov (prehľad) Čítajte 

Inštitút Roberta Kocha dodal, že predošlý rekordný denný nárast, 6294 nových prípadov, hlásili z Nemecka 28. marca.

Nový rekord prišiel len niekoľko hodín po tom, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámila - po dlhých stredajších rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín - sprísnenie epidemiologických reštrikcií.

Obmedzenia sa týkajú zhromažďovania či povinného nosenia rúšok na tvár, a to v oblastiach s vysokým počtom nakazených.

V oblastiach, ktoré zaznamenajú 35 novonakazených na 100-tisíc obyvateľov za týždeň, bude podľa Merkelovej nosenie rúšok povinné na všetkých miestach, kde sú ľudia dlhšiu dobu v blízkom kontakte.

Na verejnosti sa tam zároveň bude môcť zhromaždiť nanajvýš 25 ľudí, pričom súkromné stretnutia budú limitované na 15 osôb.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:35 SVET - Veľká Británia zaznamenala 19 724 nových prípadov nového koronavírusu a 137 súvisiacich úmrtí. Krajina tak v stredu hlásila o 2500 prípadov viac ako v utorok.

Nakazených je tam však v súčasnosti zrejme viac, než uvádzajú oficiálne čísla, píše agentúra DPA s tým, že Británia aktuálne zápasí s nedostatkom testov.

6:13 SVET - V Česku pribudlo v stredu 9544 nových prípadov nakazenia koronavírusom SARS-CoV-2.

Ide o najvyšší denný prírastok infikovaných v krajine od začiatku pandémie. Doterajší rekord z piatka minulého týždňa bol prekonaný o takmer tisíc prípadov. Vtedy testy odhalili 8618 nakazených.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:00 SLOVENSKO - Na Slovensku od dnes vstupujú do platnosti sprísnené opatrenia. Rozhodol o nich ešte v nedeľu ústredný krízový štáb.

 • Rúško je povinné aj v exteriéri v mestách a obciach.
 • Všetky hromadné podujatia sú zakázané.
 • Prevádzky verejného stravovania (reštaurácie, kaviarne, krčmy) môžu podávať jedlo a nápoje iba v exteriéri alebo zabalené so sebou.
 • Fitness a wellness centrá, kúpaliská, akvaparky a sauny sú zatvorené.
 • V obchodoch a nákupných centrách môže byť len obmedzený počet ľudí, pričom platí pravidlo jeden človek na 15 metrov štvorcových.
 • Obchody majú mať vyhradený čas pre seniorov nad 65 rokov od 9:00 do 11:00, nakupovať však môžu aj mimo týchto hodín.

Okrem toho sú už od pondelka zatvorené stredné školy, ktoré prešli na dištančnú výučbu. Základné a materské školy zatiaľ fungujú ako doteraz.

Od utorka platí zákaz zhromažďovania sa viac ako šiestich ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 200
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 394
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 8 564
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 584
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 7 442
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 917
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 492
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 149
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koalícia sa na riešení krízy nedohodla, zíde sa opäť na budúci týždeň.

Vyjednávacie tímy sa stretnú opäť budúci týždeň.


TASR a 1 ďalší 1 h
Zubný lekár Filip Hlobeň.

Ak to nie je nutné, bielenie zubov neodporúčam, hovorí zubný lekár vo veľkom rozhovore.


3 h

Desať správ zo Slovenska, ktoré zaujali cudzincov.


3 h
Video inštalácia Inner Life

Prominentný francúzsky umelec vytvoril interaktívnu videoinštaláciu.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu