BRATISLAVA. Slovensko za posledných päť rokov eviduje tri prípady vyplatenia odškodnenia obeti trestného činu obchodovania s ľuďmi.
Pri príležitosti nadchádzajúceho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý pripadá na 18. októbra, o tom informovalo Ministerstvo vnútra SR (MV SR).
Pozornosť je nutné venovať aj obetiam
Rezort zdôrazňuje, že aj keď sa v súvislosti s touto trestnou činnosťou väčšinou hovorí o postihoch pre páchateľov či preventívnej činnosti na predchádzanie podobných situácií, rovnakú pozornosť je nutné venovať aj obetiam.
„Aktuálna hodnotiaca správa skupiny expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (GRETA) napríklad hovorí o prípade obete vykorisťovanej s cieľom sexuálneho zneužívania z roku 2017. Keďže páchateľ nedisponoval žiadnym majetkom a bol nezamestnaný, Slovenská katolícka charita (SKCH) predložila žiadosť na Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré obeti priznalo štátne odškodnenie vo výške 4 350 eur za morálnu ujmu,” uviedol rezort.
Ďalším podobným prípadom je žena nútená k prostitúcii a sobášu. Občiansky súd v tomto prípade podľa MV SR páchateľom vymeral sumu 27 160 eur.
„Nakoľko páchatelia túto sumu nedokázali zaplatiť, predložila obeť (opäť s pomocou SKCH) žiadosť na rezort spravodlivosti. V roku 2020 bolo žiadateľke priznané odškodnenie v sume 16 885 eur, teda ide o maximálne poskytnutú celkovú sumu, čo je päťdesiatnásobok minimálnej mzdy za rok 2013,” informoval rezort vnútra.
Príklad Veľkej Británie
V súvislosti s bojom proti obchodovaniu s ľuďmi poukazuje rezort vnútra na príklad Veľkej Británie, ktorá je často destináciou aj slovenských obetí obchodovania. Britská polícia má podľa ministerstva totiž dosah na majetok aj mimo Spojeného kráľovstva, ktorý vie páchateľom zadržať.
„Dôležitý je fakt, že aj keď sa trestný čin vykonával na území Spojeného kráľovstva občanmi inej krajiny, britský súd páchateľov stíha a môže obete aj finančne kompenzovať,” zdôrazňuje rezort.
MV SR v tejto súvislosti pripomína prípad, keď súd v Spojenom kráľovstve rozhodol o kompenzácii dvoch Slovákov, ktorí boli obeťami obchodovania s ľuďmi.
„Obaja muži žili na ulici, keď im bol ponúknutý ‚lepší' život v Anglicku,” uvádza rezort s tým, že muži boli obeťami obchodovania s ľuďmi šesť rokov.
„V Spojenom kráľovstve bývali v nevyhovujúcich podmienkach a nebolo im povolené vrátiť sa domov. Z platu dostávali len 30 libier týždenne, nemali prístup k bankovým účtom, boli zastrašovaní a na ich mená boli bez ich vedomia uzatvorené rôzne pôžičky,” uviedol rezort.
Ministerstvo dodalo, že páchateľom tohto skutku, ktorí sú momentálne vo väzbe, súd zaistil ich majetok na Slovensku a v auguste 2020 rozhodol o finančnej kompenzácii, ktorú musia vyplatiť obetiam, vo výške 52-tisíc libier pre jedného a 78-tisíc libier pre druhého muža.