BRATISLAVA. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý má stíhať najzávažnejšiu korupciu a porušenia zákonov, má sám na krku obvinenie.
Národná kriminálna agentúra ho vo štvrtok ráno najprv zadržala a následne aj obvinila, a to z prijímania úplatku, ale aj radu ďalších skutkov.
Sú nimi zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužitie právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.
Okrem Kováčika sú v prípade stíhaní ďalší traja ľudia. Z nich jedného podobne ako špeciálneho prokurátora zadržali a predviedli na políciu.
Má ísť o vysokopostaveného policajného funkcionára zo špeciálneho útvaru Norberta Pakšiho, ktorý má v polícii na starosti odpočúvanie.
Na ranný zásah polície ako prvý upozornil Denník N, neskôr ho potvrdila aj samotná prokuratúra.
"V súčasnosti prebiehajú s obvinenými osobami procesné úkony a vzhľadom na ich charakter a obsah sa nebudeme v tomto štádiu konania k veci bližšie vyjadrovať," dodala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Denník SME získal video z priebehu zadržiavania Kováčika. Prebehlo v ranných hodinách v bratislavskej časti Nové Mesto.
Na zázname vidieť viacero policajtov v civile, ktorí sprevádzali Kováčika k autu, ale aj hliadku so samopalom.
Dlhší čas po zadržaní bol špeciálny prokurátor ešte na mieste, na rukách mal putá. Čakal, kým vyšetrovatelia prehliadali jeho auto zaparkované pred bytovkou. Brali z neho množstvo dokumentov, ktoré mal Kováčik v aute, najmä v kufri. Nájsť mali aj väčšiu sumu peňazí v hotovosti.
Následne Kováčika previezli na prezídium, kde mal vypovedať. Polícia však zatiaľ nepovedala, či žiada väzobné stíhanie.
"Národná kriminálna agentúra naďalej pokračuje na viacerých miestach v rozsiahlych procesných úkonoch, preto bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ povedal policajný hovorca Michal Slivka.

Meno Kováčika sa spomínalo pri nedávnej policajnej akcii Božie mlyny, pri ktorej zadržali a obvinili aj exriaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.
Neskôr portál Aktuality.sk uviedol, že Makó začal spolupracovať a jeden zo svedkov v prípade spomínal aj meno Kováčika. Výpoveď by sa mala týkať toho, že Kováčik pomáhal mafiánskej skupine takáčovcov.
Kontakty so skupinou sú podľa informácií SME aj dôvod jeho zadržania.
Angažovať sa mal pri prepustení bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku na slobodu v roku 2017. Namiesto väzby ho vtedy špecializovaný súd pustil na slobodu za finančnú záruku 100-tisíc eur. Dohoda bola založená na tom, že dozorujúci prokurátor voči tomu následne nepodal sťažnosť, čím zamedzil tomu, aby sa prípad dostal pred Najvyšší súd.
Po obvinení Kováčika mu môže prvá námestníčka generálnej prokuratúry Viera Kováčiková dočasne pozastaviť výkon funkcie. Zatiaľ tak však nespravila.
"Prvá námestníčka generálneho prokurátora sa vecou zaoberá, médiá budeme o jej rozhodnutí o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora informovať hneď ako to bude možné," povedala Tökölyová.
Samotné zadržanie špeciálneho prokurátora Kováčiková ako jeho nadriadená nechcela komentovať. Napriek zhode mien dvojica nie je v príbuzenskom vzťahu.
Ak by Kováčika dočasne stiahli z funkcie, právomoci by zatiaľ prešli na jeho zástupcu - Alexandra Biróa.
Prípad dozoruje Michal Šúrek, ktorý je ako prokurátor špeciálnej prokuratúry Kováčikovým podriadeným. Na úrade pôsobí len niekoľko mesiacov, prišiel naň z bratislavskej krajskej prokuratúry.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo Za ľudí udalosť komentovala slovami, že ju neteší, pretože "prehlbuje nedôveru v prokuratúru".
Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga zas Kováčika vyzval na odstúpenie.
Hotovosť v banke mu prešla
Naposledy Kováčika riešila polícia vlani, a to v súvislosti s tým, že si ešte v roku 2017 vložil na účet v banke 204-tisíc eur v hotovosti.