BRATISLAVA. Iniciatíva "Klíma ťa potrebuje" odovzdala do parlamentu vo štvrtok petíciu za riešenie klimatickej krízy. Podpísalo ju viac ako 120-tisíc ľudí.
Žiadajú v nej poslancov, premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a vládu, aby prijali klimatickú zmenu ako jednu zo svojich priorít a vyvinuli kroky na jej riešenie.
Verejná požiadavka na riešenie krízy
"Verejnú požiadavku na riešenie klimatickej krízy už nemožno ignorovať a veríme, že sa na to rovnako pozerajú aj poslanci parlamentu," povedal jeden z iniciátorov petície a koordinátor Fridays For Future Slovensko Jakub Hrbáň.

Iniciátori petície očakávajú, že jej body sa jednoznačne premietnu do uznesenia Národnej rady, ktoré stanoví úlohy pre vládu spolu s termínmi. Moderátor a jeden z iniciátorov petície Michal Sabo pripomína, že podporu pre rovnaké ciele, aké má petícia, pred voľbami sľúbili tri zo štyroch strán vládnej koalície OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí.
"Je úlohou vlády definovať priority a vytvárať systémové riešenia. Majú na to miliardové rozpočty, tímy analytikov, a najmä zodpovednosť, ktorú im odovzdali občania vo voľbách. Ak politici, a najmä tí pri moci, hovoria, že nemajú dáta na riešenie najväčšej krízy, aká nás čaká, nesplnili si svoju prácu, za ktorú sú platení," konštatuje Hrbáň.
Signatárka petície a aktivistka Marta Fandlová z iniciatívy Mladí za klímu povedala, že mimovládne organizácie, vedci aj odborníci sú pripravení poskytnúť politikom pomocnú ruku pri hľadaní riešení.
Petíciu prerokuje parlament
Z rokovacieho poriadku parlamentu vyplýva, že petíciu, ktorú podpísalo aspoň 100-tisíc občanov, prerokuje Národná rada v pléne. Kancelária Národnej rady by mala preveriť súlad doručenej petície so zákonmi.
"Prípadnú vecnú príslušnosť a zistené skutočnosti oznámi predsedovi Národnej rady tak, aby ju predseda do 30 pracovných dní od jej doručenia mohol postúpiť na prerokovanie a zaujatie stanoviska gestorskému výboru Národnej rady," uvádza sa na webovej stránke parlamentu.
Iniciatíva "Klíma ťa potrebuje" spustila petíciu "Za klímu, za budúcnosť" koncom septembra. Žiadajú v nej poslancov Národnej rady, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040.
Zároveň chcú, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán a stratégiu, ako neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom petície je žiadosť, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov EÚ.
Petíciu vítajú prezidentka Zuzana Čaputová a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).