BRATISLAVA 8. júna (SITA) - Slovensko má prvú domácu hemodialýzu. Bratislavčanovi Andrejovi Palackovi sa po dvoch rokoch podarilo pre svoju chorú matku zriadiť v rodinnom dome hemodialýzu. Vysoká technická a prístrojová vybavenosť umožňuje napojenie pacienta v domácom prostredí na mimotelový krvný obeh. Ide o ojedinelý projekt v stredoeurópskom regióne.
Pacientka má od apríla za sebou 20 dialýz a ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave uviedol nefrológ Igor Vozár, domáca liečba na ňu pôsobí pozitívne. Vyžaduje však veľkú obetavosť zo strany rodinných príslušníkov. Výhodou domáceho prostredia je napríklad väčší počet dialýz v týždni podľa potreby, v ľubovoľnom čase a z toho vyplývajúce menšie diétne obmedzenia, pacient nepociťuje postdialyzačnú únavu, redukuje sa množstvo liekov, pacient je v lepšej psychickej pohode. Zriadenie súkromnej dialýzy stálo Palackovcov približne dva milióny korún, náklady na jej prevádzku prepláca zdravotná poisťovňa. Dialýza má charakter neštátneho zdravotného zariadenia a Ministerstvo zdravotníctva SR ju zaradilo do siete hemodialyzačných pracovísk na Slovensku.
Pri hemodialýze sa odstraňujú spravidla trikrát týždenne, 4 až 5 hodín, škodliviny a nadbytočná voda z organizmu. Nevyhnutnou súčasťou zariadenia je úpravňa vody, kde sa upravuje pitná voda potrebná na prípravu dialyzačného roztoku. Riešením pre pacientov je transplantácia obličiek, nie všetci sa jej však môžu podrobiť a nie všetci získajú darcu. V okolitých krajinách sa uskutoční ročne 30 až 40 transplantácií na milión obyvateľov, na Slovensku len 13. Podľa Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky bolo na Slovensku začiatkom minulého roku v pravidelnom dialyzačnom programe 3 000 ľudí vrátane 13 detí.
Prvýkrát boli pacienti zaradení do domácej liečby v roku 1963 v Bostone, Seattli a Londýne. V USA sa takto liečilo v roku 1972 takmer 40 percent dialyzovaných pacientov. Neskôr však záujem o domácu hemodialýzu prechodne upadal a dnes sa táto téma podľa lekárov opäť dostáva do popredia. Na Slovensku sa príprava na dialyzačnú liečbu začala v roku 1950 na bratislavských Kramároch, ďalšie pracoviská vznikli v Košiciach a Martine a postupne sa vyvinula sieť 61 hemodialyzačných