Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
BRATISLAVA. O nápade premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) plošne otestovať ľudí na Slovensku pred dvomi týždňami ešte nikto nevedel, vrcholil jeho spor s Richardom Sulíkom (SaS), či sa musia zatvárať reštaurácie a fitness centrá aj tam, kde počty infovaných koronavírusom nie sú dramatické.
Z pohľadu verejnej mienky tento konflikt vyhral Sulík. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorá v tom čase (7. - 15. októbra) na vzorke 1014 respodentov zisťovala, ktorému členovi vlády najviac a najmenej dôverujú.
Predsedovi SaS vtedy vyjadrilo úplnú dôveru alebo mu skôr dôveruje 47,4 percenta opýtaných. Matovičovi naopak v rovnakom čase dôverovalo 31,3 percenta respondentov.
Spomedzi členov vlády tak skončil štvrtý od konca. Za ním boli už len ministri OĽaNO Natália Milanová z rezortu kultúry (30,7 %) a Ján Mičovský (29,9 %) a tiež Štefan Holý zo Sme rodina (20,4 %).

Premiér sa zároveň stal najnedôveryhodnejším politikom. Úplne alebo skôr mu nedôveruje 67,1 percenta opýtaných.
Kým Matovič vtedy pri rastúcom dennom náraste nových infikovaných koronavírusom obhajoval nové plošné celoštátne obmedzenia ako zatvorenie interiérov reštaurácií, úplné zatvorenie fitness centier, či wellnesov. Sulík tvrdil, že hygienici v Pandemickej komisii nepreukázali dátami, že by sa niekto v týchto zariadeniach skutočne nakazil.
Matovič neskôr zvolal aj samostatnú tlačovú konferenciu, kde hodinu spochybňoval úsudok koaličného partnera Sulíka a obvinil ho, že za úmrtia spôsobené kronavírusom bude niesť zodpovednosť práve on.
Prieskum tiež ukázal, že priemerne najvyššiu dôveru voličov medzi členmi vlády majú minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova (Za Ľudí). Majú totiž vysokú dôveru aj u iných voličov, než sú podporovatelia ich materských strán.
Medzi voličmi jednotlivých koaličných strán má najvyššiu dôveru vždy jeden z je predstaviteľov okrem strany Za ľudí. Jej voliči totiž najviac dôverujú ministrovi práce Milanovi Krajniakovi zo Sme rodina (69,5 %) a až na druhom mieste je vicepremiérka a predsedníčka strany Veronika Remišová (69,1 %).
Kde lovia dôveru Sulík a kde Matovič
Sulíkovi výrazne dôverujú najmä ľudia, ktorí nepracujú a sú v domácnosti alebo na materskej dovolenke (68,5 %), tvoriví odborní pracovníci (64,4 %) a ľudia s liberálnou orientáciou (63,3%).
Naopak, výraznú nedôveru mu vyjadrili ľudia maďarskej národnosti (61,5%), voliči strany Smer (68,9%) a Kotlebovej ĽSNS (76,9%) a obyvatelia Košického kraja (63,9%)
Premiérovi Matovičovi výraznejšie dôverujú len podporovatelia OĽaNO s podporou 93,4 percenta opýtaných voličov jeho hnutia. Vo všetkých ostatných meraných kategóriách, či už podľa miesta bydliska, typu práce, politickej orientácie, vzdelania a veku nedokázal presvedčiť viac ako polovicu oslovených v danej kategórii.
K väčšinovej dôvere sa ale Matovič približuje u voličov ostatných koaličných strán. 47,8-percentnú dôveru má u voličov mimoparlamentného Progresívneho Slovenska, pod 45-percentnú dôveru neklesol ani u voličov SaS, Za ľudí a Sme rodina.
Výraznú nedôveru získal od 71,7 percent opýtaných, ktorí žijú v najväčších slovenských mestách nad 100-tisíc obyvateľov, teda sú z Košíc a Bratislavy. Nedôveru si Matovič vyslúžil aj od 75,2 percenta ľudí zo základným vzdelaním, u voličov ĽSNS (88,9 %) a Hlasu (91,3%).
Ako sú na tom vládni ministri u voličov opozície
Ani jeden predstaviteľ vlády nemá u voličov niektorej z opozičných strán vyššiu ako 35-percentnú dôveru. O niečo viac ako tretina voličov Hlasu (34,3%) dôveruje ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej zo Za ľudí a ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi z SaS (34,2%).
Voliči Smeru najviac dôverujú ministrovi školstva, platí to pre 30,8 percenta voličov strany Roberta Fica.
Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba v čase prieskumu agentúry Focus ešte nepoznal verdikt Šepcializovaného trestného súdu vo svojej kauze šekov v hodnote 1488 eur. Pre jeho voličov bola spomedzi členov vlády najdôveryhodnejšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Verí jej 30,4 percenta voličov Kotlebovej strany.
Kotlebu neskôr súd neprávoplatne odsúdil na trest odňatia slobody v dĺžke 4 roky a 4 mesiace.
Kto je Štefan Holý ?
Až 40 percent opýtaných sa vôbec nevedelo vyjadriť, či vicepremiérovi pre legislatívu Štefanovi Holému zo Sme rodina dôveruje alebo nie, a regovalo, že ho vôbec nepozná.
Holý len minimálne vystupuje v médiách, nemáva tlačové konferencie, hoci pripravuje napríklad nový stavebný zákon, ktorý sa neúspešne snažili pripraviť všetky predošlé vlády.

Beata
Balogová
