BRATISLAVA. Akademický senát Slovenskej technickej univerzity si na úvod rokovania o odvolávaní rektora Miroslava Fikara odhlasoval, že médiá nesmú nahrávať, fotiť, ani nakrúcať videozáznam.
Ešte pred tým prebehla výmena názorov medzi predsedom senátu Mariánom Peciarom a novinármi. Nakoniec si predseda nechal zákaz natáčania odhlasovať väčšinou v senáte.

Peciar argumentoval tým, že senát zo zasadnutia naživo vysiela. Vysielanie na youtube je však technicky v zlej kvalite, a zvuku takmer nerozumieť.
Na rokovanie senátu prišiel aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Na verejné zasadnutie sa však nevedel dostať a zavolal tak políciu.
Prorektor po porade s predsedom senátu Peciarom Šeligu nakoniec pustili dovnútra.
Sedí na balkóne ako verejnosť. Zatiaľ sa rektor Fikar obhajuje. Hovorí o svojom odvolávaní ako o účelovom a vykonštruovanom.
Niektorí členovia senátu sa sťažujú na to, že podpredseda parlamentu vysiela naživo napriek tomu, že senát to zakázal. Šeliga im odcitoval zákon aj rozhodnutie ústavného súdu, na základe ktorého senát nemá právo zakázať vyhotovovanie záznamu ani verejnosti ani novinárom. Naživo vysiela naďalej.
Proti odvolaniu sa postavila študentská časť senátu
Proti odvolaniu rektora sa postavila študentská časť Akademického senátu STU. V otvorenom liste uvádza, že má pocit, že odvolávanie rektora je účelové, vykonštruované a podmienené hlavne kauzou Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

"Ako študenti roky chodíme na veľtrhy vysokých škôl, dni otvorených dverí, snažíme sa k nám prilákať nových študentov a reprezentujeme našu univerzitu na rôznych súťažiach či podujatiach. Z tohto dôvodu berieme ako vrcholnú urážku nás a mnohých našich kolegov, že pri riešení sporov sa nemyslí na študentov a ich energiu, ktorú vkladajú do univerzity," uvádza sa v otvorenom liste. Zároveň žiadajú, aby bol zo zasadnutia prístupný online stream. Podľa informácií TASR by mal byť k dispozícii zvukový prenos.
Viaceré študentské spolky počas víkendu vyjadrili podporu rektorovi STU. Ide napríklad o Združenie študentov Stavebnej fakulty STU, Študentský cech strojárov, Rádio TLIS či CHEM - Spolok študentov Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.
V tejto súvislosti vznikla aj petícia za zotrvanie rektora STU vo svojej funkcii. Doteraz ju podporilo viac ako 2100 ľudí.
Prílišná medializácia
Predseda Akedemického senátu pre TASR uviedol, že "už dlhší čas sa predstavy o riadení univerzity a uplatňovaných postupoch a vzťahoch medzi akademickými samosprávnymi orgánmi STU, akými sú rektor vo vzťahu k dekanom fakúlt a akademickému senátu, rozchádzajú", čo spôsobuje interné problémy. "Táto situácia STU neprospieva," poznamenal Peciar.
V návrhu na odvolanie z funkcie rektora STU Fikarovi vyčítajú aj prílišnú medializáciu diania na STU a jej fakultách či problémy v komunikácii.
"Priznávam, niektoré rozhodnutia som mohol odkomunikovať inak a lepšie, no to pre vrcholových funkcionárov a manažérov platí vždy. Kto robí, robí aj chyby. Patrí to k tomu. V tomto prípade však celkom isto nejde o nejaké zásadné manažérske zlyhanie, ako to nazvali predkladatelia z predsedníctva senátu," uviedol Fikar.
Z jeho pohľadu ide o snahu úzkej skupiny ľudí zabrániť zmenám, ktoré ako univerzita potrebujú na to, aby sa naplnili ambície z programu, ktorý predložil, keď kandidoval za rektora.

Beata
Balogová
