BRATISLAVA. Proces, ktorým sa konalo zasadnutie Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity (STU), bol výsmechom akademickému prostrediu. STU opakovane porušila zákon ako aj Ústavu SR.
V reakcii na odvolanie Miroslava Fikara z funkcie rektora STU to pre agentúru SITA uviedol predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran. Študentská rada v tejto súvislosti podľa jeho slov zvažuje aj právne kroky
„Nekoncepčné obmedzovanie verejnosti na zasadnutí bez akéhokoľvek dôvodu s odkazom na neexistujúci hygienický predpis ako aj bezprecedentný zákaz zhotovovať audiovizuálny záznam, považujeme za absolútne zlyhanie a nehoráznosť a budeme zvažovať ďalšie právne kroky,“ ozrejmil Šuran.
Doplnil, že podobne už STU postupovala pred pár mesiacmi pri odvolávaní dekana Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ivana Kotuliaka. Tento postup podľa Šurana preveruje verejná ochrankyňa práv.
„K samotnému výsledku sa vyjadrovať nechceme, avšak niektoré dôvody vzbudzovali podozrenie, že ide o dôvody zástupné, ktoré si niekto vymyslel. Mrzí nás, že Predsedníctvo AS STU považuje odstránenie konšpiračného portálu hlavnespravy.sk z univerzitného monitoringu médií za jeden z dôvodov na odvolanie rektora,“ priblížil Šuran.
Tento bod návrhu na odvolanie rektora z funkcie označila rada za nehodný akademických funkcionárov, ktorí sa venujú výskumu a vede a „mali by vedieť odlíšiť kvalitné média od konšpiračných plátkov“.
Šiesti rektori Združenia výskumných a technických univerzít V7 a predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík s veľkým znepokojením sledovali eskaláciu napätia medzi Akademickým senátom a rektorom Fikarom v posledných mesiacoch.
Združenie V7 berie na vedomie rozhodnutie sentátu navrhnúť odvolanie rektora. Rešpektujúc autonómnosť a samosprávnosť vysokých škôl považujú toto rozhodnutie za vnútornú záležitosť STU.
Ich vyhlásenie poskytol hovorca Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Tomáš Zavatčan.
Členovia V7 vo vyhlásení dodávajú, že autonómia vysokej školy je nedotknuteľná a má byť naďalej zákonom garantovaná kompetenciami samosprávnych orgánov vysokej školy tak, aby sa rektor vo svojich rozhodnutiach mohol opierať o akademické senáty, ktorých kompetencie je potrebné modernizovať a zosúladiť s požiadavkami na zabezpečenie efektívneho riadenia univerzít.
„Rektor Miroslav Fikar bol počas svojho pôsobenia v našom združení významnou osobnosťou s veľkým prínosom, okamžite si získal náš rešpekt a obdiv za schopnosť hľadať riešenia pre rozvoj slovenského vysokého školstva. Obdivovali sme a naďalej obdivujeme jeho nekonfliktný spôsob pri riešení náročných tém,“ dodáva V7. Podľa nich Fikar nepoškodzoval dobré meno STU.
„Naopak, bol aktívnym propagátorom našich vyhlásení. Osobne zorganizoval viacero diskusných fór k osudu vysokého školstva a vždy hájil dobré meno svojej alma mater,“ doplnili.
Fikara považujú za schopného manažéra s konkrétnou zmysluplnou víziou reformy slovenského vysokoškolského a výskumného prostredia. Týmto vyhlásením mu vyjadrujú podporu.
Akademický senát STU na svojom rokovaní 26. októbra schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie.
Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja.
Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.