BRATISLAVA. Rozsah zadržaných, väznených a stíhaných osôb v justícii ukazuje, že ide o systémovú záležitosť a je preto potrebná aj systémová zmena.
Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).
Reagovala tak na akciu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s názvom Víchrica, počas ktorej v stredu zadržali advokáta Zoroslava Kollára a ďalších štyroch sudcov.
Reformy pre pretrhnutie korupčných väzieb
Zmeny nie sú podľa ministerky potrebné len preto, aby mohla verejnosť uveriť, že súdy alebo prokuratúra stoja na strane spravodlivosti a že advokáti sú určitou predĺženou rukou spravodlivosti, ale aj preto, aby bol systém funkčný pre naplnenie svojho poslania slúžiť spravodlivosti.

Kolíková pripomenula, že systémovou zmenou je napríklad novela ústavy, ktorá je v súčasnosti v Národnej rade SR (NR SR), ale aj nová súdna mapa.
„Vidím preto ako nevyhnutné ju čo najskôr položiť na stôl. Nová súdna mapa má byť nástrojom pre kvalitnejšiu justíciu s cieľom mať rýchlo zrozumiteľný rozsudok, ktorému verím, že je spravodlivý. Táto zmena je však rovnako dôležitá aj pre pretrhnutie korupčných väzieb,” dodala.
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) na sociálnej sieti zdôraznila, že na právnika Zoroslava Kollára upozorňovala už v roku 2019 a vtedy u polície nevidela chuť veci vyšetrovať.
„Vládol staronový Smer s Petrom Pellegrinim a nehýbalo sa vôbec nič,” napísala.
Šeliga: Prečo to trvalo tak dlho?
"Som zhrozený z rozsahu siete justičnej mafie, ktorá dlhé roky slúžila zločinu a držala v šachu spravodlivosť. Nerozumiem tomu, ako je možné že po 30-tich rokoch samostatnosti ako keby sme sa v oblasti justície nikam neposunuli. Máme tu mafiánsku sieť v ktorej kolaborujú oligarchovia, mafiáni, sudcovia a advokáti,“ vyhlásil podpredseda NR SR Juraj Šeliga.
"Smer tu vládol viac ako 12 rokov. Kaliňák povedal, že na Slovensku korupcia nie je. Tak nech sa páči pán Kaliňák. Toto sa to pod Vaším dohľadom tvorilo a rástlo. Osobne si myslím, že vláda Smeru je zodpovedná za to, čo sa v justícii na Slovensku rozbujnelo – korupcia, mafiánstvo a upieranie spravodlivosti,“ uviedol Šeliga.
Ako dodal, až nová vláda začala rozkrývať mafiánske siete v justícii. To podľa neho nasvedčuje tomu, že vláda pod vedením Smeru nemala záujem problém riešiť a pýta sa, či je to preto, že túto mafiu kryli ľudia ako Fico, Kaliňák, či Kováčik. Šeliga upozorňuje, že až táto vláda skutočne uvoľnila ruky polícii a prokuratúre.
„Nerozumiem prečo to trvalo tak dlho, kým sme túto sieť rozbili. Ideme však ďalej. Presadili sme prijatie nástrojov, ktorými zabránime aby sa ľudia ako Kollár na poslednú chvíľu zbavovali majetku a chránili ho. Toto je odkaz pre všetkých mafiánov – nič čo ste si nakradli vám nezostane. Žiadne autá, žiadne byty, žiadne kaštiele, pretože nič z toho vám nikdy v skutočnosti nepatrilo. Aj dnešná akcia dokazuje, že aj sudcovia musia vedieť preukázať pôvod svojho majetku. Očista justície pokračuje,“ konštatoval Šeliga.
SaS: Spravodlivosť sa pomaly roztáče
Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) na sociálnej sieti k zatýkaniu napísala, že spravodlivosť na Slovensku sa pomaly roztáča.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že odvážni vyšetrovatelia a prokurátori si za dnešnú odvahu zaslúžia veľký klobúk dolu. „Evidentne sa rozhodli pri príležitosti vzniku republiky založiť republiku nanovo,” dodal.
Neskôr po rokovaní vlády premiér uviedol, že "vnímam to tak, že sme ľuďom sľúbili, že tu bude zákon platiť pre každého rovnako. Že policajti a prokurátori budú mať rozviazané ruky a chceme od nich, aby išli po zločine a zločincoch ako po údenom."
Matovič si myslí, že sa to raz na Slovensku "očistí". Verí, že sa tak bude pokračovať aj ďalších pár týždňov.
Šikuta počká na dôkazy o Kolcunovi
Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta povedal, že zatiaľ oficiálne nedisponuje žiadnymi konkrétnymi informáciami, prečo bol zadržaný aj sudca Najvyššieho súdu Jozef Kolcun.
V prípade, že sa preukáže existencia dôvodných pochybností o tom, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti a že došlo z jeho strany k takému konaniu, ktorým bola vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva, je Šikuta podľa stanoviska Najvyššieho súdu SR pripravený okamžite navrhnúť sudcovi dočasne pozastaviť funkciu.
Mazák: Očista jutície pokračuje
V slovenskom súdnictve prežívame ďalší vážny a tragický deň. Uviedol to predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Ján Mazák po dnešnej akcii NAKA.
„Po akciách NAKA Búrka a Plevel je Víchrica potvrdením, že boj s korupciou, úplatkárstvom, marením spravodlivosti a zasahovaním do nezávislosti súdnictva nadobúda rozmery, v ktorých už nemôžeme hovoriť len o jednotlivcoch. Zlyhával a kolabuje systém. Ak chceme očistiť a uzdraviť slovenskú justíciu, tak niet inej cesty, než odsúdenie všetkých sudkýň a sudcov, ktorým sa dokážu ich kriminálne skutky,” uviedol Mazák.
Súčasne by mala byť strata funkcie sudcu, prípadne aj osobnej slobody, silným mementom pre tých, „ktorí by ešte stále chceli vidieť vo výkone povolania sudcu zdroj bezprácnych príjmov a iných výhod”.
Ako uzavrel, ocenil by, ak by čestní, svedomití, občiansky a sudcovsky statoční ľudia v talároch vnímali túto „bolestivú a hanbu prinášajúcu očistu v ich radoch ako nevyhnutný predpoklad obnovy a udržania morálnej a profesionálnej integrity celého sudcovského stavu”.