BRATISLAVA. Akademický senát Slovenskej technickej univerzity (AS STU) zákazom vyhotovovania audiovizuálneho záznamu zo svojho júlového zasadania porušil právo na informácie.
Konštatovala to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá sa v tejto súvislosti zaoberala podnetom. Po nedávnom doručení stanoviska senátu prípad uzavrela.
Upretie práva na informácie
Aktuálne sa pri odvolávaní rektora STU Miroslava Fikara zopakovala podobná situácia.
V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv SR.
„Keďže možnosť zachytiť priebeh verejného zasadnutia senátu predstavuje súčasť základného práva na informácie, toto bolo možné obmedziť len v súlade s pravidlami stanovenými ústavou. Zákon o vysokých školách nezveruje akademickým senátom právomoc obmedziť právo prijímať a rozširovať informácie tak, že by napríklad zakázal vyhotovovanie audiovizuálneho záznamu,“ vysvetlila verejná ochrankyňa práv v závere k preskúmavanému prípadu z júla tohto roka.
Zistenie podľa nej nevyhnutne vedie k záveru, že zákaz vyhotovovať audiovizuálny záznam zo zasadnutia a ďalej ho šíriť nemá oporu v zákone a je preto protiústavný.
Zasadnutie bolo verejné
Vzhľadom na to, že na zasadnutí boli prítomní aj zástupcovia verejnosti, pričom ich počet bol limitovaný z dôvodu hygienických obmedzení prijatých na zamedzenie ochorenia COVID-19, nie je možné považovať zasadnutie samo o sebe za neverejné.

„Z formálneho hľadiska tak došlo k naplneniu požiadavky verejnosti zasadnutia senátu a nebolo možné v tejto časti podnetu konštatovať porušenie práv,“ doplnila Patakyová.
Verejná ochrankyňa práv odporučila Akademickémus senátu STU, aby predchádzal podobným situáciám.
Navrhla, aby sa zdržal zákazu vyhotovovať a šíriť informácie z verejných zasadnutí senátu.
Taktiež odporučila zakotviť do Rokovacieho poriadku AS STU ustanovenie, ktoré stanoví, že nie je možné zakázať vyhotovovanie audiovizuálneho záznamu zo zasadnutí senátu a ďalej ich šíriť.