SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Koronavírus na Slovensku: Hranice budú kontrolovať od 15. novembra, testy tam nebudú zdarma (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 63 556 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 235 obetí.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:28 SVET V Českej republike v utorok do 18:00 pribudlo 6803 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo už 3859 ľudí. V utorok ochoreniu zatiaľ podľahlo 107 infikovaných.

Súvisiaci článok Číslo 0,7 určí, ktorý okres znova pretestujú. Prečo sa takto rozhodli Čítajte 

20:05 SLOVENSKO - Niektorí vedci nerozumejú, prečo dá vláda najbližší víkend opäť plošne pretestovať všetky okresy s aspoň siedmimi pozitívnymi prípadmi na tisíc testovaných, keď jej navrhovali menej prísne kritérium.

Primátor Gelnice Dušan Tomaško rozhodnutie krízového štábu považuje rovno za "nespravodlivé". Gelnický okres limit 0,7 percenta pozitívnych prípadov odhalených počas víkendového testovania prekročil len o dve stotiny percenta.

Tomaško sa aj preto snaží pretestovaniu vyhnúť, ale úspešný zrejme nebude. Ministerstvo odkázalo, že zverejnené čísla prehodnocovať už nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Viac sa dozviete v texte Michala Katušku >>>>

19:49 SVET Maďarská vláda sa rozhodla pre nepriaznivý vývoj epidémie vyhlásiť od polnoci v krajine opäť mimoriadnu situáciu.

Oznámil to v utorok večer premiér Viktor Orbán na videu zverejnenom na facebooku.

19:19 SVET Piloti holandského národného leteckého prepravcu KLM súhlasili s tým, že ich platy budú redukované počas celého obdobia, počas ktorého bude ich firma potrebovať vládnu pomoc na prekonanie vplyvu pandémie.

Súhlas pilotov otvoril cestu pre uvoľnenie ďalších 3,4 miliardy eur vládnej pomoci pre KLM.

18:30 SLOVENSKO Testovanie absolvovali počas uplynulého víkendu v Banskej Bystrici i klienti a zamestnanci pobytových, ambulantných zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Podstúpilo ich 205 ľudí, z toho pozitívnych bolo 14. Zo 116 testovaných zamestnancov boli pozitívni šiesti.

18:25 SVET Každých 30 sekúnd sa koronavírusom nakazí jeden Parížan. A každých pätnásť minút skončí jeden pozitívny obyvateľ francúzskej metropoly v nemocnici.

Hoci je Francúzsko od piatka v celoštátnej karanténe, čísla infikovaných zatiaľ neklesajú. Naopak.

Viac o situácii vo Francúzsku si prečítate tu >>>>

Súvisiaci článok Vláda nemohla inak a rozhodla sa správne Čítajte 

17:50 SLOVENSKO Dnes je ten deň, keď budeme vládu chváliť. Síce za to, že bude robiť niečo iné, ako sľubovala, ale vynechať príležitosť by bolo trestuhodné.

Rozhodnutie skresať druhé kolo testovania zhruba na polovicu, je závanom rozumu a azda aj predzvesťou, že keď vláda vyčerpá všetky ostatné možnosti, rozhodne sa aj správne.

SkryťVypnúť reklamu

Viac si prečítajte v komentári Petra Tkačenka >>>>

17:17 SLOVENSKO Príspevok 500 eur majú zdravotníci dostať aj v druhom kole plošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2.

Podmienkou sú oba odpracované dni v odbernom tíme. TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

16:55 SLOVENSKO Zamestnávateľské a podnikateľské združenia vyzývajú vládu, aby umožnila návrat života na Slovensku do normálu.

"Nakoľko výsledky celoštátneho testovania priniesli pomerne priaznivé správy, nevidíme nateraz dôvod na to, aby ostali zatvorené školy, reštaurácie a hotely, či obmedzené ďalšie služby. Vláda by mala umožniť krajine normálne fungovať, samozrejme pri zachovaní všetkých bezpečnostných a preventívnych opatrení," konštatujú v spoločnej tlačovej správe Klub 500 a Slovenská obchodná a priemyselná komora.

SkryťVypnúť reklamu

16:55 SLOVENSKO Zamestnávatelia i zamestnanci by nemali zneužívať súčasnú situáciu spojenú so zákazom vychádzania.

V tlačovej správe na to upozorňuje Národný inšpektorát práce. "Inšpekcia práce je pripravená poskytnúť všetku potrebnú súčinnosť a poradenstvo predovšetkým zamestnancom, ktorí by sa v dôsledku prijatých opatrení dostali do situácie, kedy by im mohlo hroziť vypovedanie pracovnoprávneho vzťahu zo strany zamestnávateľa," uviedla generálna riaditeľka inšpektorátu Hedviga Machayová.

16:54 SVET Francúzsko plánuje presunúť časť pacientov s diagnózou COVID-19 do Nemecka.

Prevoz by sa mal uskutočniť v priebehu nasledovných dní, keďže viaceré nemocnice vo Francúzsku prestávajú zvládať nápor pacientov. Podľa agentúry AFP o tom informovalo združenie nemocníc (FHF) zo severofrancúzskeho regiónu Hauts-de-France.

SkryťVypnúť reklamu

16:53 SLOVENSKO Levočská nemocnica sa stala červenou "COVID nemocnicou" pre spádovú oblasť Spiš.

TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková s tým, že sa tak stalo na základe príkazu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) z 29. októbra.

16:52 SLOVENSKO V povinnej desaťdňovej karanténe musí po celoplošnom testovaní obyvateľstva na nový koronavírus ostať spolu 12 zamestnancov školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Humenné.

Aj keď samospráva na svojej internetovej stránke hovorí o "minimálnej miere" negatívneho ovplyvnenia fungovania škôl, na dvoch základných školách (ZŠ) museli pre výpadok zamestnancov upraviť vyučovanie.

16:37 SLOVENSKO Regionálni velitelia ubezpečili ministra obrany SR Jaroslava Naďa (OĽaNO) a ministra vnútra SR Romana Mikulca (OĽaNO), že úlohy, ktoré vyplynuli z prvého kola celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 úspešne splnili.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri sa na Spoločnom operačnom veliteľstve spojili s regionálnymi veliteľmi aj zástupcami Únie miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska. Stretnutie sa uskutočnilo v súvislosti s plánovaným druhým kolom testovania. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany.

16:03 SLOVENSKO Termín školských prázdnin sa po prvom kole celoplošného testovania nemení.

Ako agentúru SITA informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, 6. a 9. novembra budú celoplošné prázdniny.

16:02 SLOVENSKO Mesto Nitra opäť postupne preberá športoviská, na ktorých sa uskutočnilo počas uplynulého víkendu celoplošné testovanie zabezpečované armádou.

"V spolupráci s ozbrojenými silami preberieme v stredu (4. 11.) mestskú halu na Klokočine aj priestory v tenisovom areáli na Chrenovej. Normálna prevádzka bude na týchto športoviskách obnovená od 5. novembra," informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

SkryťVypnúť reklamu

15:44 SLOVENSKO Zákaz zhromažďovania žiadnym spôsobom neobmedzuje činnosť Ministerstva spravodlivosti, súdov ani právnických profesií, a to ani v prípade, ak je pri konkrétnom úkone nevyhnutná účasť viac ako šiestich osôb.

V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti. Ako vysvetlil, za zhromaždenie sa v zmysle ustanovení zákona o zhromažďovacom práve nepovažuje zhromaždenie osôb súvisiace s činnosťou štátnych orgánov a zhromaždenie súvisiace s poskytovaním služieb.

Všetky doterajšie opatrenia, akými je napríklad vstup a pohyb po priestoroch úradu ministerstva alebo súdov len s prekrytím horných dýchacích ciest, vetranie priestorov, dezinfekcia spoločných priestorov a predmetov a podobne, zostávajú aj naďalej v platnosti.

SkryťVypnúť reklamu

15:39 SVET Počet pozitívnych výsledkov testov na koronavírus SARS-CoV-2 v Holandsku klesá už tretí deň po sebe.

Počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 tam však naopak stále rastie, čo tamojšiu vládu núti uvažovať o zavedení ďalších mimoriadnych epidemiologických opatrení, ktoré zrejme budú platiť od 5. novembra. Uviedol v utorok spravodajský server DutchNews.nl.

15:37 SVET Dánsky parlament dnes presunul plánované rokovanie a hlasovania z dôvodu obáv, že sa niekoľko vládnych predstaviteľov a zákonodarcov mohlo nakaziť koronavírusom SARS-CoV-2.

Informáciu priniesla agentúra DPA. Dánska premiérka Mette Frederiksenová v liste parlamentu uviedla, že presunutie plánovaných činností považuje za nutné opatrenie vzhľadom na to, že sa niekoľko poslancov minulý týždeň stretlo s ministrom spravodlivosti Nickom Haekkerupom, ktorý čaká na výsledky testu na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

15:22 SLOVENSKO Prvá námestníčka Generálnej prokuratúry Viera Kováčiková, ktorá prokuratúre dočasne šéfuje, sa po pozitívnom výsledku testu na koronavírus SARS-CoV-2 namiesto karantény pobrala do práce za účelom odovzdania agendy.

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík pre Denník N uviedol, že postup námestníčky preverí polícia. Výsledok antigénového testu Kováčikovej potvrdil neskôr aj PCR test.

15:18 SLOVENSKO Hranice budú kontrolovať od 15. novembra. Testy na hraničných priechodoch budú spoplatené.

Ako vo vysielaní TA3 povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí, od tohto dátumu Slovensko prejde na európsky semafor.

Všetky krajiny, ktoré podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb budú označené ako červené, tak budú červené aj na našom semafore.

SkryťVypnúť reklamu

Až na niekoľko výnimiek sa to v súčasnosti týka drvivej väčšiny európskych krajín. Ľudia, ktorí budú prichádzať z týchto krajín, budú mať povinnosť buď ísť do karantény, alebo prichádzať s testom.

"S tým, že chceme našim občanom, ale aj cudzincom, ktorí budú vstupovať na územie Slovenskej republiky umožniť, aby sa nechali otestovať antigénovým testom, pokiaľ tak neurobia predtým, ako prídu k hraničnému priechodu," uviedol minister zdravotníctva.

Testovanie antigénovými testami bude podľa Mareka Krajčího možné na vybraných hraničných priechodoch, túto službu by mali zabezpečovať súkromníci. Služba bude teda spoplatnená, a to za trhové ceny. Minister zdravotníctva tiež doplnil, že niektoré hraničné priechody by mali byť vyčlenené pre občanov, ktorí už budú mať certifikáty.

SkryťVypnúť reklamu

15:15 SLOVENSKO Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku eviduje k utorňajšiemu dňu 113 zamestnancov, ktorí mali pozitívny test na nový koronavírus.

Napriek tomu aktuálne v nemocnici nepracuje žiadny zdravotník pozitívny na ochorenie COVID-19 bez príznakov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

15:14 SLOVENSKO Najvyšší súd zrušil pre pandemickú situáciu pojednávanie vo veci televíznych zmeniek.

TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. V kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu Mariana Kočnera, ktorý je vo väzbe. Dostal 19-ročný trest odňatia slobody. Senát odsúdil aj bývalého riaditeľa televízie Pavla Ruska. Voči rozsudku podali odvolanie obhajoba aj prokurátor.

SkryťVypnúť reklamu

15:00 SLOVENSKO Zhoršenie epidemiologickej situácie pocítila aj Regionálna nemocnice Sobrance.

Výskyt pacientov pozitívne testovaných na nový koronavírus na jednom z jej dvoch lôžkových oddelení spôsobil karantenizovanie takmer tretiny zdravotníckych pracovníkov.

Ako pre TASR uviedol riaditeľ mestskej neziskovej organizácie Ondrej Copák, Liečebňa dlhodobo chorých pre ochorenia nervového systému, kde sa nákaza objavila, je od 26. októbra uzavretá.

14:59 SLOVENSKO Základné školy na Kúpeľnej a Bajkalskej ulici v Prešove sú počas prvého novembrového týždňa pre výsky koronavírusu SARS-CoV-2 zatvorené.

TASR o tom informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

14:58 SLOVENSKO Ministerstvo obrany nedisponujeme informáciami, odkiaľ môžu mať samosprávy iné údaje o výsledkoch celoplošného testovania na ochorenie COVID-19, akými disponuje samotné ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková. "Údaje, ktoré sme my uverejnili, vychádzajú z hlásení jednotlivých regionálnych veliteľstiev a sú zadávané za okresy a nie za konkrétne mestá a obce," reagovala Kovaľ Kakaščíková. Na rozdielne údaje z testov poukázali prednosta Okresného úradu v Myjave Stanislav Tomič i primátor Gelnice Dušan Tomaško.

14:37 SLOVENSKO Testovanie na koronavírus SARS-CoV-2 absolvovali počas víkendu aj klienti a zamestnanci pobytových a ambulantných zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica.

Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, z otestovaných 205 klientov boli pozitívni 14 a zo 116 testovaných zamestnancov je pozitívnych šesť. Celý priebeh testovania zabezpečovali samotní zamestnanci - sociálni pracovníci, vedúci jednotlivých úsekov a zdravotníci v konkrétnych pobytových zariadeniach sociálnych služieb.

SkryťVypnúť reklamu

14:36 SLOVENSKO V zariadení sociálnych služieb v Kráľovciach, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, malo pozitívny test na koronavírus 53 z 55 testovaných klientov zariadenia.

Dvaja pozitívne testovaní klienti počas uplynulého víkendu zomreli, z toho jeden na následky ochorenia COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

14:31 SLOVENSKO Únia miest Slovenska rešpektuje odporúčané nastavenie druhého kola plošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2, ktoré bude 7. a 8. novembra.

Na základe doterajších skúseností však bude trvať na tom, aby vláda dodala všetkým samosprávam, ktorých sa druhé kolo bude týkať, včas jasné pokyny, potrebný personál a ochranné pomôcky.

Názor strešnej organizácie mestských samospráv tlmočila hovorkyňa Únie miest Daniela Piršelová.

14:25 SLOVENSKO Opozičná strana Smer má pripravených 26 podpisov na iniciovanie mimoriadnej schôdze v súvislosti s plošným testovaním na koronavírus SARS-CoV-2.

Odôvodnenie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Igora Matoviča (OĽANO) chce poskytnúť ostatným opozičným stranám, aby sa mohli pridať.

14:16 SVET Nemocnice v Belgicku sa pripravujú na ďalší nárast počtu pacientov v spojitosti s ochorením COVID-19.

Situáciu, ktorá si vyžiada vysoký nápor na lekárov a zdravotný personál, chcú riešiť aj možným náborom vhodnej kvalifikovanej sily spomedzi žiadateľov o azyl. Uviedla to v utorok televízna stanica RTBF.

13:58 SVET Poľsko dnes hlási 19 364 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Od vypuknutia pandémie zaznamenali v Poľsku už celkovo 414.844 prípadov nákazy. Choroba COVID-19, ktorú koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, si tam doteraz vyžiadala aj 6102 úmrtí.

13:57 SVET Nemecká kancelárka Angela Merkelová avizuje novú stratégiu v boji proti pandémii koronavírusu.

V Nemecku chcú podobne ako na Slovensku využívať rýchlejšie a lacnejšie antigénové testy, do konca roka by ich mali nakúpiť viac ako 20 miliónov.

Podľa mnohých odborníkov sú menej presné ako PCR testy, no kompetentní si od tohto kroku sľubujú, že vďaka nim nebude potrebné zatvárať opatrovateľské domovy.

13:53 SLOVENSKO Fakultná nemocnica v Trnave počas celoplošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2 otestovala 231 hospitalizovaných pacientov, 955 zamestnancov a 2 641 rodinných príslušníkov zamestnancov.

Z celkového počtu 3 827 testovaných malo 12 ľudí pozitívny výsledok. Informoval o tom hovorca nemocnice Matej Martovič.

13:51 SLOVENSKO Primátor Gelnice Dušan Tomaško žiada kompetentné orgány, aby prehodnotili rozhodnutie realizovať druhé kolo celoplošného testovania na nový koronavírus v Gelnickom okrese.

Ako uviedol na sociálnej sieti, podľa ich výpočtov nebol podiel pozitívnych prípadov prvého kola 0,71 percenta, ale necelých 0,65 percenta.

13:49 SLOVENSKO Prešovská samospráva sa začína pripravovať na druhé kolo testovania. V tejto súvislosti už rokoval aj mestský krízový štáb.

Ako pre agentúru SITA dodal hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, počas uplynulého víkendu sa na prvom kole celoplošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2 v meste Prešov zúčastnilo 41 406 ľudí, pričom 418 z nich malo pozitívny výsledok. Infekčných tak bolo 1,01 percenta otestovaných.

13:46 SLOVENSKO V Detve bude v druhom kole pološného testovania opäť 16 odberných miest.

TASR o tom informoval hovorca mesta Milan Suja. Ako dodal, zaradenie a teda aj počty administratívnych pracovníkov a zdravotníkov budú upresnené v najbližšom čase. Samospráva predpokladá, že väčšina odberných tímov bude v rovnakom zložení ako v prvom kole.

13:44 SLOVENSKO Posádky košickej záchranky začali v indikovaných prípadoch používať antigénové testy.

Cieľom je priamo na mieste overiť možnú prítomnosť nového koronavírusu, a tým lepšie zhodnotiť mieru rizika. Pomôcť to má aj pri následnom umiestnení pacientov do zdravotníckych zariadení. TASR o tom informoval hovorca Záchrannej služby Košice (ZS KE) Viktor Wurm s tým, že sa to týka posádok rýchlej zdravotnej aj lekárskej pomoci.

13:37 SLOVENSKO Rozhodnutie o druhom kole testovania nevychádzalo z odporúčania odborníkov, tvrdí Slovenská lekárska komora.

"Verejnosť nebola informovaná o dôvodoch, na základe ktorých sa odklonili od odporúčania konzília odborníkov udeliť výnimku okresom s vyšším percentuálnym podielom nakazených než 0,7 percenta," vyhlásila komora.

12:55 SLOVENSKO Rozhodnutie vlády o opakovaní celoplošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2 bez diskusie so samosprávami vníma primátor Banskej Bystrice Ján Nosko s veľkým znepokojením.

"Napriek tomu, že samosprávy sú v každom smere nápomocné a len vďaka nim sa uskutočnilo prvé kolo bez väčších komplikácií, napriek tomu, že poskytujeme vláde a armáde plnú súčinnosť, nedisponujeme v týchto chvíľach žiadnymi analytickými dátami a počtami, na základe ktorých dospeli k takémuto rozhodnutiu," konštatuje primátor s tým, že to vyvoláva obavy z toho, že ide viac o politické než odborné rozhodnutie.

"Armáda nám, štatutárom samospráv, odmieta dať sumárne údaje z celoplošného testovania v našich mestách o našich občanoch, čo v tejto chvíli môže vyvolávať pochybnosti o ich relevantnosti," dodáva Nosko.

12:48 SLOVENSKO Oficiálne údaje o pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 v okrese Myjava v rámci celoplošného testovania sú vyššie ako tie, ktoré nahlásili jednotlivé obce.

TASR to potvrdil prednosta Okresného úradu v Myjave Stanislav Tomič s tým, že kým ministerstvo obrany eviduje 249 pozitívne testovaných, obce z odberných miest ich nahlásili iba 145. "Aktuálne je situácia taká, že máme rozdiel v počte testovaných v okrese medzi číslami, ktoré zverejnila armáda a ktoré majú obce. Takisto máme rozdiel medzi číslami pozitívne testovaných," uviedol pre TASR Tomič.

12:46 SLOVENSKO Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) vykázal z rokovacej sály poslancov extrémistickej ĽSNS.

Načítavam video...

Vyzval ich, aby predložili potvrdenie o negatívnom antigénovom alebo PCR teste na koronavírus SARS-CoV-2.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba argumentoval, že podľa stanoviska Úradu na ochranu osobných údajov nie sú poslanci ani občania povinní sa nikomu preukazovať dokladom o zdravotnom stave. Doplnil, že takéto potvrdenie "nemá komu predložiť".

Šeliga povedal, že postupuje podľa paragrafu 32 zákona o rokovacom poriadku, ktorý hovorí o poriadku v rokovacej sále a zabezpečení nerušeného rokovania v rokovacej sále. Súčasťou je podľa neho aj opatrenie týkajúce sa zdravia poslancov a zamestnancov NR SR.

Poslancov ostatných strán aj nezaradených zákonodarcov okolo expremiéra Petra Pellegriniho (nezaradený) podpredseda parlamentu pochválil, že ráno pri vstupe do parlamentu predmetné potvrdenie predložili.

12:38 SLOVENSKO Dopravný podnik Bratislava po prestávke spôsobenej obmedzeniami v súvislosti s koronavírusom opäť otvára všetky svoje predajne.

Pre cestujúcich sú prístupné v štandardných otváracích hodinách, ktoré nájdu na webovej stránke DPB, výnimkou je predajňa na magistráte, ktorá bude otvorená od 8:00 do 15:00.

11:57 SLOVENSKO Obec Banská Belá požiada o udelenie výnimky pre žiakov druhého stupňa základnej školy Úrad vlády.

Z dôvodu dlhodobých odstávok elektrickej energie sa žiaci nemôžu zúčastňovať bežného dištančného vzdelávania, samospráva chce aby mohli fyzicky navštevovať školu vybavenú dieselovou centrálou.

Sľúbené povolenie od ministerstva školstva obec nedostala, údajne by bolo v rozpore s vládnymi nariadeniami. Pre TASR to uviedol starosta obce Branislav Babirád.

11:55 SLOVENSKO Zdravotnícki pracovníci a zamestnanci zariadení sociálnych služieb sa ľahšie dostanú k úrazovému príplatku zo Sociálnej poisťovne.

Ak im zamestnávateľ potvrdí, že ich choroba vznikla v práci, Sociálna poisťovňa bude považovať podmienku choroby z povolania za splnenú. Konanie Sociálnej poisťovne o nároku na úrazový príplatok sa tak v týchto prípadoch urýchli. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v utorok v skrátenom legislatívnom konaní schválil parlament.

11:53 SVET Vstup do Rakúska bez obmedzení, teda bez povinnej 10-dňovej domácej karantény a negatívneho PCR testu, platí pre cestujúcich zo skupiny takzvaných bezpečných krajín, vrátane Slovenskej republiky.

Podmienkou však je, že prichádzajúce osoby sa zdržovali posledných desať dní výlučne v niektorom zo štátov zo zoznamu bezpečných krajín. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojom webe.

11:44 SLOVENSKO Druhé kolo plošného testovania sa uskutoční v 45 okresoch.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

„Vzhľadom na to, že pilotné testovanie a tiež prvé kolo celoplošného testovania sa preukázali ako efektívne nástroje v snahe zamedziť šírenie ochorenia medzi našimi obyvateľmi, je dôležité v tomto úsilí nepopúšťať. Potrebujeme stabilizovať všetky regióny a nemôžeme sa uspokojiť s dobrou situáciou v niektorých častiach Slovenska. Veď ako sa hovorí, jedna bitka vojnu nevyhráva,“ zdôvodnil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že úprimne verí v pochopenie a podporu všetkých, ktorí sa na testovaní podieľajú, a tiež obyvateľov, ktorí sa na ňom majú zúčastniť.

11:38 SLOVENSKO V Trenčianskom samosprávnom kraji v rámci celoplošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2 otestovali 363 100 obyvateľov, pozitívnych bolo 5621 testov, čo predstavuje takmer 1,55 percenta z celkového počtu testovaných.

Podľa informácií rezortu obrany bol najväčší podiel pozitívne testovaných v rámci kraja v okrese Púchov, kde malo pozitívne testy 2,65 % testovaných. Okres Púchov mal zároveň tretí najvyšší podiel pozitívnych testov na Slovensku.

11:35 SLOVENSKO V Banskobystrickom kraji hlási oproti predchádzajúcemu týždňu prerušenie vyučovania z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 menej okresov aj škôl.

Ako ďalej informuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica v tlačovej správe, najvyšší počet zatvorených škôl a tried je opäť v Banskobystrickom okrese.

11:33 SLOVENSKO Do vzdelávacieho procesu po jesenných prázdninách nenastúpili predškoláci tretiny materských škôl v meste Vranov nad Topľou.

Dištančne sa od utorka vzdelávajú aj žiaci jednej z tried na Základnej škole Juh. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa mestského úradu Eva Fedorňaková, dôvodom sú pozitívne prípady nového koronavírusu, ktoré odhalilo víkendové celoplošné testovanie obyvateľstva.

11:33 SLOVENSKO Zodpovedné orgány na strane štátu a miestnych samospráv vykonali ohromné úsilie, aby sa úspešne zrealizovalo prvé kolo celoplošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2, na mnohých miestach však boli porušené menšinové jazykové práva.

Tvrdí to na sociálnej sieti splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky.

11:31 SLOVENSKO Mesto Liptovský Mikuláš stálo prvé kolo celoplošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2 približne 23-tisíc eur.

Najväčšiu položku tvoria mzdy vrátane stravných lístkov pre dobrovoľníkov spolu vo výške 14.000 eur. Pre TASR to uviedla hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

11:30 SLOVENSKO Mesto Turčianske Teplice opäť ponúka obyvateľom pomoc pri zabezpečení nákupov potravín či drogérie.

Bezplatnú službu zriadilo v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, poskytuje ju počas pracovných dní a určená je pre osamelých obyvateľov, ťažko zdravotne postihnutých, seniorov nad 65 rokov i ľudí v karanténe, ktorí sa nemajú na koho obrátiť. Informovala o tom samospráva na webe mesta.

11:30 SLOVENSKO Bratislava mala v rámci celoplošného testovania na koronavírus SARS-CoV-2 piaty najnižší podiel pozitívnych testov spomedzi okresov na Slovensku.

S podielom 0,33 percenta sa umiestnila za okresmi Veľký Krtíš (0,31 percenta), Rožňava (0,29 percenta), Banská Štiavnica (0,28 percenta) a Revúca (0,27 percenta).

Vyplýva to z údajov k celoplošnému testovaniu, ktoré v pondelok prezentoval premiér Igor Matovič (OĽANO).

10:03 SLOVENSKO Dnes do oficiálnych štatistík pribudlo 1 727 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 16 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

V pondelok pritom otestovali 18 994 vzoriek. Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je 63 556. Od začiatku vypuknutia pandémie sa u nás urobilo 832 238 laboratórnych testov. Počet evidovaných aktívnych prípadov je aktuálne 49 064.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Vo Fakultnej nemocnici Trenčín zomreli štyria muži vo veku 58, 49, 70 a 86 rokov, a 61-ročná žena. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta ochoreniu podľahli dvaja muži vo veku 70 a 80 rokov, vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina zomreli dve ženy vo veku 70 a 75 rokov a 80-ročný muž, v Nemocnici s poliklinikou Michalovce zaznamenali úmrtie 91-ročnej ženy a 53-ročného muža. Ďalšie úmrtia na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 boli v Nemocnici s poliklinikou Zvolen - 64-ročný muž, v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca - 72-ročný muž, v Nemocnici s poliklinikou sv. Barbory Rožňava - 74-ročný muž a v Liptovskej nemocnici s poliklinikou Liptovský Mikuláš podľahla ochoreniu 86-ročná žena.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (472), nasleduje Trnavský (281), Prešovský (203), Bratislavský (202), Trenčiansky (197), Nitriansky (171), Košický (111) a Banskobystrický (90). Je medzi nimi 908 žien a 819 mužov, sú vo veku od 1 do 96 rokov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 542 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 327 z nich. Na JIS je 104 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 96 pacientov. Vyliečilo sa ďalších 1 245 ľudí, celkovo sa už zotavilo 14 257 pacientov.

09:57 SLOVENSKO Verejné bohoslužby je možné opäť sláviť, avšak len s obmedzeniami.

Omše sú naďalej podobne ako hromadné podujatia limitované počtom šiestich účastníkov. TASR o tom informovala Konferencia biskupov Slovenska.

09:56 SLOVENSKO S vážnymi zraneniami skončil mladý vodič, ktorý zapil svoj negatívny test na koronavírus a sadol za volant.

Ako informovala nitrianska krajská polícia, v Hrušovanoch 23-ročný vodič Mitsubishi L200 nezvládol riadenie a vrazil do zaparkovaného Mercedesu Benz. Zdemoloval aj elektrický stĺp a oplotenie bývalej škôlky. Vodičovi namerali 1,9 promile alkoholu v dychu.

09:41 SVET Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2 od začiatku pandémie COVID-19.

Dnes o tom informovala agentúra UNIAN s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany. Počet prípadov sa za posledný deň zvýšil o 8899 na celkovo 411 093.

09:37 SLOVENSKO Liverpool ako prvé mesto v Británii začne s celoplošným testovaním na koronavírus SARS-CoV-2.

Informovala o tom v utorok na svojej webovej stránke stanica BBC. Každý, kto žije alebo pracuje v Liverpoole, bude mať možnosť otestovať sa bez ohľadu na to, či sa uňho prejavili príznaky ochorenia. Opakované testovanie bude možné každé dva týždne.

09:33 SLOVENSKO Škôlkari a školáci v okresoch Prievidza a Partizánske zostávajú aj po polovici jesenných prázdnin doma.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Prievidza totiž nariadil prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu pre zvýšený výskyt ochorenia COVID-19.

09:32 SLOVENSKO Po celoplošnom testovaní na koronavírus SARS-CoV-2 majú infekčných zamestnancov ajspoločnosti zabezpečujúce distribúciu elektriny.

Distribučné firmy zhodne tvrdia, že dodávky elektriny nie sú v žiadnom prípade ohrozené. "Dokopy bolo na ochorenie COVID-19 pozitívne testovaných 13 zamestnancov, čo predstavuje 0,6 percenta z celkového počtu zamestnancov. Vzhľadom na nízky počet pozitívne testovaných, ako aj doterajšiu prípravu, vytvorenie redundantných pracovísk a tímov, môžeme ubezpečiť, že distribúcia energie nie je nijako ohrozená," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová.

09:30 SLOVENSKO Mesto Košice vyčlenilo mestským častiam 250-tisíc eur zo svojho rezervného fondu na kompenzáciu nákladov spojených s organizáciou víkendového celoplošného testovania.

Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian. Mesto vyplatí 18-tisíc eur pre všetkých osem veľkých mestských častí a šesťtisíc eur ďalším štrnástim malým mestským častiam.

09:09 SLOVENSKO Mestský úrad v Žiline zostáva pre koronavírus naďalej zatvorený až do odvolania, dostupné nie sú ani služby klientskeho centra v sídle úradu na Námestí obetí komunizmu 1.

TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

08:30 SLOVENSKO Približne 38-tisíc nakazených si od pondelka začalo užívať výnimky zo zákazu vychádzania a môžu ísť do obchodných centier, kaderníctva či navštíviť terasy reštaurácií, odhadujú odborníci.

Súvisiaci článok Výnimky podryli úspech testovania. Stiahnuť pozitívnych z ulíc nestačí, tvrdia analytici Čítajte 

Celoštátne víkendové testovanie odhalilo 38 359 ľudí nakazených koronavírusom a vláda aj odborníci predpokladajú, že rovnaký počet nepresné antigénové testy označili falošne za negatívnych.

Stiahnuť z ulíc do domácej izolácie – ak ju budú dodržiavať – niekoľko tisíc ľudí, ktorých odhalili antigénové testy, je podľa analytikov úspech, ale na to, aby Slovensko zvládlo druhú vlnu pandémie nestačí.

07:38 SVET V Českej republike za pondelok testy potvrdili 9 241 prípadov nákazy novým koronavírusom.

Súvisiaci článok V Česku pribudlo 9 241 nakazených, o tisíc menej ako pred týždňom Čítajte 

Je to o tisíc menej ako pred týždňom, tempo rastu nakazených tak naďalej klesá, komentuje najnovší prírastok nakazených český spravodajský portál idnes.cz.

"Spomaľovaniu prírastkov nových prípadov v posledných dňoch minister zdravotníctva Jan Blatný veľký význam neprikladá. Podľa jeho pondelňajšieho vyjadrenia je potrebné počkať na dáta za utorok," informuje idnes.cz s tým, že prvé čísla budú k dispozícii po 18:00.

06:35 SLOVENSKO Celoplošné testovanie mohlo podľa premiéra Igora Matoviča stáť približne 50 miliónov eur. Je to podľa neho okolo polovice z jednodňových nákladov na tvrdý lockdown, ktorý hrozí pri doterajšom vývoji pandémie aj na Slovensku.

Odhady okolo 50 miliónov eur opakuje vláda už dva týždne, doteraz však nezverejnila presnejšiu analýzu výdavkov na testovanie. Rovnako premiér nezverejnil, ako došiel k sume sto miliónov za deň v prípade lockdownu.

Premiér a ministri o tom neinformovali ani v pondelok po zasadnutí vlády. Presnejšie čísla uvádzajú samosprávy.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 4. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 394
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 9 985
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 685
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 179
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 257
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 937
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 781
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


1 h
Peter Schutz.

Pitvanie kravín slúži len polarizácii spoločnosti.


2 h
Juraj Slafkovský, Šimon Nemec a Filip Mešár po drafte NHL 2022.

Slovensko ide na juniorské majstrovstvá sveta výrazne oslabené.


Šimon Čop 6 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


1 h
Okolie Dómu sv. Alžbety sa má stíšiť.

Termín pohrebu v Košiciach je známy.


2 h
Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Námestník generálneho prokurátora nariadil bezodkladne rozhodnúť vo veci sťažnosti vyšetrovateľa.


SITA 3 h
Peter Visolajský pred rokovaním zdravotníkov s premiérom Hegerom.

Jedna požiadavka odborov je splnená, zostáva sedem, vyhlásil šéf lekárskych odborov.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu