Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) nezaznamenal, že by v prostrední marginalizovaných rómskych komunít (MRK) boli počty pozitívnych prípadov na COVID-19 vyššie ako v obciach, kde sa rómske komunity nenachádzajú.
V tlačovej správe o tom informovala Iveta Duchoňová z Kancelárie ÚSVRK s tým, že tento stav v rómskych komunitách je výsledok disciplíny a zodpovednosti Rómov, ktorí v nich žijú.
Dodržiavanie ľudských práv
„Odmietam šírenie informácií, podľa ktorých sú rómske komunity priestorom šírenia ochorenia COVID-19. Takéto informácie prispievajú k posilňovaniu stigmatizácie Rómov a Rómok ako šíriteľov tohto ochorenia v spoločnosti,“ uviedla splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková.
Splnomocnenkyňa regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) a hlavnému hygienikovi adresovala list, v ktorom som ich požiadala, aby pri nastavovaní opatrení v súvislosti s týmto ochorením a prípadným izolovaním celých komunít brali do úvahy široký okruh faktorov a dbali na dodržiavanie ľudských práv týchto ľudí.
Duchoňová zároveň priblížila, že ÚSVRK realizuje viaceré opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu.
Bučková zriadila krízový tím, ktorého členovia monitorujú situáciu v rómskych komunitách a zúčastňujú sa zasadnutí krízových riadení na celoštátnej a regionálnej úrovni.
Súčasne sa na ÚSVRK realizuje Národný projekt zameraný na riešenie nepriaznivých situácií súvisiacich s ochorením COVID - 19 v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (NP COVID MRK) pomocou terénnych asistentov a poskytovaním podporných intervencií prostredníctvom krízových poradných tímov.
Projekt Korona te merel
Na zlepšenie pandemickej situácie v MRK bol schválený aj projekt Korona te merel, ktorého prijímateľom je štátna príspevková organizácia Zdravé regióny.
V obciach s rómskymi komunitami súčasne pôsobí 4 100 takzvaných pomáhajúcich profesií - terénni sociálni pracovníci, asistenti osvety zdravia, pracovníci komunitných centier, asistenti učiteľa a príslušníci miestnych občianskych poriadkových služieb.
„Súčasný stav šírenia ochorenia koronavírusu medzi obyvateľmi rómskych komunít je porovnateľný s majoritným prostredím aj vďaka pôsobeniu týchto profesných skupín,“ uzavrela Duchoňová.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Otázky a odpovede o celoplošnom testovaní na Covid-19
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?