Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Počas víkendového plošného testovania odhalili 38 359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3 625 332 ľudí. To je 1,06 percenta.
Informoval o tom v pondelok premiér Igor Matovič (OĽANO).
Erik Kaliňák, Smer

Opozičnému Smeru chýba odborné odôvodnenie zmysluplnosti celoplošného testovania obyvateľstva.
Tvrdí to podpredseda strany Erik Kaliňák. Testovanie označil za rozsiahly a závažný projekt, ktorý zásadným spôsobom zasahuje do základných ľudských práv a slobôd. Na prvé kolo celoplošného testovania sa podľa neho minulo viac ako 100 miliónov eur.
Antigénové testy podľa Smeru nie sú vhodné na celoplošné testovanie. Strana tvrdí, že testy sa majú podľa prívalového letáku používať v teplotnom rozmedzí od 15 do 30 stupňov, no veľká časť odberových miest bola v exteriéri a pri sychravom počasí do desať stupňov.
Veronika Remišová, Za ľudí

Na základe výsledkov prvého plošného testovania a ich analýzy epidemiológmi strana Za ľudí podporuje druhé kolo testovania v regiónoch, kde boli výsledky zlé a kde treba identifikovať ďalších ľudí, ktorí môžu vírus prenášať. Uviedla to predsedníčka strany a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
Presnú hranicu na určenie toho, kde treba robiť druhé kolo, musia podľa nej stanoviť epidemiológovia. "Tam, kde bol výsledok dobrý, treba zachovať platné opatrenia a určite nepoľaviť," skonštatovala.
Upozornila na výsledky, z ktorých vyplýva, že v niektorých okresoch je miera pozitívne testovaných pod 0,3 percenta, a to najmä v Bratislave, no napríklad v okrese Čadca je podiel pozitívne testovaných nad tri percentá.
"Pri druhom kole testovania by sme mali efektívne využívať kapacity, ktoré máme, a sústrediť pozornosť na najproblematickejšie okresy, kde sú evidentne horšie výsledky. Testovať by sme mali teda najmä v problémových okresoch. Otázka je, kde si stanovíme hranicu," dodala šéfka Za ľudí.
Irena Bihariová, Progresívne Slovensko

Predsedníčka PS Irena Bihariová skonštatovala, že zatiaľ nemožno povedať, či malo testovanie zmysel z hľadiska "skrotenia pandémie" a či ušetrilo krajinu tvrdého lockdownu.
Od vlády očakáva tiež jasnú komunikáciu pravidiel tak, aby neporušovali princípy právneho štátu, nespôsobili stigmatizáciu ľudí a zabránili rizikám šikany občanov zo strany zamestnávateľov, prevádzok či obchodov.
Treba podľa nej zabrániť rozdeleniu spoločnosti na tých, ktorí "majú vstupenku na slobodu" a tých, "ktorých práva a slobody ostanú obmedzené ako trest za neúčasť".
Ľudia podľa nej nesmú zažívať poníženie v obchodoch či na pracoviskách tým, že sa budú musieť legitimizovať výpismi zo zdravotných záznamov o tom, prečo sa nemohli testovať.
László Sólymos, Most-Híd

Šéf Mosta-Híd László Sólymos tvrdí, že uznanie patrí každému, kto sa zúčastnil organizácie akcie.
"Samosprávam, zdravotníkom a dobrovoľníkom. No hlavne občanom, ktorí po chaose vytvorenom vládou prišli a čakali aj dlhé hodiny, kým prišli na rad," uviedol.
Sólymos hovorí, že máme k dispozícii cenné dáta, ktoré majú poslúžiť k zabráneniu kolapsu v nemocniciach. "Dúfam, že plošné testovanie nebolo cieľom, ale prostriedkom," podotkol.
Andrej Danko, SNS

Predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko si myslí, že druhé kolo plošného testovania sa nemá konať.
Testy by sa podľa neho mali rozdať do oblastí, ktoré ukázali vysoké percento infikovaných, tiež veľkým zamestnávateľom a aj do sociálnych zariadení.
Dáta podľa neho hovoria, že Slovensko na tom nie je až tak zle. Danko na sociálnej sieti vyzval vládu, aby viedla dialóg so zástupcami primátorov a starostov, s odborovými zväzmi, zamestnávateľmi, zamestnancami, ale najmä s prezidentskou kanceláriou.
Milan Majerský, KDH

Celoplošné testovanie podľa mimoparlamentného KDH potvrdilo, že samosprávy musia od štátu dostať viac kompetencií i financií a zdravotníci pomocnú ruku.
Vláda podľa šéfa hnutia Milana Majerského už musí ukázať aj dlhodobý strategický plán, ktorý nemožno nahradiť celoplošným testovaním.
KDH zároveň oceňuje, že občania sa k celoplošnému testovaniu postavili konštruktívne napriek výhradám a rozdeleniu v spoločnosti.
Europoslanec za KDH a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec zároveň vyjadril vďaku rakúskym a maďarským zdravotníkom za pomoc Slovensku pri víkendovom celoplošnom testovaní. Ide podľa neho o výraz solidarity v rámci európskej spolupráce.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Otázky a odpovede o celoplošnom testovaní na Covid-19
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?