BRATISLAVA. Poslanci slovenského parlamentu vyjadrili solidaritu s Rakúskom a Francúzskom minútou ticha.
V pondelok večer došlo v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a na ďalších piatich miestach k streľbe. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v telefonickom rozhovore pre stanicu ORF potvrdil, že streľba bola teroristickým útokom, do ktorého je zapojených viacero páchateľov. Útok si vyžiadal niekoľko mŕtvych a viacero ťažko zranených.
Koncom októbra sa vo Francúzsku odohrala séria útokov, ktoré vláda pripisuje moslimským extrémistom.
Prečítajte si, aké sú reakcie slovenských politikov na útok vo Viedni.

Zuzana Čaputová
Prezidentka Čaputová vyjadrila hlboké zarmútenie nad teroristickým útokom v centre Viedne.
"Myšlienkami som s rodinami obetí a zranených i s obyvateľmi Rakúska," uviedla Čaputová na sociálnej sieti, pričom zdôraznila jednotu v boji proti nenávisti a terorizmu.
Čaputová v súvislosti s útokom zaslala sústrastný telegram rakúskemu prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
"Dôrazne odsudzujem tento nezmyselný a nehumánny čin, ktorý popiera všetky hodnoty civilizovanej spoločnosti a úctu k ľudskému životu. Nesmieme dovoliť, aby v tejto zložitej chvíli naše spoločnosti ovládol strach a hnev. Naše zdieľané hodnoty sú silnejšie než nenávisť, extrémizmus a terorizmus," uviedla prezidentka.

Igor Matovič (OĽaNO)
Premiér Matovič na sociálnej sieti v súvislosti s útokom napísal "Zostávajte silní, Rakúsko".
Premiér vyjadril ľútosť v súvislosti s útokom. "Moje myšlienky sú s rodinami obetí a s rakúskymi občanmi," uviedol na sociálnej sieti.
Zároveň upozornil na to, že žiadna časť Európy nie je dostatočne chránená pred útokmi na naše hodnoty. "Všetci musíme byť silní a obozretní," dodal.

Boris Kollár (Sme rodina)
Predseda Národnej rady Kollár s ľútosťou a zármutkom prijal správu o teroristickom útoku vo Viedni.
Ešte v pondelok večer dal Kollár z nemocnice pokyn na kondolenciu predsedovi Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgangovi Sobotkovi, ktorá v utorok ráno odišla diplomatickou poštou. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie parlamentu Michaela Jurcová.
"Vyjadrujem rozhorčenie nad tým, čo sa stalo, zároveň vyjadrujem úprimnú sústrasť celému rakúskemu ľudu. V týchto ťažkých chvíľach sme s vami, myslíme na vás a modlíme sa za vás," znie kondolencia.

Ivan Korčok (SaS)
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Korčok vyjadril solidaritu a sústrasť obetiam a ich rodinám po útoku vo Viedni.
Korčok zaslal svojmu rakúskemu rezortnému partnerovi Alexandrovi Schallenbergovi sústrastný telegram. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
„Sme šokovaní, kedykoľvek a kdekoľvek vo svete dôjde k teroristickým útokom. O to viac, ak dôjde k útoku na nášho suseda a nám také blízke mesto, akým je Viedeň,“ uviedol v liste šéf slovenskej diplomacie.

Teroristi podľa Korčoka útočia proti samotným základom spoločnosti, ktorú chcú zneistiť a rozvrátiť. Osobitne opovrhnutiahodné podľa neho je, ak k útoku dôjde v takej ťažkej a vypätej situácii, keď krajiny čelia najväčšej výzve od čias druhej svetovej vojny a podnikajú nevyhnutné kroky na zastavenie pandémie.
,,Teroristi vraždia nevinných, zastrašujú celú spoločnosť. Nech sa ale nemýlia, naša spoločnosť môže byť zraniteľná, avšak bude sa brániť. V takýchto okamihoch sme ešte viac zomknutí a odhodlaní brániť našu spoločnosť a hodnoty, v ktoré veríme. Teroristi nás nemôžu poraziť. Ich ideológia a kriminálne činy budú potrestané, svoj spôsob života a našich občanov si uchránime,“ uzavrel Korčok s tým, že Slovensko stojí v týchto ťažkých hodinách pri Rakúsku.

Roman Mikulec (OĽaNO)
Minister vnútra Mikulec verí, že hrozivá bilancia teroristického útoku vo Viedni sa už nebude zhoršovať. V tejto súvislosti vyjadril pozostalým obetí úprimnú sústrasť. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová.
Minister zároveň pripomenul, že Slovensko prijalo bezprostredne po útoku opatrenia na zaistenie bezpečnosti občanov.
"Na Slovensku stále platí druhý stupeň teroristického ohrozenia, ktorý sme vyhlásili v roku 2017 v reakcii na udalosti v Európe," doplnil.

Jaroslav Naď (OĽaNO)
Šéf rezortu obrany Naď uviedol, že v časoch, keď sa Slovensko sústredí na riešenie situácie s pandémiou COVID-19, situácia vo Viedni pripomína, aká je bezpečnosť krehká a zraniteľná.

Veronika Remišová (Za ľudí)
„Cez víkend nám rakúski lekári pomáhali s pandémiou, dnes Viedeň zasiahol zbabelý teroristický čin. Sme v srdci s našimi susedmi a v boji proti násiliu, extrémizmu a terorizmu stojíme bok po boku s našimi partnermi,“ napísala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Remišová.

Eduard Heger (OĽaNO)
Minister financií Heger zdôraznil, že akákoľvek forma násilia je neakceptovateľná.

Mária Kolíkova (Za ľudí)
Ministerka spravodlivosti Kolíková zapriala Rakúsku mier a pokoj a aby čo najskôr dostihli páchateľov.

Milan Krajniak (Sme rodina)
„Prestrelky, údajne sedem mŕtvych doteraz... Držím palce Rakúsku,“ napísal vo svojom profile na sociálnej sieti minister práce, sociálnych vecí a rodiny Krajniak.

Peter Pellegrini (Hlas)
Predseda strany Hlas Pellegrini verí, že rakúskej vláde a príslušným orgánom sa podarí tento bezprecedentný čin rýchlo vyšetriť a páchateľov potrestať.
„Boj s terorizmom patrí medzi základné bezpečnostné výzvy Európskej únie a teroristický útok vo Viedni vnímam ako snahu nás zastrašiť,“ dodal na sociálnej sieti.

Martin Klus (SaS)
Sústrasť pozostalým vyjadril aj štátny tajomník rezortu diplomacie Klus.
"Dnes ráno, priamo na slovensko-rakúskych hraniciach, som si uvedomil, že hádam ešte nikdy nebol teror tak blízko k Slovensku," uviedol s tým, že Slovensko bude vždy stáť po boku Rakúska.
"Budeme spolu s vami brániť hodnoty, ktoré zdieľame, a budeme vám pomáhať v zaistení mieru a bezpečnosti, ktoré, ako sme sa opäť presvedčili, nie sú samozrejmé. Sme pripravení pomôcť vám, ako to len bude možné a nikdy nezabudneme, ako ste nám aj uplynulý víkend pomohli vy," skonštatoval Klus.
Podľa štátneho tajomníka musíme nielen odmietnuť, ale aj aktívne potláčať terorizmus a šírenie nenávisti. "Aj naše orgány sú v kontakte s rakúskymi kolegami a robia všetky potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti našich občanov," informoval.

Juraj Droba (SaS)
Činy, k akým došlo v pondelok večer v centre Viedne, nie sú v demokratickej a liberálnej Európe akceptovateľné.
Zdôraznil to predseda Bratislavského samosprávneho kraja Droba v liste adresovanom starostovi a krajinskému predsedovi vlády Viedne Michaelovi Ludwigovi, v ktorom vyjadril sústrasť rodinným príslušníkom obetí.
"S hlbokým otrasom a veľkým zdesením som prijal neuveriteľnú správu o teroristickom útoku v centre Viedne. Hanebný čin, ktorý sa ma silno dotýka a znepokojuje, je potrebné najostrejšie odsúdiť," uviedol Droba v liste, v ktorom zároveň vyjadril presvedčenie, že Európa bude spoločne, rozhodne, všetkými prostriedkami brániť slobodu a demokraciu a bojovať proti islamskému terorizmu.

Robert Fico (Smer)
Smer odsudzuje teroristický útok vo Viedni, vyhlásil predseda strany Robert Fico.
Upozornil, že k udalosti došlo neďaleko od slovenských hraníc, pričom do Viedne často cestujú aj slovenskí občania.
V tejto súvislosti poukázal na potrebu riešenia migračnej otázky. Očakáva, že Národná rada sa bude zaoberať aj novým návrhom migračného paktu Európskej komisie.