BRATISLAVA. Muž v bielom oblečení s dvoma taškami a puškou v ruke sa najprv prikradne k budove, odtiaľ dvakrát vystrelí a potom sa rozbehne ďalej. To všetko si niekto natáča len niekoľko metrov nad ním z balkóna alebo okna.

Ide o jedno z množstva videí, ktoré sa objavili počas teroristického útoku vo Viedni v pondelok večer. Tamojšia polícia musela dokonca krotiť ľudí, ktorí tieto videá zverejňovali, pretože tak podľa polície mohli ohroziť seba aj zasahujúcich policajtov. Videami totiž informovali útočníka o pohybe policajtov.
Podobné situácie nastali aj na Slovensku, keď si ľudia natáčali napríklad streľbu na Obchodnej ulici v Bratislave v máji 2019.
V takýchto prípadoch človek v prvom rade myslí na svoju bezpečnosť a až potom na to, že môže natočiť nejaké video, tvrdí odborník na internetovú závislosť Juraj Holdoš z Katolíckej univerzity v Ružomberku.
„Domnievam sa preto, že títo ľudia sa cítili v danom momente bezpečne a neuvedomovali si riziko, ktoré im hrozí. To, že tie videá zverejnili aj na internete, súvisí so súčasným fenoménom zdieľať svoj život s ostatnými na sociálnych sieťach,“ hovorí Holdoš.
Viaceré bezpečnostné zložky vrátane FBI majú vypracované manuály pre občanov, ako sa v prípade teroristických útokov správať. Nahrávanie videí medzi odporúčaniami nie je.