SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Koronavírus na Slovensku: Premiér je v karanténe, predĺžili zákaz vychádzania s výnimkami (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 66 772 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 261 obetí.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

19:05 ČESKO V Českej republike v stredu do 18.00 h pribudlo 7298 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Počet infikovaných tak v Česku od začiatku pandémie stúpol na 370.285. V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 4089 ľudí. Dnes ochoreniu zatiaľ podľahlo 83 infikovaných. Za utorok zomrelo 220 ľudí, čo je najvyšší počet úmrtí za deň od začiatku pandémie.

18:33 SLOVENSKO Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši eviduje 38 zamestnancov, ktorí mali pozitívny test na nový koronavírus. Päť z nich je v karanténe.

Projektová manažérka nemocnice Zuzana Marcineková to uviedla s tým, že aktuálna situácia v celej nemocnici je veľmi vážna najmä z dôvodu nedostatku zdravotníkov.

„Kritická situácia začína byť v povolaní sestra, pričom na niektorých oddeleniach pracujeme na hranici svojich možností,“ konkretizovala projektová manažérka nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

17:17 SLOVENSKO Združenie miest a obcí myjavského regiónu zverejnilo požiadavky pred druhým kolom celoplošného testovania.

"Združenie požaduje, aby už v piatok bol dodaný všetok potrebný materiál, testy a certifikáty v potrebnom množstve. Testy a certifikáty žiadame dodať minimálne s desaťpercentným zvýšením. Žiadame možnosť súbežne evidovať, respektíve kopírovať, zoznamy testovaných osôb, keďže niektoré osoby s pozitívnym výsledkom testu boli videné pohybovať sa vonku. Bez kópií zoznamov sme ich nedokázali identifikovať,“ uviedla predsedníčka združenia Marcela Pavesková.

17:00 SLOVENSKO Banská Bystrica sa po týždni opäť pripravuje na celoplošné testovanie. Odberné miesta budú otvorené od 8.00 do 20.00 h a občanom odporúča využiť časový harmonogram podľa priezviska.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto zabezpečí opätovne na každé odberné miesto požadovaný počet administratívnych pracovníkov. Záujem pomôcť je z ich strany aj tentoraz vysoký.

"Počet odberných miest, ako aj režim ich fungovania, ostáva v Banskej Bystrici nezmenený. Bude ich 68," informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

16:55 SLOVENSKO Poslanci Národnej rady z klubu OĽANO, ktorí boli s premiérom Igorom Matovičom v stredu na spoločnej tlačovej konferencii, zatiaľ do domácej karantény nepôjdu.

Predseda klubu Michal Šipoš uviedol, že zatiaľ nemajú vedomosť, že by sa stretli s človekom nakazeným koronavírusom. Ak by sa ochorenie COVID-19 u premiéra potvrdilo, situáciu budú podľa jeho slov riešiť.

16:42 SLOVENSKO Lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 reprofilizovala i partizánska nemocnica. K strede je na týchto lôžkach hospitalizovaných 21 pacientov, z toho zdravotný stav troch si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

16:22 SLOVENSKO Ústavný súd pozastavil účinnosť novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, podľa ktorej budú mať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva charakter všeobecne záväzných právnych predpisov.

15:55 SLOVENSKO Keď predseda vlády Igor Matovič v septembri oznámil návrat plošných protikoronových opatrení s tým, že je koniec hrajuškaniu sa na regionálne semaforíky, tak komentátor SME Peter Tkačenko pripomenul, že to nie je úplne dobrý nápad. Po piatich týždňoch a jednom testovaní má ďalšie argumenty.

15:37 SLOVENSKO Zákaz vychádzania potrvá do 14. novembra. Neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h.

Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonanom v rámci celoplošného testovania.

SkryťVypnúť reklamu

V okresoch, kde sa uskutoční druhé kolo testovania, bude potrebný aktuálny test. V ostatných stačí ten doterajší z testovania 29. októbra až 1. novembra.

15:10 SVET Poľsko sprísňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Od soboty sa zatvoria divadlá, kiná, múzeá i väčšina obchodov v nákupných centrách, oznámil premiér Mateusz Morawiecki.

Počty infikovaných Poliakov rastú, ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo denný nárast o 24 692 prípadov a 373 súvisiacich úmrtí , čo je najviac od vypuknutia pandémie.

Morawiecki vyzval obyvateľov, aby zostali pokiaľ možno doma a von vychádzali len za prácou alebo na nákupy. A ak môžu, aby pracovali z domu.

Zatvorené budú obchody v nákupných centrách, s výnimkou potravín, drogérií a lekární. Hotely zostanú otvorené len pre hostí na služobných cestách. Školy budú vyučovať diaľkovo, len škôlky zostanú v štandardnom režime.

SkryťVypnúť reklamu

15:05 SLOVENSKO Na bardejovský okres čaká tretie kolo testov. Obce si už zvykajú.
Režim testovania v Hertniku je upravený podľa hodín a čísel domov. Ako tvrdí starosta, v rozumnej miere sa dá pomôcť aj Bardejovu, ale nie na úkor občanov obce.

15:00 SLOVENSKO Náklady trenčianskej samosprávy na prvé kolo testovania dosiahli takmer 30 000 eur. Radnica v Považskej Bystrici náklady stále vyhodnocuje, môžu sa vyšplhať až na desaťtisíce eur. Mesto Púchov vynaložilo takmer 11.000 eur

14:40 SLOVENSKO Predseda vlády Igor Matovič na sociálnej sieti oznámil, že bol v kontakte s pozitívne testovanou osobou a odišiel do domácej karantény.

14:33 SVET Zdravotnícke úrady v Južnej Kórei schválili nový test, ktorý je navrhnutý tak, aby z tej istej vzorky zistil aj ochorenie COVID-19 aj sezónnu chrípku, čo pomôže predísť preťaženiu nemocníc, keďže pandémia koronavírusu pokračuje aj počas novej chrípkovej sezóny.

SkryťVypnúť reklamu

14:21 SLOVENSKO Zvolen sa pripravuje na druhé kolo plošného testovania aj napriek tomu, že hodnota pozitívnych prípadov z prvého kola v okrese je presne 0,7 percenta. Potvrdil hovorca mesta Martin Svatuška.

Presný počet odberných miest však zatiaľ nie je známy. Malo by ich byť 20, teda ako počas prvého testovania. Nakoniec však o tom rozhodnú vojaci.

14:19 SLOVENSKO Pre výskyt koronavírusu je na 10 dní zatvorené Obvodné oddelenie Policajného zboru v Trenčianskych Tepliciach.

14:17 SVET Pobaltské krajiny Estónsko a Lotyšsko zaznamenali za posledných 24 hodín najvyšší denný nárast počtu prípadov koronavírusu od začiatku pandémie.

V Estónsku sa počet prípadov nákazy za posledný deň zvýšil o 208 na celkovo 5 333. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v krajine dosiaľ 73 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V susednom Lotyšsku za rovnaký čas potvrdili 313 nových prípadov nákazy, čím celkový počet infikovaných uvedeným vírusom stúpol na 6 752. Od vypuknutia epidémie zomrelo v dôsledku nákazy celkovo 85 osôb.

14:15 SVET Počet prípadov nákazy koronavírusom potvrdených v Rakúsku za jeden deň po prvý raz presiahol 6 000. Za posledných 24 hodín malo v krajine pozitívne výsledky testov 6 211 ľudí.

V rovnakom čase stúpol aj počet pacientov hospitalizovaných s touto infekciou v rakúskych nemocniciach, a to z 2 431 na 2 584. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je aktuálne 383 osôb.

Najviac novoinfikovaných hlásili zo spolkovej krajiny Horné Rakúsko (1 510), nasledovali Tirolsko (1 143), Dolné Rakúsko (880) a Viedeň (845). V ostatných spolkových krajinách počet nových prípadov nepresiahol 500.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo v Rakúsku evidujú od začiatku pandémie 125 099 pozitívne testovaných, ako aj 1227 úmrtí na následky ochorenia Covid-19. Z nákazy sa dosiaľ uzdravilo 77 036 ľudí.

14:00 SLOVENSKO Ktokoľvek, kto sa po tomto víkende bude chcieť pohybovať v takzvaných červených okresoch, ktoré budú podliehať druhému kolu celoplošného testovania, musí mať k dispozícii aktuálny test na ochorenie COVID-19, informoval na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente premiér Igor Matovič (OĽANO).

Ak niekto bude potrebovať ísť v budúcom týždni napríklad z Bratislavy do okresu Dunajská Streda, v ktorom bude opäť testovanie, musí mať podľa premiéra certifikát o tom, že absolvoval test alebo potvrdenie o absolvovaní PCR testu.

Potvrdil, že keďže ešte nebudú v každom okrese zriadené mobilné odberové miesta, bude treba cez víkend ísť na test zo zeleného do červeného okresu.

SkryťVypnúť reklamu

13:52 SLOVENSKO Záchranná služba Košice začala používať antigénové testy na koronavírus. Posádky rýchlej zdravotnej služby začali testovať v záujme ochrany seba aj pacientov.

"U pacientov so zdravotnými indikáciami si vďaka tejto pomôcke priamo na mieste overia možnú prítomnosť vírusu a tak ešte lepšie zhodnotia mieru rizika," uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

13:50 SLOVENSKO Ľudia z okresov, v ktorých sa tento víkend neuskutoční plošné testovanie, by sa nemali ísť otestovať tam, kde sa konať bude . Počas rokovania vlády to odporučil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

13:35 SLOVENSKO Zvolenská nemocnica má v súčasnosti sedem pacientov a šesť zamestnancov s ochorením COVID-19. Situácia v nemocnici je aj napriek nakazeným ľuďom priaznivá a jej fungovanie je zabezpečené.

SkryťVypnúť reklamu

"Reprofilizovaných lôžok bolo pre potreby pacientov s novým koronavírusom vyčlenených celkovo 20," poznamenala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

13:25 SLOVENSKO Národná transfúzna služba vyzýva na darcovstvo krvi. Odberové pracoviská Národnej transfúznej služby zaznamenali za posledné dni pokles darcov krvi, čo sa prejavuje zníženými zásobami krvných prípravkov.

Na odber je potrebný aj výsledok testu na nový koronavírus. Na pracovisko môžu darcovia vstúpiť až po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu na koronavírus alebo dokladom preukazujúcim existenciu niektorej z výnimiek podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, s prekrytím horných dýchacích ciest, po dezinfekcii rúk, zmeraní telesnej teploty a po vyplnení takzvaného checklistu.

SkryťVypnúť reklamu

13:22 SLOVENSKO Strana Hlas-sociálna demokracia poukázala na nejasnosti pri druhom kole testovania na ochorenie COVID-19.

Pýta sa, ako vláda dospela k číslu 0,7 percenta miery infekčných, ktoré je rozhodujúce pri pretestovaní konkrétnych regiónov a žiada zverejnenie presných dát a počtu nakazených v prvom kole, aby sa vysvetlili aj pochybnosti jednotlivých samospráv.

13:20 SLOVENSKO Námestovskú mestskú pokladnicu stáli prvé dve kolá plošného testovania na ochorenie COVID-19 približne 10 000 eur, uviedol prednosta Mestského úradu v Námestove Dušan Jendrašík.

13:16 SLOVENSKO Pre ochorenie COVID-19 je v domácej karanténe celkovo 19 zamestnancov svidníckej nemocnice. Ide o zdravotníkov aj nezdravotnícky personál, uviedla Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia.

SkryťVypnúť reklamu

"Vo svidníckej nemocnici sme počas štvrtka a piatka otestovali celkovo 1 217 ľudí. Išlo o našich zamestnancov, ako aj ich príbuzných a hospitalizovaných pacientov. Ako pozitívne antigénové testy označili 21 osôb, z toho sú piati zdravotníci,“ uviedla Fedáková s tým, že v nemocnici pracuje viac ako 350 ľudí.

13:10 SVET Rusko zaznamenalo rekordných 19 768 nových prípadov ochorenia COVID-19. V spojitosti s koronavírusom zaznamenalo za uplynulý deň rovnako rekordných 389 úmrtí. Celkovo v krajine dosiaľ nákaze podľahlo 29 217 ľudí.

Podobne ako v iných európskych štátoch, prudký nárast počtu osôb nakazených vírusom zasiahol aj preplnené ruské nemocnice.

Rusko zatiaľ zaznamenalo 1 693 454 prípadov ochorenia COVID-19.

13:05 SVET Pápež František vyzval ľudí, aby dodržiavali odporúčania vlády a úradov verejného zdravotníctva, ktoré majú zabrániť prenosu koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadril sa tak na pravidelnej týždennej generálnej audiencii v súkromí práve v čase, keď prípady infekcie v Európe prudko pribúdajú.

Pápež pozastavil audiencie pre verejnosť a všetky nasledujúce liturgie bude celebrovať bez tradičných davov veriacich. Rozhodnutie padlo po tom, čo niektorí ľudia, prítomní na audiencii 21. októbra, boli pozitívne testovaní.

Načítavam video...

13:00 SLOVENSKO "Oficiálne výsledky testovania nemáme. Nikto nám ich neoznámil. Nie je to spravodlivé, pretože takmer 90-percent celej roboty v príprave na testovanie bolo na hlavách nás, starostov. Myslím si preto, že informácie si zaslúžime,“ povedal starosta liptovskej obce Dúbrava.

12:47 SVET Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom stúpol v Poľsku od utorka o rekordných 24 692 nových infekcií a dosiahol celkový počet 439 536. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Zomrelo ďalších 373 ľudí, čo je zatiaľ najvyšší denný počet od začiatku pandémie. Celkovo v krajine zaznamenali 6 475 obetí.

Ministerstvo tiež hlásilo, že hospitalizovaných je 18 654 pacientov s potvrdenou nákazou, 408 121 ľudí je v karanténe, 43 549 osôb je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Zatiaľ sa vyliečilo 168 960 ľudí.

12:40 SLOVENSKO Po druhom kole testovania na COVID-19 sa bude režim na hraniciach posilňovať. O jeho konkrétnej podobe, ale aj o predlžovaní núdzového stavu a zákazu vychádzania po 15. novembri sa stále diskutuje, povedal v priebehu rokovania vlády minister vnútra Roman Mikulec.

K hraniciam naďalej zasadajú experti. "Opatrenie nechceme urobiť iba lokálne, ale po dohode s ostatnými krajinami, aby sme čo najviac zabezpečili plynulosť na hraničných priechodoch," vysvetlil Mikulec.

12:38 SLOVENSKO Po prvom pilotnom testovaní klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb vo vybraných okresoch bolo pozitívnych 12,18 percenta ľudí.

O týždeň po opakovanom pretestovaní klientov a zamestnancov zariadení bolo podľa ministra práce a sociálnych vecí Krajniaka pozitívnych 51 osôb z 1 149 ľudí, teda 4,4 percenta z počtu testovaných.

12:37 SLOVENSKO Celoštátne testovanie občanov na ochorenie COVID-19 veľmi ovplyvnilo chod autodopravcov, keďže mnohým z nich chýbajú pre pozitívne testovanie vodiči.

12:34 SLOVENSKO Na doliečenie pacientov s ochorením COVID-19 by mohli slúžiť zariadenia v Novej Polianke a Smrekovici uviedol minister obrany Jaroslav Naď s tým, že o tom rokujú s ministerstvom zdravotníctva.

Pacienti s novým koronavírusom, ktorí sú v nemocnici a potrebujú ešte doliečenie, by sa mohli podľa Naďa presunúť do týchto zariadení. Ako tvrdí, takýmto spôsobom sa uvoľnia kapacity v nemocniciach.

12:32 SLOVENSKO Ministerstvo financií zatiaľ nevie, koľko celkovo stálo prvé kolo celoplošného testovania na COVID-19 , uviedol minister financií Eduard Heger s tým, že dotknuté ministerstvá ešte dorátavajú všetky náklady.

Heger vyhlásil, že rezort financií bude postupovať v tomto smere podľa dohôd, ktoré uzavreli ministri obrany, vnútra či zdravotníctva s jednotlivými zapojenými stranami.

12:25 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva pripomína, čo aké povinnosti vyplývajú pre občanov s pozitívnym antigénovým testom v rámci plošného testovania. Podmienky izolácie pozitívne testovaných ľudí podrobne upravuje vyhláška uverejnená vo Vestníku vlády SR.

12:10 SLOVENSKO Osem odberných miest chystajú v Hriňovej v Detvianskom okrese počas druhého kola plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19, ktoré bude 7. a 8. novembra. Rovnaký počet odberných miest pripravili v meste aj v prvom kole počas uplynulého víkendu.

11:53 SLOVENSKO Handlová sa pripravuje na druhé kolo plošného testovania. Odberné miesta budú identické ako počas uplynulého víkendu. Prvé kolo testovania samosprávu stálo 21 000 eur.

"Testovanie sa 7. a 8. novembra bude konať v kratšom čase, od 7.00 do 19.00 h, technické prestávky spresníme.," uviedla informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

11:27 SLOVENSKO Preukazovaním sa negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 v zamestnaní či vstupe do obchodov nedochádza k protiústavnému zásahu do práva na súkromie. Tvrdí to ombudsmanka Mária Patakyová.

11:19 SLOVENSKO Žiar nad Hronom chce aj v druhom kole testovania zriadiť na svojom území odberové miesto napriek tomu, že sa okres pokračovania operácie Spoločná zodpovednosť zúčastniť nemusí.

Samospráva chce dať šancu obyvateľom pracujúcim v susedných okresoch otestovať sa na území mesta.

Argumentuje, že ľudia pracujúci napríklad v okresoch Prievidza a Zvolen zrejme budú v zamestnaní potrebovať negatívny certifikát z druhého kola testovania.

11:08 SVET Maďarskému ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártóovi, ktorý sa pracovne nachádza na návšteve Thajska, potvrdil test nákazu koronavírusom. Príznaky ochorenia Szijjártó nemá, ale je hospitalizovaný v nemocnici v Bangkoku. Szijjártó pricestoval to Thajska z Kambodže, v súčasnosti sa zabezpečuje prevoz ministra do vlasti.

Šéf maďarskej diplomacie sa podrobil testovaniu aj pred odcestovaním do Ázie, výsledok bol vtedy negatívny.

11:05 SVET Päť trestných oznámení na vládnych politikov v súvislosti s ochorením COVID-19 bolo podaných za uplynulý mesiac na Najvyššie štátne zastupiteľstvo v Brne.

Ďalšie dve boli za rovnaké obdobie adresované Vrchnému štátnemu zastupiteľstvu v Prahe.

Žalobcovia dosiaľ nerozhodli, či oznámenia nechajú preveriť polícii.

"Tieto podania v súčasnosti vyhodnocujeme. O tom, či budú postúpené na nižšiu prokuratúru v súvislosti s ďalšími postupmi, sa ešte rozhodne," citujú Novinky.cz hovorcu Najvyššieho štátneho zastupiteľstva Petra Malého .

11:00 SVET Taliansky premiér Giuseppe Conte podpísal vládny dekrét o zavedení celoštátneho nočného zákazu vychádzania s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2. Opatrenie má začať platiť od štvrtka večera.

Zákaz vychádzania medzi 22.00 a 05.00 h miestneho času bude platiť do 3. decembra.

Očakáva sa, že Conte predstaví ďalšie epidemiologické opatrenia. Patrí k nim zatvorenie múzeí, zatvorenie obchodných centier cez víkendy, ako aj dištančná výučba, ktorá bude po novom platiť aj pre stredoškolákov.

Obmedzí sa i počet pasažierov v prostriedkoch hromadnej dopravy (kapacita sa z 80 percent zníži na 50) či cestovanie medzi regiónmi s vysokým počtom infikovaných.

Načítavam video...

10:58 SVET Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 4 219 prípadov infekcie koronavírusom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 90 pacientov.

V krajine evidujú celkovo 90 988 infikovaných vírusom SARS-CoV-2, pričom z nákazy sa zotavilo 21 232 ľudí. Od vypuknutia epidémie spájajú s týmto koronavírusom úmrtie celkovo 2 063 osôb.

Aktuálne je nakazených 67 693 ľudí, s ochorením COVID-19 ošetrujú v nemocniciach 4 871 pacientov, z nich 355 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:52 SLOVENSKO Štatistické údaje zverejnené ministerstvom obrany z prvého kola plošného testovania budia nedôveru.

Na nezrovnalosti v počtoch otestovaných a podieloch chorých na koronavírus v jednotlivých okresoch upozornili niektoré samosprávy, ktoré sa podieľali na organizovaní akcie Ozbrojených síl SR.

10:50 SLOVENSKO Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice z vlastných zdrojov finančne podporí zamestnancov, ktorí sú zapojení do boja proti ochoreniu COVID-19.

"Rozhodla o tom Rada riaditeľov. Chceme podporiť všetkých našich zamestnancov, ktorí sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19. Zamestnanci budú nové príplatky dostávať už v novembri," uviedol generálny riaditeľ nemocnice Vladimír Grešš.

10:48 SVET V Nemecku v utorok pribudlo 17 214 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 151 ľudí v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo, oznámil Inštitút Roberta Kocha.

Hoci bilancia zostáva naďalej vysoká, reprodukčné číslo udávajúce, koľko ľudí v priemere jeden chorý nakazí, pokleslo pod kritickú hodnotu jeden.

V Nemecku doteraz potvrdili 577 593 nakazených, z ktorých 10 812 zomrelo, 371 500 ľudí sa vyliečilo. Počty nových prípadov zostávajú stále vysoké, ale tempo rastu sa ale výrazne spomalilo.

10:45 SLOVENSKO Riaditeľ Kysuckej nemocnice vzhľadom ku kritickej situácii súvisiacej s nedostatkom lekárov a zdravotníckeho personálu prosil o pomoc aj prostredníctvom sociálnych sietí. Výzva sa neminula účinku.

10:28 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii dodal, že neočakáva žiadne problémy s personálnym zabezpečením testovacích tímov, ktorých bude v 2. kole testovania o 40 percent menej.

10:18 SLOVENSKO Prezidentka SR Zuzana Čaputová na tlačovej konferencii oznámila, že súhlasí s navrhnutým pokračovaním selektívneho plošného testovania a testovaním na hraniciach.

Doplnila, že plošné testovanie v najviac ohrozených oblastiach má veľký význam.

Na stretnutí požiadala premiéra Igora Matoviča, aby sa zvýšená pozornosť venovala nemocniciam, domovom sociálnych služieb a kritickej infraštruktúre.

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku potvrdili ďalších 26 úmrtí na ochorenie Covid-19. Celkový počet obetí stúpol už na 261.

Testy zároveň odhalili 3216 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá vyšetrili 13 377 vzoriek.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Vzhľadom na pomer počtu pozitívnych prípadov k počtu vykonaných testov ide o rekord, keď pozitívnych bolo až 24 percent otestovaných ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo , že vo Fakultnej nemocnici v Nitre zaznamenali úmrtia šiestich mužov vo veku 50, 72, 74, 80, 81 a 83 a 78-ročnej ženy, v Nemocnici Zobor zomreli dvaja muži vo veku 79 a 88.

Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok zaznamenala úmrtie dvoch 67-ročných žien a 72-ročného muža.

V nemocnici Komárno zomreli dvaja muži vo veku 69 a 80 rokov a 68-ročná žena.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky ochoreniu podľahla 95-ročná žena, v Nemocnici s poliklinikou Brezno 70-ročný muž, Nemocnica s poliklinikou Myjava zaevidovala úmrtie 87-ročnej ženy, v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca podľahla 90-ročná žena a v Liptovskej nemocnici s poliklinikou Liptovský Mikuláš zomrel 81-ročný muž.

Na Neurochirurgickej klinike UNB Kramáre zomrela 59-ročná žena, vo FNsP Skalica zomrel 82-ročný muž, Vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec zaznamenali úmrtia 90-ročného muža a 68-ročnej ženy. V DSS Gbely zomrela 85-ročná žena a v DSS Brezno 86-ročná žena.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 546 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 317 z nich.

Na JIS je 105 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 91 pacientov. Vyliečilo sa ďalších 1 217 ľudí, celkovo sa už zotavilo 15 474 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí v našej krajine doteraz je 66 772 od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 845 615 laboratórnych testov. Počet aktívnych prípadov je 51 037.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 2 573.

09:14 SLOVENSKO V jednom z dvoch pavilónov špecializovaného zariadenia v mestskej časti Prejta v Dubnici nad Váhom, patriaceho pod mestské Zariadenie pre seniorov Dubina, majú problémy so šíriacou sa nákazou koronavírusu.

Ako informoval dubnický primátor Peter Wolf, testovanie preukázalo ochorenie COVID-19 u 15 klientov a deviatich zamestnancov.

V pavilóne A sa nachádzajú prevažne klienti s Alzheimerovou chorobou, prvý prípad nakazeného zamestnanca tu zaznamenali 28. októbra.

08:17 SLOVENSKO Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková nemala a ani nemá žiadne príznaky ochorenia COVID-19.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku Generálnej prokuratúry SR, po absolvovaní antigénového testu, ktorý bol pozitívny, prvá námestníčka vzhľadom na to, že vedela, že pôjde do karantény, bezodkladne oznámila výsledok testovania v kancelárii Generálnej prokuratúry za účelom odovzdania agendy, pričom do tejto kancelárie nevstúpila.

O prítomnosti Kováčikovej na prokuratúre napriek pozitívnemu testu informoval v utorok 3. novembra Denník N.

07:56 SVET Brazílske mesto Rio de Janeiro znovu otvorilo pláže a pokračuje aj v rušení iných obmedzení.

Informoval o tom spravodajský portál G1, na ktorý sa v utorok večer odvolala tlačová agentúra DPA.

Miestni obyvatelia si môžu teraz prenajať plážové kreslá a slnečníky, na pláži sa môžu stavať aj predajné stánky a predavači môžu ponúkať alkoholické nápoje, hoci stále treba dodržiavať bezpečné odstupy.

Brazílske veľkomesto už predtým povolilo plávanie v mori, ale opaľovanie na plážach bolo zakázané. Uvoľnili sa aj ďalšie obmedzenia vrátane tých, ktoré sa týkajú tančiarní - tie môžu byť v prevádzke za určitých bezpečnostných opatrení. Starosta mesta Marcelo Crivella povedal, že prenos koronavírusu je pod kontrolou a že pravdepodobnosť druhej vlny je mizivá.

Brazília potvrdila vyše 5,5 milióna prípadov nákazy koronavírusom, čo je tretí najvyšší počet na svete. Na ochorenie COVID-19 tam zomrelo vyše 160 000 ľudí. Úrady štátu Rio de Janeiro hlásili v meste vyše 119 000 prípadov infekcie a viac ako 12 000 úmrtí.

07:43 SLOVENSKO Niektorí vedci nerozumejú, prečo dá vláda najbližší víkend opäť plošne pretestovať všetky okresy s aspoň siedmimi pozitívnymi prípadmi na tisíc testovaných, keď jej navrhovali menej prísne kritérium.

Súvisiaci článok Číslo 0,7 určí, ktoré okresy znova pretestujú. Prečo sa takto rozhodli Čítajte 

Konzílium radilo mäkšie kritérium, konkrétne 1,5 percenta pozitívne testovaných na okres. K jednému percentu sa pôvodne prikláňal aj biochemik Pavol Čekan, s rozhodnutím krízového štábu však nemá zásadný problém.

"Keď pôjdeme do okresov nad jedno percento pozitívnych, tam síce hygienici ešte zvládajú vyhľadávať blízke kontakty nakazených, ale už sú preťažení," vraví Čekan a preto aj tam plošné testovanie schvaľuje.

Štát si podľa neho vyhodnotil, že aj nájsť niekoľko desiatok až stoviek nakazených v okresoch má zmysel.

06:52 SLOVENSKO Počas tohto víkendového plošného testovania na nový koronavírus by malo byť k dispozícii predbežne 2 993 odberných tímov a približne 3 000 odberných miest.

Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister obrany Jaroslav Naď. Deklaroval, že snahou organizátorov operácie je zachovať čo najviac odberných tímov, ktoré testovali počas predchádzajúceho víkendu.

"Velitelia týchto tímov už kontaktujú členov a vyzerá to tak, že na 85 percent by mohli byť zachované pôvodné tímy," povedal Naď.

V súvislosti s apelom strešných organizácií samospráv, aby vláda a armáda, ako gestor celej akcie, nenechali na samosprávy niektoré úlohy, napríklad doobsadzovanie odberných tímov, ako tomu bolo v prvom kole,

Naď uviedol, že regionálni velitelia momentálne kontaktujú primátorov a starostov.

"V prvom rade chceme nastaviť pôvodné tímy, a potom dávame priestor samosprávam, aby obsadili ďalšie miesta, lebo na tom im záležalo v prvom kole, že oni najlepšie poznajú svoje prostredie. Takže najprv bude otázka na starostov a primátorov, či tam majú ľudí a ak nie, tak to budeme obsadzovať z našich databáz," povedal.

06:28 SVET Plošné testovanie populácie na prítomnosť koronavírusu v Česku sa zrejme neuskutoční, uviedli Novinky.cz s odvolaním sa na vyjadrenia epidemiológa Romana Chlíbeka, ktorý je vedúci epidemiologickej skupiny pri ministerstve zdravotníctva. "Podľa posledných diskusií sa od toho upustilo a zavádza sa efektívnejšie cielené testovanie," povedal Chlíbek. Vláda bude plošne testovať len v domovoch seniorov a domovoch sociálnych služieb.

6:17 SVET V Českej republike počas utorka zaznamenali 12 088 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v stredu ráno na oficiálnej webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva. Celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie sa zvýšil na 362 985. V súčasnosti je nakazených 173 892 ľudí a 185 180 sa z ochorenia vyliečilo.

S ochorením COVID-19 je hospitalizovaných 7396 pacientov. Celkom 3913 osôb v spojitosti s touto chorobou zomrelo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 309
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 782
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 2 929
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 193
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 884
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 544
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 308
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 245
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lubomír Kopeček

Politológ hodnotí výsledok českých prezidentských volieb.


11 h
Paul Kristofic.

O rekordoch v tíme nehovoria.


Nikola Baďová 7 h
Ilustračná snímka.

Je najvyšší čas napadnúť exkluzivitu heterosexuálnych manželstiev na Ústavnom súde.


Daniel Podolský 27. jan
Milan Škriniar

Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie bude najneskôr od leta hráčom PSG.


Sportnet 4 h
SkryťZatvoriť reklamu