SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Šeliga vyzval Fica, aby sa po zdržaní exšéfov polície priznal (reakcie)

Krajniak vyhlásil, že exponenti vlády Smeru postupne končia v rukách polície.

Tibor Gašpar.Tibor Gašpar. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. NAKA pri akcii Očistec zasahovala proti bývalému vedeniu polície, zadržali aj Tibora Gašpara či Róberta Krajmera.

Prečítajte si reakcie politikov.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO)

Matovič na facebooku reagoval na policajnú akciu nepriamo s odvolaním sa na svoj status z apríla, keď avizoval očistu verejných činiteľov od zlodejov.

V ďalšom statuse nazval expremiéra Roberta Fica korumpovaným bastardom "Viem, že má mimoriadny strach, že svetu, ktorý si s Pellegrinim okolo seba vybudovali, aby ich chránil, definitívne končí záruka," uviedol premiér na adresu šéfa Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

„Dnešné predvedenie bývalých vysokých policajných funkcionárov v putách na výsluchy je vážnym signálom o relevantnosti dlho medializovaných podozrení,” skonštatovala vo vyhlásení prezidentka SR Čaputová.

Dodala, že rovnosť pred zákonom je podstatnou súčasťou právneho štátu, akým je aj Slovenská republika.

Koaličné hnutie OĽaNO

Odpolitizovaním polície sa čoraz viac rozkrýva zhnité prostredie skorumpovaného systému "našich ľudí". Vyhlásilo to koaličné hnutie OĽANO v reakcii na zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) u bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara i ďalších bývalých policajných funkcionárov a následné vznesenie obvinení. Hnutie dodalo, že polícii rozviazalo ruky a drží jej palce.

SkryťVypnúť reklamu

"Za všetko hovorí dávnejší výrok exministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa ktorého bol zadržaný Tibor Gašpar 'najlepším policajným prezidentom v histórii'. Dlhodobo pritom investigatívni novinári, ako aj predstavitelia nášho hnutia vytrvalo upozorňovali na závažné podozrenia a morálne zlyhania zadržaných osôb," uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.

Koaličná strana SaS

Zadržanie viacerých bývalých funkcionárov Policajného zboru (PZ) znamená nevyhnutnosť obrátiť pozornosť na expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer). V reakcii na štvrtkovú akciu NAKA to uviedla strana SaS. Tvrdí, že Fico a Kaliňák roky kryli mafiánske praktiky a za ich vládnutia prerástol organizovaný zločin do súdnictva cez prokuratúru až na najvyššie posty v polícii.

SkryťVypnúť reklamu

"Tibor Gašpar v putách je symbolom, v akom stave bola naša spoločnosť za vlády Smeru, pretože ľudia ako Gašpar mali obrovskú moc," reagoval poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Alojz Baránik. Verím, že očista polície a justície bude pokračovať.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) tvrdí, že Gašpar zasahoval aj do vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a na jeho príkaz neboli informovaní viceprezidenti polície o tom, čo sa našlo na mieste činu. "Som úprimne zvedavá, ako začne spievať v base o tom, koho všetkého kryl a aké mafiánske praktiky tu robili s predstaviteľmi Smeru. A možno sa dočkáme, že prídu aj pre Roberta Fica," poznamenala.

Ministerka Veronika Remišová (Za ľudí)

Zadržanie Tibora Gašpara a niektorých ďalších bývalých funkcionárov polície je impulzom na dôslednú očistu polície a posilnenie dôvery v právny štát.

SkryťVypnúť reklamu

Na sociálnej sieti to napísala podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí).

„Dnešné zadržanie bývalého policajného prezidenta, bývalého šéfa a aj vysokopostaveného dôstojníka Národnej kriminálnej agentúry posilňuje podozrenia, že systém na najvyšších miestach v polícií roky fungoval tak, aby pomáhal a chránil vyvolené skupiny a ‚našich ľudí',” uviedla vicepremiérka.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina)

Krajniak v tejto súvislosti vyhlásil, že „exponenti vlády Smeru” postupne všetci končia v rukách polície.

„Tak končí falošná rozprávka o sociálnych istotách, ktorú roky rozprávali Slovensku. Sociálne istoty boli, ale nie pre ľudí, iba pre nich,” dodal.

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí)

Šeliga vyzval šéfa opozičného Smeru Roberta Fica, aby sa v kauze obvinených bývalých predstaviteľov polície priznal a vypovedal. Ako dnes uviedol na brífingu, Fico ako aj bývalý šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák nesú za stav polície plnú politickú zodpovednosť. „Priznanie je poľahčujúca okolnosť," zdôraznil Šeliga

Strana Smer podľa Šeligu v dobe, keď bola pri moci, kryla „mafiánsko-oligarchické prostredie". „Som presvedčený, že to vôbec nekončí pri Tiborovi G. a Róbertovi K., ale že to pôjde ďalej," dodal podpredseda parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Transparency Slovensko

Na základe dnešného ranného zásahu si nové vedenie polície a Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zjavne myslí, že nečinnosť polície v boji s korupciou za prezidentovania Tibora Gašpara, bol úmysel.

Uviedla to mimovládna organizácia Transparency International Slovensko s tým, že pred dvomi rokmi po odchode Gašpara z funkcie zverejnili jeho „chabé“ výsledky v boji proti korupcii na najvyšších miestach.

„Akurát ostávala nezodpovedaná otázka, či to bol úmysel alebo nekompetentnosť. S Gašparom sme sa počas jeho prezidentovania polícii dvakrát aj osobne stretli a opakovane sa pýtali na tie mizerné čísla. Gašpar sa nás na to vždy sebavedomo pýtal, či teda máme dôkazy, aby mal koho zatknúť,“ uzavrela mimovládka.

Ako organizácia dodáva, na argument, že nulové zatknutia top politikov či podnikateľov nemajú ani v tých najvyspelejších a menej skorumpovaných krajinách, Gašpar len hovoril, že to sa porovnávať nedá.

SkryťVypnúť reklamu

Nadácia Zastavme korupciu

"Pokiaľ sú pravdivé informácie, že pri dnešnom zadržaní a obvinení bývalých funkcionárov Policajného zboru ide nielen o podozrenia z korupcie, ale zo založenia zločineckej skupiny, sme svedkami zlomovej udalosti v dejinách Slovenska a sledujeme rozklad mafiánskeho štátu v priamom prenose," vyhlásila pre agentúru SITA Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.

„Ak by sa podozrenia potvrdili, znamenalo by to, že vedenie polície a finančnej správy, ktoré malo pracovať v prospech občanov, si vytváralo kriminálne štruktúry na vlastné obohacovanie sa. Dúfam, že polícia má dostatok dôkazov na takéto vážne obvinenia bývalých funkcionárov PZ a Národnej kriminálnej agentúry, lebo inak by dôvera v právny štát dostala ďalší úder,“ dodala Petková.

SkryťVypnúť reklamu

Združenie Za lepšiu políciu

Policajná akcia, pri ktorej dnes zadržali bývalých predstaviteľov vedenia Policajného zboru SR, nie je dôsledkom zlyhania jednotlivcov, ale celého vtedajšieho systému spravodlivosti. Pre agentúru SITA to v stanovisku skonštatovalo združenie Za lepšiu políciu.

„Akcia mala názov Očistec, pretože polícia potrebuje v prvom rade očistiť od nepoctivých policajtov, ktorí pomáhali a chránili len seba a svojich ľudí, a to na úkor ľudí, ktorým mali slúžiť," priblížilo združenie. Vznesené obvinenia podľa nich poukazujú na prácu „najlepšieho policajného prezidenta" (exminister vnútra Robert Kaliňák tak označil Tibora G., pozn. SITA) ako sa o jeho osobe vyjadril „najlepší minister vnútra" (Kaliňáka tak označil expremiér Robert Fico, pozn. SITA). „Veríme, že toto je prvý krok k tomu, aby na Slovensku opäť začala vládnuť spravodlivosť," dodalo združenie.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Pellegrini (Hlas)

"Žiaden predseda vlády nemá vedomosť, kto je na jednotlivých zložkách Policajného zboru, vyhlásil v reakcii Pellegrini

Pellegrini dodal, že on sa osobe policajného prezidenta venoval a tam si svoju úlohu splnil, pretože ako zastupujúci minister vnútra SR sa dohodol s Tiborom Gašparom, že opustí funkciu policajného prezidenta.

„Vtedy už v spoločnosti bol vytváraný veľký tlak aj na jeho osobu, čo som považoval za škodlivé pre celý zbor, aby si mohol vykonávať prácu poctivo a zodpovedne, tak som vtedy požiadal pána policajného prezidenta, aby odišiel. Keď som ja bol premiérom, tak policajný prezident Gašpar. už nebol na čele polície,“ povedal Pellegrini.

K zadržaniu a obvineniu bývalého vedenia polície uviedol, že to nie je nič pozitívne a je na nich, aby vyvrátili všetky podozrenia a dokázali svoju nevinu, alebo ich stihne primeraný trest.

SkryťVypnúť reklamu

Robert Fico (Smer)

"Ak osoba nie je právoplatne odsúdená, platí prezumpcia neviny," reagoval expremiér a predseda Smeru Robert Fico. Tibor Gašpar bol podľa neho veľmi dobrým prezidentom Policajného zboru s dobrými výsledkami.

"Neviem, čo títo ľudia robili v súkromnom čase. Ak zlyhali, nech sú za to potrestaní," skonštatoval. Za zásahmi NAKA vidí Fico politickú objednávku, vláda podľa neho ľuďom ponúka divadlá, ktoré sú naplánované.

Cieľom je podľa neho ukázať verejnosti každého človeka, ako ho odvážajú v putách. "Trištvrte z týchto vecí je politicky objednaných," skonštatoval s tým, že vláda zlyháva v boji s koronakrízou, celé leto nič nerobila a teraz ponúka ľuďom divadlá v podobe zásahov.

SkryťVypnúť reklamu

Fico netuší, prečo sa vo štvrtok konali domové prehliadky. Bude rešpektovať prezumpciu neviny, nechce nikoho zatracovať. Dodal, že mnoho ľudí podľa neho sedí vo výkone väzby nezákonne.

"Ak niekto spáchal trestný čin, samozrejme, treba ho odsúdiť. Každý nech nesie zodpovednosť za to, čo páchal," dodal na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Smer žiada, aby si poverený šéf Policajného zboru Peter Kovařík "urobil poriadok".

Nesmie sa podľa Fica stať, aby novinári vedeli o zásahu skôr ako orgány činné v trestnom konaní a aby boli na mieste operácie skôr, ak má byť utajovaná.

Strana sa tiež chce obrátiť na Európsku komisiu (EK), pretože sa podľa Fica na Slovensku porušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ o posilnení určitých aspektov prezumpcie neviny. Budú žiadať, aby sa v tejto veci začalo konanie voči vláde SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 159
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 533
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 404
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 737
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 871
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 657
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 330
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 219
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dráčik je lídrom v slovenskom biznise v hračkami.

E-shop Dušana Víglaského sa zviditeľňuje príspevkami na úrovni konšpirácií.


9. aug

Na stránke sa detský návštevník dostane aj k článkom ako "Elektronický koncentrák".


8. aug
Momentka zo zápasu Slovensko - Fínsko na MS U20 v hokeji.

Slovensko prehralo s Fínskom na MS v hokeji do 20 rokov 2022.


Sportnet 8m
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu