Staré Hory 9. júna (TASR) - Pravú zimu v týchto dňoch pripomína chladné počasie, keď v horskom prostredí nad 1 500 metrov nad morom dominujú mínusové teploty, snehový poprašok až do do piatich centimetrov a silný nárazový vietor. Už druhý návrat zimy v jarnom období tohto roku sa môže výrazne "podpísať" najmä na vtáčej populácii.
Pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga dnes pre TASR uviedol, že zima v prvej dekáde mája, keď napadlo 15 až 20 centimetrov snehu, zlikvidovala znášky vtáctva hniezdiaceho nad 1100 metrov nad morom. Po normalizácii počasia vtáky vo vysokohorskom prostredí založili náhradné znášky. Podľa Sanigu však extrémne chladné počasie týchto dní odsúdilo na smrť hladom alebo podchladením najmä holiatka ľabtušiek, škovránkov a vrchárok, ktoré sa nosia na zemi. Matky ich síce zahrievajú, ale v prostredí s popraškom snehu a zamŕzajúcou vegetáciou samčeky nenájdu dostatok potravy pre potomstvo. Ekológ si myslí, že tieto vtáčie druhy po dvoch neúspešných pokusoch už nenájdu dosť síl na tretí pokus zachovať rod a ich prírastky budú minimálne.
Koniec mája a začiatok júna rozhodujúcou mierou vplýva na úspešnosť vyvádzania vtáčích mláďat. Ak prevláda daždivé a chladné počasie, holíčatá sa zmočia, podchladia a prežije ich veľmi málo. Najviac postihnuté sú mláďatá nekrmivých vtákov, ktoré ihneď po vyliahnutí opúšťajú hniezda a hľadajú si poživeň. K takýmto patria tetrov hlucháň, tetrov hoľniak, sľuka lesná a jariabok lesný.
Počasie v tomto období ovplyvňuje aj prírastky u jelenej, srnčej, ale obzvlášť u kamzíčej zveri.
Chladné počasie a prívalové dažde podľa Sanigu si v tomto roku už vybrali dostatočne krutú daň. Prírodovedec verí, že postmedardovské obdobie bude ku všetkým obyvateľom prírody prívetivejšie.