BRATISLAVA. Politikom, ktorí majú problémy, lebo odpísali časti svojich diplomových prác od iných autorov, dá koalícia od januára možnosť dobrovoľne sa vzdať svojich titulov.
Novelu vysokoškolského zákona predložili poslanci a schválil ju parlament. Doteraz zákon takú možnosť nepoznal.
Svoju diplomovku museli v lete vysvetľovať premiér a šéf OĽaNO Igor Matovič, predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár, ale aj minister školstva Branislav Gröhling z SaS.
Vysokoškolské tituly získali aj vďaka skopírovaniu celých statí z cudzích publikácií bez toho, aby to riadne priznali.

„Uvažoval som nad tým, ale mám takú chuť si napísať diplomovku znova,“ odpovedá Matovič z OĽaNO na otázku, či sa svojho magisterského titulu dobrovoľne zriekne. Vyzvala ho k tomu uplynulý týždeň Študentská rada vysokých škôl.
„A viete, čo je super? Že by to bolo na tú istú tému – daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty,“ žartoval Matovič ešte v stredu s tým, že sa celé leto venoval daňovo-odvodovej reforme a prácu by nanovo napísal na jednotku s hviezdičkou.
Také jednoduché, ako si to predstavuje Matovič, by to však podľa platných pravidiel slovenských vysokých škôl nebolo.
Prepísať diplomovú prácu a znova ju obhájiť pred štátnicovou komisiou, by nestačilo.
Kollár ani Gröhling po schválení zmien v parlamente nepovedali, či sa titulov vzdajú.
Opraviť diplomovú prácu nestačí
Zmeny v zákone umožnia univerzitám tituly aj odoberať, no jedine absolventom, ktorí obhájili prácu od januára 2021. Inak by mohlo ísť o protiústavné zasahovanie do získaných práv.
Netýka sa to možnosti, ak sa niekto sám rozhodne, že sa titulu a tým aj dosiahnutého vzdelania vzdá.