SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Koronavírus na Slovensku: V Bratislavskom kraji hrozí kolaps zdravotníctva (minúta po minúte)

Slovensko celkovo eviduje 89 913 prípadov koronavírusu z PCR testov. Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo už 579 pacientov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:50 SLOVENSKO Situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku nie je dobrá, zrejme sa bude zhoršovať. Zhodli sa na tom epidemiologička Alexandra Bražinová, biochemik Pavol Čekan, virológ Boris Klempa a matematik Richard Kollár.

V diskusii s predsedom mimoparlamentnej strany Spolu Jurajom Hipšom uviedli, že problém pri prognózach predstavujú aj dáta z plošného testovania antigénovými testami, ktoré zatiaľ nie sú premietnuté do celkových štatistík.

19:49 SVET Británia zaznamenala 529 úmrtí s Covid-19 a nákaza koronavírusom sa v krajine medzitým potvrdila u ďalších 19 609 ľudí.

19:21 SVET Talianske ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo 34 283 nových prípadov koronavírusu za uplynulý deň a 753 úmrtí spojených s COVID-19. To je najviac od 3. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko malo ešte koncom septembra oveľa miernejší nárast nových prípadov ako Španielsko či Francúzsko. Zdá sa však, že ani prísnejšie pravidlá druhú vlnu nezastavili.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

18:02 SLOVENSKO - Ak v rámci boja proti koronavírusu neurobíme nič, hrozí reálny kolaps zdravotníckeho systému v Bratislavskom kraji.

Vyhlásil to dnes predseda kraja Juraj Droba po rokovaní bezpečnostnej rady kraja, ktorá bola zameraná na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Kraj preto žiada ministerstvo zdravotníctva, aby začali krízu čím skôr riešiť.

Súvisiaci článok V Bratislavskom kraji hrozí pre koronavírus kolaps zdravotníctva Čítajte 

"Situáciu v kraji považujeme za mimoriadne vážnu. Pozerám sa spolu s analytikmi na tie čísla a musím skonštatovať, že nemám dobré správy. Ak neurobíme nič, hrozí reálny kolaps zdravotníckeho systému v kraji," povedal Droba, ktorý vytýka nedostatok komunikácie a krízového riadenia zo strany kompetentných.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal na nedostatok zdravotníckeho personálu, chýbajúce miesta v nemocniciach, ale taktiež na odkladanie tzv. bielych operácií nesúvisiacich s ochorením COVID-19 či odkladanie a nerealizovanie mnohých preventívnych vyšetrení. Najhoršie je na tom podľa neho Univerzitná nemocnica Bratislava.

17:44 SLOVENSKO - Počet pozitívnych obyvateľov v okrese Vranov nad Topľou neustále rastie.

Súvisiaci článok V sociálnom centre v Tovarnom zomrelo päť klientov Čítajte 

"Pomer pozitívnych z počtu testovaných je viac ako 30 percent už niekoľko dní po sebe," povedala regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová po zasadnutí bezpečnostnej rady okresu.

Najhoršia má byť situácia v Centre sociálnej starostlivosti Ametyst v obci Tovarné, a tiež u obyvateľov obce Zámutov.

17:22 SLOVENSKO - Nemocnica vo Vranove nad Topľou je pre aktuálnu epidemiologickú situáciu v okrese "zahnaná do kúta", zariadeniu hrozí jeho uzatvorenie.

SkryťVypnúť reklamu

Povedal to riaditeľ nemocnice Eugen Lešo. Nepriaznivá situácia podľa neho súvisí jednak s kapacitnými možnosťami zariadenia, problémom sú aj chýbajúci zdravotníci.

"Už sme zahnaní v kúte. Naozaj nám hrozí zatvorenie prevádzky a možno aj zatvorenie nemocnice, keď to takto bude pokračovať ďalej," uviedol riaditeľ.

17:20 SVET - Vyjednávači nemeckého predsedníctva v Rade EÚ a Európskeho parlamentu dosiahli politickú dohodu o mimoriadnej legislatívnej iniciatíve s názvom REACT-EU.

Jej cieľom je uvoľniť 47,5 miliardy eur zo štrukturálnych fondov pre členské štáty a regióny EÚ, ktoré boli najviac postihnuté koronakrízou.

Balík opatrení na pomoc pri obnove v rámci politiky súdržnosti a pri obnove území v Európe predpokladá, že desiatky miliárd eur sa na tento účel preinvestujú cez nástroj obnovy a odolnosti z dohodnutého ozdravného plánu po koronakríze v celkovej hodnote 750 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

17:11 SLOVENSKO - Nákupné hodiny pre dôchodcov minister zdravotníctva Marek Krajčí stále odporúča dodržiavať. Povedal to po rokovaní vlády s tým, že vyčlenené nákupné hodiny prispievajú k väčšej ochrane seniorov.

Zároveň podľa neho počas týchto hodín nemajú pracujúci veľký záujem nakupovať. Pripomenul tiež, že súčasťou regionálneho semaforu bude aj kritérium, koľko ľudí nad 65 rokov je pozitívne testovaných na koronavírus.

"Pokiaľ seniori budú zdraví, tak aj skóre regiónov, na základe ktorého sa budú uvoľňovať opatrenia, bude lepšie," dodal.

16:47 SVET - V Chorvátsku pochodovali tisícky ľudí na pamiatku utrpenia mesta Vukovar počas vojny z rokov 1991 - 1995.

Davy, ktoré viedol premiér Andrej Plenkovič, a v záujme snáh o posilnenie zmierenia a nápravy stále napätých vzťahov medzi balkánskymi národmi medzi nimi nechýbali ani srbskí politici, sa zišli napriek rastúcemu počtu nových prípadov nákazy koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí účastníci pochodu vo Vukovare pritom napriek odporúčaniam epidemiológov nemali ani rúška a nedodržiavali sociálne rozostupy.

16:42 SVET - Berlínska polícia použila vodné delá proti účastníkom niekoľkotisícového protestu proti sprísneným opatreniam na zamedzenie šírenia nákazy koronavírusu, ktoré zaviedla vláda kancelárky Angely Merkelovej.

Demonštranti obviňovali vládu z nastoľovania diktatúry.

Po tom, čo účastníci neuposlúchli výzvu nasadiť si rúška, polícia sa rozhodla rozohnať protest a "zadržať narušiteľov".

Načítavam video...

16:25 SLOVENSKO - Testovanie obyvateľov sa uskutoční v Čadci počas soboty a nedele na 14 odberných miestach.

V okrese Čadca sa uskutoční testovanie aj v Klokočove, Skalitom, Novej Bystrici, Zborove nad Bystricu, Oščadnici, Staškove, Svrčinovci a Podvysokej.

SkryťVypnúť reklamu

V Čadci sa bude testovať v sále pri futbalovom ihrisku Horelica, Základnej škole (ZŠ) Podzávoz, ZŠ Milošová u Prívary, Dom kultúry, ZŠ M. R. Štefánika, ZŠ Komenského, ZŠ Rázusová.

S možnosťou parkovania sú odberné miesta Športová hala na ul. Športovcov, Tribúna na futbalovom ihrisku ul. Športovcov.

16:11 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj eviduje nové ohnisko nákazy v Centre sociálnych služieb v Tovarnom (okres Vranov n/Topľou).

Pozitivita tu bola po plošnom PCR testovaní zistená u 113 klientov a 45 zamestnancov.

Súvisiaci článok V sociálnom centre v Tovarnom zomrelo päť klientov, desiatky sú pozitívni Čítajte 

Zariadenie eviduje päť úmrtí klientov, štyria boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Aktuálne je centrum v karanténe a funguje v prísnom protiepidemickom režime.

16:09 SLOVENSKO - Slovenská republika je z pohľadu Slovinska zaradená do takzvaného červeného zoznamu, patrí teda medzi krajiny so zhoršenou epidemiologickou situáciou.

SkryťVypnúť reklamu

Pri vstupe do Slovinska je tak pre občanov prichádzajúcich zo Slovenska povinná 10-dňová karanténa.

Tá sa nevyžaduje v prípade, ak cestujúci na hranici predloží negatívny výsledok PCR testu, nie starší ako 48 hodín (počíta sa od momentu vykonania testu) alebo spĺňa niektorú z nižšie uvedených výnimiek.

15:50 SLOVENSKO - Krajčí poznamenal, že čím je v krajine viac ľudí, ktorí nie sú konformní s opatreniami, o to tvrdšie opatrenia musí krajina prijať.

Utorňajšie protesty sú podľa Krajčího prejavom toho, že rôzne živly aj politici eskalujú túto nekonformnosť.

Dodal, že ministerstvo zdravotníctva má pripravený semafor pre jednotlivé regióny. Predstaviť ho chce v piatok.

15:46 SLOVENSKO - Testovanie antigénovými testami môže predstavovať narušenie bežného chodu prevádzky ambulancie.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom je to, že takýto krok sa musí realizovať bezpodmienečne v súlade so všetkými nevyhnutnými epidemiologickými opatreniami.

Povedala to prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková.

15:45 SVET - Európska komisia prijala odporúčanie o používaní rýchlych antigénových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19.

Tento krok vychádza z usmernení, ktoré boli vyvinuté na základe žiadostí členských štátov a odporúčaní Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Odporúčanie EK poskytuje návod, ako zvoliť rýchle antigénové testy, kedy sú vhodné na použitie a kto by ich mal vykonávať. Komisia zároveň dôrazne vyzvala členské krajiny na vzájomné uznávanie tohto typu testov a ich výsledkov.

15:36 SLOVENSKO - Polícia zvládla utorkové protesty na jednotku s hviezdičkou, myslí si premiér Igor Matovič (OĽANO). Zhromaždenia považuje za budíček pre ostatných.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdávaním pokút demonštrantom by polícia podľa Matoviča iba "hecovala" dav, čo by dopadlo omnoho horšie.

"S noblesou a s rozvahou zvládli mimoriadne vyhrotenú a nečitateľnú situáciu," komentoval konanie policajtov.

15:35 SLOVENSKO - Testovanie antigénovými testami sa však podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího stáva jedným zo "zlatých štandardov" v boji proti pandémii a preto Európska komisia spustí centrálne obstarávanie pre jednotlivé členské štáty.

Aktuálne sa očakáva nákup v počte minimálne 560 miliónov kusov, čo však môže trvať niekoľko mesiacov.

Dovtedy je podľa jeho slov potrebné, aby malo Slovensko dostatočnú zásobu na určité obdobie.

Reprodukčné číslo sa podarilo podľa neho znížiť aj práve vďaka celoplošnému testovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

15:17 SVET - Dánsky minister poľnohospodárstva Mogens Jensen odstúpil zo svojej funkcie, pričom priznal plnú zodpovednosť za nariadenie vlády o utratení všetkých noriek na farmách bez toho, aby to najprv zastrešila potrebná legislatíva.

"Dnes som informoval premiérku, že chcem rezignovať z vlády," vyjadril sa 57 ročný politik a zároveň sa ospravedlnil.

15:15 SVET - V Poľsku pribudlo ďalších 603 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ide o najväčší počet obetí za 24 hodín od začiatku pandémie.

Ochorenie COVID-19 si v Poľsku doteraz vyžiadalo 11 451 obetí na životoch. Za posledných 24 hodín pribudlo v krajine aj 19 883 prípadov nákazy, čím sa celkový počet infikovaných zvýšil na 772 823.

15:14 SVET - Ukrajinská vláda pristúpi k zavedeniu prísnejších karanténnych opatrení, ak "víkendová karanténa" neprinesie v najbližších týždňoch pozitívne výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedol to v utorok ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

15:12 SLOVENSKO - Na dosiahnutie cieľa limitovať do Vianoc počet denných prípadov nákazy na päťsto, je potrebné približne sedem až jedenásť miliónov antigénových testov.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) to odhadol po stredajšom rokovaní vlády.

"Podľa cieľa, ktorý sme si stanovili na ústrednom krízovom štábe, a zhode, že hlavným nástrojom ostáva masívne testovanie, odhadujem objem potrebných testov v rozsahu dvoch až troch celoplošných testovaní, teda vychádza to na sedem až 11 miliónov testov," uviedol premiér.

15:11 SLOVENSKO - Ak koaličná strana SaS príde s vlastným pandemickým plánom, premiér Igor Matovič (OĽANO) odporúča, aby ho ponúkla krajine, ktorá plán vypracovaný ešte nemá.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič deklaruje, že Slovensko v rámci pandémie postupuje podľa schváleného plánu a rozhodnutia epidemiológov, infektológov či verejných zdravotníkov.

"Vymýšľať vymyslené je zbytočné. Keď aj niečo SaS vymyslí, odporúčam obrátiť sa na krajinu, ktorá túto problematiku nezvláda," poznamenal Matovič s tým, že šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík môže prísť svojím plánom skúsiť presvedčiť odborníkov, pandemickú komisiu i ústredný krízový štáb.

14:55 SVET - Nemocnica Fatebenefratelli v Ríme mala byť jednou z mála, kde mali byť liečení výhradne pacienti, ktorí nemajú koronavírus.

Nemocnica bez Covidu sa však v uplynulých týždňoch musela prispôsobiť zhoršujúcej sa situácii a musela premeniť jedno z krídel na infekčné oddelenie pre pacientov s Covidom-19.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Taliani premrhali poučenie z prvej vlny. Nemocnice sa boja ďalšieho kolapsu Čítajte 

To najhoršie pritom nemocnicu ešte len čaká. „Nemocničný systém sa potáca na pokraji zrútenia,“ hovorí pre denník Wall Street Journal Dario Manfellotto, primár na internom oddelení v spomínanej nemocnici.

Napriek tomu, že Talianom sa vďaka včasným opatreniam aj čiastočnému poučeniu z jari podarilo potlačiť príchod druhej vlny, posledné údaje ukazujú, že poučenie nebolo dostatočné.

14:40 SVET - Americká farmaceutickákorporácia Pfizer informuje, že ďalšie predbežné výsledky klinických testov jej vakcíny proti koronavírusu naznačujú 95-percentnú účinnosť, pričom vakcína podľa nich chráni starších ľudí, ktorým hrozí najvyššie riziko úmrtia na ochorenie COVID-19.

14:20 SLOVENSKO V denných štatistikách by už mal štát zverejňovať aj výsledky antigénových testov, povedal po rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí, výsledky by mali byť zverejňované od štvrtka alebo piatka.

SkryťVypnúť reklamu

K dispozícii tak budú pre verejnosť počty testovaných PCR aj antigénovými testami a rovnako počty pozitívne testovaných z oboch typov testov.

14:02 SVET - Ministri zahraničných vecí Slovenska, Česka, Slovinska a Rakúska v Prahe debatovali o výzvach, ktorým Európska únia čelí v súvislosti s koronavírusom.

Diskusia bola súčasťou medzinárodnej konferencie Pražský európsky summit.

Rakúsky zástupca sa pripojil prostredníctvom telemostu, ostatní ministri boli v Prahe priamo prítomní.

Slovenský minister Ivan Korčok hovoril okrem iného o nedávnom celoplošnom testovaní na Slovensku.

14:01 SLOVENSKO - Policajti v rámci utorňajších neohlásených protestov v Bratislave predviedli spolu 14 ľudí podozrivých zo spáchania trestných činov.

Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, na iných miestach v rámci Slovenska polícia nemusela zasahovať ani nikoho zadržať.

Mimo hlavného mesta podľa polície dokonca medzi sebou zhromaždení dodržiavali dostatočné odstupy, boli disciplinovaní, mali rúška a nakoniec sa v pokoji rozišli.

13:49 SLOVENSKO - Aktuálna situácia v Nemocnici Agel Komárno sa postupne zlepšuje, viaceré oddelenia obnovili svoju činnosť.

"V súčasnosti evidujeme 27 pacientov s koronavírusom a šesť s podozrením na ochorenie COVID-19. Vírus má ešte 44 našich zamestnancov, ďalší deviati sú v karanténe," uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

13:45 SVET - Niekoľko tisícok ľudí protestovalo v centre Berlína proti plánom kancelárky Angely Merkelovej dať vláde právomoc na vymáhanie reštrikcií zacielených na obmedzenie šírenia koronavírusu.

Načítavam video...

Očakáva sa, že obe komory nemeckého parlamentu ešte v priebehu dňa prijmú zákony, ktoré by mohli vláde umožniť zaviesť obmedzenie spoločenského kontaktu a nariadenia na nosenie rúška, zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti, zatváranie obchodov a zrušenie športových podujatí.

13:32 SLOVENSKO - Vláda by mala navonok vystupovať jednotne a najmä jednotne aj postupovať. Myslí si to vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), podľa ktorej je potrebné spory riešiť na koaličnej rade.

Po rokovaní vlády dodala, že členovia vlády by mali tlmiť napätie v spoločnosti a nie ho vyvolávať. Platia totiž prísne opatrenia a ľudia sú podľa nej unavení.

13:21 SLOVENSKO - Mobilné odberové miesta na antigénové testovanie začínajú od stredy fungovať v nemocniciach v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne a v Oravskej poliklinike v Námestove.

V týchto priestoroch môže verejnosť podstúpiť aj diagnostiku PCR testami.

13:06 SLOVENSKO - Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie za útok na policajta počas utorkového zhromaždenia.

Do policajta z davu niekto hodil pyrotechniku, ktorá mu vybuchla v blízkosti tváre a spôsobila mu tržnú ranu v oblasti líca.

Incident sa stal pred hlavnou bránou úradu vlády, kde sa policajti rozmiestnili pozdĺž umiestnených zábran.

13:05 SLOVENSKO - Pavol R. z Českej republiky, ktorého zadržali počas októbrových protestov pred Úradom vlády v Bratislave, bude definitívne stíhaný väzobne.

Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave.

12:42 SLOVENSKO - Niektoré obce deklarujú, že počas plošného testovania predstavovali náklady na jedného otestovaného približne 60 až 70 centov a iné 3,50 eura.

Pprístup samospráv bol rozdielny a vláda k tomu musí spraviť zásadné stanovisko.

12:41 SLOVENSKO - O nákupe antigénových testov koaliční lídri vopred nediskutovali, preto sa na stredajšom zasadnutí vlády o ňom prerušilo rokovanie.

Navrhol to minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík (SaS). Novinárom povedal, že o návrhu majú debatovať lídri na stredajšej koaličnej rade a vláda by o ňom mohla rokovať vo štvrtok.

Návrh na zabezpečenie antigénových testov predložil premiér Igor Matovič (OĽANO), obstaranie testov by malo zabezpečiť ministerstvo hospodárstva do 10. decembra.

Sulík tomu nerozumie, tvrdí, že nákup testov nepatrí ku kompetenciám jeho rezortu. Nákup by mala podľa neho zabezpečiť napríklad Správa štátnych hmotných rezerv.

12:28 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) odmieta obvinenia, že by hanlivo zovšeobecňoval ľudí, ktorí sa zúčastnili na protestoch počas 17. novembra.

Po stredajšom rokovaní vlády pred novinármi uviedol, že vo vlákne online diskusie konkrétne reagoval na extrémistov, ktorí zaútočili na políciu a snažili sa narušiť verejný poriadok.

12:20 SVET - Vo svete zomrelo za posledných 24 hodín 10 816 ľudí na ochorenie COVID-19. Ide o vôbec najvyšší prírastok za jeden deň od začiatku pandémie.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Za posledný deň pribudol vo svete rekordný počet úmrtí Čítajte 

Predošlý rekordný denný nárast v počte úmrtí vo svete (10 733) bol zaznamenaný 4. novembra.

Najvyšší nárast zaznamenali v Spojených štátoch, kde zomrelo ďalších 1707 ľudí.

12:07 SLOVENSKO - Šéf rezortu obrany sa tiež vyjadril k pripravovanému štvrtému kolu testovania ľudí počas nadchádzajúceho víkendu, ktoré sa uskutoční v 458 mestách a obciach na Slovensku.

"V najbližších hodinách opäť budeme prechádzať jednotlivé mestá a obce ... s tým, že budeme asi robiť aj úpravy tých odberných miest, aby sme brali do úvahy počasie, ktoré je výrazne chladnejšie, ako bolo v minulosti," povedal.

12:06 SLOVENSKO - Vláda plánuje poskytovať antigénové testy nemocniciam alebo rôznym organizáciám dlhodobo.

Po rokovaní vlády, na ktorom ministri rokovali aj o nákupe ďalších testov, to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Pripustil, že nové testy môže vláda využiť aj na prípadné ďalšie plošné testovanie obyvateľov v budúcnosti.

11:58 SLOVENSKO - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje návrh zákona o podpore v čase skrátenej práce.

Má byť určený na transparentné, systémové a nárokové poskytnutie pomoci zamestnancom, zamestnávateľom a SZČO v mimoriadnych, neočakávaných situáciách, keď na základe vonkajších faktorov dochádza k významne negatívnym vplyvom na pracovné miesta.

Na účely skrátenej práce by sa mal zaviesť nový poistný fond Sociálnej poisťovne. Predbežná informácia k návrhu zákona bola zverejnená na legislatívno-právnom portáli Slov-lex.

11:47 SVET - Maďarská vláda na základe rozhodnutia parlamentu vydala nariadenie o predĺžení stavu mimoriadnej epidemiologickej situácie do 8. februára 2021.

Príslušné nariadenie bolo zverejnené ešte v utorok v štátnom vestníku.

11:25 SLOVENSKO - V Senici je k dispozícii mobilné odberové miesto, kde sa môžu občania nechať bezplatne otestovať prostredníctvom antigénových testov.

Organizácia odberov bude v Dennom centre na Hviezdoslavovej ulici rovnaká, ako to bolo v prípade oboch kôl plošných testovaní.

11:05 SLOVENSKO - Aj napriek pandémii pribudlo na Slovensku za prvých deväť mesiacov tohto roka 14 676 firiem. Z toho bolo 134 nových akciových spoločností a 14 542 spoločností s ručením obmedzeným.

Rok 2019, ktorý bol v počte novozaložených spoločností nadpriemerný, však Slovensko zrejme neprekoná, uviedla v stredu poradenská spoločnosť Bisnode.

11:01 SLOVENSKO - Záujemcovia o otestovanie sa na prítomnosť koronavírusu budú mať v priebehu dneška k dispozícii sedem odberných miest prevádzkovaných Hasičským a záchranným zborom.

Odberné miesta budú otvorené od 12:00 do 20:00 hod.

10:43 SVET - V Maďarsku v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za uplynulých 24 hodín 99 pacientov, pričom išlo zväčša o starších a chronicky chorých ľudí.

Nákazu v tomto čase potvrdili 4290 osobám, aktuálne je infikovaných 118 723 osôb.

10:42 SLOVENSKO - Zatiaľ nie je známe, či letné Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve budúci rok budú alebo nie.

Uskutočnenie kultúrnej akcie pre obyvateľov závisí od toho, v akom štádiu bude pandémia. V pripravovanom rozpočte mesto so slávnosťami počíta. V roku 2020 sme 55. ročník folklórnych slávností presunuli na rok 2021, uviedol primátor Detvy Ján Šufliarský.

10:38 SLOVENSKO - "Polícia včera mohla a mala zasiahnuť. Mala na to mnoho skvelých príležitostí, keďže protesty boli decentralizované a podmienené presunmi medzi nimi.

Boli tam všetci - fašisti, komunisti, smeráci, ultras, Harabin, Slovenskí branci, videobloger Vaský a ďalšie bizarne postavičky antisystému - bez rúšok a s porušením zákazu zhromažďovania.

Súvisiaci článok Ako vláda odovzdala 17. november extrémistom Čítajte 

Polícia mohla zasiahnuť a následne v superrýchlom konaní pred súdmi „stiahnuť z obehu“ kľúčové postavy extrémistickej a konšpiračnej scény a zabrániť tak opakovaniu. Polícia túto šancu (znova) zahodila.

Polícia odteraz nemá žiadnu legitimitu pokutovať rodinné stretnutia, priateľské opekačky, či výlety a už vôbec nie bežných ľudí, ktorí si v exteriéri nenasadia rúško. Lebo okamžite príde otázka – náckovia, komunisti a iní extrémisti môžu, my nie?"

Píše v komentári Martin Kugla.

10:26 SVET - V Tokiu zaznamenali takmer 500 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo v hlavnom meste Japonska predstavuje najvyšší denný počet prípadov od začiatku pandémie.

Nárast prípadov hlási celé Japonsko. Krajina zároveň rokuje o bezpečnom usporiadaní budúcoročnej letnej olympiády, ktorá sa uskutoční v Tokiu.

10:25 SLOVENSKO - Na Základnej škole na Ulici Ivana Bukovčana v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sa objavil prípad koronavírusu, vyučovanie na škole je tak na viac ako týždeň prerušené.

Prerušenie vyučovania od stredy v oboch budovách nariadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava.

10:06 SLOVENSKO - Základné umelecké školy boli počas prvej vlny pandémie koronavírusu zatvorené. Ich už aj tak zlú situáciu znásobili októbrové opatrenia.

Ministerstvo školstva ich preto chce prostredníctvom projektu podporiť finančným balíkom 20 miliónov eur.

Návrh predložil na stredajšom rokovaní vlády minister školstva Branislav Gröhling.

10:02 SLOVENSKO - Za utorok pribudlo 1 311 pozitívnych prípadov na koronavírus. Laboratóriá vyšetrili 5 833 vzoriek.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 22 pacientov, na Slovensku tak ochoreniu podľahlo už 579 ľudí. Z koronavírusu sa vyliečilo ďalších 2 018 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji (347), nasleduje Trenčianský kraj (222), Nitrianský (178), Košický (152), Trnavský (129), Žilinský (123), Bratislavský (108) a Banskobystrický (52). Je medzi nimi 549 mužov a 762 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 809 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 558 ľudí. Na JIS je 107 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 109 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 982 035, pričom takto bolo pozitívne testovaných 89 913 ľudí.

Aktuálne je 7-dňový kĺzavý medián na hodnote 1326.

9:38 SLOVENSKO - Neústupčivosť Maďarska a Poľska pri vetovaní rozpočtu EÚ na roky 2021 - 2027 i plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze môže ohroziť čerpanie prostriedkov z fondu obnovy.

Súvisiaci článok Únia nemá plán B, veto Poľska a Maďarska ju môže ochromiť Čítajte 

Pripustil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

"Aj v utorok na Rade pre všeobecné záležitosti sme vyzvali našich maďarských a poľských priateľov, aby v prípade, že sa nevedia stotožniť s tým, čo sa krvopotne vyrokovalo, nech to aspoň neblokujú, lebo krajiny tie peniaze potrebujú," uviedol.

9:37 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica Trnava dostala od Ministerstva zdravotníctva na odmeny zamestnancov, ktorí počas prvej vlny pandémie pracovali v prvej línii, sumu 427 572 eur.

Sumu rozdelila 474 zdravotníckym a nezdravotníckym pracovníkom. Informoval o ň tom referent pre vzťahy s verejnosťou FN Matej Martovič.

9:32 SVET - Rast počtu potvrdených prípadov po celých USA by podľa šéfa americkej centrálnej banky Jeromea Powella mohol v nadchádzajúcich mesiacoch spomaliť ekonomiku tým, že odradí spotrebiteľov od výdavkov.

"Sme svedkami toho, že štáty začínajú uplatňovať obmedzenia niektorých aktivít," konštatoval šéf amerického Federálneho rezervného systému.

"Existujú obavy, že ľudia stratia dôveru voči snahe kontrolovať pandémiu a ...už vidíme, že sa to prejavuje," dodal.

9:20 SVET - Ukrajina zaznamenala 12 496 nových prípadov nákazy koronavírusom. V krajine pribudlo i 256 úmrtí.

Medzi novými prípadmi nákazy je 535 detí a 529 zdravotníckych pracovníkov. Počas predošlého dňa na Ukrajine v súvislosti s ochorením COVID-19 hospitalizovali 1668 ľudí a 8096 osôb sa z ochorenia zotavilo.

8:57 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík pripravuje materiál, ktorý bude pandemickým plánom.

Bude to súhrn opatrení, ktoré navrhne strana Sloboda a Solidarita (SaS). Sulík to povedal pred rokovaním vlády s tým, že začal na ňom pracovať ešte pred jeho minulotýždňovou dovolenkou.

"Ako prvé si stanovíme kritéria, podľa ktorých určíme akési skóre. Následne, v druhom kroku povieme, ako chceme rozdeliť krajinu, či to budú okresy alebo niečo iné. A do tretice povieme, v závislosti od výšky skóre, v akom regióne majú platiť aké opatrenia. Nebude jedna sada opatrení, ktoré majú platiť pre celé Slovensko," vysvetlil minister hospodárstva.

Tam, kde je "naozaj problém", príjmu podľa jeho slov opatrenia zodpovedajúce veľkosti problému, "pokojne aj lockdown".

"Tam, kde takýto problém nie je, nie sú potrebné tvrdé opatrenia," doplnil. Podľa neho pôjde o podobný model, aký majú v Česku.

8:50 SLOVENSKO - Príslušníci Policajného zboru SR zvládli utorňajšie neohlásené zhromaždenia profesionálne a s rozvahou, za čo im patrí verejná úcta a vďaka. Na sociálne sieti to napísal predseda vlády Igor Matovič.

Policajti si podľa premiéra vypočuli tisíce oplzlých slov len preto, lebo hájili verejný poriadok. "Vulgárne slová, provokácie a posmešky od 'slušných ľudí', ktoré v skutočnosti patrili mne, ale keď ma nemali poruke, na Vás si svoju slušnosť vyvŕšili," vyhlásil.

Matovič sa policajtom zároveň ospravedlnil s nádejou, že zhromaždení si nabudúce uvedomia, že policajti nie sú ich nepriatelia len preto, že si robia svoju prácu.

8:38 SVET - V štáte Južná Austrália zaznamenali po niekoľkých mesiacoch bez komunitného prenosu ochorenia COVID-19 nové ohnisko nákazy, v súvislosti s ktorou štát zavádza prísny šesťdňový lockdown.

"Zavedieme niekoľko rozsiahlych opatrení, ktoré značne obmedzia pohyb tejto komunity, a to v záujme zastavenia šírenia a vykynoženia vírusu," povedal juhoaustrálsky premiér Steven Marshall.

8:22 SLOVENSKO - Protesty v utorok 17. novembra nemali nič spoločné s pokojným prejavom. Pred rokovaním vlády to uviedol minister vnútra Roman Mikulec s tým, že tam boli ľudia, ktorí chceli vyprovokovať násilie a bitky a používali pyrotechniku.

Mikulec doplnil, že práve pyrotechnikou boli zranení aj niektorí policajti.

"Ľudia sú identifikovaní, páchatelia sú identifikovaní, niektorí budú riešení v ďalších konaniach," povedal šéf rezortu vnútra.

Podotkol, že im hrozí trestné stíhanie za útok na verejného činiteľa, kde je trestná sadzba 24 rokov. "My budeme v tomto veľmi dôkladní a prísni."

8:00 SVET - Južná Kórea zaznamenala najväčší denný nárast prípadov koronavírusu za ostatné tri mesiace. Chystá sa preto sprísniť pravidlá týkajúce sa spoločenských rozostupov v metropolitnej oblasti hlavného mesta Soul, kde žije približne polovica 51-miliónovej populácie štátu, a niektorých častiach východnej provincie Kangwon.

Tamojší úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb v stredu informoval o 313 nových prípadoch, čím celkový počet nakazených stúpol na 29 311. Počet pozitívne testovaných prekročil hranicu 300 osôb prvýkrát od augusta.

7:38 SLOVENSKO - Narastajúci problém s personálom vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Skalici už zasahuje aj do výkonu operácií.

„Evidujeme tri desiatky pozitívne testovaných zamestnancov, čo predstavuje mesačný nárast pozitívnych o 200 percent,“ spresnila Martina Plášková, poverená komunikáciou za nemocnicu.

Situácia s personálom je podľa jej slov natoľko vážna, že niektoré oddelenia už obmedzili operácie a vedenie nemocnice uvažuje o ďalších.

Súvisiaci článok Kiná nepremietajú, divadlá nehrajú. Veľkým plavárňam a posilňovniam sa otvoriť neoplatí Čítajte 

7:30 SLOVENSKO - Otvoriť by už síce mohli, ale v praxi to nie je také jednoduché. Kiná, divadlá, fitnescentrá, plavárne aj kostoly sa totiž iba v piatok večer dozvedeli, za akých podmienok môžu od pondelka rána vpustiť ľudí do svojich priestorov.

Ako to aktuálne vyzerá, kto otvoril a kto nie? Bližšie sa na to pozrela Daniela Hajčáková, text si prečítate tu >>>>

7:03 SVET - Testy v Nemecku odhalili za posledných 24 hodín 17 561 infikovaných. Počet úmrtí stúpol o 305.

Počet nakazených aj úmrtí je vyšší ako deň predtým, kedy v krajine zaznamenali 14 419 prípadov a 267 mŕtvych.

6:30 SVET - V Česku za predchádzajúci deň pribudlo 4 246 prípadov nákazy koronavírusom. Je to menej ako deň predtým, keď ich bolo 5 406.

Počty nakazených v Česku klesajú už zhruba posledné dva týždne, odvtedy, ako 4. novembra dosiahli maximum: 15 729 nakazených. Začiatkom minulého týždňa padli pod desaťtisíc a teraz sú okolo hranice päťtisíc. Či sa ale na tejto úrovni stabilizujú, lepšie ukážu až ďalšie dni týždňa.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

06:10 SVET - V severotalianskej provincii Južné Tirolsko sa od piatku do nedele uskutoční celoplošné testovanie obyvateľstva na koronavírus.

Testovať budú - podobne ako na Slovensku - antigénovými testami.

Testovanie bude dobrovoľné a je otvorené pre všetkých. Výnimka platí pre deti do päť rokov a osoby, ktoré už mali pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS CoV-2, alebo sú v izolácii. Testovaniu sa nemusia podrobiť ani obyvatelia domovov pre seniorov a pacienti v nemocniciach.

Podľa očakávania vedenia provincie by mohlo byť vykonaných okolo 350-tisíc testov - asi toľko ich bolo vykonaných za uplynulý víkend v celom Taliansku.

​​Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 2. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 3. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 8. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 1. Na Slovensku je až 40 % domov bez adekvátneho poistenia
 2. Ako poistiť auto rýchlo a za tú najlepšiu cenu?
 3. Hotel Satelit sa mení na bytový komplex Camelia Residence
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 6. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 7. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 8. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 644
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 844
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 10 000
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 282
 5. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 6 043
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 701
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 007
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V kresle premiéra vydržal takmer tri roky.


1 h

Niektorí vravia, že peniaze nepotrebovali.


a 1 ďalší 30. jún

Nervozita okolo menštruačných appiek ukazuje na čoraz toxickejší vzťah demokracie a technológií.


22 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Obchodníci môžu chcieť zneužiť zmenu meny.


1. júl

Uvádza to Inštitút finančnej politiky.


SITA 37m

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 2 h

Situácia bola napätá, policajti museli volať posily. Obvinili troch miestnych mužov.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu