Bratislava 9. júna (TASR) - Už o niekoľko dní zaplavia desiatky sadrových kráv pomaľovaných motívmi od výmyslu sveta centrum a frekventované zóny hlavného mesta Slovenska.
Bratislavskú CowParade dnes oficiálne otvorili v Primaciálnom paláci pokrstením hokejovej kravy pomaľovanej slovenskými národnými farbami a podpismi slovenskej hokejovej reprezentácie. Krava nakoniec za sumu 60 tisíc korún našla svojho majiteľa v umeleckých kruhoch. Bratislava sa tak ako 22. mesto zaradí medzi svetové metropoly ako Chicago, Londýn, Sydney, Tokio, Zürich či Praha, kde si dnes už svetoznámy projekt CowParade stihol nájsť svojich fanúšikov.
Pilotnú kravu - ružovú Báthoryčku už začiatkom marca predstavil režisér Juraj Jakubisko a svoju "kravatovú" kravu dnes odhalil aj operný spevák Peter Dvorský. "Spoluautorom je výtvarník Daniel Bidelnica, ktorý mi ukázal, ako narábať s farbami a štetcami. Kravu som maľoval asi 6 dní a musím povedať, že som si pri tom úžasne oddýchol," spokojne hovorí o svojom výtvore Dvorský s tým, že 80 percent znázornených vzorov kravát pochádza z jeho šatníka.
Podľa Filipa Vagača, šéfa spoločnosti Cowparade Slovakia, sleduje projekt tri rozmery. "Prvým je public art, čiže dostať umenie z múzeí a galérií do ulíc k ľuďom. Tá najzaujímavejšia stránka je, samozrejme, atrakcia a zábava, ktorú verím, že tento projekt do ulíc Bratislavy prinesie," hovorí Filip Vagač s tým, že nezanedbateľným cieľom CowParade je aj dobročinnosť. CowParade je totiž nielen príležitosťou pre výtvarníkov, či už profesionálnych, alebo "z ulice", deti alebo významné osobnosti vymaľovať si "vlastnú kravu" podľa svojich predstáv. Po skončení projektu organizátori pripravujú aukciu kráv, ktorej výťažok poputuje na dobročinné účely. Presný počet odliatkov kráv v troch vyhotoveniach - pasúcej sa, ležiacej a stojacej, ktoré si našli sponzora, a tak aj cestu do bratislavských ulíc - organizátori plánujú zverejniť na tlačovej konferencii 15. júna.
"Musím povedať, že odozva medzi umelcami i sponzormi bola veľká. Dostali sme asi 400 návrhov. Pre ďalších záujemcov sú však kravy ešte stále voľné," spokojne konštatuje Vagač.
Projekt vznikol v roku 1996 v hlave švajčiarskeho sochára Pascala Knappa a CowParade prvý raz usporiadali v Zürichu. Odvtedy sa projekt uskutočnil v 22 mestách po celom svete a svoju kravu sponzorovalo vyše 1500 spoločností. Na dobročinnosť zarobila viac ako 421 miliónov Sk. Medzi náruživých zberateľov sa zaradili napríklad Nelson Mandela, jordánska kráľovná Ranja, Ringo Starr či Elton John. Vlaňajšia pražská krava Václava Havla s názvom Sloboda kravám bola vydražená za 900 tisíc. Kravičku Karla Gotta Po čom ženy túžia získal záujemca za 150 tisíc.
Kravy si na verejných priestranstvách v Bratislave pobudnú do konca augusta.