SME

Mikulec: Utorkové protesty nemali nič spoločné s pokojným prejavom

V utorok v Bratislave zranili jedného policajta.

Na zhromaždeniach sa zúčastnili aj prívrženci krajnej pravice ako aj rizikoví športoví fanúšikovia z Ultras.Na zhromaždeniach sa zúčastnili aj prívrženci krajnej pravice ako aj rizikoví športoví fanúšikovia z Ultras. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Protesty v utorok 17. novembra nemali nič spoločné s pokojným prejavom.

Pred rokovaním vlády to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s tým, že tam boli ľudia, ktorí chceli vyprovokovať násilie a bitky a používali pyrotechniku.

„Ľudia sú identifikovaní, páchatelia sú identifikovaní, niektorí budú riešení v ďalších konaniach,” povedal šéf rezortu vnútra. Podotkol, že im hrozí trestné stíhanie za útok na verejného činiteľa, kde je trestná sadzba 24 rokov. „My budeme v tomto veľmi dôkladní a prísni,” uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda poďakovala polícii

Na facebooku predtým napísal, že strávil niekoľko hodín na operačnom centre Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava.

„Videl som profesionalitu, zodpovednosť a chladné hlavy. Priamo tam a samozrejme, v teréne,” zdôraznil s tým, že policajti pri zvládaní situácie ukázali, že si zaslúžia nielen vďaku, ale aj uznanie a obdiv.

Súvisiaci článok Na výročie Nežnej pochodovali Bratislavou extrémisti. Polícia nezasiahla Čítajte 

„Ďakujem Vám, že ste sa nenechali vyprovokovať osobami, ktoré chceli dnešný sviatok zneužiť na vyvolanie konfliktov. Ktoré mali potrebu do mikrofónov nadávať, burcovať, spochybňovať, obviňovať, konšpirovať, no zabudli na jedno. Ponúknuť riešenie,” skonštatoval.

"Policajti zvládli utorkové neohlásené zhromaždenia profesionálne a s rozvahou, za čo im patrí verejná úcta a vďaka," napísal na facebooku predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

SkryťVypnúť reklamu

Policajti si podľa premiéra vypočuli tisíce oplzlých slov len preto, lebo hájili verejný poriadok.

„Vulgárne slová, provokácie a posmešky od ‚slušných ľudí', ktoré v skutočnosti patrili mne, ale keď ma nemali poruke, na Vás si svoju slušnosť vyvŕšili,” vyhlásil.

Matovič sa policajtom zároveň ospravedlnil s nádejou, že zhromaždení si nabudúce uvedomia, že policajti nie sú ich nepriatelia len preto, že si robia svoju prácu.

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) zneužívanie hodnôt slobody a demokracie na šírenie extrémizmu, na ohrozovanie majetku či dokonca zdravia občanov, alebo na násilnú snahu o zmenu režimu nie je demokracia a sloboda. „To je porušovanie ústavy a zákonov. Špeciálne v období, keď je nielen Slovenská republika, ale v podstate takmer celý svet zasiahnutý pandémiou, ktorá zabíja milióny ľudí a vyžaduje si zásadné opatrenia,” napísal.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň pripustil, že opatrenia, obyvateľstvo obmedzujú. Situácia však ich zrušenie ešte neumožňuje.

Nepovolené protesty v Bratislave

Pri útokoch zúčastnených na neohlásených zhromaždeniach v Bratislave zranili jedného policajta.

Ako ďalej na facebooku informovala bratislavská polícia, zhromaždenia sa uskutočnili na Námestí SNP, Hodžovom námestí, Predstaničnom námestí, Námestí slobody a aj pred budovou Národnej rady SR. „Na zhromaždeniach sa zúčastnili aj prívrženci krajnej pravice ako aj rizikoví športoví fanúšikovia z Ultras skupín. Verejný poriadok bol narušený na Námestí slobody a na Hodžovom námestí, preto bola polícia nútená použiť donucovacie prostriedky,” uviedla polícia.

Polícia ďalej uvádza, že sa sa v súvislosti so zhromaždeniami zaoberá dokumentovaním prípadov podozrenia z útokov na verejného činiteľa. „Počas konania zhromaždení hádzali niektoré zúčastnené osoby po policajtoch rôzne predmety okrem iného aj nôž. Polícia sa taktiež zaoberá priestupkami, ktoré budú predmetom dokazovania,” konštatujú policajti. Zároveň bolo na policajné oddelenia v súvislosti s udalosťami predvedených viacero osôb.„Tie boli po vykonaní potrebných úkonov prepustené na slobodu. Naďalej sú však zadržané dve osoby, ktoré sú podozrivé zo spáchania trestných činov. Vyšetrovanie prebieha,” dodala polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia reagovala aj na komentáre na facebooku, podľa ktorých sa na utorkovom proteste mali zúčastniť "tajní policajní provokatéri". Ich úlohou malo byť vyprovokovanie davu. Na verejných zhromaždeniach sa pritom podľa polície nikdy nezúčastňujú žiadni policajní provokatéri.

"Policajný zbor na verejných zhromaždeniach vykonáva dohľad nad ich priebehom a zasahuje len v nevyhnutných prípadoch - reaguje na vzniknutú situáciu, nikdy neprovokuje," priblížila polícia.

Na utorňajšom proteste boli prítomní príslušníci antikonfliktného tímu - policajti v civile s reflexnými vestami, na ktorých bol uvedený názov tímu. "Zmyslom ich práce je komunikovať s účastníkmi zhromaždení, krotiť vášne a predchádzať konfliktom," podotkli policajti.

SkryťVypnúť reklamu

Teória o policajných provokatéroch nemá podľa polície logiku. "Polícia by v takom prípade nenasadzovala svojich príslušníkov do prvej línie ako členov antikonfliktného tímu a tiež by nevystavovala riziku uniformovaných policajtov," uviedla.

Pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave protestovali proti súčasným opatreniam vlády tisíce ľudí. Pripojili sa k nim aj protestujúci spred Úradu vlády SR či futbaloví Ultras. Tí pred Úradom vlády SR hádzali delobuchy, niektorí sa snažili zhodiť aj zátarasy oddeľujúce protestujúcich od sídla vlády. Medzi rečníkmi pred Prezidentským palácom vystúpili poslanci Národnej rady SR Marian Kotleba a Milan Mazurek (obaja ĽSNS), bývalý predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Čarnogurský, predseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozef Hrdlička či syn bývalého predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu Pavol Slota.

Roman Mikulec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 180
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 6 948
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 804
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 811
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 791
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 509
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 917
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 366
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu