SME

Prokuratúru ovládali zločinci, povedal kandidát Honz (minúta po minúte)

Hľadá sa nástupca Jaromíra Čižnára.

Kandidát na generálneho prokurátora Tomáš Honz.Kandidát na generálneho prokurátora Tomáš Honz. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora sme sledovali naživo (minúta po minúte)

21:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

21:25 Vypočúvanie Hrivnáka končí. Zároveň sa končí aj vypočúvanie kandidátov, ktoré bude pokračovať v piatok o 9:00.

SkryťVypnúť reklamu

21:23 Hrivnák sa vyjadruje k tomu, či by podal opätovný návrh na rozpustenie ĽSNS. Jeho odpoveď nie je jednoznačná. Hovorí, že podľa európskej judikatúry odsúdenia predsedu strany vytvárajú materiálny predpoklad pre zrušenie celej takejto politickej strany. Ak by teda Kotlebovi potvrdili nedávny trest, táto podmienka by bola splnená.

„Ale treba mať na zreteli to zamietnutie predchádzajúceho návrhu a vyvarovať sa zopakovaniu tej istej chyby,“ hovorí Hrivnák. Dodáva, že Najvyšší súd vyslovil silné podozrenia, že ĽSNS nemá štandardné prejavy, no na druhej strane skonštatoval, že jej činnosťou neboli porušené demokratické princípy krajiny. Preto podľa neho opakovaný návrh treba dobre zvážiť a pripraviť.

„Bolo by veľkou hanbou, keby druhýkrát Najvyšší súd žalobu zamietol,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

21:10 Grendel sa pýta na prípady, ktoré sa našli u Kováčika. Zaujíma ho, či Kováčik odňal nejaký prípad aj Hrivnákovi a či teraz nebol medzi tými, ktoré sa našli v kancelárii špeciálneho prokurátora. „Žiadny takýto spis mne odňatý nebol,“ znie odpoveď Hrivnáka.

20:58 Náhodný výber spisov na prokuratúre sa podľa Hrivnáka dá spraviť tak, aby už počítač rozdeľoval spisy podľa špecializácie- čiže na všeobecnú, ekonomickú, či extrémistickú trestnú činnosť. Na nižších prokuratúrach by podľa neho prokurátori mali zvládať akúkoľvek vec, ktorú by im systém pridelil.

20:34 Leško sa pýta na nahrávku rozhovoru Trnku s Kočnerom.

„Z rozhovoru mám silné podozrenie, že niekde v pozadí bol spáchaný trestný čin. Nahrávka je spochybňovaná tým, že údajne ten hlas nie je hlas bývalého generálneho prokurátora,“ hovorí Hrivnák s tým, že takéto veci sa dajú overiť a objektivizovať

SkryťVypnúť reklamu

„Nutné je, aby sa pristúpilo k serióznemu vyšetrovaniu a treba dbať na to, aby ani dozorový prokurátor neotáľal,“ pokračuje Hrivnák.

Načítavam video...

20:29 Hrivnák spomína kauze Glance House, v ktorej Trnka pomol Kočnerovi. Podľa neho mal byť Trnka stíhaný už v tom čase, keď umožnil prevod zablokovanej nehnuteľnosti.

„Keď sa to dozvedela dozorujúca prokurátorka, tak nevedela dýchať. Je to flagrantné porušenie zákona v prospech niekoho,“ vraví Hrivnák.

Vraví, že podobné kauzy zasiahli nielen prokuratúru, ale aj políciu. V tej podľa jeho slov ostala už len hŕstka šikovných a skúsených vyšetrovateľov.

20:10 Vetrák sa pýta, aké opatrenia chce Hrivnák zaviesť na špeciálnej prokuratúre, aby fungovala aj v prípade, že nový špeciálny prokurátor nebude robiť dobre svoju prácu. Hrivnák odpovedá, že v prvom rade treba zmeniť to, že generálny aj špeciálny prokurátor sa dosiaľ tvárili ako nadľudia a neboli v kontakte s podriadenými ani im neboli nápomocní.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja keď som bol vedúci pracovník, tak som bol v denno-dennom kontakte s mojimi podriadenými. Presne som vedel, aké problémy riešia a kde hrozí nejaký problém,“ hovorí Hrivnák. Dodáva, že by nechcel zasahovať do práce podriadených, no chcel by im pomáhať a mať záujem podieľať sa na riešení problémov, s ktorými sa potýkajú.

Kováčik či Čižnár však chceli len občas nejaké výsledky a čísla, aby mali čo prezentovať, no nezaujímalo ich, čo bolo za týmito výsledkami.

Načítavam video...

20:03 Baránik sa Hrivnáka pýta, či bol za to, aby boli Kováčik či Čižnár alebo Trnka stíhaní za to, že nekonali, keď im zákon jasne ukladal, že mali konať.

„Nemyslím si, že generálny a tiež špeciálny prokurátor by boli pri zanedbaní svojich povinností imúnni voči tomu, aby boli potrestaní,“ vraví Hrivnák. Ak sa zanedbanie preukáže, tak je jednoznačne za potrestanie týchto ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Baránikovi odpoveď nestačí a na Hrivnáka tlačí s tým, že už je preukázané, že Kováčik zanedbal svoje povinnosti, keď sa napríklad v jeho kancelárii našlo ďalších 111 nevybavených spisov. Rovnako vraví, že Čižnár ho mal kontrolovať a nerobil to.

„Pri vybavovaní spisov spôsobom, aký bol preukázaný, som za stíhanie. Ale pri kontrolnej činnosti si nie som istý,“ odpovedá Hrivnák.

Ani s touto odpoveďou Baránik nie je celkom spokojný.

19:52 Hrivnák si myslí, že trestný čin ohovárania by ani nemal byť v trestnom zákone. „Riešenie cez trestné právo je neprimerané, neuvážené,“ hovorí. Verbálne útoky sa podľa neho dajú riešiť aj inak. „Ak pociťujem ujmu, tak si môžem svoje práva uplatniť v civilnom konaní a môžem žiadať aj satisfakciu,“ dodáva.

19:46 „Mne bolo lepšie, keď ho nevidím a vyslovene som sa ho stránil,“ hovorí Hrivnák o vzťahu, s Kováčikom. „Pre svoju robotu som ho nepotreboval, nevedel mi poradiť,“ dodáva k tomu, že Kováčik nepomáhal podriadeným pri ich práci a na špeciálnej prokuratúre nefungovala kooperácia s vedením, ktoré robilo prokurátorom skôr problémy.

SkryťVypnúť reklamu

19:42 „Boli prokurátori, ktorí za ním (Kováčikom) chodili a sedeli u neho. Vzbudzuje to určité podozrenie o spracúvaní týchto prokurátorov, aby nejako rozhodovali,“ hovorí Hrivnák. Podľa neho celú špeciálnu prokuratúru pokazil najmä Kováčik.

Šeliga však s vysvetľovaním situácie na prokuratúre spokojný nie je.

„Prečo ste sa nevzbúrili? To jeden človek môže cvičiť so šesťdesiatimi?,“ pýta sa Šeliga.

Hrivnák odpovedá, že to nešlo, keďže Kováčik mal podporu Čižnára. Dodáva, že bežní prokurátori na špeciálnej prokuratúry riadne pracovali a snažili sa.

Šeliga sa pýta, či by sa teda nemal oslabiť vplyv špeciálneho prokurátora alebo zmeniť jeho kontrola cez generálneho prokurátora. Hrivnák odpovedá, že osobne by si napríklad neprideľoval spisy ako to robil Kováčik. Prihovára sa za náhodné prideľovanie spisov, ktoré funguje na súdoch, no na prokuratúre nie.

SkryťVypnúť reklamu

19:34 Hrivnák zdôrazňuje, že ku každému treba v prvom rade pristupovať ako k človeku a na prípady nehľadí len ako na čísla či spisy. Často riešil aj prípady, v ktorých boli obvinení inteligentní a slušní ľudia, ktorí svoj skutok po obvinení úprimne oľutovali.

„Keby si každý takto plnil svoje funkcie, tak myslím, že môžeme hovoriť o znalom prostredí prokuratúry,“ hovorí Hrivnák s tým, že takýto generálny prokurátor by bol aj ideovým vodcom celej prokuratúry a tá by sa potom mohla pohnúť správnym smerom.

19:27 „Vy ste človek, ktorý sa v nejakej fáze vie ozvať. Na druhej strane sú otázne časové rozpätia,“ hovorí Šeliga Hrivnákovi. Naráža na to, že v roku 2010 kandidoval za generáneho prokurátora, v roku 2014 do účelovo disciplinárne stíhali, v roku 2018 sa ozval na podporu Vasiľa Špirka v roku 2020 kandiduje za generálneho prokurátora.

SkryťVypnúť reklamu

Šeligu preto zaujíma, prečo sa Hrivnák neozýval častejšie.

„Na každé prejavenie kritiky je potrebná príležitosť,“ začal Hrivnák. „Nežil som na prokuratúre len preto, aby som kritizoval. Musel som hľadieť, aby som dokonale zvládal pridelenú robotu, ktorú som mal,“ dodal.

Uznáva však, že mal vystupovať možno razantnejšie, častejšie a prípadne sa aj dopracovať k riešeniu situácie

„Ale keď sú zomknutí špeciálny a generálny prokurátor, tak vami zatočia tak, že sa budete diviť. A chybou bolo, že som ostal osamotený a nikto sa nepridal,“ dodáva Hrivnák.

19:10 „Nemám problém zdokladovať celý svoj majetok,“ hovorí Hrivnák k otázke o majetkoch a majetkových priznaniach. Dôležité je podľa neho sledovať prírastky majetkov prokurátorov.

19:06 "Ako zabezpečiť kontrolu generálneho prokurátora? Raz za rok prednesie svoju správu. Z tej správy sa o detailoch jeho činnosti nedozviete nič. De facto neexistuje žiaden kontrolný orgán generálneho prokurátora. Blízka mi je myšlienka prechodu prokuratúry pod exekutívu. Tento model majú viaceré vyspelé demokracie," hovorí Hrivnák.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak by generálny prokurátor bol podriadený ministerke, zmenilo by sa čo? Bol by pod kontrolou. Ako ale potom zabezpečiť nezávislosť generálneho prokurátora? S tým súvisí vyššia politická kultúra, ako je na Slovensku," pokračuje.

"V Nemecku napríklad môže ministerka zasahovať do činnosti generálneho prokurátora, ale v skutočnosti to nikdy nerobí. Ale nebolo by to u nás niekedy zneužité? Tieto myšlienky sú ťažko prijímané prokurátormi," myslí si.

19:00 Pýta sa poslanec Boris Susko. Na hodnotenie prokurátorov, ako si ho Hrivnák predstavuje.

Prokurátor podľa Hrivnáka, na trestnom úseku, denno-denne vykonáva trestné veci, dozorom nad vecami, ktoré realizuje polícia.

"Prokurátor je tu pánom sporu, všetko tu môže usmerňovať podľa vlastnej predstavy. Ak je aktívny, má štatistický výkon. Podľa toho, koľko vyprodukuje vecí, štatistika zaznamenáva výkon prokurátora. Takto každý mesiac dokáže vyprodukovať nejaké obžaloby a obhájiť ich pred súdom. Ak nemá záujem poctivo a denno-denne pracovať, tak mu len pribúdajú trestné veci, povie sa, že je zaťažený, ale nič neurobil, aby nebol. Je potrebné teda mesačne hodnotiť prokurátora," hovorí Hrivnák.

SkryťVypnúť reklamu

"Čiže to je štatistika samotných výkonov?" dopytuje sa poslanec Susko, či správne rozumel.

Hrivnák vysvetľuje, že každá obžaloba musí byť odôvodnená a nemôže riskovať, že súd desať vecí oslobodí, takže nie počet čísel na úkor kvality.

18:57 "V čase Trnku sme boli svedkovia jeho excesov, čo trvalo až do jeho konca. Potom boli dva roky prechodné. A potom bol zvolený Čižnár. Odhodlania boli možno veľké, ale nič vážnejšie sa na fungovaní prokuratúry nezmenilo," hovorí Hrivnák.

Nesúhlasí s tým, že by celá prokuratúra bola v kolapse. To sa týka podľa neho top manažérov. Nižšie si prokurátori podľa jeho slov veci riešili.

Hovorí tiež, že v korupčných kauzách sa nedalo ďalej pokračovať. Stávali sa neprimerané a až nezákonné zásahy Čižnára.

SkryťVypnúť reklamu

18:44 „To sa nemalo nikdy stať,“ reaguje Hrivnák pri téme obvinenia Dušana Kováčika. „Neočakával som, že sa dožijem takejto situácie, že sa dozvieme, aké prakticky prevádzkoval a že nebol na strane zákonnosti, ale na strane zločinu,“ vraví Hrivnák.

Zdôrazňuje, že od takéhoto konania sa dištancuje, čo chcel zvýrazniť aj výzvou na okamžité odstúpenie Kováčika, ktorú spísalo dvadsať prokurátorov špeciálnej prokuratúry už deň po obvinení Kováčika. „Niektorí však váhali. Čakali, že Kováčik sa môže o pár dní vrátiť,“ dodáva Hrivnák. To, čo sa na Slovensku ukázalo pri Kováčikovi, je podľa neho svetová rarita.

18:27 Ján Hrivnák hovorí, že zažíval účelové disciplinárne konania, ktorým chceli oslabiť boj proti korupcii na Slovensku. Myslí si, že by dokázal vytvoriť lepšie podmienky pre prokurátorov a získať späť dôveru občanov. Hovorí o pandémii vírusovej ale aj korupčnej.

SkryťVypnúť reklamu

Hrivnák je aktuálne prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Navrhuje sfunkčniť inštitút asistenta prokuratúra, ten je v zákone, ale nie je využívaný.

18:22 Híring kandidáta Tomáša Honza sa skončil. Do miestnosti vošiel Ján Hrivnák. Na dnes je toto posledný kandidát. Predseda výboru Vetrák informuje, že pokračovať sa bude zajtra. Kým nebudú vypočutí všetci siedmi.

18:19 Poslanec Svrček otvára tému toho, že má Honz veľa neprajníkov. "Rozbili vám auto, zažívate veľa nenávisti, chodia vám nenávistné maily. Máte vedomosť, že na vás bol spáchaný nejaký trestný čin, niekto sa vám vyhrážal?" pýta sa poslanec.

"Mám podozrenia, o ktorých by som chcel hovoriť s vyšetrovateľom NAKA," odpovedá mu Honz. "Mám indície, že niekto chcel ovplyvňovať mňa v rozhodovaní," pokračuje s tým že má aj bizarnosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Našiel som dieru v stene v mojej kancelárii, na úrade špeciálnej prokuratúry, 2016-17 to bolo aj vyšetrované na NAKA. Nedozvedel som sa o nejakej ďalšej intervencii potom. Máte tam spisy a niekto vám tam vyvŕta dieru. Neviem či to mala byť nejaká skúška odvahy," povie ešte.

17:40 A ešte ďalšia otázka od Šeligu. "Kto je vašim vzorom, ak máte vzor? Na koho vzhliadate?" pýta sa. "Mojím vzorom je Ronald Reagan," odpovedá Honz.

17:38 Šeliga pokračuje a opýta sa na kauzu Cervanová. "Je to pre vás justičný omyl?" je jeho otázka na Honza.

"Ja som tu kauzu študoval z knihy Klimenta, písanú s Tóthom, bol som si pozrieť film, odsledoval som to od A do Z. Nemám spis, rád by som si ho pozrel. Ja stále neviem odhaliť, v čom je problém," hovorí Honz.

SkryťVypnúť reklamu

Tá vražda sa stala a začala sa vyšetrovať po piatich rokov, a boli postihnutí ľudia - zlatá mládež, ktorí boli protežovaní, ale boli odstíhaní. A potom som sa po revolúcii dozvedel, že tí ľudia sa priznali pod tlakom, čo by som odmietal. Ale bez znalosti spisu nevidím tam tento problém, neviem dôjsť na to kde je problém," opakuje sa Honz.

"Možno je to naozaj vec názoru. Určite aj doktor Kliment sa k tomu vyjadrí, ja tento spis považujem nateraz za uzavretý," uzavrie svoju odpoveď pre Šeligu.

17:33 "Viete povedať niečo, čo ste urobili zle?" pokračuje vo svojich otázkach Šeliga.

"Áno, sú veci, čo mi súd vrátil," povie Honz. A potom opisuje, že jeden príklad, kedy prehliadol v spise dokument, ale dalo sa to potom reparovať, dôkazy postačovali. "Je tam kontrola ďalších očí, sudca, odvolací súd," povie.

SkryťVypnúť reklamu

17:31 "Pán doktor, pochybuje o sebe, ako človek ako profesionál," pýta sa ďalej Juraj Šeliga. "Nie, som človek, ktorý dodržiava zákon, o tom nepochybujem," odpovie Honz.

"Už ste povedali, že ste nikdy neurobili nič, čo by bolo v rozpore so zákonom. Máte pocit, že niečo som mal stíhať a nestíhal som a niečo som stíhal a spätne, jazýček na váhach bol v strede. A poviem si spätne že som nemal?" dopytuje sa Šeliga.

Honz odpovedá: "V rámci agendy, ktoré mi bola pridelená, som nezanedbal nič. Veď je to moja práca, poslanie, bolo by to najväčšie zlyhanie. Ešte väčšie by bolo odstíhať nevinného človeka, niektorí ľudia si myslia že to robím, ale nerobím to."

16:56 Poslanec Susko sa pýta na možnosť kandidovania aj neprokurátorov. Podľa Honza je to správny krok.

"Musí byť manažér, s dostatočnými skúsenosťami," povie. "Určite nepozná technikálie, bolo by potrebné ho vtiahnuť do toho, ale ak ten človek pochádza z justície, môže priniesť nadhľad a to by bol jeho vklad do práce prokurátorov," dodá.

16:50 "Pamätám si, že Kováčik chodil po prokuratúre a hovoril, že peniaze sú od rodiny," hovorí Honz o jeho veľkej hotovosti.

"Vy ste sa s tým uspokojili?" opýta sa Šeliga.

"Myslel som si o tom svoje. Bolo mi to podozrivé. Ale necítil som platformu, akým spôsobom by som na toto reflektoval. Ja rozumiem, čo sa pýtate," hovorí Šeligovi. "Ale Kováčik mal previerku NBÚ. Ja mám so svojim hypotetickým tvrdením torpédovať tieto rozhodnutia - bezpečnostné? Ale rozumiem vašej dileme," dodáva.

16:40 Opäť sa pýta Šeliga. Na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a na list, ktorý podpísali v súvislosti s ním prokurátori.

"Bola to explózia, nehovorím, že to bolo niečo zásadné, už to muselo zaznieť. Nechceli sme byť pod vedením človeka, ktorý je podozrivý zo zosnovania zločineckej skupiny," hovorí Honz.

Šeliga reaguje, že poukazuje na to, že "ste nevedeli nič robiť a v nejakom momente podpíšete list. Otázka je prečo to nebolo skôr."

Honz odpovedá, že to bolo preto, že bol obvinený. Dovtedy nebol a to bola "posledná kvapka". Boli kolegovia, ktorí hovoril, že pre prezumpciu neviny nemáme podpisovať ani taký list. Ale pre mňa už nastala situáciu, keď je potrebné podpísať takýto list, dodá.

16:28 Poslanca Svrček poznamenáva, že ho zarazilo, keď Honz odmietol vystúpenie v televíznej debate kandidátov na generálneho prokurátora. Osobne prísť nemohol, pretože bol v karanténe kvôli koronavírusu, no nevyužil ani možnosť vystúpiť cez telemost.

„Trochu ma to vyrušilo. Pripomenulo mi to vystupovanie starej garnitúry na generálnej prokuratúre,“ vraví Svrček.

Honz reaguje, že za posledné tri týždne bol trikrát testovaný na Covid-19 a čerpal si rehabilitáciu. To, že mohol vystúpiť cez telemost, vraj nevedel.

„O tomto som sa naozaj nedozvedel. Obsluhovať služobný mail sa mi z domu nedalo,“ vraví Honz. Pripúšťa však, že je pre neho kľúčové vystúpenie najmä pred parlamentným výborom.

Vie si predstaviť lepšiu mediálnu komunikáciu. Za zásadné považuje vysvetľovanie rozhodnutí verejnosti a sám by vraj pravidelne vystupoval pred médiami. Či by zriadil aj facebookový profil prokuratúry, povedať nevedel. Myšlienka sa mu na prvé počutie nepozdávala.

16:15 Hajšelová kandidátovi vyčíta, že „prokurátori vznášajú obvinenia, no keď mali indície, že sa priamo na prokuratúre páchala trestná činnosť, tak od nich počuť len to, že sa niečo nedalo, nemohli konať a podobne“. Pýta sa preto, či Honz necíti zodpovednosť.

Odpovedá, že si nespomína na jediný okamih, keď by nepostupoval podľa zákona. Pýta sa, či by mu mohla povedať konkrétny moment, kedy sa mal ozvať, lebo sám nevie.

„Neviem si predstaviť, k čomu som sa ako radový prokurátor mal vyjadriť,“ vysvetľuje Honz.

16:04 Zástupca prezidentky Marián Leško sa vracia k výroku Honza o tom, že špecializovaná prokuratúra je „kráľovstvo krivých zrkadiel“. Zároveň hovoril o tom, že sa neozval preto, lebo nikomu by to nepomohlo.

„Ak by si tento postoj zvolil každý prokurátor, tak by prokuratúra závisela od vôle politikov. Ak by zvolili Trnku, tak by sa trnkovalo. Rozumiem tomu správne?,“ pýta sa Leško.

Honz odpovedá, že obdobie Trnku či podobné sa podľa neho nezopakuje.

„Základnom problému bola kumulácia moci v rukách vedúcich prokurátorov,“ odpovedá Honz. Práve preto vraj viac hovorí o uvoľnení rúk prokurátorom či posilnenie právomocí Rady prokurátorov.

Načítavam video...

15:50 Baránik sa zaujíma o to, či by Honzovi prekážalo, ak by bol zo zákona odvolateľný.

Honz vraví, že sám by s tým nemal problém, pretože nechce prerastať so systémom. Zdôrazňuje však, že je dôležité takýto systém korigovať brzdami a protiváhami.

"Ide o kritériá," hovorí Honz s tým, že pôvoný návrh zákona, podľa ktorého malo byť možné odvolávať šéfa prokuratúry, "vykazoval veľkú mieru subjektivity".

Baránik mu oporuje, že tam bol trojitý systém protiváhy - cez parlament prezidenta či Radu prokurátorov.

"Tiež som občan, tiež platím dane a chcem , aby generálny prokurátor vykonával svoju prácu riadne," hovorí Honz. Trvá však na to, že by malo byť merateľné, či generálny prokurátor plní svoje úlohy a ako.

Záver diskusie s Baránikom končí tým, že Honz by nemal problém s rozšírením zákona o túto možnosť.

15:40 Poslanci sa Honza pýtajú, preč ráznejšie nevystúpil proti Trnkovi, Čižnárovi či Kováčikovi.

Honz odpovedá, že ani nevedel, aké presne prípady Kováčik dozoruje a ako v nich postupuje. Z pohľadu podriadeného preto podľa jeho slov zložité ozvať sa a povedať, že šéf špeciálnej prokuratúry robí zrejme niečo zlé.

"Bolo by lepšie, keby som niečo vykričal a dali by ma dole z Úradu špeciálnej prokuratúry? Pomohlo by to extrémizmu?," pýta sa Honz.

O prokuratúre hovorí, že "je to skrinka, kde je schovaných množstvo nezákonností".

15:30 Dostál sa zaujíma o to, či má Honnz pripravený aj návrh systémových zmien an zabránenie chýb, ktoré sa na prokuratúre ukazovali dosiaľ. Honz vraví, že v prvom rade je potrebný človek vo vedení, ktorý by konal.

„Nepotrebujete dôkazy, Potrebujete indície, ktoré preverí kompetentný orgán. Pokynoval by som, aby sa veci prešetrili,“ hovorí Honz. Zriadil by tiež orgán na kontrolu nezrovnalostí a sprísnil by aj etický kódex.

Pýta sa, kde sú takíto ľudia, čo niečo dokázali a išli si za tým. „Myslím, že som svojim postojom k práci dokázal, že tieto veci by som neobchádzal,“ vraví Honz.

Jednou z prvých vecí, ktoré by spravil ako generálny prokurátor by bolo, že by napísal mail všetkým prokurátorom. Vyzval by ich, aby si zvolili dobrých zástupcov do Rady prokurátorov. Na jej zasadnutiach by sa tiež pravidelne zúčastňoval a počúval by radových prokurátor. „Pravidelne, nie raz za rok z povinnosti,“ povedal.

15:24 Honz dostáva otázku o „feudalizme na prokuratúre“, ktorý spomína vo svojom projekte. Odpovedá tým, že podmienky prokurátorov sú veľmi rôzne sám zvažoval, či toto slovo použiť.

„Jeden prokurátor má 150 spisov a ja som mal v jednom momente 650 spisov,“ spomína Honz vlastné skúsenosti. Dodáva, že takéto množstvo spisov má bežne celá okresná prokuratúra, nie jeden jediný prokurátor.

„Ak majú prokurátori začať pracovať a majú si vážiť svoju robotu, tak s nimi nesmie byť zametané,“ hovorí. Poslancom vraví, že by sa čudovali, koľko rodinkárstva je na prokuratúre.

15:16 Poslanec Sme rodina Miloš Svrček sa Honza pýta, ako by zabezpečil, aby sa na prokuratúru dstávali čestní ľudia a nebolo to z veľkej časti o protekcii, ako pred časom povedala bývalá prokurátorka Eva Mišíková.

„Bolo by potrebná dôsledná psychologická profilácia,“ odpovedá Honz. Pokračuje, že ak má niekto predispozíciu ku korupcii, tak by vôbec nemal pracovať na prokuratúre. „Treba skúmať, či je daný človek hamižný, či má vzťah k práci, či je kolegiálny, či má tímový duch,“ vymenúva. Dôležité podľa neho je, aby si uchádzači o funkciu prokurátora uvedomili, že na prokuratúre by mali pracovať pre blaho spoločnosti a pre ľudí na Slovensku.

15:05 Honza sa pýtajú na morálne dilemy, s akými sa stretol. Pripúšťa, že veľkou dilemou je pre neho aj samotné stíhanie extrémizmu, kvôli čomu musel prerušiť niektoré kontakty v rodine, hoci vzťahy boli dovtedy dobré. Konkrétnosti hovoriť nechcel.

14:53 Pýta sa aj Kotlebov poslanec Rastislav Schlosár, ktorého straníckeho šéfa postavil Honz pred súd. Neodpustil si poznámku, že chápanie extrémizmu zo strany Honza je podľa neho v niektorých veciach zvrátené.

Otázku smeruje ku kauze stíhania vydavateľa a šéfa časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa, a to kvôli prevracaniu niektorých historických výrokov. Súd za to Rostasa odsúdil na finančnú pokutu.

Schlosár sa preto Honza pýtal, či by stíhal aj Ľudovíta Štúra, ak by žil v súčasnosti.

"Ja si myslím, že dôležitý je kontext, v ktorom sú uvedené citáty," reaguje Honz. Poslancovi ĽSNS vysvetľuje, že ani jemu by sa nepáčilo, ak by niekto potláčal jeho slobody.

"Ak by bola chyba vo mne, tak by Špecializovaný trestný súd vec odmietol alebo zastavil," dodáva.

Trest pre Rostasa okrem špecializovaného súdu vlani potvrdil aj Najvyšší súd.

14:35 Úvodné slovo Honza skončilo. Šeliga ho zaň chváli, no vraví, že má pocit, akoby kandidoval na post šéfa novej prokuratúry, ktorá by bola zameraná na boj s extrémizmom. To je téma, ktorú má Honz na starosti na špeciálnej prokuratúre.

"Nezdá sa vám, že ste príliš fokusovaný na jednu tému a že funkcia prokuratúry je trochu širšia?," pýta sa Šeliga.

Honz odpovedá, že si vždy absolútne osvojí tému, ktorú pokrýva. Predtým to bol boj s korupciou, aktuálne boj s extrémizmom.

"Ako generálny prokurátor by som chcel sfunkčniť celú prokuratúru," vraví Honz.

14:23 Druhý kandidát pripomína, že sa mu ako prokurátorovi nedávno podarilo dosiahnuť zatiaľ neprávoplatné odsúdenie Mariana Kotlebu. Dodáva, že to nespomína kvôli samochvále.

"Spomínam to preto, lebo sa mi týmto spôsobom podarilo očistiť a zlepšiť imidž Slovenska v zahraničí," vraví s tým, že o rozhodnutí špecializovaného súdu rozsiahlo informovali aj zahraničné médiá.

"Tak, ako sa musíme očistiť od komunizmu, sa musíme očistiť aj od zločinov neonacizmu," vraví Honz.

14:20 Honz začína slovami o tom, že na prokuratúre pôsobí 19,5 rokov. „Poväčšine som sa stretol s neporiadkom a chaosom,“ hovorí s tým, že až v posledných týždňoch sa dozvedá, že "celý tento chaos súvisí so zločineckou skupinou pôsobiacou na prokuratúre“.

Aj keď bežní prokurátori podľa neho tušili, že ich vedenie nepracuje, ako má, nevedeli, čo je za tým. Napokon sa podľa neho ukázalo, že prokuratúru ovládajú zločinci. To je vraj aj jedným z motívov jeho kandidatúry.

„Nechcem, aby chobotnica ovládala prokuratúru v budúcnosti,“ vysvetľuje Honz.

Spomína viaceré známe kauzy ako únos Michala Kováča mladšieho či vraždu Róberta Remiáša. Sú to veci, s ktorými sa podľa neho spoločnosť dodnes nevysporiadala. Avizuje, že ako generálny prokurátor by prokurátorom v prvom rade rozviazal ruky.

14:12 Vypočúvanie pokračuje. Na rade je Tomáš Honz z Úradu špeciálnej prokuratúry. Začína s predstavením svojej koncepcie rozvoja prokuratúry.

Načítavam video...

13:20 Výbor má do 14-tej hodiny prestávku.

13:17 Vypočúvanie Čentéša po štyroch hodinách skončilo.

13:10 Šeliga sa pýta na pracovnú morálku. Hovorí o tom, že po Bratislave kolujú „rôzne klebety, že (Jaromír) Čižnár mal ku koncu kariéry problém s alkoholom a že do práce chodil tak raz do týždňa“. Zaujíma sa preto, či by Čentéš dával prokurátorom námatkovo fúkať.

Čentéš hovorí, že alkohol na pracovisku považuje za neakceptovateľný. Radu dával v tomto smere aj synovi, ktorý je v šiestom ročníku štúdia medicíny.

„Povedal som mu: Nikdy nekonzumuj alkohol na pracovisku, lebo to je dôvodom na okamžité ukončenie pracovného pomeru a nikdy neber úplatky,“ hovorí Čentéš.

V akom stave pracoval Čižnár, povedať nevie. Od januára ho vraj totiž stretol asi len trikrát.

Načítavam video...

13:00 Vypočúvanie Čentéša trvá už takmer štyri hodiny. Šeliga hovorí, že Čentéš to má najťažšie, pretože je prvým z kandidátov. Vysvetľuje však, že ide o jedinečnú možnosť, ktorá sa naskytá raz za sedem rokov. To, že kandidáti prejdú takýmto podrobným híringom, je zároveň podľa neho dôležité.

12:54 Znova sa rieši otázka návrhu na rozpustenie ĽSNS. Čentéš naznačuje, že ak nedávny trest pre Mariana Kotlebu v kauze šekov v hodnote 1488 eur potvrdí Najvyšší súd, zrejme by na to reagoval.

"V prípade, ak by prišlo k tomu, že konkrétny predstaviteľ strany by bol právoplatne odsúdený, tak by bola splnená jedna z troch hlavných podmienok na takýto návrh,“ hovorí s tým, že to preto považuje za kľúčový fakt. „Určite by som v takomto prípade skúmal aj naplnenie ďalších dvoch podmienok,“ dodal. Skúmal by určite činnosť strany a to, či koná proti demokracii.

12:44 Dostál sa pýta na "kartel" nominácií, ktoré pri Čentéšovi nastal. Navrhlo ho totiž až sedem subjektov. Čentéš odpovedá, že mohol mať nominácií aj viac. Napokon však dvom subjektom sám povedal, že má už dosť nominácií, a preto nech zvážia niekoho iného. "Keby som sa naháňalza Oscarmi, ako o mne hovoria , tak mám deväť Oscarov," vraví Čentéš.

12:41 Čentéš sa vyhýba priamej odpovedi na otázku, či by dal nový návrh na rozpustenie ĽSNS. Hovorí, že nedisponuje informáciami, podľa ktorých by sa rozhodol.

12:37 Poslanec Dominik Drdul z OĽaNO sa pýta na názor na úniky zo spisov či z tajných porád senátu, čo nastalo pri kauze Kuciak. Pri tej uniklo na verejnosť, ako údajne hlasovali sudcovia trojčlenného senátu.

„Považujem za niečo neakceptovateľné, aby hlasovanie senátu, o ktorom vedia traja sudcovia a asistent, sa dostalo na verejnosť,“ hovorí Četnéš. Hoci sa odvtedy hovorí o úprave zákona, aby bolo takéto hlasovanie verejné, prokurátor s tým nesúhlasí. „Je to jedna z vymožeností trestného procesu,“ vysvetľuje. Obáva sa zbytočného tlaku na sudcov.

12:28 „Toto rozhodnutie vyvoláva protichodné reakcie,“ začína Čentéš. „Všetci čakáme na rozhodnutie s veľkým očakávaním,“ pokračuje. Rozhodujúce podľa neho bude to, či Najvyšší súd uzná ako dôveryhodného svedka Zoltána Andruskóa, ktorému senát špecializovaného rozhodnutie podľa rozhodnutia raz veril a v iných situáciách nie. „To bude rozhodujúce,“ hovorí Čentéš.

Na otázku, či prokurátori prípad zvládli, odpovedať priamo nechcel s tým, že nepozná detaily. Šeliga reagoval slovami, že sám považuje za kľúčové to, že prokurátori si neskoro vypýtali napríklad kamerové záznamy z Tatra banky, ktoré mali ukázať, či bol Marian Kočner po vražde v bezpečnostnej schránke v banke.

12:23 Šeliga sa pýta na kauzu Cervanová, ktorá sa opäť otvára pri voľbe generálneho prokurátora. Jeden z kandidátov, Juraj Kliment, totiž sedel v senáte Najvyššieho súdu, ktorý definitívne uznal vinu obvinených Nitranov. Otázka znie, či Čentéš považuje kauzu za justičný omyl

„Všetky súdne inštitúcie, ktoré konali v tejto veci zaujali názor, ktorý nasvedčuje o vine obvinených. Kauza je právoplatne uzavretá. Kladiem si otázku, prečo je to stále predmetom verejného záujmu,ô hovorí Čentéš.

Dodáva, že celý spis nečítal, a preto sa k tomu nevie vecne vyjadriť.

„Ale môžem povedať, Najvyšší súd nedostatočne odôvodnil dôvody, prečo zamietol konanie.

Sudca (Štefan) Michalík to odôvodnil asi v rozsahu trinástich strán,“ vraví Četnéš.

12:16 Pýta sa podpredseda parlamentu Gábor Grendel z OĽaNO, ktorý prišiel, hoci nie je členom výboru. Pýta sa na to, ako by Čentéš postupoval proti prokurátorom, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu. Pripomína totiž, že zneužívanie funkcie prokurátora sa deje nielen negatívnymi pokynmi, ale aj vynášaním informácií o prípadoch či účelovým začatím stíhania, čo ukázala kauza Glance House.

Čentéš hovorí, že tieto prípady považuje za neakceptovateľné a zdrvujúce. Inicioval by preto minimálne disciplinárne konania.

„Uvažoval by som aj o preradení prokurátora z dôvodu nedostatočného plnenia svojich povinností,“ hovorí Čentéš. „Takéhoto prokurátora by som možno aj verejne vyzval, aby odišiel z prokuratúry,“ dodáva. Zároveň pripomína, že pri podobných situáciách treba preveriť aj možnú trestnoprávnu rovinu.

12:05 Predseda výboru Milan Vetrák z OĽaNO sa pýta, ako si Čentéš predstavuje podrobnejšie majetkové priznania prokurátorov, ale aj ľudí, ktorí im poskytujú rôzne dary. Zaujíma ho to najmä v spojení s novým trestným činom prikrmovania, ktorý sa začne v slovenskej legislatíve uplatňovať od rána.

Čentéš hovorí, že v tomto bode nemá na mysli „rôzne poľovačky, či VIP lístky na športové podujatia“. Takéto situácie sa vyskytli pri bývalom šéfovi špecializovaného súdu Michalovi Trubanovi. Čentéš naznačuje, že má na mysli situáciu, ktorá nastala pri čakateľke na prokuratúre Kataríne Szalayovej, ktorá sa objavuje po boku šéfa Smeru Roberta Fica.

„Sú také situácie, kedy verejný funkcionár užíva auto, ktoré vlastní nejaká tretia osoba. Ja neviem, či to je alebo nie je trestným činom,“ hovorí Čentéš. „Keby tam nebol trestná zodpovednosť z hľadiska trestného práva, tak potom by sme to chceli vedieť,“ dodáva.

O potrebe prešetriť Szalayovú, ktorá jazdí na na luxusnom Volkswagene Arteon, hovoril Čenéš aj v rozhovore pre SME.

11:50 Alojz Baránik z SaS sa pýta Čentéša, aby mu povedal dôvody, prečo poslanci neurobia chybu, ak ho zvolia do funkcie na sedem rokov, a to na post, z ktorého je prakticky neodvolateľný. Pripomína situácia, aká nastala pri Dušanovi Kováčikovi.

Čentéš odpovedá, že sú dva dôvody, ktoré ponúka v koncepcii rozvoja prokuratúry. Prvý je, že sa zaväzuje naplniť ju. Druhý vidí v svojich vlastnostiach. „Nikdy sa nedržím riadiacej funkcie a nie som prilepený na stoličke,“ hovorí Čentéš

Dodáva, že keby sa prokuratúra pod jeho vedením potýkala s problémami, ktoré by nevedel alebo nebol schopný vyriešiť, tak rezignuje sám.

11:44 Poslankyňa Petra Hajšelová sa Četnéša pýta na ohlásenú reformu súdnej mapy, ktorú plánuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Čentéš hovorí, že nie je proti, no „treba si predstaviť praktický dosah týchto opatrení“.

„Keď príde k zrušeniu okresných súdov a prokuratúr, tak sa dostávame do problému. Keď zrušíme nejakú okresnú prokuratúru, tak prokurátori budú formálne pod hlavičkou novej okresnej prokuratúry, ale ostanú tam, kde sú,“ vysvetľuje Čentéš. Problémom je podľa neho počet budov, ktoré vlastní prokuratúra. „Máme tak nastavené budovy, že nemáme rezervu,“ dodáva s tým, že pred uvedením reformy do praxe preto treba vyriešiť aj takéto otázky.

11:33 Šeliga sa Čentéša dopytuje na to, prečo sa verejnosť až po ôsmich rokoch dozvedela o stretnutí na Úrade vlády s Ficom. Čentéš hovorí, že sa ho na to nikto doteraz nepýtal.

11:27 Je tu druhé kolo otázok. Pýta sa Juraj Šeliga. Opäť sa vracia k "vymedzeniu a nevymedzeniu sa" Čentéša.

"Za postavenie sa Trnkovi vám patrí všetka česť," hovorí Šeliga. A pokračuje otázkami: "Prečo ste potom išli na Úrad vlády rozprávať sa s Ficom? Čo tam robil riaditeľ SIS? A prečo ste, nechcem povedať, ustúpili, ale Čižnár vám išiel zobrať to, čo vám národná rada dala? Nebola to tak trochu rezignácia?"

"Nemohla to byť rezignácia, to by bolo, keby som ústavnú sťažnosť zobral späť. Teda v žiadnom prípade," odpovedá Čentéš a pripomína, že v konaní pred Ústavným súdom bol napokon úspešný.

Šeliga opakuje: "Ale prečo ste išli za Ficom?"

Čentéš odpovedá, že chcel byť informovaný. Aj prítomnosť SIS podľa neho signalizovala, že sa deje niečo zásadné. "Dnes by som tam išiel opäť. Bolo to na verejnom mieste," povie. Pokračuje s tým, že zásadné informácie sa nedozvedel a odišiel pomerne skoro domov. "A potom som ďalej trval na ústavnej sťažnosti," uzatvára to Čentéš.

11:14 Slovo má poradca prezidentky Marián Leško. "Od 2004 do 2019, čo vám bránilo zaujať verejné stanovisko, verejný postoj k tomu, čo sa v prostredí prokuratúry deje," pýta sa Čentéša. Ten opäť odkazuje na rok 2010.

"Vyjadril som sa jasne a zrozumiteľne, so systémom, ktorý na prokuratúre bol, som nekooperoval. V Threeme je moje meno len raz," hovorí.

"Vyjadril som sa, keď som na to mal priestor a postavil som sa Trnkovi. Či som sa už mal vyjadriť viac, nechám na poslancoch," povie.

Leško reaguje, že nevidí veľkú odvahu v tom kandidovať s podporou vládnej väčšiny.

11:00 Milan Vetrák začína svoju otázku tým, že sa ide opýtať niečo, čo sa pýta mnohých ľudí. "Je dobre, aby na čele Generálnej prokuratúry bol prokurátor?"

Podľa Vetráka sa opakovane stalo, že zlyhali práve prokurátorovi a teda prečo by sme mali dať šancu opäť prokurátorovi. Podľa Vetráka si nemálo poslancov myslí, že na čele prokuratúry by mal stáť neprokurátor.

Čentéš rozšírenie okruhu, kto sa môže stať prokurátorom, považuje za správne. Kritériom podľa neho sú kariéra, ako sa správal, aké má výsledky, jeho koncepcia. "Ide o súťaž a každý môže kandidovať," vraví. Výhoda prokurátorov tkvie podľa neho v tom, že "dokonale poznajú všetky zákutia prokuratúry".

"Generálny prokurátor nebude mať povestných sto dní aby konal. Bude sa očakávať tvrdý nástup po tom všetkom, čo vychádza najavo," hovorí tiež.

"Nemám vybudované žiadne osobné vzťahy k prokurátorom, stretávame sa v práci, ale nie v súkromí. Nikdy som na výberovom konaní nikoho nezvýhodnil," hovorí Čentéš. "Je o mne známe, že na výberových konaniach som nemilosrdný," dodá.

10:37 Pýta sa Petra Hajšelová. Hovorí, že Čentéš dnes vyzval, aby bol zvolený taký kandidát, za ktorého sa nebudú poslanci musieť hanbiť. Za ktorého by sa dalo sa hanbiť, pýta sa teda poslankyňa. "Nepoznám žiadne prekážky ku ktorémukoľvek kandidátovi, aby kandidoval na GP," odpovedá Čentéš.

"Čiže táto vaša prosba bola fráza," reaguje Hajšelová. "Bola to myšlienka vo vzťahu ku mne, aby vyjadrili podporu mne," odpovedá Čentéš.

"Tak sa opýtam inak," povie poslankyňa. "V čom ste lepší ako ďalší kandidáti?"

"Mojou najväčšou výhodou je komplexná koncepcia rozvoja prokuratúry. Ako jediný z kandidátov poznám všetkých prokurátorov a právnych čakateľov prokuratúry," odpovedá Čentéš. Pokračuje s tým, že sa podieľal na tvorbe konkrétnych usmernení na prokuratúre a spomína aj svoju publikačnú činnosť. "Riadim krajské a okresné prokuratúry a poznám tam problémy - teda znalosť pomerov a znalosť konkrétnych problémov," uzatvára výpočet svojich predností.

10:21 Pýta sa poslanec Ondrej Dostál: "Ako ste vnímali obdobia na prokuratúre pod vedením Trnku a Čižnára?"

Čentéš odpovedá, že prokuratúra sa za Trnku dostala do stavu pred kolapsom. Odkazuje tu aj na zverejnené nahrávky. Na rozdiel od Trnku Čižnár urobil podľa Čentéša aj dobré opatrenia. "Ale potom zostal na pol ceste, neviem si ani vysvetliť, čo to spôsobilo, možno zlý výber námestníkov, tá reforma nepokračovala," povie. Čižnárovi zazlieva Bašternáka. Spomína tlačovku z roku 2016.

Dostál sa pýta ďalej na to, či Čentéš zažil, že aj jemu odobrali niekedy nejaký spis. Tiež sa pýta na nevhodné pokyny - či už on nejaké dostal alebo zaznamenal niečo takéto voči svojim kolegom. Žeby mu zobrali spis, odpovedá Čentéš, že na trestnom úseku ani nezažil, že by bol vydaný Čižnárom nevhodný pokyn.

10:09 Alojz Baránik číta z Čentéšovej vízie, kde sa píše, že odmieta kontrolu prokuratúry ľudom. "Ako má byť teda kontrolovaná?" pýta sa poslanec.

Čentéš vidí kontrolu v tom, že bude zriadená Veľká rada prokuratúry a dodáva, že identifikuje problém, že prokuratúra nie je kontrolovaná. Treba podľa neho zriadiť orgán reálnej kontroly. "Správa o činnosti prokuratúry nie je reálna kontrola," vraví.

09:57 Prichádzajú prvé otázky. Juraj Šeliga hovorí, že to, čo sa Jozefovi Čentéšovi stalo v minulosti, považuje za "škandalózne". Hovorí, že sa učil z jeho skrípt aj učebníc a váži si ho, ale bude sa pýtať priamo. "Hovoríte, že treba otvoriť prokuratúru, že nemožno hovoriť len o individuálnych, ale aj systémových zlyhaniach. Ste v tom systéme dvadsaťšesť rokov, aký je váš podiel viny, že to na prokuratúre vyzerá tak, ako to vyzerá?" pýta sa.

"Za všetkými svojimi rozhodnutiami si stojím," odpovedá Čentéš. "V 2010 som mal predloženú konkrétnu víziu zmeny na prokuratúre a to mi nebolo umožnené realizovať. Ak by som bol ústavným spôsobom vymenovaný, neprišlo by ku kauzám ako Glance House," dodáva.

"Nie som alibista, pýtam sa aj sám seba, čo som mohol urobiť ja sám," pokračuje Čentéš. Hovorí o tom, že sa nebál postaviť v roku 2010 Dobroslavovi Trnkovi, "aj so všetkými dôsledkami, ktoré z toho to pre mňa vyplynuli".

Čentéšova odpoveď Šeligovi nestačí. Zdá sa mu priveľmi všeobecná a akademická. "Dostali sa na prokuratúru aj ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. Treba, aby sa tam dostali aj ľudia zvonka. Treba to otvoriť," dopĺňa svoju odpoveď Čentéš.

09:51 Čentéš hovorí aj o svojich skúsenostiach. "Tridsať rokov som v právnej praxi," hovorí. "Dvadsaťšesť som na prokuratúre. Vybavujem dennodenne trestné veci, špecializujem sa na drogovú trestnú činnosť a pranie špinavých peňazí. Som spoluautorom trestného poriadku," dodáva.

"Dnes sa prokurátori budú musieť snažiť viac ako kedykoľvek predtým," hovorí na záver svojej úvodnej reči. "Zvoľte toho, kto sa nebude báť," odkazuje prítomným.

09:39 Ako prvý prezentuje svoju víziu pre Generálnu prokuratúru Jozef Čentéš.

Hovorí o "morálne sprofonavaných a morálne bezškrupulóznych ľuďoch" v slovenskej justícii. Treba podľa neho dôsledne odhaliť, vyšetriť a potrestať tých, ktorý spôsobili dnešný stav. Chce verejnú kontrolu prokuratúry a to v dvoch krokoch, prvým z nich je vysporiadanie sa s minulosťou a druhým jeho návrhy na konkrétne opatrenia.

Jozef Čentéš chce tiež podrobnejšie majetkové priznania a zdokladovanie vecí, ktoré užívali prokurátori a poskytli ich tretie osoby. Hovorí o hlbokých personálnych zmenách. Chce nových námestníkov aj audit organizačnej štruktúry GP.

09:22 Predseda Ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák otvoril verejné vypočutie kandidátov na funkciu generálneho prokurátora SR. Privítal zástupcov prezidentky - poradcu Mariána Leška a riaditeľa odboru legislatívy a milostí Stanislav Gaňu.

Prítomní sú všetci členovia Ústavnoprávneho výboru: Dominik Drdúl, Radovan Marcinčin, Miroslav Svrček, Ondrej Dostál, Petra Hajšelová, Juraj Šeliga, Alojz Baránik, Boris Susko, Martin Nemky, Rastislav Schlosár a Matúš Šutaj Eštok. V sále sedia aj niektorí ďalší poslanci parlamentu. Sú tu aj hostia z radov mimovládnych organizácii, ktoré sa venujú problematike justície.

09:21 V budove starej Národnej rady sa začalo s vypočúvaní siedmich kandidátov na generálneho prokurátora. Prvých štyroch vypočujú dnes, zvyšných zajtra.

Priamy prenos z vypočúvania možno sledovať na webe Národnej rady.

BRATISLAVA. Slovensko čaká voľba nového generálneho prokurátora. Do polovice augusta tohto roku v tejto funkcii pôsobil Jaromír Čižnár. Od jeho odchodu z postu je dočasne poverená vedením prokuratúry prvá námestníčka Viera Kováčiková.

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov: Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Juraj Kliment, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka.

Ústavnoprávny výbor parlamentu ich bude vypočúvať vo štvrtok 19. a v piatok 20. novembra. Kandidátov budú volať v abecednom poradí, štyria vystúpia v prvý deň, traja v druhý deň. Samotná voľba generálneho prokurátora sa v parlamente uskutoční budú týždeň, pravdepodobne v stedu.

Koaliční politici vopred hovoria o tom, že favorita vybratého nemajú a čakajú na prezentáciu kandidátov pred výborom.

Prečítajte si rozhovory s kandidátmi na generálneho prokurátora

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


SkryťZatvoriť reklamu