BRATISLAVA. Antigénové testy potrebné na ďalšie celoplošné testovania bude napokon predsa obstarávať ministerstvo hospodárstva.
Vo štvrtok o tom rozhodla vláda.
Štyri dátumy
Pôvodne sa mal kabinet materiálom predloženým predsedom vlády Igorom Matovičom zaoberať ešte v stredu. Rokovanie o tomto bode však bolo prerušené, s tým, že sa o ňom bude hovoriť na koaličnej rade.
Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, celkovo budú obstarávať 16 miliónov testov.
V uznesení sa stanovili štyri dátumy, ku ktorým majú byť k dispozícii vždy po štyri milióny testov. On sám pritom nevedel povedať, či jeho ministerstvo tieto podmienky bude schopné splniť, rovnako sa nevedel vyjadriť k forme nákupu ako ani k cene testov.
"Tak ja sa budem snažiť to obstarať. Nakoniec nie je to atómová fyzika. Pustíme sa do toho," vyhlásil minister.
Dohliadať bude komisia
Zároveň potvrdil, že zriadi komisiu, ktorá by mala na celý proces dohliadať. "Už teraz prizývam zástupcov Transparency International, Zastavme korupciou a zástupcov opozície, takže napríklad pán Fico, pán Pellegirini, alebo koho si pošlú, aby mohli na to dohliadať," avizoval Sulík.
Jeho cieľom je, aby sa vyhli akýmkoľvek možným podozreniam. Minister sa už pritom v tejto veci obrátil aj na Úrad pre verejné obstarávanie, aby zistil, ktoré spôsoby obstarávania by v tomto prípade boli v súlade so zákonom.
Návrh na zabezpečenie antigénových testov predložil premiér na základe záverov rokovania Ústredného krízového štábu, na ktorom sa rozhodlo o masívnom testovaní.
Pohotovostné zásoby majú slúžiť ako posledná rezerva štátu, preto sa nenavrhuje, aby antigénové testy nezabezpečila Správa štátnych hmotných rezerv.
"Vzhľadom na skutočnosť, že ministerstvo obrany a ministerstvo vnútra plnia iné úlohy v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19, navrhuje sa využiť voľné kapacity iného ministerstva, ktorým je ministerstvo hospodárstva," konštatuje sa v predkladacej správe.
Vláda ďalej rokovala o:
Na ďalšie kolo testovania antigénovými testami bude možné vyčleniť do 8000 príslušníkov Ozbrojených síl. Na svojom štvrtkovom rokovaní to odsúhlasila vláda. Armáda pomáhala aj pri predchádzajúcich kolách testovania, jej ďalšie využitie musel opätovne schváliť vládny kabinet.
Na záchranné práce počas dvoch mimoriadnych situácií - nebezpečné látky a ohrozenie verejného zdravia druhého stupňa - v územnej pôsobnosti 70 okresných úradov vláda na svojom štvrtkovom rokovaní vyčlenila 7 877 302,50 eura. Vláda bude sanovať aj úhradu výdavkov, ktoré vznikli počas mimoriadnej situácie v súvislosti s ohrozením verejného zdravia druhého stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 pre 70 okresných úradov.
- Majetok všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sa má vylúčiť z exekúcií. Pôjde o prípady, ak by exekúcia tohto majetku a finančných prostriedkov poskytovateľov ohrozila práva a povinnosti pacientov. Týkať sa to bude aj prípadov, ak by exekúciou bolo ohrozené vykonávanie činnosti subjektu hospodárskej mobilizácie alebo by bola ohrozená činnosť prvku kritickej infraštruktúry v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?